Page 1 of 17 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 245

Thread: Първи стъпки след първите седем.

  1. #1

    Default Първи стъпки след първите седем.

    Отварям тази тема за всички, които нямат желание да попадат във Форумните бисери на Ромео 156 ГТА.

    Идеята ми не е критикарска, нито пък с назидателен елемент.

    По-скоро ми се ще взаимно да си бъдем полезни, припомняйки си някои нещица, учени твърде отдавна, добре забравени или просто проспани

    Правописът ни застрашително се изражда с всеки следващ ден, което е (меко казано) тъжно. Наясно съм, че всички сме хора и по тази причина грешим или не знаем всичко, но не това ме плаши в случая. Страховитото е нежеланието да се върви напред и тъпченето на място просто от инат, а в някои случаи - стремглавото пързаляне назад, в крак с модата.

    Естествено, всеки преценява сам за себе си има ли желание да се развива или не и нямам намерение по какъвто и да било начин да квалифицирам НЕжелаещите.

    Полезни връзки и дискусия са включени в "тайната" ми мисъл, провокирала това начало, а причината да е в чат раздела е повече от очевидна - свободата всеки да каже това, което смята, без да бъде редактиран, забърсан или наруган.

    Бихме могли да я превърнем в пенкилер и да не коментираме само и единствено правописа, с една дума - каквото и да ви хрумне, няма да е офф-топик

    Добре би било да се въздържаме от лични обиди, но, ако случайно някой изтърве нервите си, преценката дали съответният пост да бъде забърсан или не, нека бъде на конкретния "обиден". Основна характеристика на обидата е субективният елемент - възприемането на обидата като такава


    И така.

    Спам, чат, дискусия или каквото ви душа иска - както и да квалифицираме темата, все пак да я започна с няколко линка, които (при желание за четене ) биха могли да ни бъдат полезни:



    Правописни и пунктуационни правила

    Правопис. Как да пишем правилно

    Кратък справочник за правопис и пунктуация

    Онлайн тълковен речник

    Система за граматичен анализ на българския език - нещо като правописен речник, който (при проверка) ни указва дали думата е изписана грешно, но (за жалост) не предлага верен вариант (т.е. - принципът е "проба-грешка" )



    Това като начало.


    Отново искам да натъртя, че нямам идея да назидавам, хокам или каквито там синоними може да ви хрумнат, а само и единствено взаимно да си бъдем полезни
    Last edited by Ранобудниче; 31-01-2009 at 09:10.

  2. #2
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Все отваряш едни теми ..
    сложила си преди и след "който" запетайки, което е грешка!
    и след "проверка" имаш още една излишна
    Last edited by code; 31-01-2009 at 09:07.

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  3. #3

    Default

    Quote Originally Posted by code View Post
    Все отваряш едни теми ..
    сложила си преди и след "който" запетайки, което е грешка!
    цитирай

  4. #4

    Default

    "при проверка" съкращава израза "ако направим проверка"
    но за твое удоволствие ще го изтипосам в скоби.

    това е така, защото, ако разкараш въпросния израз, изречението няма да загуби смисъл - приеми го като втъкнато пояснение

  5. #5
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Quote Originally Posted by Ранобудниче View Post
    ... правописен речник, който, при проверка, ни указва дали думата е изписана грешно...

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  6. #6
    JTD проповедник trustworthy's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    5,167

    Default

    Quote Originally Posted by Ранобудниче View Post
    цитирай
    Спокойно, нямаш никаква грешка. Просто запетайките, освен преди който/която/които и прочие, за ужас на мнозина, се поставят също и по сума ти различни други поводи.
    линковете са много полезни, но едва ли някой ще прежали от времето си да ги прочете и рефрешне граматиката си
    _______
    146 JTD - ex
    Renault Megane II 1.5 dci - ex

    Nissan Qashkai 2.0 CVT - current

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by trustworthy View Post
    Спокойно, нямаш никаква грешка. Просто запетайките, освен преди който/която/които и прочие, за ужас на мнозина, се поставят също и по сума ти различни други поводи.
    линковете са много полезни, но едва ли някой ще прежали от времето си да ги прочете и рефрешне граматиката си
    Отче, дори само последните два линка да се ползват, все е нещо.

    Пък и никъде не казах "задължително", а само "при желание"

    А аз съм си спококойна, смяташ ли, че нещо е в състояние да разклати хубавата ми съботна утрин?



    Добро и усмихнато утро на теб

  8. #8
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Quote Originally Posted by trustworthy View Post
    Спокойно, нямаш никаква грешка. Просто запетайките, освен преди който/която/които и прочие, за ужас на мнозина, се поставят също и по сума ти различни други поводи.
    Мда например при всяко започване на нова дума - айде сега няма нужда . . . баси темите няма да научите дърти магарета на правопис, то когато е трябвало са ни учили. Колкото - толкова. Това е автомобилен форум - да не забравим да сменим маслото покрай запетайките

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  9. #9

    Default

    Quote Originally Posted by code View Post
    Мда например при всяко започване на нова дума - айде сега няма нужда . . . баси темите няма да научите дърти магарета на правопис, то когато е трябвало са ни учили. Колкото - толкова. Това е автомобилен форум - да не забравим да сменим маслото покрай запетайките

    Чадо, никой не те кара насила да четеш "баси темите"

  10. #10
    JTD проповедник trustworthy's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    5,167

    Default

    Quote Originally Posted by Ранобудниче View Post
    А аз съм си спококойна, смяташ ли, че нещо е в състояние да разклати хубавата ми съботна утрин?
    Добро и усмихнато утро на теб
    Добро, добро...колко добро да е, щом сума работа ме чака тоя викенд

    Иначе се радвам, че твоето утро е започнало с 'висок старт', съдейки по емотиконата

    @Code

    Недей така, че ми се къса сърцето, човек
    _______
    146 JTD - ex
    Renault Megane II 1.5 dci - ex

    Nissan Qashkai 2.0 CVT - current

  11. #11

    Default

    Quote Originally Posted by trustworthy View Post
    Добро, добро...колко добро да е, щом сума работа ме чака тоя викенд

    Иначе се радвам, че твоето утро е започнало с 'висок старт', съдейки по емотиконата

    ...
    Щом работата ти пречи на викенда, зарежи я!

    Апропо, на мен повече ми мяза на нисък тоя старт от картинката, ма друг път ще ти обясня дълбокия му сми

    Мисля да заведа червената кипра на кафе. Времето е идеално да й набримча парното на мах и да я поразкарам напред-назад

  12. #12
    iron man Pinky's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    София
    Age
    74
    Posts
    2,648

    Default

    Айде да събудим търтея
    I just have a hunch that Stalin is not that kind of a man. I think that if I give him everything I possibly can and ask for nothing from him in return, he won't try to annex anything and will work with me for a world of democracy and peace
    Roosevelt

  13. #13
    Матричар morfius's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    София
    Age
    48
    Posts
    3,327

    Default

    Да кажа и аз нещо по темата:
    - Ако не се чувствате сигурни в писането, ползвайте максимално прости изречения - така написаното ще е много по-четимо и прегледно.

    Моето мнение относно правописа във форумите е, че той е форма на уважение към четящите постинга.
    Welcome to the real world

    Алфа Ромео 156 2.4 JTD (01г.); Алфа Ромео 146 1.9 TD (98г.); Лада 21051 - Бивша.

  14. #14

    Default

    Тук не съм съгласен и щи обясня що - стараеш се да пишеш прости/опростени изречения - един вид сам се затъпяваш!
    Не се целиш нагоре, а стреляш в земята
    По-добре да се изложиш два пъти и на третия път да го напишеш правилно, отколкото да си казваш "не знам как се пише това, не мога да го напиша".
    Надявам се ме разбра
    http://clubalfaromeo.com/forum/image.php?type=sigpic&userid=19&dateline=121699486  0

  15. #15

    Default

    Quote Originally Posted by Kuku View Post
    Тук не съм съгласен и щи обясня що - стараеш се да пишеш прости/опростени изречения - един вид сам се затъпяваш!
    Не се целиш нагоре, а стреляш в земята
    По-добре да се изложиш два пъти и на третия път да го напишеш правилно, отколкото да си казваш "не знам как се пише това, не мога да го напиша".
    Надявам се ме разбра
    Идеалният вариант е като Ботев - с малко думи, много за кажеш.
    Last edited by old alfist; 31-01-2009 at 14:00.

Page 1 of 17 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •