Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29

Thread: Алфа 156 - детонации на студен двг, прекъсване на топъл.

  1. #1

    Question Алфа 156 - детонации на студен двг, прекъсване на топъл.

    Колеги ,
    Имам този проблем от няколко седмици, не знам вече какво да сменям и къде да я карамт тази пуста кола.
    Ще се опитам да обясня подробно, за ми дадете съвет, или препоръчителен сервиз в който да я прегледат.
    В Пловдив аз вече не знам такъв....

    Сутрин запалва моментално. Но дадеш ли газ почват детонации. След около 30 сек на място се оправя. След като си загрее и премине на ГАЗ, при достигане на 90 градуса , на правен ход започва спадане на оборота през определен период. Това го прави само на празен ход , само при над 80 градуса и само на ГАЗ. През останалото време колата си върви перфектно.

    След безброй много "читави" диагностики в не знам колко сервиза... проблема остана разбира се.
    Газаджиите, казаха че това не е свързано с газ-та , а просто там нещата се задълбочават, защото била по притенциозна газта.
    Имах записана грешка - проблем в запалителната система.
    От там смених свещи , половината кабели , 1 бобина и пак нищо....
    Motora e CF3.

    Дайте съвет или сервиз в Пловдив.

  2. #2
    No brain,no pain. myato's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Posts
    3,920

    Default

    Според мен,имаш обичайните проблеми:
    1.Запечени дюзи,от там и неправилно горене,особенно на студен двигател.
    2.Зацапано моторче за празен ход,от там и нестабилни обороти.
    За лечението и на двата проблема е изписано доста.
    Alfa Romeo 1.9 JTD 00

  3. #3

    Default

    1.Запечени дюзи на бензина имаш в предвид предполагам.
    2.На бензин няма такъв проблем.

    Проблема е при запалване на бензин и то не всеки път. А на ГАЗ е като прекъсване все едно и то само при определени градуси и на празен ход.

  4. #4
    No brain,no pain. myato's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Posts
    3,920

    Default

    Да,на бензин имам предвид и щом не е редовно,сигурно с добавки за почистване ще се оправи.Другите маймунджилъци са от МПХ-то най-вероятно.
    Last edited by myato; 28-06-2010 at 17:21.
    Alfa Romeo 1.9 JTD 00

  5. #5

    Default

    Това е кофти проблемче, изискващо много ходене по диагностики, сменяне на много скъпи и в доста от случайте здрави части, или пък много нерви, ръчкане и упоритост от страна на собственика за да реши проблема си сам......
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  6. #6
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Пиши на колегата Робигаз, във форума има темичка за алфите на газ. http://clubalfaromeo.com/forum/forumdisplay.php?f=35
    Все си мисля че нещо е осрано с газовото, щото по-съвременните газови имаха опцията да се върже към ланда сондата, а понеже твоята е ЦФ3 мотора, който пък е с 2 сонди и ... оттам нататък ако нещо не е направено както трябва или някоя от сондите не дава точна информация.
    А на бензин прави ли някакви проблеми, на студен вече си описал какво става , на топъл мотор как е? Казваш си ходил на диагностики, а температурните датчици гледали ли са ги, щото е възможно да не излизат като грешки, примерно ако не дават актуални стойности. Имаше някакви таблици при каква температура колко ома даваха, нещо такова ми се върти в главата, по-запознатите колега нека кажат.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  7. #7
    Запален алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    Пловдив
    Posts
    496

    Default

    А може и просто да смуче въздух от някъде........ на газ е доста осезателен проблем. При диагностика пръскаха ли с лесно запалим спрей?
    Алфа 156 1,8ТС 1998г


  8. #8

    Default

    Не са пръскали със спрей...
    Единствената грешка която даваше, беше - грешка в запалването. Която изчезна след подмяна на една от лулите.
    Ето примерно днес, в Пловдив вали яко... времето е влажничко , запали без проблем , без детонации и т.н. Ако беше по кабели , бобини все си мисля, че би трябвало проблема да ескалира.

    Другото странно е , че когато работи климатика, респективно и перката на първа степен, проблем с оборотите на загрял двигател на ГАЗ - няма. Което ме навежда на мисълта, че когато има товар двигателя - няма проблем. Другия вариант е да пада температурата следствие на перката и от там да няма проблем.
    До момета ми казаха, че имам лошо изгаряне и завишен CO2, но на какво се дължи "специалистите" мълчат.

    Кажете дали поне мисля логично....

    Че ще ходя на още n на брой диагностики е ясно, но не искам да се работи по метода на "да сменяме на ред", по разбираеми причини.

    Проблема е доста незначителен като цяло, но мен ме дразни и за това съм се захванал....
    Last edited by cyberhill; 29-06-2010 at 08:36.

  9. #9
    Запален алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    Пловдив
    Posts
    496

    Default

    Щом имаш завишено СО значи сместа не е както трябва. Ламбда сондата трябва да го отчете и да коригира сместа => провери си сондите. Друг проблем може да е дебитомера, неправилно отчитане количеството постъпващ въздух, ама все си мисля, че лабдата би трябвало да намали горивото и да поддържа нормални нива на СО
    Алфа 156 1,8ТС 1998г


  10. #10

    Default

    Ами не знам вече.
    Дебитомера е нов - 0281002180 ( в БОШ, казаха че 0281002180 заменя 0281002309 )
    А за ламбдите.. не знам...
    На хиляда места я "четоха" " гледаха" и т.н. все трявба да се гледали и тези параметри.
    Като се замисля, има логика дебитомера да прави проблема при студения старт, а ламбдата при положението на загрял двигател.

    Съгласни ли сте с този сценарий?
    Поне да се разграничим от свещи, бобини и кабели, че настръхвам

    Това е малко стар шот, защото сега не мога да подкарам алфадиага под 7-ца
    http://alfaromeo-bg.com/forum/attach...8&d=1268037058
    Last edited by cyberhill; 29-06-2010 at 10:19.

  11. #11
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Откачай сондите и пробвай как върви, ще влезе в авариен режим колата и компа ще даде някакви усреднени стойности. Е ще запише грешка, но така или иначе ще ходиш на диагностики. Ако се съмняваш в дебитомера, макар че симптомите за него са малко по-различни, също можеш да го откачиш от буксата, пак ще вкараш колата в авариен режим. Естествено не можеш да прецакаш нищо по този начин, само ще запише грешки.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  12. #12

    Default

    Това е старата тема която мъдрихме друг проблем , който обаче явно има връзка... http://alfaromeo-bg.com/forum/showth...t=45455&page=3
    Тогава след набутване на едната лула се оправи....

    Почвам отново да се съмнявам в дебитомера... Ще взема да закача стария довечера да видим...

  13. #13
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Това е, често явление когато дебитомера има проблем или не е тоянич за колата. Той може да дава високи стойности колкото стария, но кривата му в ниските стойности да е различна. Също проблема може да се яви при замърсен дросел и грешна позициа на самата клапа. При ЦФ3 не съм го срещал този проблем, но вероятно е възможен. Също така чета, че и си сменил свещите. Ако са еднополюсни трябва да се регулира отстоянието между електродите. Ако е прекалено голямо, а имаш бедна смес запалването ще е трудно и ще ти трябва по-силна искра.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  14. #14

    Default

    Добре... като за начало явно трябва да отхвърля въпроса с дебитомера.

    Също проблема може да се яви при замърсен дросел и грешна позициа на самата клапа
    Как да го проверя това.... ?

    И пак казвам... колата си върви перфектно и на газ и на бензин , с много добър разход. На бензин към 10 в града , на ГАЗ 11-12 и съответно към 8-9 на газ извънградско. Нямам проблем с запалването на двигателя.

    Тези неща които мислим , не трябва ли да са в сила и в други случай...

    btw и компресия ( или налягане - малко ми се смесват тези понятия ) мериха... 11bar-а на 4-те цилиндъра.
    Last edited by cyberhill; 29-06-2010 at 11:16.

  15. #15
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Сутрин при вдигателя е студено. Влиза въдух богат на кислород. Ако имаш и нещо малко което да ти бърка сместа към бедна то само тогава имаш най-потенциален риск от трудно запалване.

    Това са само предположения. По принцип това което чуваш като буботене на мотора и разтрисане това не са детонации. Детонационното горене е друго. Незнам какво разбираш под детонации.

    ЕДИТ: И още нещо. Другата възможна причина може да е недобре настроено газово. Газовите времена не трябва да бъркат бензиновите. При настройката на газовото трябва внимателно да се последят в различните диапазони какво се случва с бензиновите времена когато се обръща на газ/бензин. Те не трябва да се променят значително. Разликата трябва да бъде в рамките на 0.05 мс. в най-лошия случай до 0.10 мс. Ако на газ сместа е прекалено богата се объркват адаптивните параметри на бензиновото ЕКУ. А те се ползват и сутрин при палене.... и също те се адаптират към стеста едва след около 60 градуса на мотора (незнам при МЕ7.3.1 точно кога беше, но е там някъде). Демек на студено те са си такива каквито са били записани последно.

    Разбира се това са сам само предположения. На един добър диагностик му са му необходими едва 5 минути за да разбере какво става с колата.
    Last edited by oem; 29-06-2010 at 11:28. Reason: еко се единтна още веднъж заради правопис ще ми е за пръв път
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •