Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 55 of 55

Thread: примирените християни

  1. #46
    Матричар morfius's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    София
    Age
    48
    Posts
    3,327

    Default

    Не бъркайте вяра и религия, двете неща са мнооого различни
    Та до колкото религията е властови инструмент, тя определено проповядва и е проповядвала примирение.
    Това което учи на истини обикновено е вярата.
    Welcome to the real world

    Алфа Ромео 156 2.4 JTD (01г.); Алфа Ромео 146 1.9 TD (98г.); Лада 21051 - Бивша.

  2. #47
    социалдемократ Susscrofa's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    София
    Age
    45
    Posts
    2,238

    Default

    Quote Originally Posted by morfius View Post
    Не бъркайте вяра и религия, двете неща са мнооого различни
    Та до колкото религията е властови инструмент, тя определено проповядва и е проповядвала примирение.
    Това което учи на истини обикновено е вярата.
    Вярата е свързана фундаментално с конкретна религия.
    Аз вярвам в естествения отбор и борбата за оцеляване. Имам "нещо", в което вярвам.
    Нали трябва да има "нещо", в което да вярваме.
    Не мисля, че религия и вяра са коренно различни неща.
    Любов е чувстото, но то се изпитва към "нещо".
    Религията казва, показва и учи в какво да вярваме.
    Православното християнство не е било в такава степен властови инструмент, както католицизма. Православието очаква човек сам да достигне до храма сам да узрее и да усети нуждата от вярата. Никой не ходи да ти чука на вратата и де те подканя за нещо както е при католицизма и редица други религии.
    "Моралните устои не могат да бъдат създадени с параграфите на закона".
    К.М.

  3. #48
    Болен алфист fred's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Тамбукту
    Posts
    3,232

    Default

    Quote Originally Posted by suscrofa View Post
    Вярата е свързана фундаментално с конкретна религия.
    Аз вярвам в естествения отбор и борбата за оцеляване. Имам "нещо", в което вярвам.
    Нали трябва да има "нещо", в което да вярваме.
    Не мисля, че религия и вяра са коренно различни неща.
    Любов е чувстото, но то се изпитва към "нещо".
    Религията казва, показва и учи в какво да вярваме.
    Православното християнство не е било в такава степен властови инструмент, както католицизма. Православието очаква човек сам да достигне до храма сам да узрее и да усети нуждата от вярата. Никой не ходи да ти чука на вратата и де те подканя за нещо както е при католицизма и редица други религии.
    Да, не е било-я колко богомили за изтрепали през 12-13 век в България само. А след това си имаме турско робство.
    В Русия бая трепане е имало също.Всъщност православието е много по ограничено от католизма и затова няма такива проявления.
    А да ми кажеш къде си видял католик да ти чука на вратата??????Аре глупости, ако говориш за мормони или някакви други там е така, ама те нямат нищо общо с католицизма.А в резултат на гржите на БКП, нашето православие е в напълно окаяно състояние, сигурно по времето на Сюлейман великолепни е било в по добро душевно здраве
    Alfa Romeo 156,2.0TS 98 г.
    Нагоре по стълбата, която води надолу

  4. #49
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    православни мисионери няма
    дивото прасе е прав
    това са оснонви разлики между православието и католицизма
    също така стои и въпроса за цезаропапизма
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  5. #50
    Болен алфист fred's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Тамбукту
    Posts
    3,232

    Default

    Quote Originally Posted by търтей View Post
    православни мисионери няма
    дивото прасе е прав
    това са оснонви разлики между православието и католицизма
    също така стои и въпроса за цезаропапизма
    Може би не в класическия им вид.Просто православието няма влиянието и територията на католицизма.Мисионерите са предимно в новите земи и тертории/за цезаропапизма не знам, но като видиш покойния генерал Алексей и полковник Маским, може би намязват на цезаропаписти, да не говорим, че убийства на свещенници от свещенници сред православните според мен е по голямо, през последните 50 тина години/
    Разлики има разбира се, но в крайна сметка разликата е обословена не само от теологични теории а и в значителна степен от икономическото развитие.Когато се завладява Новия свят, цар Петър строи кораби и се бие с шведите, а у нас църква няма, гърците тоже дремят, то и те са били под робство..
    Last edited by fred; 25-01-2009 at 19:31.
    Alfa Romeo 156,2.0TS 98 г.
    Нагоре по стълбата, която води надолу

  6. #51

    Default

    при нас става така , че не е християнството това, което ни обединява когато го приемаме, а по-скоро (даже не по-скоро ами си е буквално така) е ползвано като инструмент за получване на давност от останалата част от света... та не са го приели толкова при-сърце ...

    аз така си го обяснявам

    при католизма църквата просто е имала и все още има огромно влияние ... все пак е имала статут на държава едва ли не, та "РЕЛИГИЯТА" е била един вид закон и инструмент за подчинавяне...

    един вид - ако не правиш така, си не бого-угоден, следователно отиваш на кладата. църквата решава кой е бого-угоден , следователно > подчинявай се на църквата и религията.

    при нас пък църквата е по-скоро насадена, та от там и съсредоточаване върху самата вяра и т.н.

  7. #52

    Default

    Quote Originally Posted by fred View Post
    Може би не в класическия им вид.Просто православието няма влиянието и територията на католицизма.Мисионерите са предимно в новите земи и тертории/за цезаропапизма не знам, но като видиш покойния генерал Алексей и полковник Маским, може би намязват на цезаропаписти, да не говорим, че убийства на свещенници от свещенници сред православните според мен е по голямо, през последните 50 тина години/
    Разлики има разбира се, но в крайна сметка разликата е обословена не само от теологични теории а и в значителна степен от икономическото развитие.Когато се завладява Новия свят, цар Петър строи кораби и се бие с шведите, а у нас църква няма, гърците тоже дремят, то и те са били под робство..
    Но в чии ръце се запалва Свещенният огън на Велика събота ?

  8. #53
    Болен алфист fred's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Тамбукту
    Posts
    3,232

    Default

    Quote Originally Posted by old alfist View Post
    Но в чии ръце се запалва Свещенният огън на Велика събота ?
    В ръцете на православната, така е, но моето мнение е, че християнските църкви са католическа, православна, арменска е да не пропусна някоя, няма значение реда това са, трудно може дас е обединят, но често различията са различни пътища..

    Quote Originally Posted by Stoyan Georgiev View Post
    при нас става така , че не е християнството това, което ни обединява когато го приемаме, а по-скоро (даже не по-скоро ами си е буквално така) е ползвано като инструмент за получване на давност от останалата част от света... та не са го приели толкова при-сърце ...

    ....
    при католизма църквата просто е имала и все още има огромно влияние ... все пак е имала статут на държава едва ли не, та "РЕЛИГИЯТА" е била един вид закон и инструмент за подчинавяне...

    един вид - ако не правиш така, си не бого-угоден, следователно отиваш на кладата. църквата решава кой е бого-угоден , следователно > подчинявай се на църквата и религията.

    при нас пък църквата е по-скоро насадена, та от там и съсредоточаване върху самата вяра и т.н.
    Така е, като цяло, съгласен съм, в средните векове из Европа църквата е била и държавата, един от стълбовете на държавата.АЗ не оправдавам това, нито пък смятам, че църквата винаги е права, независимо каква е тя, но липсата и би довела до много по лоши прояви на човешката алчност, простотия и насилие.Даже сега има секти, които крадат буквално милиони от наивните, убиват членовете си и т.н.Ако я нямаше църквата, християнската, а и други религии, от типа на азиатските, то нещата биха били още по лоши.Но нашта, православната също е била доста силна-доказателство е поведението на най висши духовници по време на Втората световна война, които се опълчват открито на искането за екстрадиране на евреите.Софийски митрополия отказва да освети знамената, в подброности сега не мога да цитирам, има ги из нета, но впоследствие единия от тези свещенници, висши става Патриарх, а след него идва другаря Максим, комунисти правят всичко възможно да обезличат БПЦ.
    Та различните църкви, както казвам и по горе са различни търсения на бога, лошото е че нашата в момента е в търсене на паричните облаги и постове основно, но дето е текло, пак ще тече... трябва да сме философски настроени
    Last edited by fred; 26-01-2009 at 22:56.
    Alfa Romeo 156,2.0TS 98 г.
    Нагоре по стълбата, която води надолу

  9. #54
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Прасчо заби един много добър пирон в задниците на клира,с определението в какво и защо вярваме,но с последното не съм съгласен.Православната църква е била единствения опонент на католическата църква,Все пак тя има 400 години по-голяма история от нас и дори и сега,знае какво прави.В съвременния свят , основен проблем се явяват не разкола и теченията,тоест ересите в църквата,а магьосничеството.Проблема с който се е сблъскала средновековната църква.Инквизицията не се е родила от нищото или по каприза на някой садист.Цели области на Испания и Франция са се обезлюдявали от тая напаст.Старите езически култове.У нас е било нещо подобно.Тогава идват и богомилите.Лошото е.че църквата,вместо да се обедини с тях е подела люта борба с богомилството и са запламтели кладите.Мита за човеколюбивата православна църква,никак не се връзва с фактите.Съшата тая църква , в лицето на изрода патриарх Ефтимий,кой знае защо въздигнат в култ,изличават или по-точно изгарят цялата стара прабългарска книжнина и сега само от писанията на нашите врагове черпим сведения за род и родина.Всички глупости за "паметта на племето"и прочие са просто погазване на историческите факти.Да имали сме писменост и нашата православна църква ги е изгорила.Тя е изгорила и много достойни мъже и жени,само защото са приели,че Бог е навсякъде(както казва евангелието от Тома).Библията е най-лошия холивудски сценарий.ЗА това и католическата църква първа откри своите училиша за свещеници,които да се борят с магии и демони.Втори бяха настоятелите и мюфтията на Синята джамия в Цариград.Трети бяха група от свещеници на остров Крит,които бяха наясно със старите мистерии на острова и последиците от тях.Интересното е.че всички те,става въпрос за свещенниците,потдържат жива връзка и изобщо не се притесняват от верски различия.Всеки е специализиран в определена област и не се притеснява да препоръча другия.Тези,които знам са четирима католици,двама лютерани,трима православни,единия българин,двама ходжи от Синята джамия,един млад ходжа в Бурса и един достолепен ходжа от помашките села в Гърция,срещу Златограт-мой приятел.От него знам за останалите и за тая програма на църквите в световен мащаб.Колкото и налудничаво да ви изглежда,проблема е много сериозен.Имаше и по гръцката телевизия сеанси с обладани от демони хора.гледката не е приятна и за хора със слаби нерви.Психиката и проблемите и са някъде над умствените ни способности
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  10. #55
    DON'T PANIC SoHm's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    39
    Posts
    260

    Default

    http://www.youtube.com/watch?v=MeSSwKffj9o

    Крайно време е да направят Църквата акционерно дружество.
    166 2.4 JTD

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •