Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35

Thread: тестване на ABS

  1. #1
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default тестване на ABS

    Колеги, може ли някой да ми каже как да проверя работата на ABS-а?! Или ако не това, поне ми обяснете как точно трябва да спира автомобила. Питам, защото вече на няколко пъти ми се наложи да спирам екстремно и ми се струва, че нещо системата не си върши добре работата... Верно, няма преплъзване на гумите, но усещам как колата спира много бързо до момента в който се включи АBS-а - тогавя сякаш се пързалям с кънки на лед (почва да спира по-бавно)...
    Моля, дайте и вашето мнение...
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  2. #2
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    43

    Default Re: тестване на ABS

    Quote Originally Posted by Z:)m
    ... Верно, няма преплъзване на гумите, но усещам как колата спира много бързо до момента в който се включи АBS-а - тогавя сякаш се пързалям с кънки на лед (почва да спира по-бавно)...
    ...
    Ми така е
    Идеята на "а бе се"-то е да работи от момента в който ако го нямаш гумите започват да се търкат по настилката. Ако ти се е случвало да стане така, когато караш кола без АБС в момента на блокирането на гумите колата пак почва да спира по-бавно и съответно има по-дълъг спирачен път. Разликата обаче е, че като имаш АБС и когато се включи можеш на всичкото отгоре и да завиваш и да направляваш колата . Ако гумите се тътрят по земята забрави да завиеш- тя се движи по посока на инерционните сили.
    Най-късият спирачен път се постига тогава, когато натискаш оптимално педала на спирачката до момента на сработване на АБС (или до търкане на гуми,ако нямаш АБС).
    Те тва е случката.

  3. #3
    Запален алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    265

    Default

    Та извода е:
    Намираш удобно място, засилваш се скромно и педала на спирачката го натискаш колкото може. После ако се съмняваш дали е зацепил АБС-а си виж дали имаш следи от гумите по асфалта. Освен това самия педал се усеща как прищраква, като освобождава гумите.
    Alfa Romeo 156 2.0 T. Spark
    2003 Honda CBR 954 RR

  4. #4
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Така, както ми го обяснявате ми звучи като - "всичко е ОК".
    Е, при това положение остава само да Й се доверявам малко повечко на моята белисима
    Благодаря за отговорите!
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  5. #5
    Lead Bounder valjo's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    София
    Age
    49
    Posts
    6,080

    Default

    усещането като се активира АБС е като ритане от спирачния педал...
    но колата пази пълна управляемост, аз съм го изпитвал няколко пъти тоя номер , и ме е вадил от големи неприятности ....

    пресен пример е оня дето се бях паркирал в канавката.... ако нямах АБС щях да съм инициатор на верижна катастрофа.....
    '04 Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 150cv heavily tunned
    '02 Alfa Romeo 166 2.4 JTD Q2 150cv, remapped by Bobo
    '99 Alfa Romeo 145 1.6 TS 120cv - ex

  6. #6
    Болен алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    44
    Posts
    1,113

    Default

    ако нямах АБС щях да съм инициатор на верижна катастрофа.....
    Ае глупости сега......това, че не си предизвикал верижна катастрофа и си се паркирал там е в резултат на сериозни рацерски умения......

    П.С. Не бъди скромен
    98` Alfa Romeo 145 1.4i 16V Twin Spark 103 mad italian horses...

  7. #7
    Запален алфист
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    София
    Posts
    155

    Default Re: тестване на ABS

    [quote=нидобърски]
    Quote Originally Posted by "Z:)m":3ey8mzgq
    ... Верно, няма преплъзване на гумите, но усещам как колата спира много бързо до момента в който се включи АBS-а - тогавя сякаш се пързалям с кънки на лед (почва да спира по-бавно)...
    ...
    Ми така е
    Идеята на "а бе се"-то е да работи от момента в който ако го нямаш гумите започват да се търкат по настилката. Ако ти се е случвало да стане така, когато караш кола без АБС в момента на блокирането на гумите колата пак почва да спира по-бавно и съответно има по-дълъг спирачен път. Разликата обаче е, че като имаш АБС и когато се включи можеш на всичкото отгоре и да завиваш и да направляваш колата . Ако гумите се тътрят по земята забрави да завиеш- тя се движи по посока на инерционните сили.
    Най-късият спирачен път се постига тогава, когато натискаш оптимално педала на спирачката до момента на сработване на АБС (или до търкане на гуми,ако нямаш АБС).
    Те тва е случката.[/quote:3ey8mzgq]
    Братле, не си наясно с ABS системата. Голяма част от написаното са глупости. Извинявай, ама .... като не разбираш, не пиши
    Alfa 33S16V Permanent 4

  8. #8
    Старши алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    711

    Default

    Значи моя горчив опит показа че АБС-а от удар не спасява, за да си сигурен ти трябват хубави гуми , с мойте Ласси АБС сработи много рано и от 100 в час свалих някъде докъм 50-60 и хоп 2 коли събрани пред мен. А идеята на АБС-а е спирачките да продължават да действат но с намалено усилие , което не им дава да блокират, още преди да са блокирали, затова ти се струва че си като на кънки, но пък държиш правата посока.

  9. #9
    Старши алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    711

    Default

    Братле, не си наясно с ABS системата. Голяма част от написаното са глупости. Извинявай, ама .... като не разбираш, не пиши
    А пък ти като разбираш мислиш ли че някой го интересува какво пишеш

  10. #10

    Default

    Проверката на АБС системата се извършва на стенд...и се гледа работата на всеки спирачен апарат....има коли на които АБС е "само" на предните две колела

    В БГ не знам къде имат такив стенд...по нормалните държави такива стендове се там където се прави годишния технически преглед.

    Най-бързата Българска Алфа на писта 147QVD, 159 2.4QVDm, Crosswagon Edition Nero, Aprilia SR 50 Tetsuya Harada Replica
    " Marco Cavigioli champion IRC 2WD with Fiat Grande Punto DIESEL"
    "Seat Leon TDI champion WTCC 2008"

  11. #11

    Default здр

    здравеите някои може ли да ми каже на какво се дължи постоянното светене на лампата за АБС на таблото

  12. #12
    JTD проповедник trustworthy's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    5,167

    Default Re: здр

    Quote Originally Posted by ico83
    здравеите някои може ли да ми каже на какво се дължи постоянното светене на лампата за АБС на таблото
    На проблем в АБС-системата Иначе може да е някой датчик по колелата, както и самата АБС-централа. Последното струвало бая лев, съм чувал. Една диагностика би трябвало да покаже къде е проблемът
    _______
    146 JTD - ex
    Renault Megane II 1.5 dci - ex

    Nissan Qashkai 2.0 CVT - current

  13. #13

    Default Re: здр

    ок ще я закарам да я видят защото ме дразни тая лампа а има и едно друго нещо като дам на контакт ми светжа и лампата за коланите но като запаля тя вече е огаснала а колана не е сложен

  14. #14
    Болен алфист Член на клуба wrc's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    В.Търново
    Posts
    1,136

    Default

    Лампата на АБС може да ти свети от прекъснат или оголен кабел на някой датчик/огледай ги/,а за лампата на колана така е нормално.
    Alfa Romeo Giulia Veloce,Alfa Romeo 155 1.8 TS
    Ex-Alfa Romeo156 1.8,Alfa romeo Gt 2004,2007,Alfa Romeo 155 V6,Alfa Romeo Giulietta

  15. #15
    166 Driver manolito's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    гр.Русе
    Age
    52
    Posts
    343

    Default

    Здравейте! И при мен лампата свети (АВС не работи) , но по някога за кратко изгасва и веднага се усеща по педала на спирачките. На задно дясно колело ми е спукан датчика , но като ми я закачаха на компютър даваше грешка в предно ляво колело. При замерване с мултицет на предните датчици , показваха че са здрави. Казаха ми да си купя заден датчик , но аз не съм убеден че е повреден , защото понякога АВС заработва. Някой може ли да каже къде са куплунзите на задните датчици? С регулиране на разстоянието между датчиците и гребените възможно ли е да заработи АВС-а? Благодаря предварително!
    Alfa 164 2.0TS Super -ex. Alfa 145 1,6 Boxer- ex.Alfa 155 2.5 V6 - ex.Alfa 156 2.5 V6 24V - ex.
    Alfa 164 2.0 TS Super - ex.
    Alfa 166 2.4 JTD 2003г.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •