Page 39 of 44 FirstFirst ... 293738394041 ... LastLast
Results 571 to 585 of 651

Thread: Дебитомери

  1. #571
    Alfa Romeo 156 1,8TS
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Кърджали
    Posts
    89

    Default

    Случайно попаднах на сайт с немски части с дебитомер на невероятно приятна цена и утре ще го поръчам.
    http://www.autoteilemann.de/luftmass...90-004-02.html

  2. #572
    започва да се пристрастява ildivvy's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Пловдив
    Posts
    54

    Default

    Не изчетох цялата тема,защото е станала много дълга и нямах толкова време.Най-вероятно някъде по средата може и да е писано нещо подобно на моите размисли по темата,но все пак реших да напиша слените разсъждения:
    Количеството засмукван въздух от двигателя (при идеални условия) зависи само от него си.Т.е. от работния му обем.При различните обороти,двигател с определен раб.обем ще засмуква точно определено количество въздух.Работата на дебитомера е да отчете (възможно най-бързо и точно) какво е количеството на засмукания въздух,за да се впръска съответното количество бензин (спрямо стехиометричната смес,коригиран малко по-богато или бедно).Сигнала от него явно е в "рамките" на 5 Волта.При положение,че различните по работен обем двигатели засмукват различно количество въздух,а дебитомерите са "калибрирани" различно за да покрият тези различни "дебити".Т.е. нормално е да "дават" различни показания във вид на волтаж,при еднакви условия.Показанието е "калибрирано" и според диаметъра на тръбата със сигурност (можем да накараме два датчика да показват еднакъв волтаж при един и същи дебит,ако променяме диаметъра на тръбата).Съответно ЕКУ-то 'вижда' дебита само чрез напрежението получавано от самия датчик.Според него "решава" и какво количество гориво да инжектира.В този ред на мисли е нормално с дебитомер,отчитащ по-голямо количество въздух,колата да върви по-добре и бързо,защото ЕКУ-то ще "прави" по-богати смеси.Нормално и разхода ще е малко по-висок!Според мен е възможно и с датчик от най-евтиния дебитомер да се направи работещ такъв,като се "вложи" в тръба с друг диаметър,така че показанията му да станат еднакви с тези на оригиналния.
    Last edited by ildivvy; 04-01-2015 at 15:10.

  3. #573
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Интересни и правилни разсъждения.

    Харесва ми, когато някой разсъждава вместо да повтаря заучени постановки.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  4. #574

    Default

    Принципно не е точно така......аз не успях да накарам сензор 019 например да работи така както работи тоя за 2.5 531 мисля че беше......последните 3 цифри цитирам.......
    Във най - високите обороти 0.2 - 0.6 десети от волта имат много по голямо значение, отколкото 1 волт в началото на оборотомера........
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  5. #575
    започва да се пристрастява ildivvy's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Пловдив
    Posts
    54

    Default

    Съгласен съм! Явно този е за "по-малките" двигатели.Според мен с тръба с друг размер,може да се накара дебитомер за голям двигател да дава стойности като такъв за малък.Може и обратното,но тръбата май ще се яви "стеснение" за големия двигател.
    BMW 318ti '96

  6. #576
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    На теория би трябвало да се получи, но не е достатъчно да се догоди само чувствителността на дебитомера.
    Впредвид на това, че зависимостта дебит на въздуха/ток за подгряване на термочувствителния елемент със сигурност е нелинейна, то освен настройка на началото и на края на характеристиката, тя трябва и да се линеаризира.
    Накратко - ако човек си поиграе, със сигурност ще стигне до положителен резултат.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #577

    Default

    Quote Originally Posted by ildivvy View Post
    Според мен с тръба с друг размер,може да се накара дебитомер за голям двигател да дава стойности като такъв за малък.
    Точно с размера се занимавах, но без успех - увеличавах сечение, намалях, никакъв резултат.......а и принципно целта ми беше да накарам маф от 2.0ТС да бачка като такъв за 2.5 , 3.0.....щото единия беше 130 лв, другия 500.......
    А ако различните екута виждат волтажа по различен начин и го конвентират под различен обем въздух.....
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  8. #578
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Най-простото за което се сещам, без да се ползват тръби и пр. е следното:

    1 - Снема се характеристика на оригинален и гарантирано изправен дебитомер, като за целта се правят измервания за определени обороти (колкото през по-малка стъпка, толкова по-добре).

    2 - Снема се характеристика на новия дебитомер за същите обороти.

    3 - Посредством микроконтролер с АЦП и ЦАП се манипулира изходното напрежение на втория дебитомер.

    Така за едни и същи стойности на оборотите ECU - то получава същите напрежения.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  9. #579
    Старши алфист Sm0k's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Велико Търново / София
    Age
    39
    Posts
    650

    Default

    Quote Originally Posted by ildivvy View Post
    В този ред на мисли е нормално с дебитомер,отчитащ по-голямо количество въздух,колата да върви по-добре и бързо,защото ЕКУ-то ще "прави" по-богати смеси.
    Ако колата прави бедна смес заради дебитомер, на изхода (разбирай в ауспуха) се прави ламбда контрол, вижда се че сместта е бедна и ЕКУто се опитва да я коригира обратно към по-богата Освен това за количеството впръскано гориво се гледа и температурата, щото в студения въздух има повече кислород. За това в смукателния път на въздуха освен сензора за количество (дебитомера) има и такъв за температура на въздуха. Както и още сто неща се гледат

    Освен това, въздуха не е газ, а е смес от различни газове, всеки от тях с различна маса. На различните надморски височини (например, или просто при няква друга разлика в условията) състава на въздуха е различен, съответно и масата му е различна, а дебитемра измерва дебит под формата на маса за единица време (за тва се казва Mass Air Flow Sensor). Обикновено мерната единица е килограми за секунда. Сега, то е вярно, че мотор с даден обем при едни и същи обороти винаги ще засмуква с една и съща сила, ама това не значи, че с една и съща сила винаги ще засмуква еднакво количество - количеството зависи от околните условия и качествата на въздуха в конкретната ситуация То реално ако количеството беше изчислимо само от оборотите, обема и диаметъра на тръбата, те нямаше да се занимават да слагат сензор който да го мери, щяха да го предефинират в картата за управление на мотора

    Освен това ако екуто вижда, че не му излизат сметките и/или получава грешни данни от някой сензор компенсира с по-богата смес. За това ако имаш прецакан сензор (включително дебитомер) колата гори повече.
    И затова като си сложиш здрав дебитомер не значи автоматично по-богата смес. И почва да гори по-малко

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Интересни и правилни разсъждения.
    Харесва ми, когато някой разсъждава вместо да повтаря заучени постановки.
    Е да де, ама ако разсъждаваш върху неща които някой отдавна е измислил и написал някъде на тва народа му казва "да измисляш топлата вода", която е открита още от древните римляни Или както е по-модерно да се казва - "Три дни работа спестяват един час четене".
    За тва заучените постановки не са толко лоши, щото някой преди теб е разсъждавал много повече от теб, за да можеш ти да имаш възможността да ги заучаваш. А след като си ги заучил (или научил) ти пак си расъждавай, никой не те спира Даже тогава има по-голям шанс да измислиш нещо умно

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    ...
    1 - Снема се характеристика на оригинален и гарантирано изправен дебитомер, като за целта се правят измервания за определени обороти (колкото през по-малка стъпка, толкова по-добре).
    2 - Снема се характеристика на новия дебитомер за същите обороти.
    3 - Посредством микроконтролер с АЦП и ЦАП се манипулира изходното напрежение на втория дебитомер.
    Начи тва звучи добре ако ше го правим за упражнение да видим дали можем и дали ше стане.
    Ама при положение, че цените на дебитомерите Бош напоследък доста паднаха и в момента най-скъпия дебитомер за ТС който преди беше 650 лева сега е 250... де да знам ако ше е с цел да спестим 200 лева няма много смисъл. Иначе ако някой просто го сърбят ръцете да човърка нещо е ОК
    Last edited by Sm0k; 05-01-2015 at 16:33.
    Alfa Romeo Tipo 940 MY 2014, 1400 Turbo Benzina Multiair 16v, Giulietta Serie 1 Distinctive, MD 11/2015
    Alfa Romeo Tipo 930 MY 1997, 1400 Twin Spark 16v, 145 Serie 1 Lusso, MD 04/1997 [Ex]

  10. #580
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Абсолютно си прав. Тия гимнастики са в случай, че имаш читав дебитомер и не знаеш какво да го правиш. Съгласуващата джаджа няма да излезе повече от 20 лв.
    Но не са парите в основата. По-скоро това да начешем крастата


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  11. #581
    Старши алфист Sm0k's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Велико Търново / София
    Age
    39
    Posts
    650

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Абсолютно си прав. Тия гимнастики са в случай, че имаш читав дебитомер и не знаеш какво да го правиш. Съгласуващата джаджа няма да излезе повече от 20 лв.
    Но не са парите в основата. По-скоро това да начешем крастата
    Е виж за начесване на крастата е идеално да
    Иначе 20 лева джаджата, като си сметнеш и надница за 2 дни труд и то стана почти същото в пари Даже може и да е повече, ся не знам колко ти е надницата
    Alfa Romeo Tipo 940 MY 2014, 1400 Turbo Benzina Multiair 16v, Giulietta Serie 1 Distinctive, MD 11/2015
    Alfa Romeo Tipo 930 MY 1997, 1400 Twin Spark 16v, 145 Serie 1 Lusso, MD 04/1997 [Ex]

  12. #582
    започва да се пристрастява ildivvy's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Пловдив
    Posts
    54

    Default

    Ако се визира мен за разсъжденията,то с удоволствие бих ги прочел от някъде,но нямам време да ги търся и чета.По-важното е да разберем как да си поправяме дебитомерите с "най-евтиния" оригинален сензор.В ЕКУ-то за различните двигатели има различни "таблици" и най-вероятно там става "разбирането" колко кг/мин е засмукания въздух спрямо напрежението от сензора.Още по-вероятно е това да е във вид на коефициент когато се пресмята количеството гориво (по-скоро времето за отворен инжектор),което трябва да се впръска.Т.е. корекцията може да стане и от там,но едва ли някой може да "бъзика" точно тази част от софтуера.Останалите сензори (температура,налягане на въздуха,ламбда-сензор и т.н.) само коригират,също с определен коефициент,вече получения резултат (което е пак същото де).При другите системи за управление на инжекциони (alpha-N системите),няма дебитомер и ламбда-сонда.Там се гледат само ъгъла на отваряне на др.клапа и оборотите на двигателя.Останалото става по вече готовите горивни карти,най-общо казано.Има разбира се един набор от допълнителни сензори,които помагат за това.Сензор за вакуум/подналягане във възд.кутия (мери разреждането в нея),темп. на засмуквания въздух и др.Чрез тях се управлява също по отличен начин ДВГ-то.Мотора ми,както и сигурно почти всички други инжекционни мото-двигатели са така.Развива се не по-малка мощност,както и разхода е в отлични норми.Най-вероятно горивните карти са малко "по-точни и подробни",предполагам.Защо не правят и колите така,не знам!

    ---------- Post added at 16:57 ---------- Previous post was at 16:52 ----------

    В другия форум (където съм регистриран предвид колата която карам) има доста колеги,които "ремапват" ЕКУ-тата на колите.Доколкото знам,това го правят за доста марки автомобили.Дали не може да се направи една малко "по-богата" карта за тези двигатели,която да се зарежда,когато се смени сензора на дебитомер и така да се компенсират нещата ?[COLOR="Silver"]

    ---------- Post added at 16:58 ---------- Previous post was at 16:57 ----------
    BMW 318ti '96

  13. #583

    Default

    Здравейте, моля за малко помощ, по VIN номера ( ZAR93200000007724 ) в еПЕР ми излиза,че дебитомера е 0280217111, по напред в темата прочетох, че :

    Въпросният 111 дебитомер не се монтира поне от3 години преди да е произведена твоята кола. Ако си CF2 мотор 144коня си с 019, ако си CF3 140коня си с 309.

    Ако някой може бихте ли помогнали какъв дебитомер ми трябва на мен ?

    п.с.
    Не мога да прочета от монтираният в момента на колата, там е някакъв без марка и номер (така я купих).

    Благодаря.
    156 1.8TC

  14. #584

    Default

    Quote Originally Posted by zumoshimo View Post
    Здравейте, моля за малко помощ, по VIN номера ( ZAR93200000007724 ) в еПЕР ми излиза,че дебитомера е 0280217111, по напред в темата прочетох, че :

    Въпросният 111 дебитомер не се монтира поне от3 години преди да е произведена твоята кола. Ако си CF2 мотор 144коня си с 019, ако си CF3 140коня си с 309.

    Ако някой може бихте ли помогнали какъв дебитомер ми трябва на мен ?

    п.с.
    Не мога да прочета от монтираният в момента на колата, там е някакъв без марка и номер (така я купих).

    Благодаря.
    Cf2 си т.е си за 019, както и епера казва. Който ти го вади, е за продавач на банани и мандарини не за авточасти
    Fiat Punto 1.4GT 1996
    Hyundai Tucson 2.0 2007
    Renault Clio 1.5 2019

  15. #585

    Default

    Благодаря много,
    Аз сам го търсих в еПЕР и после от кода там към кода на бош, възможно е и аз да съм сбъркал някъде, все пак от еПЕР излиза код 46407008, а на това в много магазини и онлайн търговци пише че отговаря BOSH 0 280 217 111.
    156 1.8TC

Page 39 of 44 FirstFirst ... 293738394041 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •