Page 2 of 13 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 181

Thread: Модифициране на 1,7 ТС 8кл (силов тунинг)

  1. #16
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Quote Originally Posted by ICI View Post
    Липсват най-важните данни на валовете:
    IN opens xx deg. BTDC , closes xx deg. ABDC

    EX opens xx deg. BBDC, closes xx deg. ATDC
    Най-често се дават съкратено само така : IN хх/хх, EX хх/хх

    Данните за lift at TDC са само за сравнение на сетъпите, и особено ако мотора е с механични повдигачи са напълно неизползваеми за настройка и абсолютни сравнения.
    Да, прав си относно липсата на тези данни. Преди време, когато си купувах валовете, гледах въпросните данни за съответните валове в сайта на фирмата. Оказа се обаче, че в сайта са дадени валове за варианта без вариатор, а моите валове са за вариант с вариатор. Затова и лифта и фазите са малко по-различни. Предполагам, че и моментите на отваряне и затваряне на клапаните също са различни. Тогава бях поискал данните за момента на отваряне и затваряне на клапаните за моите валове от фирмата производителка, с обосновката, че са ми нужни за зацепването на валовете, но те ми отвърнаха, че валовете си имат белези и въпросните данни не са ми нужни. И наистина - имаха си белези и сетъпа на валовете е правен по тях. Сега ти ме подсети пак да им пиша за да изискам от тях моментите на отваряне/затваряне на клапаните, с цел някои допълнителни изчисления .

    Quote Originally Posted by ICI View Post
    Имам съмнения, че има внесено объркване относно израза динамично разреждане, според мен объркването идва от писанията на Тошко в тунинг.бг

    Няма как да се разреди динамично мотора чрез увеличаване на презастъпването (при фаза всмукване), ефекта от това е подобрено изчистване на цилиндъра от изгорелите газове и при добре настроена изп. система, получаване на подналягане в цилиндъра и ускоряване на постъпващата горивна смес.
    Когато вариатора почне да отваря всм. вал по-рано преди ГМТ, то той съответно затваря и по-рано след ДМТ, а това означава затваряне на повече обем в цилиндъра за сгъстяване, съответно повишена степен на сгъстяване.
    Динамично се разрежда мотора, когато всм. клапан се затваря по-късно след ДМТ, това значи достатъчно "дълъг" вал, и валове с голяма продължителност не се ползват за да разреждаме самоцелно мотора динамично, а за да може мотора да има макимално добро пълнене на високи обороти, съответно макс. мощност.
    Да, има малко объркване относно термина "динамично разреждане" на мотора. Всъщност, при високите обороти двигателя се разрежда динамично , защото поради по-високата скорост на буталото, а от там и значително по-високата скорост на постъпващия в цилиндрите въздух във фазата на пълнене, се увеличават значително и съпротивлението, респективно - загубите във флуидния поток (постъпващия въздух). С други думи - намалява се обемната ефективност (обема на цилиндъра, който реално се запълва с гориво-въздушна смес). За да се избегнат/компенсират тези загуби, е измислено променливото газоразпределение - по-ранното отваряне на клапаните. Та в случая по-ранното затваряне на клапаните при високи обороти по-скоро ще компенсира по-горе споменатите загуби. При добре направен двигател (смукателен/изпускателен тракт и пр.), може да се окаже, че точно във високите обороти обемната ефективност/ефикасност е много по-голяма отколкото в средните. При моя мотор обаче случая не е такъв, защото оригинално, макс. въртящ момент е при 3500об/мин, и то защото така е конструиран мотора (предполагам). Именно това се опитвах да променя, вграждайки вариатора.

    Quote Originally Posted by ICI View Post
    Според мен на този мотор трябва да се изключи вариатора (да няма допълнително предварение на всм. вал) и да се види какво ще е положението с детонациите.
    Е, разбира се в началото изпитанията ще се провеждат без вариатор, а после с вариатор и ще видим какво ще се случи. Смятам за сега да управлявам вариатора ръчно.
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  2. #17
    кара на Зсссгъстен въздух drigata's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    софия
    Age
    46
    Posts
    1,573

    Default

    ето колега,дано ти свърши работа
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Снимка0041.jpg  

  3. #18
    кара на Зсссгъстен въздух drigata's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    софия
    Age
    46
    Posts
    1,573

    Default

    ето я и цялата ,но е на ексел
    Attached Files Attached Files

  4. #19
    Старши алфист
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Русе
    Posts
    618

    Default

    Quote Originally Posted by Z:)m View Post
    Да, прав си относно липсата на тези данни. Преди време, когато си купувах валовете, гледах въпросните данни за съответните валове в сайта на фирмата. Оказа се обаче, че в сайта са дадени валове за варианта без вариатор, а моите валове са за вариант с вариатор. Затова и лифта и фазите са малко по-различни. Предполагам, че и моментите на отваряне и затваряне на клапаните също са различни. Тогава бях поискал данните за момента на отваряне и затваряне на клапаните за моите валове от фирмата производителка, с обосновката, че са ми нужни за зацепването на валовете, но те ми отвърнаха, че валовете си имат белези и въпросните данни не са ми нужни. И наистина - имаха си белези и сетъпа на валовете е правен по тях. Сега ти ме подсети пак да им пиша за да изискам от тях моментите на отваряне/затваряне на клапаните, с цел някои допълнителни изчисления .
    по принцип може да минеш и без тия данни при настройката на дадения комплект валове.С тия белези дето те ги дават е малко аматьорско и не се знае реално какво сме настроили
    Настройвате ги по фул лифт на 100 градуса всм. и изп. вал ако няма да се ползва вариатор, а ако ще се ползва, гласите фул лифта на всм. вал на 130 градуса при незадействан вариатор, а фул лифта на изп. вал на 100 градуса и така няма какво да се сбърка, само да има достатъчно дълбоки към 4мм врязове за клапаните и проверка с пластелин преди да запали.
    Last edited by ICI; 09-01-2009 at 00:20.

  5. #20
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Quote Originally Posted by ICI View Post
    по принцип може да минеш и без тия данни при настройката на дадения комплект валове.С тия белези дето те ги дават е малко аматьорско и не се знае реално какво сме настроили
    Настройвате ги по фул лифт на 100 градуса всм. и изп. вал ако няма да се ползва вариатор, а ако ще се ползва, гласите фул лифта на всм. вал на 130 градуса при незадействан вариатор, а фул лифта на изп. вал на 100 градуса и така няма какво да се сбърка, само да има достатъчно дълбоки към 4мм врязове за клапаните и проверка с пластелин преди да запали.
    Принципно си прав. Като цяло, фул-лифта на клапаните се настройва да бъде някъде около момента на максималната скорост на буталото. Той пък (момента на макс. скорост) зависи от конструктивните особености на двигателя - ход на буталото, дължина на мотовилката и съотношението м/у тях. За повечето двигатели, това се случва в диапазона м/у 100 - 110градуса. За моя двигател съм го смятал преди време и по спомен мисля, че беше на 107 градуса. На този етап обаче смятам да пробвам с белезите и да видим какво ще стане. Ако нещо не се получи, ще почнем да връткаме валовете напред-назад, докато се получи това което искаме.
    Относно задълбаването на легла за клапаните в челата на буталата - мисля, че нямам толкова много място (4мм). Имам само колкото да избегна съприкосновението на клапаните с буталата, т.е. около 1,5мм.
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  6. #21
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Първо искам да блогадаря на drigata за предоставената таблица на аванса! Мисля, че ще бъде добра отправна точно при пренаписването на картата на горене на моето ЕКУ, а без това мисля, че за този двигател с коренно променени параметри, няма как да се мине .
    Повода да включа този пост е задавания напоследък въпрос от няколко потребителя във форума - каква е разликата м/у 17ТС; 1.8ТС и 2.0ТС на 8 клапановия туйнспарк. Оказа се, че освен разликата в диаметъра на буталото, при 1.7ТС има и разлика във формата и височината на челото на буталото (виж приложената снимка). На оригиналния 1.7ТС, буталото е с изпъкнало чело именно, за да може с по-малкия ход на буталото(спрямо 2.0ТС), да се достигне степен на сгъстяване 10:1, при същата глава - респективно, същия обем горивна камера.
    Този факт ми беше убягнал при първоначалните ми сметки и затова накрая степента на сгъстяване се оказа около 13,2:1 вместо 11:1 и клапаните удряха в буталата, при включен вариатор.
    Надявам се с това да съм внесъл малко повече яснота на колегите, относно приликите и разликите при трите мотора.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 23.jpg  
    Last edited by Z:)m; 13-01-2009 at 11:03.
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  7. #22
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Д-р Рехабилитатор спомена, че тази седмица ще има тест-драйф, за да видим какъв е ефекта от терапията
    Май доста проблеми му създаде колицата ми, но пък кой го е бил по главата да става Алфа фен и да се вързва на акъла на лудите като нас .
    Абе очаквам сърчицето й да тупка вече, като часовник
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  8. #23

    Default

    Quote Originally Posted by Z:)m View Post
    Д-р Рехабилитатор спомена, че тази седмица ще има тест-драйф, за да видим какъв е ефекта от терапията
    Май доста проблеми му създаде колицата ми, но пък кой го е бил по главата да става Алфа фен и да се вързва на акъла на лудите като нас .
    Абе очаквам сърчицето й да тупка вече, като часовник
    мдам и аз се надявам да има добър резултат и най малкото мотора да е събран и работи както трябва в по нормален режим а не на дизелиране , здраво куче е верижния спарк с 13.5 степен и компресия пак не се чуваше аванса

  9. #24
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    ...поствам няколко снимки, за да се види какво е доработвано по двигателя.
    В общи линии е портвана главата, разширяван е диаметъра на смукателите в смукателния колектор + диаметъра на отворите към рънърите в колекторната кутия, задълбаване на леглата за клапаните в челото на буталата и сваляне височината на челото на буталата (вж. снимката в по-горните ми постове).
    С това се смята, че ще подобрим пълненето на мотора и ще избегнем удрянето на клапаните в буталата и прекомерно високата степен на сгъстяване.
    ...инак, до преди интервенцията, с това ЦР имах въртящ момент като на дизеларка

    П.П.
    виждате какво се случва със свещите ми...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails DSC00037.jpg   DSC00028.jpg   DSC00030.jpg   DSC00031.jpg   DSC00048.jpg  

    DSC00007.jpg   DSC00026.jpg   DSC00002.jpg  
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  10. #25
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Quote Originally Posted by VGZ View Post
    здраво куче е верижния спарк с 13.5 степен и компресия пак не се чуваше аванса
    ...т'ва щото с тези високи бутала, дето му бях сложил се е получил скуиш банд с височина 0,1мм, като на болид от F1 ве Ти 'наиш ли к'ви завихряния съ получават така... в болния ми мозък
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  11. #26
    Анти Тунинг alfaracer's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Русе
    Age
    39
    Posts
    344

    Default

    С какви инструменти правихте портването на главата, доста кадърно ми изглежда, поздравления!!!! Не е явно както аз съм виждал - с дрелката.
    Alfa164 T.S 148++ HP
    Alfa156 T.S 144 - коня, ама на хартия.

  12. #27
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Quote Originally Posted by alfaracer View Post
    С какви инструменти правихте портването на главата, доста кадърно ми изглежда, поздравления!!!! Не е явно както аз съм виждал - с дрелката.
    Тук Добри ще трябва да ти каже
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  13. #28
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Разбрах, че Алфичката ми вече бръмчи из асеновградските шосета и диша свободно...
    Нека "чичо доктор" сподели, какъв е ефекта от рехабилитацията
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  14. #29

    Default

    засега е ок няма дизелова степен, свалихме компресията от 13.5 на 10.5 работи чисто но все пак има какво да се изкара над 5к оборота ... но не и със 1.7 компа и със "яката" генерация с която е в момента ... много труд и творчество има отдолу
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails DSC00066 (Small).JPG   DSC00065 (Small).JPG  

  15. #30

    Default

    твойта е друга и не става .. тая е с бобини не с делка

Page 2 of 13 FirstFirst 123412 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •