Results 1 to 7 of 7

Thread: Ремонт на потънал съединител

  1. #1
    Малкото рибарче от Бургас b_angelov's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Бургас
    Age
    41
    Posts
    1,814

    Default Ремонт на потънал съединител

    Много теми са се изписали за този проклет долен ляв педал. И ето, че и вчера, в най-големите задръствания в центъра на Бургас ми се случи и на мен. Няма да обяснявам през какви премеждия минах, докато я закарам до някое по-тихо място, а вечерта да си я докарам до нас на 1-ва докато няма коли. Както и да е, четох четох теми и реших, че ще мога да се справя сам с проблема. Днес я отворих, видях, че са и изтекли водите на долната помпа (тази която е на съединителя) и веднага дотърчах до магазина, да си купя нова помпа и спирачна течност. Помпата е уж мейд ин Итали, марка Metelli. Спирачната течност - Ate, DOT 4.
    За да ми е по-гадно, реших да я правя през най-големия дъжд зад блока на открито. Мъка, особено по време на снимките, но не се отказах.
    Та стига съм дрънкал, ами направо по същество как става работата:
    Оказа се, че съвсем не е трудно и тия пари, които са давали някои колеги по сервизи са грешни (четох теми, че по 300-400лв. са ги бомбили ).
    Та за тази помпа: намира се върху съединителя, на почти лесно достъпно място. За да стигнете до нея е необходимо да свалите въздуховода от дебитомера до дросел-клапата. За целта развивате малко скоби с правата отвертка:

    Всички снимки са с екстри: клик то енлардж







    Не забравяйте да изключите и кабела на температурния датчик! Понеже неможе да излезе целия въздуховод, заради резонансната кутия, се наложи да сваля и другите 2 скоби, които я стягат към тръбите:



    Развиваме гайката, която държи планката на резонаторната кутия с ключ 10:





    Изваждаме внимателно кутията с лек финт:



    Ей това ни е въздуховода на 3 части. Слагам го на сухо, че навън вали яко (маслото при мен е от първа необходимост... засега) :



    След като сме свалили въздуховода какво да видим под него - кочинкааа...:



    Развиваме първо щутцера на тръбичката на спирачната течност с обикновен гайчен ключ 13:



    С глух ключ 13 развиваме 2-та болта, които държат помпата. Внимаваме при това да не изгубим шайбите на болтовете докато ги махаме. Съжалявам за качеството на тази снимка, но фокуса ми избяга, а бях мръсен и мазен, за да проверявам на място какво е излязло. Двата болта се виждат горе-долу един до друг:



    Та най-накрая - ето я пущината:





    Следва бягане до магазина и купуване на нова помпа, спирачна течност DOT 4 - 1литър, смяна на подгизналите дрехи със сухи и пак долу. Ето я и новата помпа:



    Следва почистване на изпиканата спирачна течност, понеже искам всичко да си е лъскавичко и чистичко, до колкото е възможно. Монтаж на новата помпа и прехвърляне на тапичката на пробката за обезвъздушаване от старата на новата. Не бързайте с него, докато не сте обезвъздушили системата. Ето я и новата помпа монтирана, и готова за ритници:





    Следва наливане на малко спирачна течност и обезвъздушаване:





    Спокойно, не ви трябва толкова много течност. Просто имах малко останало от преди и си купих още цял литър. И той е много дори.
    За обезвъздушаването - нямам снимки, че стана много мазано вече. Двама са необходими, единия помпи педала на съединителя, отначало с ръка, другия стяга пробката като зацвърчи течност от нея. Процедурата се извършва задължително при свалена тапичка на пробката! Като се изкара всичкия въздух пробката се стяга добре и се слага тапичката. Долива се спирачна течност в казанчето. Аз налях до MAX-a. Това е. всичко, следва монтаж на въздуховода по обратен ред. скобите с чопчетата се стягат много лесно с клещи, другите - отново с плоската отвертка:





    Да не забравите и тази гайка на държача на резонаторната кутия, както и кабела да датчика за температурата, над нея:



    Равносметката:
    48 лв. - долната помпа на съединителя (с отстъпката)
    10 лв. - 1литър спирачна течност DOT 4 (с отстъпката)
    ------------------------------------------------------
    58лв. - Общо

    30 минутки разглобяване, понеже малко се лутах;
    15 минути сглобяване.
    10 минути обезвъздушаване.

    Често обаче проблема е в горната помпа - тази зад педала на съединителя. Моята лееко е насълзена и скоро и тя може да ме остави. Дано да не ми идва на главата, че ми писна, ако ако се случи пак ще се опитам да обясня как се сменя.
    Това е в общи линии. Мисля, че не е толква сложно.
    Надявам се, че съм бил полезен
    Last edited by b_angelov; 27-09-2008 at 21:04.
    Alfa Romeo GTV 2.0 16V Twin Spark 150hp
    Alfa Romeo 159 2.4 20V JTDm Q-Tronic 200hp

  2. #2
    JTD>TDI така си е! DanewRomeo's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Пловдив
    Posts
    425

    Default

    Браво!
    Митьо Бомбата: Ех, какви времена бяха... животински времена

  3. #3
    Автомонтьор-Разбирач Lisan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Age
    51
    Posts
    922

    Default

    Евала!!!
    RANGE ROVER / ALFA ROMEO SPIDER / ALFA ROMEO 145 1.9 jtd /YAMAHA 1200 /
    0899832271 Сашо

  4. #4
    Старши алфист leshoiad's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Стара Загора
    Age
    47
    Posts
    622

    Default

    Знам си го аз, че b_angelov си е така! Отличник!!! Да не ти дава Господ да снимаш смяната на горната, на педала помпата че там зор ше видиш! Шегувам се приятелю! Много добра работа си свършил!
    "Свини! Вечно ли искате да живеете?!" Фридрих Велики — 1757 г.


  5. #5
    Малкото рибарче от Бургас b_angelov's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Бургас
    Age
    41
    Posts
    1,814

    Default

    Само едно питане имам към Лисан. Или по-точно акъл ми трябва. В една тема беше споменал, че паленето от втория път сутрин се дължи на регулатора на налягането на бензина. Тъй като бях запретнал ръкави, реших да го сменя и него. Че и 60лв. дадох за нов. След като го смених запалих колата, повървя малко и я загасих, чак до преди малко (минали са 5-6 часа макс.) въртя да запаля - уви, първия път угасна и пак от втория път запали. Други идеи защо може да го прави това?
    Alfa Romeo GTV 2.0 16V Twin Spark 150hp
    Alfa Romeo 159 2.4 20V JTDm Q-Tronic 200hp

  6. #6
    Автомонтьор-Разбирач Lisan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Age
    51
    Posts
    922

    Default

    Не е трябвало да го сменяваш,той почти никога не дава проблеми. Пробвай с клапан на обратното гориво.
    RANGE ROVER / ALFA ROMEO SPIDER / ALFA ROMEO 145 1.9 jtd /YAMAHA 1200 /
    0899832271 Сашо

  7. #7

    Default

    Евала за снимковия материал колега!!
    Alfa Romeo Spider 2.0 16V Twin Spark 155hp '00 Lusso

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •