Page 10 of 14 FirstFirst ... 89101112 ... LastLast
Results 136 to 150 of 207

Thread: Проблеми по 159 и има ли такива?

  1. #136
    Запален по големия мотор maxaaa9's Avatar
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Велико Търново
    Posts
    177

    Default

    Мотора 2.4 се е доказал с годините просто на 159 по-често трябва да сменяш водна помпа. Окачването е като на обикновена 159ка просто пружините са други.
    Карам с 19ки но доста тръска с това окачване и тези гуми. Просто такава джанта не е за нашите пътища а гумите са адски скъпи. Иначе е много стабилна.
    Турбото надува от 1500 оборота. Като цяло аз имам колата от година и половина и съм навъртял 12 000км (зимата не се кара). Сменил съм само маркуч от колектора до мотора ,лагер главина. И я взех с разбити носачи отпред от ляво които сега са още по зле и ще ги сменям. За 2.4 мога да кажа ,че мотора е тежък и колата като цяло е 1630кг по документи (седан).
    За глезене само хидравличната течност трябва да е каквато пише иначе няма проблем.
    Alfa Romeo 159 2.4JTDm Ti "Nero Carbonio" 154kw

  2. #137

    Default

    Здравейте,
    влюбен съм в 159, но не съм убеден в качеството.До сега не съм карал дизел, но съм склонен да направя компромис относно привързаността си към бензина.Поразпитах малко (а и от прочетеното тук) разбрах, че 1.9 jtd или mjet са най-качествените двигатели.Притесненията ми са свързани със здравината на ходовата част.Попитах в сервиз (на който се доверявам), а те казаха, че ходовата част е калпава и ще ми се налага веднъж на една-две години да й правя ремонт, чиято цена не ме устройва.Друг човек, който се води, че разбира от автомобили, каза същото.Един познат, притежател на Алфа и фен на марката ми сподели, че частите съвпадат със Вектра (здрави и евтини).Ще съм благодарен, ако споделите вашето мнение относно здравината и разходите по поддръжка на въпросната кола, както и цялостното ви впечатление.

  3. #138

    Default

    Quote Originally Posted by Д.Б. View Post
    Здравейте,
    влюбен съм в 159, но не съм убеден в качеството.До сега не съм карал дизел, но съм склонен да направя компромис относно привързаността си към бензина.Поразпитах малко (а и от прочетеното тук) разбрах, че 1.9 jtd или mjet са най-качествените двигатели.Притесненията ми са свързани със здравината на ходовата част.Попитах в сервиз (на който се доверявам), а те казаха, че ходовата част е калпава и ще ми се налага веднъж на една-две години да й правя ремонт, чиято цена не ме устройва.Друг човек, който се води, че разбира от автомобили, каза същото.Един познат, притежател на Алфа и фен на марката ми сподели, че частите съвпадат със Вектра (здрави и евтини).Ще съм благодарен, ако споделите вашето мнение относно здравината и разходите по поддръжка на въпросната кола, както и цялостното ви впечатление.
    И аз много съм слушал от разбирачи че въобще италианските автомобили са с льохаво окачване само заради 147,156 и Gt моделите .. бригадира ме насочи към 159 и понеже нямат купе модификации си взех комби .. вече 2 години я карам буквално като крадена главно по “хубавите” Врачански и видински пътища.. проблеми няма въпреки че видимо виждам доста маншони и тампони нацепени .. не хлопа и не тропа въпреки това (освен скърцане ако мина през локва и то почти не се чува” като се има в предвид че колата съм я взимал внос и не е пипана все още от към окачване а я взех на 157к сега е на 210к почти .. имам оплаквания при моя мотор (1.9jtdm) италианеца не умее да прави екологичен мотор , т.е имам предвид че Еко системите като “ЕГР “ “ДПФ” “катализатор “ се предават изключително бързо за разлика от на немакото ТДИ .. моя мотор е 1.9jtdm .. смея да кажа ме съотношението разход и вървеж е повече от задоволително ... моите наблюдения са следните :
    Въпреки че е страшно ниска има висока проходимост зимата стига да не я вкараш в поле с дълбоки дупки .
    Извънградско я свалям до 5.3/5.5 на 6-та при 145км/ч а градско (София)повече от 10.1 (засечено сега зимата) с ръчкане не съм я виждал .. при регенерация на ДПФ качва рядко до 12/13 но аз я ръчкам доста често и регенерация не съм виждал от 4/5 месеца ...
    турбото ако не ме лъже паметта е Garett 1749va което е доста здраво и се използва при Vw и Ауди .. трудно цапа геометрия и е евтино за рециклиране когато му дойде времето да се обслужи и то ..
    Гумите които са сложили са малко нестандартни и са едни 5/10 лева разлика за обслужване ..
    маслото което този двигател обича е Selenia 5w40wr аз направих грешката и сипвах на бардал но зимата повдигамите чукат около 10/15 секунди .. преди 2 седмици сменявах масло и сега всичко е тихо ..
    Като цяло останалото е Bosch-oвско изпълнение като при 90% от на колите на тази планета .. друго не се сещам да кажа сега но ако се сблъскам с друг проблем ще пиша пак .
    Пс колата я карам вече 2 години и съм доволен като я взех със страшно много проблеми за да ми се вмести в бюджета и въпреки ремонтите и в момента след като теглих чертата ми е по евтина .. може би заради цените на дизела ги избягват но на скоро бяха много търсени на пазара след Е от 2004 класата и голф 5-цата

  4. #139

    Default

    Quote Originally Posted by Д.Б. View Post
    До сега не съм карал дизел, но съм склонен да направя компромис относно привързаността си към бензина.
    Щом си фен на бензина си търси 2.2 жтс или 1.8и, в зависимост дали 140 коня те устройват или не.

    Дизела в 159 е доста прехвален и изобщо не е толкова здрав и безпроблемен както в по-старите модели.
    Има вихрови клапи, дпф и егр (сигурни проблеми), 1.9 си троши кутията, 2.4 пука глави, маховика е консуматив... От време на време се случват и рециклирания на турбота и дюзи...

    Бензиновите модели нямат нито един от тези проблеми. Кутиите може да са същите (като на 1.9жтд), но бензиновите мотори нямат толкова въртящ момент и не работят на толкова ниски обороти и не могат да си строшат кутията. Ако е жтс от време на време някоя добавка да си чистиш дюзите и тва е.
    1.8 бензина става със стандартен ГИ за 800-1000 лева и почва да ти гори 8лв на 100км. За жтс също има газови вече, макар и по-скъпи и с по-висок разход.

    Отделно че дизела вече го забраниха в големите немски градове, в Париж, Лондон, след още година-две ще го забранят и в цяла Германия и Франция. Трака, градско с ръчни скорости е неприятно да се кара щото първите две-три свършват супер бързо и искат много ръчкане и като цяло дизела е изпята песен и балона му се спука вече. Никога не е бил приятен за каране, евтин или екологичен. В момента дизел си заслужава да си купиш само ако си тираджия или земеделец и имаш евтина нафта.
    Last edited by dhtj; 29-12-2018 at 02:07.

  5. #140
    Северозападняк DiStefano's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    село Стърчи Патка - Видинско
    Age
    43
    Posts
    2,980

    Default

    Извън темата : най-голямата икономика в Европа - Германия, на 3-то място в света по големина и дължина на пътна мрежа - магистрална, чиято се крепи основно на транспорта и е пряко зависима от тежкотоварният такъв - съответно дизеловото гориво нема да го забранят .. поне не изцяло да кажем следващите .. хмм. .... 150 хиляди години .. тази написана глупост, че ще го забранят до година - две - означава, че тази държава ще престане да съществува, а покрай нея и няколко още други - дори и такива от близкия изток .. барабар с Турция, България тоже !!! С други думи - Булшит !

    Click image for larger version. 

Name:	0000268781-article3.jpg 
Views:	28 
Size:	83.3 KB 
ID:	165904

    На фона на евентуалната забрана за движение на дизелови автомобили в много германски градове германските автомобилопроизводители и правителството проучват възможностите за преоборудване на хардуера на по-старите дизелови автомобили. Приоритет е подновяването на дизеловия автопарк. Целта е клиентите да сменят старите си дизели за нови модели. Досега автомобилопроизводителите отхвърлят идеята за преоборудване на хардуера на дизелите. Преоборудването на дизеловите автомобили е оспорвано и в правителствената коалиция. Сегашните мерки, които визират правителството и автомобилните концерни, трябва да предотвратят забраните за движение на дизелови автомобили. Ангела Меркел иска да постигне обща правителствена концепция за преоборудването на хардуера на по-старите дизелови автомобили. Забрани има само в някои части на някои градове като евро 4 нагоре нямат ограничения, а в други има дори и за евро 5, но не и за целия град ...

    По темата : За мен лично няма бензинов агрегат при 159/Brera, който да си струва .. дори и 1.75 TBi, за когото даже и италиянските журналисти и други автомобилни гурута твърдят, че е доста прехвален и съвсем не е безпроблемен. Аз лично ако трябва да вземам бензинова - бих се насочил към Жулиета ..
    Last edited by DiStefano; 29-12-2018 at 07:19.
    Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm 210 кавала ... и малко отгоре
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm SW .. бързият влак
    Renault Clio DCi 2018 .. без коментар .. да е щастлива жената

  6. #141

    Default

    Ако се колебаеш не си за тази марка.

    Ако купуваш 159-ка, то 1.75tbi бензин е най-италианския двигател от бензинките.
    Ако е дизел, то 2.4 си струва доста повече като динамика.Има начин да се провери дали колата е блъскана и дали има проблем по главата на двигателя.

    Оттам нататък единствено поддръжката трябва да е ниво, а това зависи от теб.

    Моята е имам от 4 години и единствено съм сменял консумативи.Един стабилизиращ тампон на двигателя съм сменил по моя вина- сам го размазах в един самоделен бетонен "легнал селянин" в едно село.

    За мен 2.4 двигателя повече си струва от 1.9 и 2.0 дизелите.

    Ако решиш да купуваш 2.4 пиши на лични, ще ти кажа как да я провериш за пукната глава.Ще ти струва 8-15 лева на проверка/кола в зависимост в кой сервиз и кой град я проверяваш.

    След покупката здравето на колата зависи единствено от теб.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  7. #142
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Абре dhtj, пак се изцъка...
    Това с късите 1ва и 2ра скорости е проблем само в твоята глава. Когато караш зад автоматик и трафика върви едвам едвам, въпросните къси скорости пасват перфектно за ситуацията в която се движиш без газ. Това нещо адски много ме дразнеше когато притежавах 156 2.0тс, постоянно включване и изключване , а реално всички движат на 1ва без газ докато стигнат светофара примерно. Аз лично го намирам за предимство. Така или иначе това не е автомобил за кушии, въпреки че може да раздаде доста бинокли на болшинството от същия клас и параметри. Относно разхода, това ми е 6та алфа и мога да кажа смело че гори почти еднакво с всички останали дизели които съм протежавал (1.9/105кс, 1.9/140кс, 2.4/136кс, 2.4/175кс).
    Това с маховика консуматив показва много нагледно колко си запознат с материята и как се шофира чипнат дизел. Всъщност аз те разбирам, защото съм имал подобна на твоята кола (156/2.0тс). Това изчадие има безкрайно дълги скорости, върви прилично, но мача свършва като попаднеш на 156чка 2.4 дизел. Неведнъж сме се гонили с една такава, просто съвпадение на маршрути с един пич с който си карахме не по правилата (но разумно и без глупости).

    Пс Един съвет от мен, купувай си бензиновия шмерцедес и бегай да играеш. А да, и много не се закачай с черно пушещи талянки, да няма после сАполи и сАлзи.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  8. #143

    Default

    Quote Originally Posted by mirchozo View Post
    Пс Един съвет от мен, купувай си бензиновия шмерцедес и бегай да играеш. А да, и много не се закачай с черно пушещи талянки, да няма после сАполи и сАлзи.
    Ама ти да не помисли че караш бърза кола?
    Пробвай едно чипнато 3.0тди куатро, 330д, 335д или 320цди да видиш за същия разход като твоя какъв вървеж имат...
    И всичките (99%) са с автомати. Нали щото дизел ръчка е много приятно и късите скорости въобще не пречат

  9. #144
    Запален алфист ivaka89's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    София
    Posts
    399

    Default

    Много се е изписало за тези коли. Слабости са скоростната кутия м32 която е в бензиновите и дизеловите, вихрови клапи при дизелите, при 2.4 има прегрявания, бензиновите харчат масло, версиите с верига (jts) им излиза скъпо обслужването на веригите, същите сдрадат от помпа за високо налягане която е малко над 1000 лв нова. Ходавата част е надеждна. 1.8 мпи е доста слаб, но излиза най-евтин за поддръжка и обслужване( колкото поло 1.4 8 клапаново) той е единствения мотор който може да работи пълноценно на газ . Скоростите износват прекалено бързо задните лагери, особено този на най-долния вал на който са 1ва, 2ра, 5та и 6та. Ремонта е между 400 и 600 лв, зависи кой ви я прави. Продава се и фейсов капак с по-големи лагери и канал за по-добро смазване-500 лв някъде. Ще напиша една тема за тази кутия да се знае за нея и проблемите. Избора на двигател е изцяло личен избор. Като цяло нямат сериозни проблеми с моторите, дизеловите не са особено икономични за дизел. Карам 1.9 150 и градския разход е около 10 при нормално каране, извънградски е от 6.5(със скорост 100 110км) до 8литра при скорост 140-150.(2500-2700 оборота).
    П. П. За 2.0jtd забравих да кажа, че сдрада от гумичката на смукателя на маслената помпа и мотора остава без маслено налягане. Хубаво е да се сменява профилактично.
    Last edited by ivaka89; 29-12-2018 at 16:44.

  10. #145
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    1,8 въобще не е слаб мотор. Хубаво е, когато давате съвети, те да се базират на личен опит.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  11. #146
    Запален алфист ivaka89's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    София
    Posts
    399

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    1,8 въобще не е слаб мотор. Хубаво е, когато давате съвети, те да се базират на личен опит.
    Няма да влизам в спор, преди да взема моята печка карах 1,8 мпи и на мен ми се стори слабичък. Не е нужно никой да се чувства засегнат Да го приемем за лично мнение.

  12. #147
    Запален алфист
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Долна Митрополия
    Age
    48
    Posts
    342

    Default

    Кои бензинови харчат масло?Питам,понеже моята не харчи масло,няма проблеми с кутията,а пък бъдещите купувачи ще ви четат генералните заключения и това повлиява на избора им.
    alfa 159 1,8 mpi/lpg

  13. #148
    Запален алфист ivaka89's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    София
    Posts
    399

    Default

    Quote Originally Posted by МИТАКА1654 View Post
    Кои бензинови харчат масло?Питам,понеже моята не харчи масло,няма проблеми с кутията,а пък бъдещите купувачи ще ви четат генералните заключения и това повлиява на избора им.
    http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=98490
    тук описах моделите с проблемната кутията. Всичките бензинови пипат масло, особено JTS. Разхода на масло не би трябвало да се разглежда като проблем, защото огромна част от автомобилите(не само италиански) харчат масло от нови. Пример за vag групата 1,8 и 2,0TFSI при пробег от 100 000 км ,започват да харчат 1 на 1000 км . Проблема е грешно изчислени маслени магистрали в биелите, грешни бутала и сегменти . От VW там сменяват цели пет пъти бутала, биели и сегменти докато направят мотора да не харчи тези шокиращи количества масло.
    Last edited by ivaka89; 29-12-2018 at 17:36.

  14. #149
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Откакто съм в този форум се наслушах на това, колко трошлив бил TS моторът и колко кекаво било окачването на алфите.

    ТS моторът ми служи вярно в продължение на 7 години и в момента продължава да служи а е над 200К.
    По "трошливото окачване" за тези години смених един горен носач и то заради съвсем малък луфт в ябълковидния болт.

    Когато се замислих да минавам на 159 1,8 отново изчетох толкова негативни мнения за този мотор, че бях почти сигурен, че ще допусна голяма грешка.

    След покупката останах изумен от това, колко невярна е била така придобитата ми представа.

    Но явно аз съм само един голям късметлия


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  15. #150
    Запален алфист ivaka89's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    София
    Posts
    399

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Откакто съм в този форум се наслушах на това, колко трошлив бил TS моторът и колко кекаво било окачването на алфите.

    ТS моторът ми служи вярно в продължение на 7 години и в момента продължава да служи а е над 200К.
    По "трошливото окачване" за тези години смених един горен носач и то заради съвсем малък луфт в ябълковидния болт.

    Когато се замислих да минавам на 159 1,8 отново изчетох толкова негативни мнения за този мотор, че бях почти сигурен, че ще допусна голяма грешка.

    След покупката останах изумен от това, колко невярна е била така придобитата ми представа.

    Но явно аз съм само един голям късметлия
    Сам знаеш, че нещата са и до поддръжка, когато някой си купи изморена и кола която не е гледана, започват тежките ремонти. От моята 156ца също бях доволен от окачването и никога не бях имал проблеми с инсталацията (както е описвано) Важно е да ни харесва това което сме си избрали.

Page 10 of 14 FirstFirst ... 89101112 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •