Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26

Thread: Теория на счупения прозорец

  1. #1
    Матричар morfius's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    София
    Age
    48
    Posts
    3,327

    Default Теория на счупения прозорец

    Теория на счупения прозорец

    Извадка...
    "
    По онова време криминолозите Джеймс Уилсън и Джордж Келинг вече са създали своята "Теория на счупения прозорец". Зад нея стоят многобройни и сложни експерименти, но самата тя се свежда до съвсем прости изводи. Ако счупеният прозорец не се смени бързо, сградата я чакат лоши неща - ще счупят и други прозорци, ще я окрадат, ще я замърсят, след това и улицата, и квартала. Счупеният прозорец дава сигнал, че безредието е позволено. Не само това - счупеният прозорец поощрява безредието, подканва го. Уилсън и Келинг се занимават с дребните неща. Някои биха казали - с дребнавите. Те пишат: "Ако един квартал не може да попречи на просяците да безпокоят минувачите, вероятността да бъде извикана полицията при кражба също е по-малка." И още: "Престъпността е последица от общото безредие." Все неща, които нямат нищо общо с инфраструктурата, която трябва да бъде подобрена от новия директор на метрото.
    "

    Вашите коментари?
    Welcome to the real world

    Алфа Ромео 156 2.4 JTD (01г.); Алфа Ромео 146 1.9 TD (98г.); Лада 21051 - Бивша.

  2. #2

    Default

    много обичам аналогиите, и ми харесва тази теория

  3. #3
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    Според мен тази теория, която звучи доста смислено, може да се свърже с едно мое подозрение, че в затворена общност, в която всички се познават престъпленията са непознат феномен.

    ПП нещо подобно на тази теория на счупения прозорец беше развито от Азимов в един от романите за последните на Империята (трябва да проверя кое кое предхожда, че ми стана интересно)
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  4. #4
    Матричар morfius's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    София
    Age
    48
    Posts
    3,327

    Default

    Quote Originally Posted by търтей View Post
    Според мен тази теория, която звучи доста смислено, може да се свърже с едно мое подозрение, че в затворена общност, в която всички се познават престъпленията са непознат феномен.
    И твоята звучи смислено, но да те питам ... да си пребивавал на село?
    Welcome to the real world

    Алфа Ромео 156 2.4 JTD (01г.); Алфа Ромео 146 1.9 TD (98г.); Лада 21051 - Бивша.

  5. #5
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    Quote Originally Posted by morfius View Post
    И твоята звучи смислено, но да те питам ... да си пребивавал на село?
    не съвсем
    защо?
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  6. #6
    Матричар morfius's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    София
    Age
    48
    Posts
    3,327

    Default

    Защото в малките села си познават и съдържанието на червата, но пак има престъпления, кражби, побоища, рушене, убийства.

    Ако се сетиш за кой роман иде реч казвай, че не се сещам за подобен и може да не съм го чел.
    Welcome to the real world

    Алфа Ромео 156 2.4 JTD (01г.); Алфа Ромео 146 1.9 TD (98г.); Лада 21051 - Бивша.

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by търтей View Post
    ПП нещо подобно на тази теория на счупения прозорец беше развито от Азимов в един от романите за последните на Империята (трябва да проверя кое кое предхожда, че ми стана интересно)
    Фондация и Империя , но не съм сигурен дали беше тази... мисля , че ставаше въпрос за тази, в която Империята окупира и постепенно завладява фондацията.

  8. #8
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    Quote Originally Posted by morfius View Post
    Защото в малките села си познават и съдържанието на червата, но пак има престъпления, кражби, побоища, рушене, убийства.

    Ако се сетиш за кой роман иде реч казвай, че не се сещам за подобен и може да не съм го чел.
    Ще проверя в библиотеката и ще ти кажа кой беше на Азимов

    Иначе май си прав за престъпленията - ама то е въпрос на тълкувание - е вземи Гераците - "готиният" взе всичката земя, но с цената на какво - и действията му определено не бяха представени като престъпление.
    герак - сокол - граблива птица - ми то й е в природата да взима всичко.

    Ама не знам, трябва да помисля още.
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  9. #9
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    Трябва да е Прелюдия към фондацията
    ако е тя - излиза 1988
    или е Битката за Фондацията/Forward the Foundation
    1993


    ПП

    Битката за фондацията е

    ето един пасаж

    — Погледни там, Стетин — обърна се към него Селдън, когато в една ранна вечер двамата се разхождаха из жилищните сектори на Трантор близо до Стрилингския университет. Старецът посочи пръснатите по пътя отпадъци, изхвърлени от минаващите коли или пуснати от невнимателни пешеходци. — Някога въобще не можеше да се види разхвърлян боклук. Полицаите бяха бдителни, а сервизните групи към общините осигуряваха денонощна поддръжка на всички обществени места. Но което е най-важно, на никого дори не му минаваше мисълта да пусне така боклук. Трантор беше нашият дом и ние се гордеехме с него. А сега — Селдън тъжно и с примирение поклати глава и въздъхна — това е… Професорът рязко спря.

    — Ей, младежо! — извика той на един мърляв на вид човек, разминал се преди секунди с тях в обратната посока. Непознатият дъвчете нещо, което току-що бе мушнал в устата си и чиято опаковка бе хвърлил на земята, без дори да погледне натам.

    — Вдигни онова и го сложи където трябва — смъмри го Хари, когато младежът мрачно го погледна.

    — Ти го вдигни — озъби се момчето, обърна се и отпраши.
    Last edited by търтей; 23-01-2009 at 17:28.
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  10. #10
    БКАР - тиняк извейняк Член на клуба pa4ito's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    София
    Age
    51
    Posts
    834

    Default

    Статията е супер яка и нагледно дава отговор защо положението на България е такова - всеки гледа да "мине метър" за всякакви неща. Ама един умен човек е рекъл, че количествените натрупвания водят до качествени изменения и това важи не само в икономиката. Та затова и тука се наслаждаваме на качественото изменение в отрицателна посока, следствие на количествено натрупване на "минаване метър".
    145, 1.6 boxer
    156, 2.4 JTD - ex
    Giulietta, 2.0 JTDm

  11. #11
    ... nhg's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Габрово
    Age
    49
    Posts
    488

    Default

    колеги, всичко което казвате е вярно, ама забравяме най-важното: в БГ нищо не е като на другите места, винаги има 'пречупване' на мирогледа през някаква собствена призма
    иначе логиката е желязна и може да накара доста средноинтелигентни 'непрогледнали' да се замислят...
    Thesis 2.4 Emblema
    x166 2.0 TS / xDedra 1.6 / x145 1.6 boxer

  12. #12
    Болен алфист fred's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Тамбукту
    Posts
    3,232

    Default

    Теорията е добра, наистина, има и един филм за времената на 70 години в НЮ Йорк, с Чарлз Бронсън, не му помня името, имам го от 24 часа, това като допълнение.
    Но наистина теорията е вярна и смятам, че у нас по подобен начин, макар и не с тази теория Ст Стамболов е приел закона за борба с престъпниците, след което в България до 1944 няма такъв бандитизъм, какъвто има сега.
    Вярно е че и след 1944 също не е имало бандитизъм, но това е защото червените бандити изместиха всички други, както е станало и в Италия, по времето на Мусолини, фашисти имзместват другите бандити и мафията се преселва в САЩ.
    Въпроса е кой ще оправи прозореца у нас
    Alfa Romeo 156,2.0TS 98 г.
    Нагоре по стълбата, която води надолу

  13. #13
    ... nhg's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Габрово
    Age
    49
    Posts
    488

    Default

    Quote Originally Posted by fred View Post
    .....Въпроса е кой ще оправи прозореца у нас

    споко
    дойдоха другарите, ше оправят държавицата...
    Thesis 2.4 Emblema
    x166 2.0 TS / xDedra 1.6 / x145 1.6 boxer

  14. #14
    Дигиталния digitalundgrd's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Posts
    5,265

    Default

    Quote Originally Posted by fred View Post
    Теорията е добра, наистина, има и един филм за времената на 70 години в НЮ Йорк, с Чарлз Бронсън, не му помня името, имам го от 24 часа, това като допълнение.
    Да не би да е там където избива наркоманите и слага капани по прозорците на пенсионерите от квартала ? Имам го на касета от поне 12 години
    Ясно, че в тоя форум - слаб пияч, бияч, ебач и слаб шофьор няма, ма нема смисъл да се фалим..

    МEGANE RS CUP ''20
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD

  15. #15
    Старши алфист Derry's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Карайсен, Великотърновско
    Age
    44
    Posts
    759

    Default

    Quote Originally Posted by morfius View Post
    Защото в малките села си познават и съдържанието на червата, но пак има престъпления, кражби, побоища, рушене, убийства.
    Престъпленията в селата без цигани са силно ограничени, разбира се навсякаде си има и черни овце. Посред нощ на село няма какво да ти се случи, може да си щъкаш напред-назад и няма кого да срещнеш, камо ли нещо да ти направи. Автомобила на село въобще не го заключвам и си стои с ключовете на таблото и все още не съм изпищял.

    Сърцата са по-капризни от умовете.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •