Page 9 of 44 FirstFirst ... 789101119 ... LastLast
Results 121 to 135 of 651

Thread: Дебитомери

  1. #121
    Бензинджия на газ Novachev's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Бургас
    Posts
    2,867

    Default

    Quote Originally Posted by HellMan View Post
    Така. Да разкажа и на мен какво ми се случи тези дни.
    Баща ми си купи Алфа 156-ца, 1.8, ТС, 144 коня, 98г. на старо, на около 130к км. На съфорумците им говори повече от колкото на мен сигурно
    Идеята в това, че отива до Алфа сервиза в София до летището, за да му видят дебитомера. Там отварят, поглеждат, правят нещо, покарват я и му казват следното:
    1-во сменяли ли сте дебитомер?
    2-ро явно сте сменяли, защото този дебитомер не е за тази Алфа и той е виновен за "спъването" на колата.
    3-то сменихме дебитомера с какъвто трябва, тествахме и колата тръгна както трябва.
    4-то за да направим ремонта - искаме 700лв за дебитомер и... И баща ми не е питал за труда.

    Прибира се човекът доста тъжен и на мен ми става неприятно 700лв за част?! Я да видя каква е тази работа - отварям, чета, разглеждам, проверявам, питам...
    Оказва се, че в нашата Алфа има дебитомер BOSCH 0280218213, който след съответното прехвърляне на номера отговаря на 46811312 от ЕПЕР, в спецификацията на този дебитомер Алфа 156 отсъства.

    Второ: според ЕПЕР за 156-цата е нужен 46407008 или 0280217111 BOSCH . В ЕПЕР е публикувана цената от около 400лв, не си я спомням точно. В BOSCH струва 354 лева; в познат мен сервиз ми казаха че имат дебитомер за Алфа 156 с 5 крачета за 130лв.

    Трето: слязох долу до колата и погледнах - дебитомерът в нея е с 5 крачета; само че на картинки в интернет 46407008 е с 4 крачета?!

    Четвърто: Ако купим дебитомер от BOSCH и си го сложим (все пак до колкото видях е един кюнец с две скоби) - по какъв начин може да се види това ли е правилната част и трябва ли някаква софтуерна намеса по компютъра? Вероятно ще ми кажете: диагностика.

    Пето: Диагностика в София само в Ауто Италия ли се прави или и някъде другаде?

    Шесто: Ако купя за 120 лева софтуера - за диагностика от сайта им.. забравих как се казваше, тук във форума го има доста често споменато) и за още 40лв кабел - мога ли да го закача към лаптоп, да инсталирам софтуера и вероятно по някакви таблици, схеми, инструкции (нещо което пак ще бъде търсено в интернет) да проверя в ред ли са нещата?

    П.П. Баща ми е автомобилист, а аз съм компютърджия - срамота ще е да мога да му помогна с компютърната част от обслужването на колата и да не го направя, защото, де факто, него го притеснява, че ще вземе част, която няма да може да провери как работи... Той изказа предположение, че някога се е счупил оригиналният и някой невнимателен човек е сложил наличният просто защото е бил от Алфа, без да е наясно, че има разлики. Това за разликите го съдим от факта, че в ЕПЕР има различни видове дебитомери за различните марки. Не знам какво точно има вътре в един дебитомер, но доколкото се запознах с частта - джаджата мери температурата на въздуха и казва на компютъра колко гориво да предаде - на Лададжийски - автоматичен смукач.. Може и да ми се смеете, но така ми звучи. И в крайна сметка - ЕПЕР ли е манната небесна и картинният указател за части за Алфа? За ладата си имам руски книжки с рисунчици, с надписчета и т.н. Това ли е ЕПЕР в крайна сметка, защото на такова ми прилича
    Та нещо такова е цялата работа..
    Номера на дебитомера за твоята кола освен в Е-per може да се провери и в онлайн каталога на Бош ( попълваш си годината на Производство и другите данни) избираш твоя модел влизаш на Fuel Mixture Formation подменюто Mixture Formation и кликваш на Air Mass Sensor и там за твоята кола излиза само един номер дебитомер 0 280 218 019 цена 134лв
    Сега Ако два дебититомера са с еднакъв брой крачета изобщо не значи че са взаимозаменяеми.
    Дебитомера изобщо не може да се нарече автоматичен смукач в следствие на отчетените данни от него ЕКУ-то прави изчисления и опредяля количеството гориво и аванса на двигатеял и т.н. т.е. Дебитомера е основен датчик за работата на двигателя и е трудно да се сравни с нещо в карбураторните двигатели. Ако си купиш софтуре и кабел ще може да следиш параметрите на двигателя в реално време да гледаш графики да триеш грешки НО трябва да знаеш примерно какви са стойностите на отделните величини ,кака трябва да се изменят и как трябва да се движат при различно натоварване и обороти. Това ще рече че ще трявба да се прочете малко за горивоподаването и управление на запалването при бензиновите двигатели с БОШ инжекционни системи. Мисълта ми е че това че някой разбира и прави ремонт на двигатели и автомобили не означава че може да им прави диагностика. За последващи адаптации след смяна на дебитомер може и да не е нужно но е добре да се занулят самоадаптивните настройки на ЕКУ-то след сямна на дебитомер ламбда сонда и т.н.
    Защо не потърсиш сервиз в Общ технически раздел там има доста сервизи в София в който ще ти направят диагностика ще ти смеянт дебитомера и о на ниски цени. Аз мога да препоръчам Екстрийм Тунинг.
    156 1,8 ТS 99
    Nissan Murano 2005

  2. #122

  3. #123
    Запален алфист n_netov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ловеч
    Posts
    309

    Default

    Имам един въпрос за дебитомери.
    На всеки нов дебитомер 0 280 218 019 максималното показание трябва да е 408kg/h или може и по-ниско, в случая 384kg/h.
    Това е при мах обороти 7160, мотор 1.8TS.
    Спорим с един човек, според който стойност 384kg/h. е напълно нормална, защото това влизало в допукса на показанията на дебитомера. Нищо, че максималното му показание по графика е 480kg/h и според мен за стойности до 408 той не трябва да има проблеми . Но според него показанието можело да бъде по-малко защото самия мотор 1.8 не можел да поеме повече въздух. Значи всичко по мотора е стандартно, а въздушния филтър е на 5000км. Той ми предлага примерно, да махна филтъра и да пробвам без него какво ще покаже.
    Alfa Romeo 156 1.8 T.SPARK

  4. #124
    Alfist benzinist spe4elist's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Varna, BG
    Age
    56
    Posts
    4,349

    Default

    Този, който показва 384 чисто нов ли е или вече е работил известно време?

  5. #125
    Запален алфист n_netov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ловеч
    Posts
    309

    Default

    Quote Originally Posted by spe4elist View Post
    Този, който показва 384 чисто нов ли е или вече е работил известно време?
    чисто нов на 120км
    но и на 4км пак показа 384.
    След това пробвах след 120км и пак същото 384
    Alfa Romeo 156 1.8 T.SPARK

  6. #126
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Чакай сега.
    480 е максимума на дебитомера.
    384 ти показва на теб.
    А 408 какво е тогава според теб?
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  7. #127
    Запален алфист n_netov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ловеч
    Posts
    309

    Default

    Quote Originally Posted by bo View Post
    Чакай сега.
    480 е максимума на дебитомера.
    384 ти показва на теб.
    А 408 какво е тогава според теб?

    Ами това 408kg/h е максималното показание което може да се види с alfadiag при максимално натоварване на двигателя (това съм го научил от колегите във форума). 480kg/h е максималната стойност по графиката на този дебитомер (тази графика също съм я взел по линк на колегите от форума).
    А при мен alfadiag отчита максимална стойност 384kg/h. Притеснява ме по-ниската с 24kg/h стойност. А дебитомера е чисто нов.
    Alfa Romeo 156 1.8 T.SPARK

  8. #128

    Default

    Quote Originally Posted by n_netov View Post
    Ами това 408kg/h е максималното показание което може да се види с alfadiag при максимално натоварване на двигателя (това съм го научил от колегите във форума). 480kg/h е максималната стойност по графиката на този дебитомер (тази графика също съм я взел по линк на колегите от форума).
    А при мен alfadiag отчита максимална стойност 384kg/h. Притеснява ме по-ниската с 24kg/h стойност. А дебитомера е чисто нов.
    Спокойно колега n_netov!
    Ето на бързичко (днес съм добрия д-р Хаус)
    Първо смятаме коефициента на пълнене на двигателя при максимални обороти! Обикновено коефициента е ~100% около максималният въртящ момент на двигателя, т.е. 3500 min-1. Коефициента е право пропорционален на въртящият момент и намалява с увеличаването на оборотите. Знаейки, че двигателя има мах въртящ момент при 3500min-1-->169N.m и при 6800min-1-->140N.m намираме този коефициент 140/169~0,83%.
    От тук знаейки че двигателя всъщност е 1747сс изчисляваме необходимото к-во въздух по формулата
    1.75*6800/2*0,83=4929 l/min->4,929m3/min *1.3 кg/m3(специфично тегло на въздуха)=6.407 kg/min
    => 6.407 * 60= 384,461kg/h
    Така, че споко!...
    П.П.
    Дано, не съм сбъркал някъде в сметките че наистина ги нащраках докато си пия следобедното кафе... може да ги проверите!
    Have A Nice Day
    o/_______\o
    (Оo=\°/=oO) Alfa Romeo 156 1,8TS '00 ГИ "Фобос"
    []=о===о=[]

  9. #129
    Запален алфист n_netov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ловеч
    Posts
    309

    Default

    Quote Originally Posted by fade View Post
    Спокойно колега n_netov!
    Ето на бързичко (днес съм добрия д-р Хаус)
    Първо смятаме коефициента на пълнене на двигателя при максимални обороти! Обикновено коефициента е ~100% около максималният въртящ момент на двигателя, т.е. 3500 min-1. Коефициента е право пропорционален на въртящият момент и намалява с увеличаването на оборотите. Знаейки, че двигателя има мах въртящ момент при 3500min-1-->169N.m и при 6800min-1-->140N.m намираме този коефициент 140/169~0,83%.
    От тук знаейки че двигателя всъщност е 1747сс изчисляваме необходимото к-во въздух по формулата
    1.75*6800/2*0,83=4929 l/min->4,929m3/min *1.3 кg/m3(специфично тегло на въздуха)=6.407 kg/min
    => 6.407 * 60= 384,461kg/h
    Така, че споко!...
    П.П.
    Дано, не съм сбъркал някъде в сметките че наистина ги нащраках докато си пия следобедното кафе... може да ги проверите!
    Благодаря!!!
    Alfa Romeo 156 1.8 T.SPARK

  10. #130
    Дигиталния digitalundgrd's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Posts
    5,265

    Default

    fade Шапка ти свалям човече!

    ТОва означава ли, че за 1,6ТС отчитането ще бъде по-малка стойност от това отчетено при колегата Нетов или трябва да е по-голяма??
    Last edited by digitalundgrd; 25-06-2009 at 18:33.
    Ясно, че в тоя форум - слаб пияч, бияч, ебач и слаб шофьор няма, ма нема смисъл да се фалим..

    МEGANE RS CUP ''20
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD

  11. #131
    Alfist benzinist spe4elist's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Varna, BG
    Age
    56
    Posts
    4,349

    Default

    Quote Originally Posted by digitalundgrd View Post
    fade Шапка ти свалям човече!

    ТОва означава ли, че за 1,6ТС отчитането ще бъде по-малка стойност от това отчетено при колегата Нетов или трябва да е по-голяма??
    Това означава, че на твоята 1,6, управлението е Бош МЕ 7.3.1, а на колегата Нетов 1,8 управлението е Бош М 1.5.5.

    Просто софта е различен и не може просто така да се прави съпоставка.

  12. #132
    Powered by Delphi delphi's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Panagyurishte
    Age
    40
    Posts
    49

    Default

    120 HP (88 KW)/6200 к.с. при обор. в мин.
    146/4200 Nm макс. въртящ момент

    4200 --> 146 Nm
    6200 --> ~135 Nm

    135/146 = 0.924%

    1598 см3 - (1.6)

    1,598*6200/2*0,924=5361 l/min =>
    => 5,361 m3/min * 1,3 = 6,9693 kg/min =>
    => 6.9693*60 = 418,158 kg/h

    418,158 kg/h - дали е вярно,

    П.П. сегашните стоиносте на моят дебитомер са, на празен ход 850 оборота 9,4 на 6900 -> 204
    изглежда е за смяна или чистене
    Last edited by delphi; 25-06-2009 at 23:26.
    Alfa Romeo 147 1.6 Тwin Spark 120 HP

  13. #133

    Default

    Зависи от софта, просто за Алфадиаг макс отчитането е 408, виждал съм графики на 500 и нещо кгч, но с друг софт.......
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  14. #134
    Powered by Delphi delphi's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Panagyurishte
    Age
    40
    Posts
    49

    Default

    някои от величините са приблизителни, както и относителното тегло на въздуха, в различните таблици го дават различно, като разликите са изклучително малки при малко по точни сметки излезна 402,XXX kg/h, но това са подробности
    Alfa Romeo 147 1.6 Тwin Spark 120 HP

  15. #135
    Banned
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    София
    Posts
    738

    Default

    А и надморската височина, налягането, ...

Page 9 of 44 FirstFirst ... 789101119 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •