Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20

Thread: Хромиране

  1. #1
    Запален алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Бургас
    Posts
    222

    Default Хромиране

    Колеги, имам един въпрос:

    Знаете ли къде някъде в Бг се прави хромиране на различни части, в случая за коли.

    Знаете ли също каква е технологията и евентуална възможност за покупка на такава вана или там квото е???

    Има някъв вариант и за постигане на същия ефект и върху пластмаса, нещо като различните пластм. лайсни, маски и прочие. Върти ми се нещо в главата, че ако има пара да врътнем и бизнес малко тука в региона )

    Моля помагайте, че си нямам никва идея по този въпрос (

  2. #2
    Turbo Ninja Bobo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    45
    Posts
    7,990

    Default

    Еми аз съм търсил и накрая след като не намерих полирах алуминиевите части по мотора на ръка Ако намериш някъде свиркай
    0888 232 484 - Бобо Extreme Service

    Alfa 145 QV Turbo VS Alfa GTV 3.2 24V 04'
    Alfa 156 05' 1.9 16V M-JET, Fiat Brava 1.9 JTD , Алфа 164 Super, Alfa 147 JTD малкото GTA, Alfa 155 2.0 16v Super

  3. #3
    Войник на съдбата Crusader's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Сливен
    Age
    47
    Posts
    1,737

    Default

    Ами тая работа с хромирането /до колкото си спомням от 1 курс в ТУ Габрово/ ставаше като първо се ецва повърхността /с изключение на пластмасата/, после се отлагаше по електрохимичен метод мед/само за пластмасата/, после върху медта се отлага никел и чак тогава хром.

    А добре че се сетих да Ви разкажа една интересна случка от тогава, правихме въпросното отлагане на никел върху метална повърхност, имаше готови метални заготовки, но аз реших да пробвам с ключовете на колата, колежката до мен ме видяла и решила и тя да сложи нещо метално във ваната, свалила си златната обеца и я закачила на електрода. Времето свърши и всички си извадихле "произведенията" от ваните и .....колежката имаше вече една златна и една никелирана златна обеца въобще не беше включила че после никела не може да се премахне /особено от злато/ - доста се смяхме с нея, майтапехме се че никой циганин няма да се опита да и открадне обецата, щото приличаше на желязна

    Но къде има вани за такова хромиране - не знам. Защо не провериш в Ловеч, бившия завод "Балкан".
    Mitsubishi Outlander
    Mitsubishi Space Star
    Daihatsu Terios

  4. #4
    Запален алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Бургас
    Posts
    222

    Default МММ

    ти занйш ли, че братчед ми завърши скоро в ТУ Габрово, може пък да знае нещо, ще го питам. Аз чух нещо, че из Благоеградско имало някъв пич дет хромирал
    А ти защо мислиш, че в Ловеч, в бившия "Балкан" ще има? И въобще някой може ли да обясни технологията, нещо като електролизата ли е???

  5. #5
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Това нещо с хромирането е сериозна работа...
    Не ми се иска да попарвам надеждите ти, но поради новите изисквания на здравното министерство и министерството на екологията, много фирми, които разполагаха с вани за хромиране се отказаха от тези съоръжения - в това число и нашата фирма
    Що се отнася до пластмасовите изделия - катодното разпрашаване е по-добре, но там вече лимитиращо е габарита на изделието... така че, при по-големи детайли - вариант 1 (а колегата преди мен го е обяснил добре).
    Не знам във вашия регион къде може да имат вана за хромиране, но само за да те насоча - прозвъни всички машиностроителни предприятия.
    Успех!!!
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  6. #6
    Deadliest Catch Dexer's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    42
    Posts
    978

    Default

    аз мога да проверя на едно две места дали още правят хром , за София става въпрос, ако имат ще ти дам и подробности,

    колега ZМ, коя е твоята фабрика, ако не е тайна?

    === 75 1.8 T '86 ===
    === 156 SW 2.4 JTD '01 ===

    If Rust Is Lighter Than Carbon Fibre, My 75 Is A Superleggera!

  7. #7
    започва да се пристрастява racer666's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    София, Пазарджик
    Age
    46
    Posts
    52

    Default

    За София мога да ви кажа къде се занимават професионално с такива покрития - Никелатура май се казва фирмата,намира се на гърба на биологическия факултет. Има надпис автосервиз и Баджо Рейсинг. Човека е състезател по мотокрос, а иначе се занимава главно с никелиране на цилиндри за мотори за да не се износват бързо.

  8. #8
    Запален алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Бургас
    Posts
    222

    Default Абе

    дадоха ми тука една данна за 1-2 места в района, тия дни

    Мерси за насоките Но ако някой знае нещо конкретно моля да сподели, също и за технологията и оборудването?

    ПП. А катодно разпрашване кво ше рече ???

  9. #9
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Quote Originally Posted by Dexer
    аз мога да проверя на едно две места дали още правят хром , за София става въпрос, ако имат ще ти дам и подробности,

    колега ZМ, коя е твоята фабрика, ако не е тайна?
    ...е, не е тайна разбира се
    Работя във фирма "Формопласт" - Кърджали. Фирмата е специализирана в производството на матрици за пластмасови изделия. Въпросното оборудване за хромиране все още е налице в завода, но не се ползва, поради упоменатите по-преди причини. Но за тези, които все още се интересуват от хромирането - такова със сигурност се прави в Кърджали в "Пневматика-Серта" - производство на хидравлични и пневматични цицлиндри. Но за съжаление, не знам какви са възможните габарити на детайлите, които могат да се хромират там.
    А по отношение на катодното разпрашаване - метод, който се използва за нанасяне на метални покрития в/у неметални изделия. Катода се прави от метала, който ще нанасяме в/у изделието, а самото изделие се слага във вакуум камера и се явява като анод. Катода се загрява, почва да отделя съответните йони, които се наслагват в/у детайла (защото той в случая е с обратен поляритет). Получават се много качествени и тънки покрития.
    Извинявам се за неясното обяснение, но се опитах да го обясна по най-краткия начин... и се получи това...
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  10. #10
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Pomorie
    Posts
    33

    Default Re: Абе

    Quote Originally Posted by krasyb
    дадоха ми тука една данна за 1-2 места в района, тия дни

    Мерси за насоките Но ако някой знае нещо конкретно моля да сподели, също и за технологията и оборудването?

    ПП. А катодно разпрашване кво ше рече ???
    Гледам си от Бургас. Можеш ли да ми кажеш къде са тзи места че ми стана интересно
    Alfa Romeo 33 Sport Wagon 1.7 i 16v Boxer

  11. #11
    Запален алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Бургас
    Posts
    222

    Default :)

    "Хемус", завода в Славейков, преди търговската къща, индустралната улица.

  12. #12
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Pomorie
    Posts
    33

    Default

    В самия Хемус или някаде по тази улица. В посока пиргосплод?
    Аз работя близко, посока КАТ
    Alfa Romeo 33 Sport Wagon 1.7 i 16v Boxer

  13. #13
    Запален алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Бургас
    Posts
    222

    Default ДА

    в самия Хемус, поразпитай вътре. Не знам подробности, но вече няколко човека ми казаха е там са правили

  14. #14
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Pomorie
    Posts
    33

    Default

    Мерси много ще се поогледам.Всъщност не ми е толкова наложително но не е лошо да знам
    Alfa Romeo 33 Sport Wagon 1.7 i 16v Boxer

  15. #15
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Pomorie
    Posts
    33

    Default

    Quote Originally Posted by Bobo
    Еми аз съм търсил и накрая след като не намерих полирах алуминиевите части по мотора на ръка Ако намериш някъде свиркай
    Братче можеш ли да ми кажеш как да си изчистя (виж аватара) там слукателните траби за тях става въпрос незнам те алуминии ли са че са доста кафяви пък и е рапаво там и незнам с какво може да стане.
    а гледам че ти си полирал ...
    Alfa Romeo 33 Sport Wagon 1.7 i 16v Boxer

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •