Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30

Thread: Присаждане на спир. апарат

  1. #1
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default Присаждане на спир. апарат

    След няколко преживени критични момента, изискващи максимално бързо спиране, се замислих над въпроса за малко по-добри спирачки. Поразрових се тук-там и открих, че 155-ците с 16 кл. ТС имат по-големи спирачни дискове. Предполагам това води и до по-големи спирачни апарати и накладки. Въпроса ми е дали тези апарати могат да се вградят без проблем на моята 155-ца или ще трябва някаква допълнителна доработка?
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  2. #2
    Татю алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    1,502

    Default

    Аз нещо не разбирам и от доста време се каня да питам.
    Ти, например, можеш ли да си блокираш колелата с натискане на спирачката? Ако не можеш, проблемът не е в големината им, а в нещо по системата (щото аз мога, следователно спирачките са достатъчно "мощни" по принцип). Ако пък можеш, с какво биха ти помогнали по-големи спирачки - да ги блокираш по-лесно ли? Каква е файдата? Ако "спираш като локомотив", тоест натискаш зверски, а животното си върви и колелата си се търкалят, тогава нещо не е наред по спирачната система според мен.
    Може да ми убягва някакъв дребен, но важен детайл все пак...?

    п.с. Да не съм съвсем офтопик - проблемът с по-големите апарати/дискове май беше само в това, че с тях не можеш да нахлузиш 14" джанти.
    Last edited by bass; 23-12-2008 at 13:15.

    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 16v Elegante+Sport MY.08
    Alfa Romeo 155 1.8TS Sport MY.95

  3. #3
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    убягва ти
    противно на ширещите се теории, колата спира максимално като колелата са блокирани
    освен това колкото са по-големи дисковете толкова по-бързо се спира от висока скоросто щото силата е равна на масата по ускорението
    Last edited by търтей; 23-12-2008 at 13:18.
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  4. #4
    Татю алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    1,502

    Default

    Ох, ще съсипем темата на човека.
    Поемам ангажимента да изрина спама след малко, понеже аз съм подбудителят.
    Аз неам проблем да блокирам колелата моментално (и без да чупя педала от натискане) при квато и да е скорост, така че дори твоята теория да е валидна за всички пътни условия, пак не ми е ясно от къв зор трябват по-големи спирачки. Разликата в натиска едва ли ще е от стопанско значение. При това според Бобо мойте спирачки били малко "твърди".

    А за тва че се спирало най-добре с блокирали колела - мооооооже да се замисля да повярвам на формули при сух асфалт, но иначеее... И не коментираме управляемост тука, само спирачен път, независимо дали финиширам нанагъзнем

    От друга страна, ако човек шибне едни грамадни джанти с много по-широки от стандартните гуми, предполагам стандартните спирачки ще видят зор вече. Да не говорим пък ако и масата на колата се увеличи по няква причина (по-голям ДВГ, UPS в багажника...). Начинът на каране има значение също де, щото по-големите дискове/накладки загряват по-бавно и се охлаждат по-добре (и тука отиваме на твойте формули за трансформация на кинетичната енергия в топлинна и прочее).
    Last edited by bass; 23-12-2008 at 13:33.

    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 16v Elegante+Sport MY.08
    Alfa Romeo 155 1.8TS Sport MY.95

  5. #5
    Татю алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    1,502

    Default

    Сега се сетих, че pooh беше с по-големи спирачки.

    p.s. А, той даже е написал какви:
    http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=28169

    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 16v Elegante+Sport MY.08
    Alfa Romeo 155 1.8TS Sport MY.95

  6. #6
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Не се притеснявайте за офф-топика... Всичко се приема за ОК, щом е "ползу роду" и спомага на мен и на четящата аудитория да се обогати с малко повечко познания. А истината се ражда в спора .
    Та относно съжденията на "bass":
    - проблема ми не е при спиране с малка скорост - примерно при 90-100км/ч. Проблема се явява при по-високи скорости, когато се налага рязко да намалиш и тогава се случва това, че колелата не блокират, а се въртят и колата намалява скоростта си, но с това се увеличава температурата диска и накладките и триенето се влошава все повече, а тук и спирането се влошава все повече. Накрая се оказва, че от 160км/ч до към 100/120км/ч намаляваш бързо, но от 120км/ч до 80 км/ч спираш доста по-зле (дисковете вече са загрели и феродото се е спекло). Дори известно време след едно такова спиране, спирачките вече сякаш не ловят толкова добре, даже и при по-ниски скорости.
    Та, това е причината за моето желание да си сложа по-големи дискове.

    П.П.
    правил съм подобен тест с QV-то на един приятел... Разликата в отрицателното ускорение при спиране м/у моята и неговата кола е от небето до земята.
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  7. #7
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default

    Вальо на неговото 145 беше сложил спирачки от КуВе - демек 284мм дискове на мястото на 257мм. Обаче се сменят апаратите, дисковете, накладките, че май и шенкелите да може да сложиш новите апарати. Ако не сменяш шенкела ще се наложи да се прави преходна планка - така май са правените на Вальо. Ако смениш шенкела, може да има разлика в разстоянието на което се хващат накрайниците за кормилната рейка и там ще трябва преправяне, ако е така.
    Другото е че сложиш ли 284мм спирачки, минималния ти размер джанта става 15 цола. Иначе са по-големи дискове с повечко площ за отдаване на жегата . И аз се замислях аз един такъв ъпгрейд - примерно от 155 2.0 16в в някоя морга да посъбера частите, ама трябва пак да не в движение колата до успешно сглобяване.


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

  8. #8
    Татю алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    1,502

    Default

    Quote Originally Posted by Z:)m View Post
    ...че колелата не блокират... се увеличава температурата диска и накладките и триенето се влошава все повече, а тук и спирането се влошава все повече... дисковете вече са загрели и феродото се е спекло.... спирачките вече сякаш не ловят толкова добре
    Е ми тука отиваме на последното ми съображение по-горе - кат' си състезател, събирай железата и стискаме палци Стига 1.7 да има сила да ги влачи сичките

    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 16v Elegante+Sport MY.08
    Alfa Romeo 155 1.8TS Sport MY.95

  9. #9
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    ники като караш с висока скорост теглото ти е различно на колата
    сещаш се що нали?
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  10. #10
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Quote Originally Posted by bass View Post
    Е ми тука отиваме на последното ми съображение по-горе - кат' си състезател, събирай железата и стискаме палци Стига 1.7 да има сила да ги влачи сичките
    Моя 1,7ТС вече само по навик му викам така ...
    Затова определено май ще му трябват по-здрави спирачки, ако наистина се налага смяна и на шенкела - тогава вече ще се видя в приключение. Мене все ми се искаше да е нещо от рода на - вземи от тази и го премести на онази ...и готово :-/
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  11. #11
    Татю алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    1,502

    Default

    Quote Originally Posted by Z:)m View Post
    Моя 1,7ТС вече само по навик му викам така ...
    Е пофалИ се де

    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 16v Elegante+Sport MY.08
    Alfa Romeo 155 1.8TS Sport MY.95

  12. #12
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Quote Originally Posted by bass View Post
    Е пофалИ се де
    е, шъ съ поФалим, ама още ми е раничко, че работата е на половина свършена... Лошото е, че напоследък малко и мързела ме е поналегнал... предпразнично
    За сега съм мааалко по-добре от 155 1,8 Тс 16кл ... само това мога да ви разкрия в аванс
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  13. #13
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default

    Quote Originally Posted by Z:)m View Post
    е, шъ съ поФалим, ама още ми е раничко, че работата е на половина свършена... Лошото е, че напоследък малко и мързела ме е поналегнал... предпразнично
    За сега съм мааалко по-добре от 155 1,8 Тс 16кл ... само това мога да ви разкрия в аванс
    баф да не е налапала един сешоар тая кола отпред?!


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

  14. #14
    JTD проповедник trustworthy's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    5,167

    Default

    На база изчетеното по темата в този форум ( а и не само в него) и на думи на хора, дето разбират от тея работи, аз съм останал с впечатлението, че нелоша алтернатива на ъпгрейда до по-големи дискове, а финансово по-оправдана, е слагането на спортни дискове и накладки. Ако мощността на колата се е увеличила сериозно и има тенденция да се повишава още, то тогава ъпгрейдът би бил оправдан, но ако не е така, си мисля, че едни надупчени и/или с канали дискове + рейсинг накладки ше свършат работата с екстремното спиране.
    _______
    146 JTD - ex
    Renault Megane II 1.5 dci - ex

    Nissan Qashkai 2.0 CVT - current

  15. #15
    Sprint-er Член на клуба MrX's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Перник
    Age
    45
    Posts
    1,912

    Default

    А някой ще отчете ли някакви си други елементчета, като серво, помпа и маркучи ?!? Аз пък не съм много ЗА за спортните елементи в ежедневната кола, поради простата причина, че те вършат работа при други условия, примерни спортни спирачки, всички казват "ихаааа спортни" ама я се замислете, че те работят при позагряти, а в ежедневието май не сме ни на писта ни на рали за да загреят или ще си помпаме на педала докато загреят за да държат. Аз съм със накладки Айсер, уж обикновени за 50 кинта, но наблюдавам, че студени не държат, но след 2-3 по яки спирания коват, е кво да като във формулата ще правя загряваща обиколка преди да поема на където и да било и на всеки светофар ще спирам в последния момент за да ги държа топли ли. И по чужди форуми съм чел за конверсии към по-голям диаметър дискове и само липсата на подходящите апарати ме спря преди време да съм и аз със 284мм предни, но обърнете внимание на цялата система не само на дисковете и накладките

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •