Page 1 of 13 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 181

Thread: Модифициране на 1,7 ТС 8кл (силов тунинг)

  1. #1
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default Модифициране на 1,7 ТС 8кл (силов тунинг)

    Нямах намерение все още да разказвам за моя проект (тази дума малко силно ми звучи но...), но понеже биде проявено любопитство от мои виртуални приятели (обаче те не знаят че са ми приятели ), а и бях провокиран от някои изказвания във форума, че никой нищо не прави, само много се говори/пише.
    Та ще се опитам да бъда максимално информативен.
    Първо искам да кажа, че не съм специалист в областта на ДВГ'тата, още повече пък в силовия тунинг. Захванах се с това, воден от въздесъщото човешко любопитство и от липсата на адекватни отговори на въпросите, които задавах.
    Всичко тръгна от безобидния въпрос, защото 1,7ТС 8кл мотора няма вариатор, за разлика от другите два (1,8ТС и 2,0ТС) и от сравнението на съответните им графики за въртящия момент и мощност. Поради тази причина, благодарение на Еньо (хиляди благодарности) се сдобих с рапределителен вал, окомплектован с вариатор.
    След това, ровейки се из техническата документация на 8кл. ТС мотори, забелязах, че имат еднакъв блок и много малки разлики в конструктивно отношение. В същото време бях зе зачел и в писанията на Гай Крофт. Всичко това, бе катализатора за ражданетона идеята за повишаване на мощността, чрез повишаване на ефективността на двигателя, а именно:
    - чрез подобряване на формата и размерите на смукателния тракт - при мен се изрази единствено в полиране на всмукателните портове и разширяване диаметъра на отворите на смукателния колектор. Всъщност, доработих малко и задната страна на клапаните, за увеличаване на проходното сечение на смукателния порт и антиревърсна фаска за предотвратяване връщането на сместа към смукателния тракт в ход на сгъстяване, където клапана е все още отворен;
    - повишаване на степента на сгъстяване - осъществих я чрез замяна на коляновия вал на 1,7 с такъв от 2,0ТС, в комплект с мотовилките. Получи се разлика в +10мм работен ход на буталото и съответноповишаване на CR от 10:1 на 11:1. Съответно се увеличи и работния обем на двигателя, който вече си е почти 2,0ТС. Реших, че след шлайфането на шийките на коляновия вал, добре ще се отрази едно йонно азотиране за подобряване на износоустойчивостта им;
    - подобряване на изпускателния тракт - засега се изразява единствено в полиране на изпускателните портове и доработкана задната повърхнина на клапаните, поради същите съображение, посочени по-горе (смукателен тракт). В близкото бъдеще се надявам да се изработи и подходящ изпускателен колектор;

    Та сдобих се аз с колянов вал, втора ръка - шлайфан и азотиран, окомплектован с нови основни и биелни лагери. След като сглобих буталната група (използвах моите си бутала, защото преценката на майстора беше, че са в отлично здраве), ги претеглих. Всичките влизаха в границите на +/- 2гр. Смених за всеки случай и водната помпа. Закупих и ремонтен комплект гарнитури, семеринги и уплътнения. За вграждане на вариатора, се наложи на струг да се преправи предната част на смукателния вал. На оригиналния такъв, нямаше предвидена възможност за закрепването му. За щастие, оказа се, че в главата има разпробити отвори за маслената магистрала, захранваща вариатора. Тук се сещам, че от Кр. Рангелов (благодарности и на него, затова, че ми се "вързва") бях си закупил и смукателен колектор в комплект със соленоид, защото моя беше със затапено легло на соленоида, управляващ вариатора.
    След като накрая всичко беше сглобено, тествахме работата на двигателя. Естествено, ползвах си моето ЕКУ. Резултата - пълно разочарование. Никаква мощност до 4000об/мин. Сетих се, че в техн. р-во се споменаваше за някакъв суич, прехвърлящ управлението на ЕКУ'то от 1,8 към 2,0. Намерих суича, прехвърлих управлението.Резултат - мощността осезаемо се подобри, но се появиха детонации още в зоната на 4000об/мин. Пробвах 100октанов бензин - без успех. Пробвах добавка BARDHAL octane booster - пак без ефект. Върнах си тогава ЕКУ'то към първоначалните настройки, посредством въпросния суич. Тогава реших да включа вариатора, но ръчно, защото нямам възможност да го управлявам чрез ЕКУ'то. Резултат - колата тръгна зверски, но във високите обороти детонациите неизменно охлаждаха ентусиазма ми. Извода обаче, който мога да направя е, че едно завъртане на стандартния смукателен вал на 1,7ТС с няколко градуса напред (вариатора го завърта на 30гр.) дава чувствително завишаване на мощността. Всъщност, не знам как ще се отрази това на несгъстен двигател.
    Следващата стъпка, която решихда направя, бе да се сдобия със спортни валове, които имат по-дълги фази, което щеше да разреди малко мотора и това пък от своя страна да ме спаси от детонациите. Е, купих си комплект валове от Коломбо и бариани. С помощта на Добри в Асеновград ги монтирахме на моята глава. Резултат - споменах го в една др тема - имам малък превес над 1,8 ТС 16кл, въпреки по-широкия оборотен диапазон на вентилирания ДВГ (7200 с/у 6200об/мин). Лошото обаче е, че не мога в момента да включа вариатора, защото при пробите направени след монтажаим, се чуваше звук, наподобяващ удряне на клапани в бутало. Следва ново презацепване при Добри и нова проба... Ако пак имаме този шум, ще се чешим по главите и ще видим какво може да измислим. Детонации обаче все още се появяват от време на време при определени условия (горещо време, загрял двигател - над 92-93 гр.).
    Следващата стъпка, след решаване на проблема с вариатора и чукането на клапани може би ще бъде чип. Все ми се иска обаче това да стане след направата и на изпускателния колектор, защото си мисля, че това ще повлияе в/у параметрите на чипа.
    В обобщение, имам Алфа, която върви за моите представи доволно, гори около 14л./100км бензин V-POWER Racing 100 и около 1л/1000км масло 5W40.
    Tова е в общи линии плода на моя ентусиазъм. Само се моля дано скоро не ме напусне
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  2. #2
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default

    ти каза и направи -
    добре сте се заиграли с мотора, но това сгъстяване е май вповече за горивата в бг. Може да пробваш това http://www.racing-fuels.net/
    Евала за ентусиазмът!!!
    Last edited by Furious 155; 25-12-2008 at 22:29.


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

  3. #3
    Болен алфист BillyBoy`'s Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    село Крумово
    Age
    46
    Posts
    1,599

    Default

    Добри е правилния човек а може и да ти направи изпускателен колектор какъвто никои друг няма да може да направи
    АлфаРомео 146 1.4 16V 103hp skype name billyboy2203/ ICQ: bili`- 166537162

  4. #4
    Болен алфист 1912's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    ПЛОВДИВ
    Posts
    1,039

    Default

    не знам с кфо си се захванал ама филма е голям.....имам олекотен маховик и чистонов съединител
    alfa 164 t.s ex
    tipo 2,0 16v turbo ex
    opel astra amnesia ex
    megane 2 ex
    alfa 159 jtd ех
    audi A6/S TQ 330+
    audi a4 b5 1,8 TQ 500++
    alfa romeo 147 1,9jtdm 16v cadamuro design

  5. #5
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Quote Originally Posted by 1912 View Post
    не знам с кфо си се захванал ама филма е голям.....имам олекотен маховик и чистонов съединител
    Съединителят ми е нов. За сега още не се нуждая от маховик, но всичко зависи от това, колко силна ще стане колата. Ако се окаже, че ще имам нужда от по-голям съединител, за да предава по-голям въртящ момент, без да приплъзва, тогава може да се помисли и над маховика.
    Благодаря ти все пак
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  6. #6
    Анти Тунинг alfaracer's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Русе
    Age
    39
    Posts
    344

    Default

    Интересува ме колко ти струваха валовете. Главата на 1.7TS същата ли е като тази 2.0TS, да не би тази от 1.7 да е с по-малки горивни камери.
    Щото и аз се чудя какво да правя?
    Alfa164 T.S 148++ HP
    Alfa156 T.S 144 - коня, ама на хартия.

  7. #7
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Quote Originally Posted by alfaracer View Post
    Интересува ме колко ти струваха валовете. Главата на 1.7TS същата ли е като тази 2.0TS, да не би тази от 1.7 да е с по-малки горивни камери.
    Щото и аз се чудя какво да правя?
    Ами валовете ми излезнаха около 1200лв с доставката.
    А относно главата на 1,7, мисля че е същата като на другите 1,8 и 2,0, защото в главата имаше направени канали за маслото, което управлява вариатора на смукателния вал. А принципно 1,7 е без вариатор.

    А относно развитието на проекта:
    Оказа се по последни сверки/проверки, че сгъстяването е 13,2:1, а не както аз си мислех 11:1, защото буталата на 1,7 са с окло 1,5мм по-високи от тези на 2,0ТС. Затова и клапаните ми удрят в буталата при включване на вариатора.
    Last edited by Z:)m; 06-01-2009 at 17:11.
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  8. #8
    кара на Зсссгъстен въздух drigata's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    софия
    Age
    46
    Posts
    1,573

    Default

    колега,ако смяташ да я караш с тази стпен на згъстяване ще береш адове,както си писал по горе(никога няма да можеш да укротиш аванса,а и всички валове ще ти идват малки и винаги ще се затапва на около 5000)

    ако смяташ да караш с такава стпен,ти препоръчвам да разредиш динамично мотора,тоест да презастъпваш повече разпределитените валове,с риск да влошиш ниските обороти,генерация задължително сметната по валовете и "у" образен аванс

    провери си сместа в високите обороти,с тези 187сс дюзи гаранция на високите е бедна

    дай параметри на валовете и колко измества вариатора,с каквото мога ще помагам,ако имаш нужда

    успехи

  9. #9
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Quote Originally Posted by drigata View Post
    колега,ако смяташ да я караш с тази стпен на згъстяване ще береш адове,както си писал по горе(никога няма да можеш да укротиш аванса,а и всички валове ще ти идват малки и винаги ще се затапва на около 5000)
    Да, това е ясно. Аз и в момента усещам "затапването" във високите обороти.

    Quote Originally Posted by drigata View Post

    ако смяташ да караш с такава стпен,ти препоръчвам да разредиш динамично мотора,тоест да презастъпваш повече разпределитените валове,с риск да влошиш ниските обороти,генерация задължително сметната по валовете и "у" образен аванс
    За да не отиде все пак на халос целия до сега вложен труд по сгъстяването, смятам да запазя степента на сгъстяване. В момента на ниските обороти е добре и за да остане така, съм вградил вариатора, който да дефазира на 30гр. смукателния вал и така да увелича застъпването на смукателния и изпускателния такт в средните и високите обороти. А относно аванса - колата със сигурност ще трябва да е с пренаписан чип, но не знам какво имаш предвид под "У" образен аванс - голям аванс в ниските и високите обороти и малък в средните, или...?!

    Quote Originally Posted by drigata View Post

    провери си сместа в високите обороти,с тези 187сс дюзи гаранция на високите е бедна
    До колкото знам, дюзите на 1,7ТС и 2,0ТС са еднакви и затова си мисля, че са достатъчно големи за да захранват двигателя ми в сегашното му състояние. Въпреки това съм си поиграл малко с дебитомера за изкуствено обогатяване на сместа, следствие на което ауспуха ми е черен като кремиковски комин .

    Quote Originally Posted by drigata View Post

    дай параметри на валовете и колко измества вариатора,с каквото мога ще помагам,ако имаш нужда
    Ще погледна на кутията какво пишеше и ще ги съобщя по-късно, че са в гаража...
    Благодаря, за изразената подкрепа!
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  10. #10
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Това са данните, които са ми дадени от производителя, за комплекта разпределителни валове:

    ARTS2.116.284S; ARTS2.105.270S, which means

    Cam lift 11,6mm, Duration 284deg (IN); Cam lift 10,5mm, Duration 270deg (EX)

    INLET
    LIFT at TDC with phase variator CLOSED : 1.19 mm
    LIFT at TDC with phase variator OPEN : 3.30 mm

    EXHAUST
    LIFT at TDC : 2.80 mm
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  11. #11
    кара на Зсссгъстен въздух drigata's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    софия
    Age
    46
    Posts
    1,573

    Default

    под "у" образен аванс се смята при пълно отворен дросел аванса от ниските тръгва да расте до средните обороти а след тях започва да пада,но за това какъв аванс ти трябва мога да ти дам таблица но ти трябва да ми дадеш точните данни на мотора ,степен диаметър,ход

    а м-у другото тези валове са малки за това сгъстяване,може да се наложи и да пипнеш и изпускателният вал

  12. #12
    кара на Зсссгъстен въздух drigata's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    софия
    Age
    46
    Posts
    1,573

    Default

    а за изместването на вариатора сигурен ли си,щото тва е адски много

  13. #13
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Данните на двигателя са следните:
    Диаметър на буталото - 83.4мм
    Ход на буталото - 90мм
    Степен на сгъстяване - 13,2:1
    Тези данни се надявам са достатъчни за да ми дадеш таблицата на предварението?!

    За изместването на вариатора съм сигурен - измества с 30градуса, спрямо положението на коляновия вал. Самото изместване на разпределителния вал е 15 градуса, защото за 2 оборота на коляновия вал, разпределителния вал прави 1 оборот. Може би това те обърква

    Какво имаш предвид под "да се пипне изпускателния вал"?
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  14. #14
    Старши алфист
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Русе
    Posts
    618

    Default

    Quote Originally Posted by Z:)m View Post
    Това са данните, които са ми дадени от производителя, за комплекта разпределителни валове:

    ARTS2.116.284S; ARTS2.105.270S, which means

    Cam lift 11,6mm, Duration 284deg (IN); Cam lift 10,5mm, Duration 270deg (EX)

    INLET
    LIFT at TDC with phase variator CLOSED : 1.19 mm
    LIFT at TDC with phase variator OPEN : 3.30 mm

    EXHAUST
    LIFT at TDC : 2.80 mm
    Липсват най-важните данни на валовете:
    IN opens xx deg. BTDC , closes xx deg. ABDC

    EX opens xx deg. BBDC, closes xx deg. ATDC
    Най-често се дават съкратено само така : IN хх/хх, EX хх/хх

    Данните за lift at TDC са само за сравнение на сетъпите, и особено ако мотора е с механични повдигачи са напълно неизползваеми за настройка и абсолютни сравнения.

    Имам съмнения, че има внесено объркване относно израза динамично разреждане, според мен объркването идва от писанията на Тошко в тунинг.бг

    Няма как да се разреди динамично мотора чрез увеличаване на презастъпването (при фаза всмукване), ефекта от това е подобрено изчистване на цилиндъра от изгорелите газове и при добре настроена изп. система, получаване на подналягане в цилиндъра и ускоряване на постъпващата горивна смес.
    Когато вариатора почне да отваря всм. вал по-рано преди ГМТ, то той съответно затваря и по-рано след ДМТ, а това означава затваряне на повече обем в цилиндъра за сгъстяване, съответно повишена степен на сгъстяване.
    Динамично се разрежда мотора, когато всм. клапан се затваря по-късно след ДМТ, това значи достатъчно "дълъг" вал, и валове с голяма продължителност не се ползват за да разреждаме самоцелно мотора динамично, а за да може мотора да има макимално добро пълнене на високи обороти, съответно макс. мощност.

    Според мен на този мотор трябва да се изключи вариатора (да няма допълнително предварение на всм. вал) и да се види какво ще е положението с детонациите.
    Last edited by ICI; 08-01-2009 at 00:29.

  15. #15
    кара на Зсссгъстен въздух drigata's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    софия
    Age
    46
    Posts
    1,573

    Default

    Quote Originally Posted by ICI View Post
    Липсват най-важните данни на валовете:
    IN opens xx deg. BTDC , closes xx deg. ABDC

    EX opens xx deg. BBDC, closes xx deg. ATDC
    Най-често се дават съкратено само така : IN хх/хх, EX хх/хх

    Данните за lift at TDC са само за сравнение на сетъпите, и особено ако мотора е с механични повдигачи са напълно неизползваеми за настройка и абсолютни сравнения.

    Имам съмнения, че има внесено объркване относно израза динамично разреждане, според мен объркването идва от писанията на Тошко в тунинг.бг

    Няма как да се разреди динамично мотора чрез увеличаване на презастъпването (при фаза всмукване), ефекта от това е подобрено изчистване на цилиндъра от изгорелите газове и при добре настроена изп. система, получаване на подналягане в цилиндъра и ускоряване на постъпващата горивна смес.
    Когато вариатора почне да отваря всм. вал по-рано преди ГМТ, то той съответно затваря и по-рано след ДМТ, а това означава затваряне на повече обем в цилиндъра за сгъстяване, съответно повишена степен на сгъстяване.
    Динамично се разрежда мотора, когато всм. клапан се затваря по-късно след ДМТ, това значи достатъчно "дълъг" вал, и валове с голяма продължителност не се ползват за да разреждаме самоцелно мотора динамично, а за да може мото0ра да има макимално добро пълнене на високи обороти, съответно макс. мощност.

    Според мен на този мотор трябва да се изключи вариатора (да няма допълнително предварение на всм. вал) и да се види какво ще е положението с детонациите.

    съгласен съм сус тебе,но аз имах предвид за двата вала а не само смукателният,и не твърдя че на тошко писанията са напълно достоверни,просто говоря от опит

    на мойта презастъпвам валовете с по 4 градуса и веднага трябва и мога да вдигна аванса до 31градуса при пълно натоварване и 8000обр,докато преди това повече от 22 градуса не може(аванса бие ли бие)

    другото което е ,ако тези валове са за стандарт 1,7 без вариатор съм напълно съгласен с ICI,проблема е в него

    а и другото което е -тези дюзи 100 процента ще са ти малки


    и тази вечер ще ти пратя таблицата за аванса

Page 1 of 13 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •