Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31

Thread: Проблем със снега??!

  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Русе - Киев
    Posts
    1,152

    Default Проблем със снега??!

    Абе да ви питам, имам някакъв странен проблем сега, като почнаха поледиците. Алфата, ама никак не върви...Като дам газ оборотите хвърчат чак към червеното, а пък колата не се изтрелва хич, все едно нямам турбо. Чак като ръгна трета тогаа захапва хубаво цимента и си тръгва но естествено мега бавно става това (Може и на втора да стане но тряя повече да я засиля и няколко пъти да дигна оборотите). Миналата година нямах тоя проблем, какво става??? 166-те нямат ли ESP или ESC. Разбрах, че е от поледиците, защото първия ден, като стана така почна тоя проблем и на втория като се поразмрази пак си тръгна хубави и вече като падна снега тотално секи ден е така...

    П.С. Главно също ме интересува дали 166-те имат ESP или ESC, ако някой знае.
    Last edited by RoMAN; 06-01-2009 at 02:09.

  2. #2
    Старши ACEHOB's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Дружба
    Posts
    801

    Default

    А гумите ти как са?

  3. #3
    Запален алфист
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    София
    Posts
    101

    Default

    Най вероятно 99% нямаш ESP i ESC смени си гумите. С нови зимни гуми ще усетиш огромната разлика, при тръгване,спиране и ускорение.

  4. #4
    Баш Душманин Член на клуба Коки's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    София
    Posts
    1,692

    Default

    Quote Originally Posted by Connor View Post
    ...Като дам газ оборотите хвърчат чак към червеното, а пък колата не се изтрелва хич...
    Просто боксува.

    Quote Originally Posted by Connor View Post
    Чак като ръгна трета тогаа захапва хубаво цимента и си тръгва но естествено мега бавно става това (Може и на втора да стане но тряя повече да я засиля и няколко пъти да дигна оборотите)...
    Трябва да поработиш върху уменията си да караш на хлъзгав път. С газ и обороти нищо не става, най-много да се окопаеш ако си в по-дълбок сняг.

    Колкото е по-слабо сцеплението на гумите с пътя, толкова по-малък въртящ момент е необходим за да пробуксуват. Ето защо, за да потеглиш на хлъзгаво, е необходимо да подаваш възможно най-малкия въртящ момент. Това означава 2 неща:

    1. трябва да пробваш да тръгнеш при около 1500 оборота, защото при 2000+ вече си около максимума на въртящия момент; и

    2. добре е да пробваш да тръгнеш на по-висока предавка, защото така намаляваш въртящия момент, подаван към колелата - както сам отбелязваш, на 3-та вече става. Изборът на предавка зависи от наклона и другите условия, но на равно може да пробваш да тръгнеш на 2-ра с много малко газ. На 3-та не е много удачно да караш, защото тая кола е много мощна и дори на 3-та въртящият момент е голям, а пък колелата се въртят прекалено бързо. Успееш ли да потеглиш на 2-ра, после може да я оставиш без газ да си върви сама.

    Quote Originally Posted by Connor View Post
    Миналата година нямах тоя проблем, какво става???
    Става това, че с чипа си вдигнал въртящия момент и сега още по-лесно буксува.

    Quote Originally Posted by Connor View Post
    ...166-те нямат ли ESP или ESC...
    Само при по-новите има такива системи, но ESP нищо не помага в случая, по-скоро ти трябва тракшън контрол (ASR мисля че се казва при алфите), но със сигурност нямаш такова нещо, затова просто давай по-леко с газта.
    Alfa Romeo 166 2.4 JTD - R.I.P. | Mercedes E 320 CDI
    Маркетинг в интернет


  5. #5
    Banned
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Русе - Киев
    Posts
    1,152

    Default

    Благодаря, Коки. Кристално ясно ми е вече.

  6. #6

  7. #7
    Tormentvm In Dvm Demens nightroller's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    София
    Age
    46
    Posts
    1,233

    Default

    ASR е система против буксуване грубо казано ето какво намерих като инфо:

    Регулирането на приплъзването на задвижването функционира само заедно с електронен газ-педал (Е-Gas) и използва сензорите за оборотите на колелата на антиблокиращата система (АВS). Повишат ли се изведнъж оборотите на задвижващо колело (приплъзване), системата се намесва в управлението на двигателя, намалява мощността му и препятства този ефект.
    Регулирането на приплъзването осигурява следене на пътя и стабилност на движението във времето на ускоряването за целия обхват на скоростта и подкрепя по този начин активната сигурност. Допълнително се намалява износването на гумите. Задействането на регулирането на приплъзването се показва от мигаща контролна лампа, намираща се в комбиниран инструмент. Регулирането на приплъзването включва електронния диференциал (EDS) и е съставна част на електронната стабилизираща програма (ESP). Деактивирането на регулирането на приплъзването е възможно чрез ESP-ключа.

    На моята кола има такава система и в този сняг се справя доста добре, мисля и че повечето Алфи я имат. Относно ESP съм сигурен дали има но има една система VDC, която мисля действа аналогично дано съм бил полезен ...
    Tormentvm In Dvm Demens

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Русе - Киев
    Posts
    1,152

    Default

    А дали Q2 диференциал би оправил тоя проблем? Ще служи ли един вид като ASR?

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Русе - Киев
    Posts
    1,152

    Default

    Quote Originally Posted by nightroller View Post
    ASR е система против буксуване грубо казано ето какво намерих като инфо:

    Регулирането на приплъзването на задвижването функционира само заедно с електронен газ-педал (Е-Gas) и използва сензорите за оборотите на колелата на антиблокиращата система (АВS). Повишат ли се изведнъж оборотите на задвижващо колело (приплъзване), системата се намесва в управлението на двигателя, намалява мощността му и препятства този ефект.
    Регулирането на приплъзването осигурява следене на пътя и стабилност на движението във времето на ускоряването за целия обхват на скоростта и подкрепя по този начин активната сигурност. Допълнително се намалява износването на гумите. Задействането на регулирането на приплъзването се показва от мигаща контролна лампа, намираща се в комбиниран инструмент. Регулирането на приплъзването включва електронния диференциал (EDS) и е съставна част на електронната стабилизираща програма (ESP). Деактивирането на регулирането на приплъзването е възможно чрез ESP-ключа.

    На моята кола има такава система и в този сняг се справя доста добре, мисля и че повечето Алфи я имат. Относно ESP съм сигурен дали има но има една система VDC, която мисля действа аналогично дано съм бил полезен ...
    Казваш, че имаш ESP? Коя година е 166-ата?

  10. #10
    Запален алфист
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    София, Благоевград
    Posts
    372

    Default

    Quote Originally Posted by Connor View Post
    А дали Q2 диференциал би оправил тоя проблем? Ще служи ли един вид като ASR?
    Няма да служи като аср. АСР ти отрязва подаването на газ и така намалява превъртането на колелата... колегата много добре го е обяснил по горе ... а Ку2то е парче желязо неподходящо за сняг и лед.... Ку2 е по performance ориентирано... да не ти недозавива по резки завои и при рязко тръгване да разпредели мощноста към колелото с по добро сцепление... като цяло Ку2 е чудна джаджа особено комбинирана с АСР, но подадеш ли му много газ на сняг лед или на хлъзгаво и колелото с по добро сцепление си загуби и то сцеплението Ку2 се превръща в обикновен диференциал. Тоест ако едното ти колело е на лед а другото на сух асфалт и Ку2 ти е разпределило усилието на макс (мисля 70:30 в полза на колелото на асфалт) и колелото с 30 процента от тягата си изгуби сцеплението цялата тяга се прехвърля на него... Аз си направих безброй експерименти с едно Волво като съм 99% сигурен че е с нещо като Ку2 (торсен) отпред и на сняг и лед не струва... трябва си и нещо което да ти попречи да ръчкаш педала до долу като АСРа.... тва от мен... съжалявам предварително за неточните технически термини но се надявам че цялостно схванахте картинката .... който не е в Wikipedia, Google и тн има доста писано.... аз си загубих около 3 часа
    Alfa Romeo 166 2.4jtd 136hp 2000г. - ex
    Opel Signum 1.9 CDTI 150hp 2006г.

  11. #11
    Tormentvm In Dvm Demens nightroller's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    София
    Age
    46
    Posts
    1,233

    Default

    Quote Originally Posted by Connor View Post
    Казваш, че имаш ESP? Коя година е 166-ата?
    Съжалявам написал съм го неясно не съм сигурен дали имам ESP но със сигурност имам VDC, колата е произведена 2004 година.
    Tormentvm In Dvm Demens

  12. #12
    Tormentvm In Dvm Demens nightroller's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    София
    Age
    46
    Posts
    1,233

    Default

    Quote Originally Posted by Connor View Post
    А дали Q2 диференциал би оправил тоя проблем? Ще служи ли един вид като ASR?
    Доколкото съм чел ТоркСензитив диференциала прехвърля въртящия момент много гъвкаво между колелата и предотвратява недозавиването, което е характерно за нашите коли с предно задвижване, т.е. вътрешното за завоя колело му се отнема сила за сметка на външното по такъв начин вътрешното не се стреми да приплъзва и/или да изправя кривата на завоя. Сега някой колеги могат и да не са съгласни но аз мисля, че с мощност до и около 200 к.с. предно задвижване с Торсен диф. е по-добър вариант от задно задвижване ... пак мое мнение ...
    Tormentvm In Dvm Demens

  13. #13
    Баш Душманин Член на клуба Коки's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    София
    Posts
    1,692

    Default

    Quote Originally Posted by nightroller View Post
    ...дано съм бил полезен ...
    Ами полезен си Не си прав само за едно:

    Quote Originally Posted by nightroller View Post
    ...На моята кола има такава система и в този сняг се справя доста добре, мисля и че повечето Алфи я имат...
    Ти си с лифта, а в тези преди лифта само в екземпляри от 2002-2003 се появява тук-там по някоя такава система.
    Alfa Romeo 166 2.4 JTD - R.I.P. | Mercedes E 320 CDI
    Маркетинг в интернет


  14. #14
    Баш Душманин Член на клуба Коки's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    София
    Posts
    1,692

    Default

    Quote Originally Posted by Connor View Post
    А дали Q2 диференциал би оправил тоя проблем? Ще служи ли един вид като ASR?
    Петришки добре го е казал:

    Quote Originally Posted by p3shku View Post
    Няма да служи като аср. АСР ти отрязва подаването на газ и така намалява превъртането на колелата...
    АСР-а отнема газта като усети, че колелата боксуват. Когато нямаш АСР, това се прави с крак - опитваш се да усетиш кога приплъзват колелата и връщаш малко газта. Просто трябва да използваш педала прецизно.

    Q2 е съвсем друго - разпределя въртящия момент между лявото и дясното водещи колела и когато едното е с по-малко сцепление насочва повече въртящ момент към другото и така при равни други условия кола с Q2 по-малко боксува от кола без. Това важи за всякакви пътни условия: сухо, мокро, лед - няма значение - Q2 действа по един и същи начин.

    Ето тук обаче не си съвсем прав, Петришки:

    Quote Originally Posted by p3shku View Post
    ... а Ку2то е парче желязо неподходящо за сняг и лед....
    Ку2 се превръща в обикновен диференциал...
    Q2 не е панацея, но подобрява поведението на автомобила при всякакви условия и съответно кола с Q2 винаги ще се държи по-добре от кола без Q2. На излъскан лед вероятно разликата е минимална, но все пак има.
    Last edited by Коки; 07-01-2009 at 11:51.
    Alfa Romeo 166 2.4 JTD - R.I.P. | Mercedes E 320 CDI
    Маркетинг в интернет


  15. #15
    Тестпилот на клуба pinko's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    София, Кокаляне
    Age
    58
    Posts
    1,789

    Default

    @p3shku

    Много странни хора сте някои - чели нещо и веднага знаете повече от човек, който го е изпитал. Същата работи и ония клавиатурни рацери от БМВ - виждали са 750i само на картинка, но знаят много по-добре от мен как върви и как се държи на сняг. А аз съм минал с тая кола над 500 км точно в снеговете по Коледа и Нова година.

    От 1 година карам 166 2.4 жтд с Q2 диференциал и съм убеден, че на сняг и лед си действа перфектно - даже изключвам тракшън-контрола за да върви по-добре.

    Разберете, понякога в интернет пише доста глупости. Ако Торсен-диференциалите не вършеха работа, едва ли Ауди или Ланча или Субару или Митсубиши биха ги използвали при ралиджийските си автомобили (които доста се карат и на сняг и лед).
    Volvo XC90 D5 '06
    Alfa Romeo Spider 2.0 '90
    Lancia Ypsilon 1.2 '00



    ex Alfa Romeo 156 1.9 JTD SW Distinctive '02
    ex Jeep Grand Cherokee 3.1 TD Limited '00
    ex Alfa Romeo 166 2.4 JTD Q2 '99

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •