Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Thread: Връзка м/у окт.ч. на бензина и компресията

  1. #1
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default Връзка м/у окт.ч. на бензина и компресията

    Въпросът ми е следния:
    При условие, че караме доста старички автомобили и компресията на двигателите ни вече не е 10:1 а по-скоро 8:1, какъв ще е ефекта от ползването на бензин с по-голямо октаново число - примерно OMV100?!
    Съмненията ми за това са продиктувани от теорията, че възпламеняването на бензин с по-високо октаново число става при по-високо налягане. При това положение, няма ли да се получи обратния ефект?! А пък и с въпросния бензин OMV100 ми се получи по-висок разход, а очаквах обратното...
    Къде според вас е обърката?!
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  2. #2
    Здрав алфист alf's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    41
    Posts
    778

    Default

    в бензиностанцията
    '93 ALFA ROMEO 155 2.0 TS
    '98 ALFA ROMEO 166 2.0 V6 TB

  3. #3
    баш пердашкин Venci's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    2,953

    Default

    По принцип зависимостта е между степента на сгъстяване и октановото число на бензина! Вече от степента на сгъстяване може да се изчисли колко трябва да ти е компресията, и обратното. Иначе колкото по-голяма степен на сгъстяване има един двг толкова по-високооктанов трябва да е бензина, с който се кара, за да не се самозапалва преди момента на подаване на искрата.
    Alfa Romeo 75 24V

  4. #4
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Quote Originally Posted by Venci
    По принцип зависимостта е между степента на сгъстяване и октановото число на бензина! Вече от степента на сгъстяване може да се изчисли колко трябва да ти е компресията, и обратното. Иначе колкото по-голяма степен на сгъстяване има един двг толкова по-високооктанов трябва да е бензина, с който се кара, за да не се самозапалва преди момента на подаване на искрата.
    Точно заради тези факти ви питам, с тези наши сдухани ДВГ'та има ли смисъл да им сипваме 100?!
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  5. #5
    баш пердашкин Venci's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    2,953

    Default

    Ами на теб колко ти е компресията? Толкова ли ти е издухан мотора? Ако, чак толкова е паднала по-добре си направи един ремонт на мотора. Мен, ако питаш в конкретния случай просто си сипал кофти бензин. В България нито бензините са с обявеното октаново число, нито ти сипват толкова колкото плащаш. Не дей да задълбаваш толкова. Може да отидеш и на диагностика.
    Alfa Romeo 75 24V

  6. #6

    Default

    Ако си направил засичането при еднакви условия и с по-високо октонов бензин имаш по-голям разход - отговора е в аванса. Например Астрите имат един джъмпер който се сменя, ако решиш да промениш октана на бензина. При твойта алфа всичко е атоматично има един сензор който следи за детонации и той подсказва колко да е аванса.

  7. #7
    Татю алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    1,502

    Default

    На мен със супер 100 разходът ми пада осезателно, както вече съм споделял. Обаче има и друг момент, споменат от Алф - бензионостанцията! При последното зареждане момчето на колонката (OMV Мусагеница) ме предупреди, че има оплаквания от последната партида Супер 100 и ми препоръча да сипя за момента 95.

    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 16v Elegante+Sport MY.08
    Alfa Romeo 155 1.8TS Sport MY.95

  8. #8
    Болен алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    44
    Posts
    1,113

    Default

    Еееее е и ОМВ ли почнаха със селските номера да ги е..... аз последно сипах на ОМВ100 на тунела на Люлин и ис беше добре
    98` Alfa Romeo 145 1.4i 16V Twin Spark 103 mad italian horses...

  9. #9
    Татю алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    1,502

    Default

    Ами поне имаха доблестта да ме предупредят за издънката
    Не знам дали е заслуга на веригата или неочакван приятелски акт от страна на младежа, но в резултат не съм си развалил мнението за тях...
    (и тука приключвам с офтопика за бензионостанцията)

    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 16v Elegante+Sport MY.08
    Alfa Romeo 155 1.8TS Sport MY.95

  10. #10
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Quote Originally Posted by aav
    Ако си направил засичането при еднакви условия и с по-високо октонов бензин имаш по-голям разход - отговора е в аванса. Например Астрите имат един джъмпер който се сменя, ако решиш да промениш октана на бензина. При твойта алфа всичко е атоматично има един сензор който следи за детонации и той подсказва колко да е аванса.
    А къде се намира въпросния сензор и как мога да проверя дали функционира правилно?
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  11. #11

    Default

    Quote Originally Posted by Z:)m
    ...
    по-схеми можеш да видиш точно къде се намира, но по-важно е какво точно прави. По принцип 1,7 са орязани, но все пак погледни какво точно пише в тех.док. Може да е фиксирано 93-95 октана, а може и да не е. Мисля,че по-скоро е първото.

  12. #12
    тих психопат Член на клуба stelt's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Русе
    Age
    44
    Posts
    2,090

    Default

    Олелеее, тая тема много много сте я объркали . Просто проблема е , че не се усеща разликата между степен на сгъстяване и компресия.
    AR 145 , 1.6 , 76 kw- ex; GT 1.9 JTD 110 KW, Giulia 2,2 Veloce
    Posted by Bat Vas:Алфиста трябва да има минимум две коли, ако не иска да ходи с градски транспорт от време на време.

  13. #13
    Болен алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    РУСЕ
    Posts
    1,490

    Default

    Quote Originally Posted by stelt
    Олелеее, тая тема много много сте я объркали . Просто проблема е , че не се усеща разликата между степен на сгъстяване и компресия.
    ма колко са се оплели не е истина а колкото до алфите ви слагаите им 95 тои им стига на тез бабки

  14. #14

    Default

    ТС-а няма проблеми с бензина по принцип с читави свещи може да се кара и 92 ... ТС е по нечувствителен от другите двг на октановото число обаче стария ТС 8в... 16 клапановите са малко ташак в това отношение бтв има разлика и бензиностанциите .. аз карам само ЛУК

  15. #15
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Quote Originally Posted by stelt
    Олелеее, тая тема много много сте я объркали . Просто проблема е , че не се усеща разликата между степен на сгъстяване и компресия.
    Ами хайде осветлете ни малко де... Нали точно затова поствам това мнение тук, за да потърся мнението на по-информираните "колеги"...
    Thanks in advance!!!
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •