Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 107

Thread: нестабилни обороти на празен ход

  1. #16
    Болен алфист DerMeister's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    София
    Age
    38
    Posts
    1,180

    Default

    Quote Originally Posted by hollyman_R View Post
    Говоря за загряла кола при 90 градуса. Примерно спирам си на светофарите и окото ми все в оборотомера. Държи си ги 1000 об. и туй-то... Може би само на двойните и тройни светофари след 20-30 секунди спадат на 850-900. Но примерно в движение като изключа от скорост и погледна, държи си 1000 оборота.
    В движение трябва да си ги държи поне 1000 об. При всички коли е така. На място падат под 1000об. Моторчето за празен ход е грубо 100лв. втора ръка. Но със сигурност от човек, който си знае работата има възможност да се ревизира и да си заработи добре. При мен се случи така, че взех за 100лв. втора ръка, но в последствие моето си ми го оправи Lisan и го препродадох другото.
    Алфа Ромео 146 1.6TS 1999
    Mazda 6 2.3 2005

  2. #17

    Default

    Не се вързвай да сменяш моторчето,нищо няма да се промени и само ще ти вземат една торба пари.И при мене след като си почистих клапата сам оборотите ми станаха много високи,откачих минуса на акумулатора за час и всичко се оправи.Може и да е от моторчето но ако го сменяш само с уговорка че ще го платиш при доказан ефект.На един приятел наскоро му смениха два мотора [нови],баз никакъв ефект и тъпото обяснение-покарай няколко дена да се адаптира компа.Накрая му върнаха неговият,но изгоря с кинтите за работа.

  3. #18
    Запален алфист
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Пловдив
    Posts
    252

    Default

    Quote Originally Posted by niki.peev View Post
    Не се вързвай да сменяш моторчето,нищо няма да се промени и само ще ти вземат една торба пари.И при мене след като си почистих клапата сам оборотите ми станаха много високи,откачих минуса на акумулатора за час и всичко се оправи.Може и да е от моторчето но ако го сменяш само с уговорка че ще го платиш при доказан ефект.На един приятел наскоро му смениха два мотора [нови],баз никакъв ефект и тъпото обяснение-покарай няколко дена да се адаптира компа.Накрая му върнаха неговият,но изгоря с кинтите за работа.
    Абе и това го пробвах снощи. Цяла нощ стоя откачен минуса. Днес ще видя как ще е... А дано!
    Между впрочем и аз питах преди не може ли да се пооправи нещо това моторче. Пичовете бяха категорични: АБСОЛЮТНО НЕВЪЗМОЖНО Е, не се е родил човека, който може да оправи такова нещо.
    Де да знам вече...
    ALFA ROMEO 146 1.6 TS 16V 1998
    ПЛОВДИВ

  4. #19
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    то моторчето за празен ход ако е стъпково просто няма какво да му се повреди, че да се ремонтира. не знам при теб какво точно представлява, но механично може да го провериш като го извадиш и пробваш оста леко на ръка дали се върти. трябва да има лек луфт наляво-надясно, но НЕ трябва да се върти. другата проверка е когато си на равен път на 1-ва без никаква газ колата трябва да пълзи едва едва без да гасне. също при палене на студен двигател палиш без газ и ако оборотите се вдигнат до към 1500 и след секунда паднат до малко над 1000 значи с моторчето всичко е ок. друг е въпроса че може ТПС-а да е скапан, а при теб двете неща май са в един корпус.

  5. #20
    Запален алфист
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Пловдив
    Posts
    252

    Default

    Quote Originally Posted by kolev View Post
    то моторчето за празен ход ако е стъпково просто няма какво да му се повреди, че да се ремонтира. не знам при теб какво точно представлява, но механично може да го провериш като го извадиш и пробваш оста леко на ръка дали се върти. трябва да има лек луфт наляво-надясно, но НЕ трябва да се върти. другата проверка е когато си на равен път на 1-ва без никаква газ колата трябва да пълзи едва едва без да гасне. също при палене на студен двигател палиш без газ и ако оборотите се вдигнат до към 1500 и след секунда паднат до малко над 1000 значи с моторчето всичко е ок. друг е въпроса че може ТПС-а да е скапан, а при теб двете неща май са в един корпус.
    На равен път, когато е загряла си върви съвсем спокойно на първа, че даже и на втора, ама вече с усилие. Когато е студена си я паля без газ от първи път /но все пак колата ми е в гараж/. Действително в началото оборотите се вдигат до към 1500-1600, а след това си почват постепенно да спадат от 1300 надолу /говоря на празен ход/. Иначе студена колата си я карам БЕЗ ГАЗ на трета спокойно.
    А какво е това ТПС - тъпо, но не го знам(((
    ALFA ROMEO 146 1.6 TS 16V 1998
    ПЛОВДИВ

  6. #21
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    ТПС при нас е потенциометър,а при вас неговата роля се изпълнява от дебитомера.Абе говориме за оная джаджа дето казва на компа колко въздух смуче мотора.Провери си компресията,кабелите и свещите.Много пъти съм казвал,ама кой да слуша,че обикновено проблема е много по-прозаичен,от това,което ни се струва.Една недобре работеща свещ може да прави точно тоя проблем.Лъже сондата и горивота се намалява,а после,понеже оборотите падат,се подава допълнително гориво и въздух,вдигат се и пак по тоя цикъл,а нашего брата,сменява скъпи чаркове и го смучат псевдо майстори.Има и други сценарии,но със същия ефект.
    колкото до моторчето за празен ход,най-доброто за него е една вечер , прекарана в керосинова баня.След това само подсушаване и става като ново.После само нулиране на компа и играта продължава.
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  7. #22
    Запален алфист
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Пловдив
    Posts
    252

    Default

    Quote Originally Posted by mordohy View Post
    ТПС при нас е потенциометър,а при вас неговата роля се изпълнява от дебитомера.Абе говориме за оная джаджа дето казва на компа колко въздух смуче мотора.Провери си компресията,кабелите и свещите.Много пъти съм казвал,ама кой да слуша,че обикновено проблема е много по-прозаичен,от това,което ни се струва.Една недобре работеща свещ може да прави точно тоя проблем.Лъже сондата и горивота се намалява,а после,понеже оборотите падат,се подава допълнително гориво и въздух,вдигат се и пак по тоя цикъл,а нашего брата,сменява скъпи чаркове и го смучат псевдо майстори.Има и други сценарии,но със същия ефект.
    колкото до моторчето за празен ход,най-доброто за него е една вечер , прекарана в керосинова баня.След това само подсушаване и става като ново.После само нулиране на компа и играта продължава.
    Благодаря, ще пробвам това с керосиновата баня на моторчето. Без дросела, така ли? Макар, че не мога да си обясня логиката на тази баня... А нулирането на компа - имаш предвид една вечер да махна минуса на акумулатора?
    ALFA ROMEO 146 1.6 TS 16V 1998
    ПЛОВДИВ

  8. #23
    Запален алфист
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Пловдив
    Posts
    252

    Default

    Quote Originally Posted by DerMeister View Post
    В движение трябва да си ги държи поне 1000 об. При всички коли е така. На място падат под 1000об. Моторчето за празен ход е грубо 100лв. втора ръка. Но със сигурност от човек, който си знае работата има възможност да се ревизира и да си заработи добре. При мен се случи така, че взех за 100лв. втора ръка, но в последствие моето си ми го оправи Lisan и го препродадох другото.
    Колко ти взе Лисан за поправката и знаеш ли какво точно му прави?
    ALFA ROMEO 146 1.6 TS 16V 1998
    ПЛОВДИВ

  9. #24
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Quote Originally Posted by hollyman_R View Post
    Благодаря, ще пробвам това с керосиновата баня на моторчето. Без дросела, така ли? Макар, че не мога да си обясня логиката на тази баня... А нулирането на компа - имаш предвид една вечер да махна минуса на акумулатора?
    Правилно си разбрал!
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  10. #25

    Default

    Колега като сваляш моторчето погледни и дроселната клапа-дали са ти я почистили добре

  11. #26
    Болен алфист DerMeister's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    София
    Age
    38
    Posts
    1,180

    Default

    Quote Originally Posted by hollyman_R View Post
    Колко ти взе Лисан за поправката и знаеш ли какво точно му прави?
    Не знам колко ми взе и какво му прави, при мен беше дълга и широка и с още много неща ми каза крайна цена.
    Алфа Ромео 146 1.6TS 1999
    Mazda 6 2.3 2005

  12. #27
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    тоя керосин няма ли да събори лака на намотките на моторчето и да згърчи пластмасите. аз не бих го топнал. иначе и твоята кола има ТПС, може да е отделен може и да е в същия корпус на моторчето /ако цялото изглежда като правоъгълна кутия/. ако е така, не го топи в никакъв случай щото ще разтвориш филма на ТПС-а и тогава със сигурност ще ти трябва нов.

  13. #28
    Запален алфист
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Пловдив
    Posts
    252

    Default

    Quote Originally Posted by kolev View Post
    тоя керосин няма ли да събори лака на намотките на моторчето и да згърчи пластмасите. аз не бих го топнал. иначе и твоята кола има ТПС, може да е отделен може и да е в същия корпус на моторчето /ако цялото изглежда като правоъгълна кутия/. ако е така, не го топи в никакъв случай щото ще разтвориш филма на ТПС-а и тогава със сигурност ще ти трябва нов.
    Бреее, к`во стана сега... Таман днес се бях засилил да го къпя)) ами ще видя как точно е това моторче, па белким не объркам нещо.
    Благодаря за предупреждението, колега!!!!
    ALFA ROMEO 146 1.6 TS 16V 1998
    ПЛОВДИВ

  14. #29
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    ей това е ТПС
    http://axm-auto.com/index2.php?brand...menkl=1&show=1

    а ей това е ТПС със стъпков мотор за празния ход в един корпус
    http://axm-auto.com/index2.php?brand...menkl=1&show=1

    при самия стъпков мотор за празен ход статора е електромагнитен с две фази, а ротора е постоянен магнит. т.е. няма четки подложени на износване и подобни. когато самия ротор се върти има една ос с червяк която трябва да е фиксирана да не се върти и самия ротор по този начин я изтиква или прибира на вън. ако тая ос е със счупени крачета и вече не е фиксирана, при въртенето на ротора тя се върти с него и не се движи нагоре-надолу и тогава моторчето е прецакано. понеже има писано много неща и все различни за функцията на тоя ТПС и на моторчето за празен ход, да кажа и аз какво правят.
    самото моторче при студено палене на двигателя служи като смукач при карбураторен двигател и вдига оборотите докато двигателя стигне работна температура. ЕКУ-то разбира това от сензора за температура на блока.
    2-рата е да държи оборотите на празен ход стабилни независимо от натоварването на двигателя- дали от климатика,дали от генератора или от нещо друго
    3-тата функция на на моторчето е обвързана с тая на ТПС-а. ефекта е подобен на ускорителна помпа при карбураторен двигател. ТПС-а следи колко е отворена дроселовата клапа /колко е натиснат педала на газта/ при рязко подаване на газ ЕКУ-то разбира това от ТПС-а и решава да подаде повече горивна смес за да ускориш бързо като за целта отваря и моторчето за празен ход. ако системата не работи колата забива нос и няма добра динамика.

  15. #30
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    ПП
    сега дори гледам мануала за твоята кола и всъщност не е с моторче за празен ход, а електромагнитно клапанче. не си играй да го промиваш нито да го сменяш.

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •