Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22

Thread: Смяна емблема заден капак 156?

  1. #1
    започва да се пристрастява Ghosta's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Бургас/София
    Posts
    61

    Default Смяна емблема заден капак 156?

    Здравейте.

    Някой си е харесал емблемата от задния капак и си я е изкъртил...

    Въпроса ми е как се сменя емблемата и колко струва?

    Така като я гледам е хваната с нещо като нит към ключалката за да се отваря настрани....предполагам ще трябва да се свали цялата ключалка?
    В момента цялата ключалка е изметната на една страна, където на напъвал глупака....със сигурност ще трябва да се сваля и напане, ако не е развалена....Така, че ще съм благодарен ако някой обясни каква е процедурата...
    156 2.0TS '99


  2. #2
    започва да се пристрастява Ghosta's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Бургас/София
    Posts
    61

    Default

    Колеги, някой да има счупена такава емблема? Дори и парче ще помогне....

    Оказа се че без счупения детайл, застрахователя не плаща, а нова е 99лв.....
    156 2.0TS '99


  3. #3
    Старши алфист nikolaaaay's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Sofia
    Age
    47
    Posts
    2,267

    Default

    Емблема, като на 156ФЛ, която не се върти, защото няма ключалка отдолу струва 50-60лв., но ако нямаш гараж няма смисъл, щото пак ще ти я откраднат. Можеш да прежалиш ключалката и да си залепиш лепенка с емблемата. Има ги по 2лв. едни доста дебели и не си личи, че не е оригиналната. Диаметърът е същия, но проблема е че в момента се намират трудно, поне в Сф. Друг вариант е да си купиш поизбеляла емблема от морга, па дано колегите алфисти не ти я откраднат.

  4. #4
    започва да се пристрастява Ghosta's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Бургас/София
    Posts
    61

    Default

    То ако намеря някоя счупеня, застрахователя ще ми я плати но не мога за сега....
    156 2.0TS '99


  5. #5
    Болен алфист fred's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Тамбукту
    Posts
    3,232

    Default

    Що бе, може и на паркинг да я държи
    Alfa Romeo 156,2.0TS 98 г.
    Нагоре по стълбата, която води надолу

  6. #6
    започва да се пристрастява Ghosta's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Бургас/София
    Posts
    61

    Default

    Поне някой да каже как се сменя....то е ясно, че до петък няма да намеря счупена и ще си остане за моя сметка....
    156 2.0TS '99


  7. #7
    Болен алфист TRENDi's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Sf, BG
    Age
    74
    Posts
    1,132

    Default

    Тази, ако ще ти свърши работа - ти я подарявам (старата от колата ми е ). Разрешавам ти да си я счупиш, както ти харесва . А, ако се сменява и като на 155 - мале-малей ...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 155.jpg  
    75 2.5 QV 08.86 г. - Ех...
    155 1.7 07.93 г. - Сиромашки тунинг + JR filter + ниска - замина за скрап...
    FIAT Tipo 1.6 12.93 г. 835С1.000 - вече 2.0 TS 8V Turbo с екстрите от горната...
    Мненията са като задниците - всеки си има!

  8. #8
    започва да се пристрастява Ghosta's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Бургас/София
    Posts
    61

    Default

    Благодаря на TRENDi за помоща!

    Ще пробвам дали ще стане, и ако не я троша и при застрахователя...дано мине, че шансовете, по думите на брокера са минимални.
    Last edited by Ghosta; 12-11-2008 at 17:00.
    156 2.0TS '99


  9. #9
    Младши алфист Кокич's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    София
    Posts
    25

    Default

    Здравей, Ghosta! Много силно ти влизам в положението, защото на мен ми потрошиха някоко емблеми, ама аз на инат продължавам да си държа колата пред блока

    Това, което мога да ти кажа по смяната е, че е много гадна работа и лично на мен не ми беше никак лесно без специални инструменти. Нарочно подчертавам специални инструменти, защото предполагам, че колеги, които имат такива веднага ще ме репликират, че всъщност е лесно, а втората причина да казвам, че е кофти е, че аз я ремонтирах без да разглобявам целия механизъм и да го свалям от капака, а емблемата с валчето я монтирах с баджанака както механизма си е на колата. Цялата сложнотия е да се постави зегер-шайбата в канала, в края на валчето, отвътре в капака, след като то е нанизано в проходния отвор на основата на емблемата, а отзад, т.е. отвътре, да са му нанизани пружината и пластмасовата шайба след нея. Ако можеш да свалиш механизма наистина няма да имаш проблем с монтажа. Аз обаче не можах (поради ръжди, клеясали резби и т.н.), поради което сме си завирали ръцете през вътрешните отвори на капака и работихме „над глава”, което допълнително затруднява операцията. Ако решиш да го правиш по този начин – т.е. по трудния , кажи и ще ти дам ценни съвети как да минимизираш усилията. А ако успееш да свалиш механизма, няма нужда от обяснение. Успех!
    156-1,6-'98


  10. #10
    започва да се пристрастява Ghosta's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Бургас/София
    Posts
    61

    Default

    Точно вчера след работа се опитах да го сложа с един фенер....разбира се не можах да отвия двата болта на ключалката. Странни са и ме е страх да напъвам, че се изкривява направо ламарината, след час и половина мъки, изтърване многократно на пружинката и тапата и търсене в тъмното, реших да се пробвам в събота, по светло.....Проблема е да задържя пружината и тапата докато слагам зегерката....Дебели са ми кебабчетата..
    Ако има някакъв по-лесен начин, ще съм благодарен да споделиш....
    156 2.0TS '99


  11. #11
    Младши алфист Кокич's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    София
    Posts
    25

    Default

    Здравей, колега Ghosta! Ей т’ва имах предвид с поста си! Че е трудно и няма леснина. Естествено, че и аз не успях да развия въпросните гайки под капачките отпред, за да сваля цялата основа на емблемата.

    Ето какво мога да споделя с теб от моя опит:
    А. Най-напред в капака напъхай голям, но здрав парцал, за да не ти изпопадат между ламарините му дребните детайли – пружинката, пластмасовата шайба или зегерката.
    Б. Ориентирай се към работа с помощник – сам категорично няма да се оправиш. Докато капака на багажника е отворен, помощникът трябва да (1) притиска отгоре капачката на емблемата така, че да не се връща при манипулациите отвътре (и да не се размести пружината, която впоследствие фиксира капачката в двете крайни положения), и (2) с една дълга, подчертавам дълга отвертка, да придържа временно с лек натиск нагоре нанизаните от теб пружина и шайба на мястото им на валчето по начин, че ти да имаш достатъчно място да вкараш накрая зегер-шайбата в каналчето й на края на валчето.
    В. Последователност на операциите:
    1. Вземаш емблемата и нанизваш на валчето гуменото уплътнение, което остава в досег с атмосферните условия, след това поставяш пружината на мястото й върху черната основа; след това с помощта тънка отвертка или метална пластинка подвеждаш свободния край на външната пружина към емблемата, която поставаш така, че валчето да влезе в отвора и с леко завъртане на емблемата наместваш върха на пружината към малката дупчица на гърба на емблемата. Когато успееш с това, притискаш силно емблемата докато се прибере напълно.
    Ако сега, на този етап не натискаш емблемата обратно навън, тя няма да изпадне.
    2. Отваряш капака, който вече си приготвил – свалил си кората и си напъхал парцала; помощникът притиска емблемата отгоре с едната ръка, а в другата държи дългата отвертка. Сега ти внимателно нанизваш една след друга пружината и пластмасовата шайба. Ако си по-сръчен може да нанижеш едновременно и двете, като си си ги приготвил предварително. Това не е много трудно, трябва само да действаш спокойно и да си даваш сметка, че бъркането в капака изисква малко извиване на ръцете. След като ги нанижеш ги прихващаш само с една ръка, а другата си освобождаваш така, че с нея да насочиш върха на отвертката към валчето, точно под пластмасовата шайба.
    3. За целта помощникът трябва да вкара със свободната си ръка отвертката през най-близкия за него изрез от вътрешната страна на капака и тя да застане почти успоредно на ламарината на капака. Значи само ти от позицията си можеш да видиш къде отива върхът на отвертката, насочваш върха с пръстите на свободната си ръка. След като тя застане както трябва, помощникът натиска доколкото може нагоре за да държи пружинката и пластмасовата шайба възможно по-притиснати нагоре. Обърни внимание – не е необходимо да се натиска към валчето, а нагоре, успоредно на оста му. Ако се притиска към валчето има опасност отвертката да изплъзне и да изпусне нещата. Но ако всичко е наред до момента, ти можеш да пуснеш с ръката, с която си придържал и си готов да вземеш зегерката.
    4. Вземаш зегер шайбата, така че да ти легне върху възглавничката на пръста и с този пръст я насочваш с прорязания сегмент към каналчето. С повече старание ще успееш да я сложиш така, че да застане срещу канала и даже да влезе малко в него. Когато влезе, внимателно плъзваш пръста така, че да я натиснеш навътре. Другият вариант е с другата ръка да си приготвиш подходящ дълъг и сравнително тънък инструмент, с който да натиснеш зегерката.

    В момента, в който зегерката влезе (понякога не се чува „щракване”), си готов. Проверяваш дали си е на мястото, т.е. дали обхваща отвсякъде валчето. Понякога се получава, че след като подведеш зегерката, ако се махне отертката на помощника, пружинката от естествения си натиск, задържа зегерката на мястото й и ти можеш да я довкараш с върха на друга отвертка.

    Не се отчайвай, ако не успееш от първите пет пъти! За това трябват търпение и парцала, който си напъхал, за да не загубиш чаркчетата.

    Истината е, че ти трябва поне един неуспешен опит, за да знаеш какво трябва да правиш.

    Оттук нататък не са ти нужни инструкции как да си затвориш капака. Както пише в упътванията на alfa-romeo.net, тук му е мястото да удариш една бира след добре свършената работа, а както е по наш обичай и някоя профилактична псувня по адрес на конструкцията...

    Желая ти успех.

    P.S. Накрая ще ти кажа какво направих аз последния път! След като се убедих, че всички механизми са наред и работят, най-безцеремонно запечатах емблемата плътно с безцветен силикон. Сега не може да бъде помръдната. Но ако се наложи ще срежа силикона с макетен нож, ще изместя емблемата както си трябва и ще си използвам ключалката! Държа да подчертая, че тази емблема си ми стои вече четири месеца!
    Last edited by Кокич; 14-11-2008 at 15:33.
    156-1,6-'98


  12. #12
    започва да се пристрастява Ghosta's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Бургас/София
    Posts
    61

    Default

    Благодаря за изчерпателните насоки..!..Аз имам само една пружина, смятам да я сложа отзад, не знаех че иам и втора....сигурно е паднала и съм я изгубил...

    ПП: Стана от първия път......друго си на дневна светлина.....
    Last edited by Ghosta; 15-11-2008 at 14:15.
    156 2.0TS '99


  13. #13
    Запален алфист sp_romeo1's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Plovdiv
    Age
    41
    Posts
    235

    Default

    Аз 20 пъти я изпусках шибаната зегерка докато я щракна в каналчето
    EXАlfa Romeo 156 1.8ТС 98г.+ кожа МОМО и капли тип ГTA
    Suzuki GSXF600 99г.
    Bravo 1.9 8V Multijet

  14. #14
    Старши алфист zimin's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Cape Verde
    Posts
    556

    Default

    да пази Господ!
    аз гараж нямам,дано да не се намери някое идиотче да ми направи бела...

  15. #15

    Exclamation

    ас ти гепах имбемътъъъъъ

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •