Results 1 to 9 of 9

Thread: Проблем с ламбда сондата

  1. #1
    Войник на съдбата Crusader's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Сливен
    Age
    47
    Posts
    1,737

    Default Проблем с ламбда сондата

    Здравейте, имам проблем та реших да Ви попитам как може да бъде решен.
    От известно време забелязах покачване на разхода на гориво /към 12-13/, но реших че ми е тежък кракът, после /към 500 км/ я карах нормално /90-120км./ но разхода пак си остана толкова. Отидох при един местен майстор и той ми направи тест на борд компютъра с някаква програма /беше на руски/ и ми обясни че ламбда сондата не реагира при изменение на оборотите на ДВГ - каза че е заковала на 0.45 миливолта, а изменението трябвало да бъде от 0 до 0.9 миливолта в зависимост от натоварването на ДВГ. А иначе ЕКУ-то не отчита никакви грешки, всички инжектори на дюзите работят нормалнои т.н. Човека ме посъветва да си сменя ламбда сондата. Според него евтиният вариант е 150 лв. а скъпият /на Бош/ към 200.
    Та въпроса ми е възможно ли е да е вярно това което ми каза майстора и ако да има ли друг вариант /без смяна-знам ли нещо почистване и ли.../ а и как вървят цените на ламбда сондите/моята е с 4 кабела - каквото и да значи това/.
    Благодаря предварително!
    Mitsubishi Outlander
    Mitsubishi Space Star
    Daihatsu Terios

  2. #2
    Болен алфист boian's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Varna
    Age
    54
    Posts
    1,448

    Default

    Ами по принцип ламбда сондата регулира сместа при постоянни обороти като напрежението й трябва да се мени на всяка секунда от 0.1 до 0.9 волта. В преходни режими като например рязко подаване на газ, ламбда контрола се изключва и тогава смесообразуването се определя от други фактори. Но след като не се мени напрежението най-вероятно е умряла, за разлика от мързеливата сонда която си мени волтажа по-бавно от 1 сек. Относно цени, модели и рециклиране имаше инфо във форума
    Alfa Romeo 145 1.3 boxer-ex,146 1.4 16V-ex,156 1.8TS- ex, RAV4- ex, ML270 CDI-ex 159 3.2 V6 Q4 ex,ML270 CDI-ex, Infiniti ex 30 ex. Alfa Romeo Stelvio First edition.

  3. #3
    Войник на съдбата Crusader's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Сливен
    Age
    47
    Posts
    1,737

    Default

    Ясна е работата ....следва смяна.... това поне го мога и сам, а ЕКУ-то ще я приеме ли автоматично или ще трябва настройка, макар че тя е консуматив /казват че се сменяла на 40-50 хиляди киломерта/ и би трябвало да няма проблеми.
    Mitsubishi Outlander
    Mitsubishi Space Star
    Daihatsu Terios

  4. #4
    Болен алфист virusalfa's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Благоевград
    Posts
    2,382

    Default Л-сонда

    Хехе-сменя се като се развали,това да не е филтър
    Аlfa 164 Super 2.5TD

  5. #5
    Войник на съдбата Crusader's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Сливен
    Age
    47
    Posts
    1,737

    Default

    Не става ли така:
    1. Изключваш куплунга
    2. Развиваш сондата от изпускателните тръби
    ...и voila
    Ако има нещо особено кажете, че аз знам доста неща но 3/4 от тях съм научил като съм счупил нещо
    Mitsubishi Outlander
    Mitsubishi Space Star
    Daihatsu Terios

  6. #6
    Lead Bounder valjo's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    София
    Age
    49
    Posts
    6,080

    Default

    правилно ти е казал човека, ако седи на средата 0.45мволта начи е умрела наистина
    едни типове в софия претендират че ги рециклират....
    инфо има в ТЕхническия справочник, и там можеш да си видиш за твойта дали стават и "не-Бош" ламбда сонди

    а имено Томко и Универсални ...
    там цените са към 100лв

    в Александър Ауто също продават едни - ЕПС , които са към 165лв, но за членове има доста добра отстъпка....
    '04 Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 150cv heavily tunned
    '02 Alfa Romeo 166 2.4 JTD Q2 150cv, remapped by Bobo
    '99 Alfa Romeo 145 1.6 TS 120cv - ex

  7. #7
    Болен алфист boian's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Varna
    Age
    54
    Posts
    1,448

    Default

    Ами развива се студена, новата се завива така че да няма от къде да смуче въздух, после идва проблема със свързването на кабелите на стария куплунг, рестарт на еку-то и задължителна проверка на работата на новата сонда. Ако старата е много черна, може би проблема е в по-богата смес или омасляване и причината е другаде. Мисля че имаше във форума обяснено за различния цвят на сондата. Ако имаш друг проблем, по-добре е да оправиш първо него и после да я смениш, щото като се оцапа с мизерии и новата ще даде фира.
    Alfa Romeo 145 1.3 boxer-ex,146 1.4 16V-ex,156 1.8TS- ex, RAV4- ex, ML270 CDI-ex 159 3.2 V6 Q4 ex,ML270 CDI-ex, Infiniti ex 30 ex. Alfa Romeo Stelvio First edition.

  8. #8
    Войник на съдбата Crusader's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Сливен
    Age
    47
    Posts
    1,737

    Default

    10x братлета ама аз май си я съсипах сам веднъж я карах с 92 - при нас бензиностанциите са само 2 и на двете нямаше 95 е вярно е че сипах само 10 литра но...възможно ли е да е това? Утре ще я развия и ще я видя
    Не ми се вярва да е масло щото не ми се губи...утре ще видя

    Предложиха ми универсална за 120.
    Mitsubishi Outlander
    Mitsubishi Space Star
    Daihatsu Terios

  9. #9
    BOXER > TS :P MBlaST's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Пловдив
    Posts
    335

    Default

    Влади,препоръчвам ти каквато и сонда да избереш гледай да е с гаранция, за да няма изненади след седмица-две и пак да се ръснеш за нова.Обърни внимание при какви условия важи гаранцията. Като информация само мога да ти кажа,че един колега смени в БОШ ламбда сонда -4 жици (демек с подгряване) за 170 лв и после като ходи да му я видят пак след седмица на контролен преглед не му взеха пари за диагностиката...Но каквото и да решиш да превиш,дори и сам да си я врътнеш трябва веднага след това да я провериш дали реагира в диапазона 0.1 до 0.9 волта,защото понякога всичко изглежда добре но докато не се види на екрана не може да се каже - на мен например се наложе свързване на допълнителна маса при монтирането.И последно ако ще действаш сам е хубаво да загрееш двигателя малко 40-50 гр. преди да развиеш старата сонда,за да не превъртиш резбата
    97'Alfa Romeo 145 1.6 BOXER - Sold Out
    02' FIAT PALIO 1.2 Weekend
    Accord i-ctdi 2.2 Executive

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •