Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 91 to 101 of 101

Thread: Слави Трифнов в политиката?!

  1. #91
    Старши алфист 156's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Sofia
    Posts
    692

    Default

    Quote Originally Posted by fred View Post
    Аз лично пък не смятам, че мажоритерната система е правилната.Тя е по остаряла и несъвършенна.В класическия и вид си е несправедлива.Защо.В избирателен район N се явява лицето У и З.Лицето У печели 52%, 48% на лицето З в този случаи се губят безъзвратно и вота на тези граждани на практика не се зачита.Прилаганата у насв момента система е доста по добра.
    Така или иначе в листите на партиите ще са си същите, които ще се явят и в единия и в другия случай.Но ако са в досегашната пропорционална система, то в народното събрание ще се отчетат вота и на двете лица, партиии и т.н.


    А какво ще кажете за идеята - да се гласува за повече от 1 патия и да се степенуват гласовете?
    Примерно партията X я слагам на 1-во място, Y - на 2-ро, Z - 3-то. Като за съответните места се дават съотвени точки.
    '05 166 V6
    '98 156 2.0 TS ex ...

  2. #92
    cuore sportivo dimo's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Пловдив
    Posts
    1,080

    Default

    Quote Originally Posted by 156 View Post


    А какво ще кажете за идеята - да се гласува за повече от 1 патия и да се степенуват гласовете?
    Примерно партията X я слагам на 1-во място, Y - на 2-ро, Z - 3-то. Като за съответните места се дават съотвени точки.
    И феновете на тройната коалиция ще си подредят трите партии всеки според неговите си виждания но като краен резултат тройната коалиция ще събере най много точки и ще заеме челните места .
    Last edited by dimo; 29-01-2009 at 14:58.
    Alfa 155 2.0 16v

  3. #93
    Болен алфист fred's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Тамбукту
    Posts
    3,232

    Default

    Quote Originally Posted by 156 View Post


    А какво ще кажете за идеята - да се гласува за повече от 1 патия и да се степенуват гласовете?
    Примерно партията X я слагам на 1-во място, Y - на 2-ро, Z - 3-то. Като за съответните места се дават съотвени точки.
    Е това се идеи, не че е лошо, но това трябва да се определи, всяка промяна в крайна сметка може да се обезмисли, а и често пъти целта на промените, е точно такава, да се каже, абе писна ми и прочее.., тоест както е сега
    Но има и това, по света има утвърдени систими, говоря за демократичния свят, трябва да се прилага тази, която е доказала че е добра.Имам чувството, без да съм спец, че смесената е най добра май...
    Alfa Romeo 156,2.0TS 98 г.
    Нагоре по стълбата, която води надолу

  4. #94
    тъп и упорит koolio's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    40
    Posts
    3,433

    Default

    Quote Originally Posted by fred View Post
    Аз лично пък не смятам, че мажоритерната система е правилната.Тя е по остаряла и несъвършенна.В класическия и вид си е несправедлива.Защо.В избирателен район N се явява лицето У и З.Лицето У печели 52%, 48% на лицето З в този случаи се губят безъзвратно и вота на тези граждани на практика не се зачита.Прилаганата у насв момента система е доста по добра.
    Така или иначе в листите на партиите ще са си същите, които ще се явят и в единия и в другия случай.Но ако са в досегашната пропорционална система, то в народното събрание ще се отчетат вота и на двете лица, партиии и т.н.
    Фред, това са извадки от учебника по конституционно право на проф. Стефан Стойчев, Бог да го прости. Извадка от същия учебник е и твърдението, че при пазарната икономика се нарушава свободата на труда, защото задължително има някакъв процент безработица. Айде стига с тия кухи теоретични формулировки, дори ан лаик би трябвало да е ясно, че при мажоритарната система средствата за конторл анд избраниците и стойността на един глас е много по-голяма и шансът да попаднат качествени хора в управлението е много по-голям.
    Ако ти е писано да се обесиш, няма да се удавиш
    AlfaRomeo 155 1.8 TS 129 к.с. 1995 г., AlfaRomeo 166 2.4 JTD 140 к.с. 2002 г. , Volvo S60 2.4D Sport 163 к.с. 2008 г. - EX;
    Opel Insignia ST 2.0 BiTurbo CDTI 194 к.с. 2014 г. (Алфа под прикритие)

  5. #95
    Старши алфист 156's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Sofia
    Posts
    692

    Default

    Мда, идея е само, но ако се реализира добре, би трябвало да даде още по-точна оценка на желанията.
    А относно мажоритарната система - наистина въпросът е спорен
    '05 166 V6
    '98 156 2.0 TS ex ...

  6. #96
    Болен алфист fred's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Тамбукту
    Posts
    3,232

    Default

    Quote Originally Posted by koolio View Post
    Фред, това са извадки от учебника по конституционно право на проф. Стефан Стойчев, Бог да го прости. Извадка от същия учебник е и твърдението, че при пазарната икономика се нарушава свободата на труда, защото задължително има някакъв процент безработица. Айде стига с тия кухи теоретични формулировки, дори ан лаик би трябвало да е ясно, че при мажоритарната система средствата за конторл анд избраниците и стойността на един глас е много по-голяма и шансът да попаднат качествени хора в управлението е много по-голям.
    Не съм го чувал и не съм му чел учебника на въпросния професор, ама това е истината за мажоритарнтата система /право съм учил трудово и общо само/.
    Какъв ще е контрола на изборите например, когато ББ се кандитатира догодина, като неговата партия е типитеч пример че ще се гласува на база на една личност, така е и при НДСВ, ДПС, ДСБ и други.?!?Единствено при БСП се гласува пък на база партия, там няма значение нито кой е лидера, нито кой е в листите.
    Независимо какква е системата въпросните партии ще си сложат техните личности от листите, това истината. Само че в единия случай партията ще вземе мандата и другите ще отпадната като вот, което значи и вота на избирателите да отпадне.А в другия случай всеки ще вземе % събран за него в цялата страна.
    Разликата сега е единствено,че ако се кандитатира един като независим, ще му трябват малко повече гласове, отколкото ако е в партия.Но у нас основно независимите са от БСП и коалиция
    Last edited by fred; 30-01-2009 at 12:24.
    Alfa Romeo 156,2.0TS 98 г.
    Нагоре по стълбата, която води надолу

  7. #97

    Default

    Quote Originally Posted by fred View Post
    ...
    Какъв ще е контрола на изборите например, когато ББ се кандитатира догодина, като неговата партия е типитеч пример че ще се гласува на база на една личност, така е и при НДСВ, ДПС, ДСБ и други.?!?...
    Именно това имаме предвид... какъв ще контрола? Покрай лицето ББ ще се "намъкнат" цяла глутница гладни и бедни... които никой не познава и единствената им цел ще бъде държавната софра и кой какво може още да "опоска" от нея! Типичен пример са предходните избори за местни управници... когато се знаеше, че ще има Еврофондове за разпределяне... Куцо и сакато, а да не казвам, че и някой "почити" криминални елементи в малките градчета се бяха кандидатирали в тези нови "еднолични партии" и сега просто си бъркат в кацата с мед и не можеш с топ да ги мръднеш тъй като законно демократично и пропорционално си им предоставил правото да правят това!
    Затова и аз съм ЗА мажоритарната система тъй като нашата държава си е като едно село и всички си знаем и "пръдните и миризмите"!
    Мисля, че тази система си работи в Швейцария, а там както знаем депутатите ходят с колело или трамвай на работа!
    Приятен ден на всички!
    Have A Nice Day
    o/_______\o
    (Оo=\°/=oO) Alfa Romeo 156 1,8TS '00 ГИ "Фобос"
    []=о===о=[]

  8. #98
    Болен алфист fred's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Тамбукту
    Posts
    3,232

    Default

    Quote Originally Posted by fade View Post
    Именно това имаме предвид... какъв ще контрола? Покрай лицето ББ ще се "намъкнат" цяла глутница гладни и бедни... които никой не познава и единствената им цел ще бъде държавната софра и кой какво може още да "опоска" от нея! Типичен пример са предходните избори за местни управници... когато се знаеше, че ще има Еврофондове за разпределяне... Куцо и сакато, а да не казвам, че и някой "почити" криминални елементи в малките градчета се бяха кандидатирали в тези нови "еднолични партии" и сега просто си бъркат в кацата с мед и не можеш с топ да ги мръднеш тъй като законно демократично и пропорционално си им предоставил правото да правят това!
    Затова и аз съм ЗА мажоритарната система тъй като нашата държава си е като едно село и всички си знаем и "пръдните и миризмите"!
    Мисля, че тази система си работи в Швейцария, а там както знаем депутатите ходят с колело или трамвай на работа!
    Приятен ден на всички!
    В Швейцария и в всяка друга по развита демокрация, не системата определя какъв е политика, а самото общество, което не търпи определени прояви,.У нас ББ ще си нареди листите, независимо дали ще е мажоритарна системата или не.Така ще си наредят листите всички партии, независимо от системата.
    Следователно и при двете системи у нас, ще бъдат един и и същи хора, като при мажоритарната, няма да се отчита вота на загубилите, това е единствената разлика

    Ето за системите:
    http://www.segabg.com/online/article...nid=2&id=00010

    във втората тема има и интересно проучване, обърнете внимание какви отговори дават в една демократична страна примерно и в нашата относно пропорционалната и мажоритарната.
    http://www.dnevnik.bg/evropa/novini_...interesi_v_es/
    Last edited by fred; 01-02-2009 at 11:20.
    Alfa Romeo 156,2.0TS 98 г.
    Нагоре по стълбата, която води надолу

  9. #99

    Default

    Quote Originally Posted by fred View Post
    ...
    У нас ББ ще си нареди листите, независимо дали ще е мажоритарна системата или не.Така ще си наредят листите всички партии, независимо от системата.
    Следователно и при двете системи у нас, ще бъдат един и и същи хора, като при мажоритарната, няма да се отчита вота на загубилите, това е единствената разлика
    ...
    Мисля, че не разбирам... като, че ли пак тръгвате от презумпцията, че трябва да се гласува за определена партия и трябва да се съобразя с нейните листи?
    Според мен именно при мажоритарната система има по-голям шанс в парламента да влязат нови лица, а не наложените ни от партийните листи. Същите тези нови лица, не биха имали никакви шансове, при пропорционалната система, ако не са подкрепени или издигнати от някоя партийна централа.
    Моето лично мнение е, че имената в партийните листи винаги са обект на нечии лобистки интереси или кръгове от фирми, както имаше наглостта да каже един небезизвестен "депутат" чиято заплата аз плащам с моите данъци, а той не ходи на работа!
    За мен един мандат е обикновена сделка! Най-лошото е, че тази сделка при пропорционалната система не е с мен (разбирай гласоподавателя), а примерно да кажем с някой, който ще продължи да "папка" за моя сметка както го е правил досега.
    Прочетох линковете които сте приложил, но не разбрах с какво подкрепят тезата Ви!
    Не твърдя, че мажоритарната система няма недостатъци, но просто тези недостатъци в момента ми се виждат по-малки отколкото на пропорционалната особено за малка страна като нашата.
    Have A Nice Day
    o/_______\o
    (Оo=\°/=oO) Alfa Romeo 156 1,8TS '00 ГИ "Фобос"
    []=о===о=[]

  10. #100
    Болен алфист fred's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Тамбукту
    Posts
    3,232

    Default

    Quote Originally Posted by fade View Post
    Мисля, че не разбирам... като, че ли пак тръгвате от презумпцията, че трябва да се гласува за определена партия и трябва да се съобразя с нейните листи?
    Според мен именно при мажоритарната система има по-голям шанс в парламента да влязат нови лица, а не наложените ни от партийните листи. Същите тези нови лица, не биха имали никакви шансове, при пропорционалната система, ако не са подкрепени или издигнати от някоя партийна централа.
    Моето лично мнение е, че имената в партийните листи винаги са обект на нечии лобистки интереси или кръгове от фирми, както имаше наглостта да каже един небезизвестен "депутат" чиято заплата аз плащам с моите данъци, а той не ходи на работа!
    За мен един мандат е обикновена сделка! Най-лошото е, че тази сделка при пропорционалната система не е с мен (разбирай гласоподавателя), а примерно да кажем с някой, който ще продължи да "папка" за моя сметка както го е правил досега.
    ...........
    Предлагам на "ти" да си говорим
    Не съм против личностите, а просто отбелязвам, че мажоритарния принцип изключва пропорционалността.Тоест ако се приложи класическата мажоритарна система, това значи, че личността, която е спечелила мандата взима всички гласове /респективно партията, която я е излъчила/.Е тук се крие основния недостатък.Защото един човек е излъчен от името на всички, а това не е определено така.Може да се стигне и до случай че някой, който е спечелил 30%, да обере и останалите 70, както е цитиран такъв случай, май във Франция.
    Второ-какво значи мажоритарен, къде са споменатите личности?Този вот ще бъде абсолютно аналогичен на сегашния, въпросните личности, ще бъдат излъчени от същите централи, а няма да се пръкнат от някъде другаде.Къде са въпросните лица, които са толкова желани и ги няма в политиката?И в момента всеки може да се кандидатира като независим представител.
    В заключение, както е в сегашния момент, това би означавало да имат в сегашния парламент само две партии и да отпаднат
    Alfa Romeo 156,2.0TS 98 г.
    Нагоре по стълбата, която води надолу

  11. #101
    iron man Pinky's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    София
    Age
    74
    Posts
    2,648

    Default

    При мажоритатна система неминуемо остават 2 партии, но пък там вътрешната опозиция е много по-силна и решаваща, така че се компенсират нещата.
    I just have a hunch that Stalin is not that kind of a man. I think that if I give him everything I possibly can and ask for nothing from him in return, he won't try to annex anything and will work with me for a world of democracy and peace
    Roosevelt

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •