Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 43

Thread: какво да се гледа при покупка на Alfa Romeo 156 ?

  1. #1
    Guest

    Default какво да се гледа при покупка на Alfa Romeo 156 ?

    Zdraveite, az sam nov za tozi klub i za sega ne sam sobstvenik na Alfa no do 1-2 sedmitza jivot i zdrave shte stana.

    Vaprosa mi e za Alfa 156 zashtoto sam se nasochil kam neia, moje li da mi pomognete s informatzia za avtomobila, kakvo triabva da gledam kato go kupuvam, ima li modeli koito opredeleno triabva da se izbiagvat i t.n.

    Predvaritelno blagodaria na vsichki koito pishat

  2. #2
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    90

    Default

    tuk ima hora s takiva koli, te shte te informirat nai dobre, no kato cialo kolata e dobra

  3. #3

    Default

    Ако споменеш и с кой двигател ще е красивацата

    Иначе...има един списак на alfaowner.com

    OK...check the bodywork, check that there are no mismatching panels, large areas of discoloration or signs of fresh paint round the window rubbers are usually a good place to check (compare inside the engine bay with the external body colour), all of which probably indicate accident damage.

    Don't be too concerned if you find evidence of the bonnet being sprayed...most get badly stone chipped due to the aerodynamic design and therefore before they are sold they are usually sprayed.

    Moving on... check the main electrical functions wipers, windows, lights, etc... try putting the main beam and wipers on at the same time. Does the battery warning light glow? if it does it will need either a battery or a alternator before winter arrives, could also just be a bad earth. Check the headlights for cracks, check the functioning of the various switches and gauges, electrics are Alfas weakness I'm told? (Touch wood, had no problems with mine)

    Check the brake pedal does not go to the floor if pressed hard for a long time and check the gear change for clean engagement. Yes they all squeak after a while.

    The engine should be run up to temperature, check the exhaust for smoke (especially on turbocharged models), check the condition of the breather look for brownish mayonnaise, the condition of the oil filler cap inside again white deposits can indicate head gasket or other serious problems or it could of been used for short journeys! another bad state of affairs anyhow also the colour of the water coolant it should be clear green or blue not thick or dark brown.

    Listen to the noise of the engine, then depress the clutch and engage first gear. Whatever noise has disappeared was coming form the gearbox, what remains is from the engine. Also check the condition of the engine oil on the dipstick. The lighter brown the better, if it is thick black then run away...!

    Check tyre wear, uneven patterns could imply a bent chassis or just bad tyre maintenance.

    Always take it for a test drive! can you believe some people buy cars without driving them, check that the car tracks in a straight line with no steering input and also remains straight under braking. Find a large open area and complete several lock to lock turns also in reverse listening for any noises. Try the handbrake when moving - seized rear callipers will mean uneven braking or no braking.

    Whilst test driving the car find a even road (not up or down hill) stay in fourth gear at a strict 30MPH and floor it, if you get a rattling noise from the engine area the car is in need of a tune up of some kind of service...negotiate the price down to compensate the costs.

    A couple of items to check when you have the car in a more suitable location is the front suspension bushes/arms also the timing belt tensioner, but you may have to go with your gut feeling on that one, like you normally would have to on any car you buy.

    If this helped you purchase a car, please leave a message on the forums for people to read...

    Най-бързата Българска Алфа на писта 147QVD, 159 2.4QVDm, Crosswagon Edition Nero, Aprilia SR 50 Tetsuya Harada Replica
    " Marco Cavigioli champion IRC 2WD with Fiat Grande Punto DIESEL"
    "Seat Leon TDI champion WTCC 2008"

  4. #4
    La meccanica d'emozioni Член на клуба Hristo_156's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София - Гео Милев
    Age
    55
    Posts
    330

    Default

    Много съм доволен от моята 156-ца. Стабилна, бърза и бая красива кола.
    Знай, че Т.Спарковете си имат един фабричен дефект - не е фатален. Една от проверките ти трябва да е да се ослушваш за тракане като от дизел на празни обороти. Това е причинено от един вариатор на вала на всмукателните клапани. Аз го имам този проблем, други във форума също го имат. Шумът се появява, след като двигателят загрее леко (поне при мен е така). Има моменти когато изчезва (например като дадеш газ над 3-3500 оборота). Важното е, ако го има да го ремонтираш едновременно със смяната на ремъците, която е задължителна, когато взимаш кола "секънд хенд". Трябва изрично да кажеш това на сервиза иначе ще ти сменят ремъците само и толкоз. А после за ремонта на вариатора ще дадеш отделно още 190 лева.
    Ако се сблъскаш с този шум, а в същото време колата отвсякъде не е за изпускане, не се колебай, взимай я! Естествено използвай наличието на дефекта, като коз за пазарене за отбив.

    Непременно отиди с колата за сервизен преглед в сервиза на Ванто Трейд или Ауто Италия. Там ще я качат на компютър и датчиците на колата ще си кажат всичко за нея, без това дали километражът й е реален (последното се отнася за бензиновите модели). При JTD-тата компютърът ще ти каже дори и реалните километри на колата, независимо какво пише на таблото. Ако е гърмял ербег, в следствие на челен удар и после е сменен, компютърът е в състояние да хване това събитие. Даже показва и какъв е бил пробегът на колата в момента на удара - поне така ми казаха, когато тестваха моята.

    Не пести пари в сервиза и поискай да ти направят всички тестове, включително и за геометрия на колата - много важен тест. Да проверят също и състоянието на осемте свещи и степента на компресия на всички цилиндри - препоръчително е на студен двигател.

    Лично провери с пръст дисковете на спирачките отпред и отзад. Идеалният вариант е да са равномерно полирани и почти да няма ръб между периферията на диска и полираната част. Ако полираната част на диска е доста вдълбана в него, т.е. има як ръб това означава голям пробег или пък яко градско каране.

    Естествено, показателно е също как изглежда салона на колата като цяло, включително педали, волан, лост за скорости, седалката на водача (особено в лявата и част) и т.н. и т.н.

    Уплътненията на челното и задното стъкло, трябва да са положени перфектно от фабриката, иначе означава, че е имало смени.

    Когато ти предават ключовете за колата, коректно е да ти дадат три ключа: два за обща употреба и един мастер ключ (различен по форма от другите два). Към тях задължително трябва да имаш ALFA CODE Card, и още една друга кодова карта, в случай, че колата е с фабрично авто-радио.

    Почти всички 156-ци вървят фабрично с лети джанти с размер 6,5Jх15 H2 с осем дупки или 16-цолови с пет по-големи дупки. Някои продавачи се ебават с клиентите и продават колата с обикновени джанти. А после продават джантите "на парче", за да спечелят повече мангизи. Ако все пак е със стоманени джанти, поне да има оригинални тасове, иначе ако трябва да ги купуваш са по 60 кинта единият само.

    След като я купиш, смени й веднага маслото в ДВГ (повечето препоръчват Selenia 20K for Alfa Romeo), масления филтър, ремъците (напомням пак и за вариатора, ако трака), въздушния филтър - това са азбучни истини, не го измислям аз. Провери, и ако колата е направила съответния пробег за смяна на антифриза, смени и него.

    Това се сещам, засега. Иначе си се насочил добре, ще останеш страшно доволен. И не забравяй, хванеш ли се веднъж с Алфа Ромео - остава вечна страст, почваш да й купуваш това-онова, като на красиво гадже.

    Успешен избор и късмет!
    '98 Alfa Romeo 156 1,8 16V Twin Spark


  5. #5

    Default VLUBIH SE V KOLA!!!!

    Zdraveite stastlivi Alfa-sobstvenici i nai-vece hristo. Do niakolko sedmici iskreno se nadiavam da se prisuedinia kum vas s edna krasavica 156. Ot 6 meseca imam Astra G 2000god 1.4 16V i sum (biah) mnogo dovolen ot neia, no predi niakolko sedmici moi priatel vnasiast koli se vyrna ot germania s edna 156 srebyrna 2.0 T.S. i mi ia dade da pokaram- ot tozi moment karaiki Opel-a se cuvstvam siakas karam ucebnata Lada 2105 ot shofiorskia mi kurs!!! Prosto se vlubih v tazi ALFA!!! Ta sega pusnah Opela da se prodava(daze go zakarah na avtokusta) i v momenta, v koito vzema parite hukvam za niakoia ALFA. Vyprosa mi kum vas e kum koi dvigatel ste me nasocite-kolko realno goriat 2.0 T.S. i 1.8 T.S. , zastoto moia aver s Alfata mu davase kym 15 gradsko( za Stara Zagora stava duma) tova normalno li e? 1.8 i toi li ste gori tolkova? a vyrvi li tolkova kato 2.0? Za dizelite znam ce sa Common Rail , no vse pak ne se li gubi useshtaneto , kato pri benzinkite-vse pak smeniam Opela imenno zaradi useshtaneto ili puk 2,4 JTD 136k.s e o.k MOLIA VI POMOGNTE MI KOI DVIGATEL DA IZBERA i stiskaite palci skoro da prodam Astrata ce da doida na Italfesta v Kazanluk.

  6. #6
    Болен алфист Kostadin's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Пазарджик
    Age
    42
    Posts
    1,186

    Default

    разхода при 1.8 и 2.0 е почти еднакъв да не кажа,че дори няма разлика, но ти сам каза,че взимаш ALFA ROMEO заради усещането тогава не мисли, а си вземи 2.0 T.SPARK това е едно истинско бижу и поздравления за правилната ориентация
    ALFA ROMEO 155 T.SPARK 2.0 8V
    ALFA ROMEO 33 1.5 TI

  7. #7

    Default

    ...
    Last edited by pooh; 12-02-2015 at 13:50.

  8. #8
    Guest

    Default

    Blagodaria mnogo za mneniata i savetite na vsichki.
    Kakto kolegata taka i az samo vednaj se kachih na 156 i zabravih Seat-a ot koito inache biah dosta dovolen V momenta gledam za dobar ekzempliar na 156 i estestveno za pazar na Seat-a no za sajelenie predlaganeto na 156 e tolkova slabo che ne ti ostava mnogo za izbor.
    Po otnoshenie na dvigatelia si mislia che 1.9 JTD bi mi dopadnal naj mnogo(v momenta karam 1.9TDI), a i patuvam dosta okolo 35-40 000 km na godina, no v kraina smetka shte kupia benzin ako ne nameria.
    Ako niakoj ot vas e reshil da si smenia 156-tzata ili pak prosto prodava moje da se obadi za da ia pogledna.

  9. #9
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    90

    Default

    Vidiah 156-ca na dve mesta da prodavat, no ne vidiah s kakv dvigatel biaha. Ednoto e na avtokashtata do karaulkata na Gorubliane, a drugata e v edna avtokashta po novia bulevard, koito otiva ot CUM kam ARENA.
    Super sa tezi kolichki

  10. #10
    Запален алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    438

    Default

    РК,виж тези обяви, може да ти хареса нещо
    link1
    link2
    link3
    link4

    И задължително провери в някой от фирмените сервизи на колко реални километри е колата която харесаш. При JTD това е възможно

    2000 156 SPORTWAGON SELESPEED
    1998 145 1.6 T.SPARK

  11. #11
    Lead Bounder valjo's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    София
    Age
    49
    Posts
    6,080

    Default

    Quote Originally Posted by JOVANI
    Vidiah 156-ca na dve mesta da prodavat, no ne vidiah s kakv dvigatel biaha. Ednoto e na avtokashtata do karaulkata na Gorubliane, a drugata e v edna avtokashta po novia bulevard, koito otiva ot CUM kam ARENA.
    Super sa tezi kolichki
    Тая автокъща към АРЕНА се казва Кончето, и там цените са винаги с 1500лв над където и да е другаде, като колите обикновено не са в добро състояние (аз съм гледал там поне 7-8 и май вече няма да стъпя)

    тая 156ца там е близо 18000лв и е бензинова, което определено не си струва (или 1.8 или 1.6 някаква такава)
    '04 Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 150cv heavily tunned
    '02 Alfa Romeo 166 2.4 JTD Q2 150cv, remapped by Bobo
    '99 Alfa Romeo 145 1.6 TS 120cv - ex

  12. #12

    Default Merci

    Merci za obiavite i az gi gledam na den po 5 pyti , obace da si kupia ALFA s tasove... ne merci ,az na Opel 1.4 kupih novi leti janti FONDMETAL za 800 lv, ama sega kato go prodavam nabutvaciata e iaka. taka ce alfata zadyljitelno ste e s leti janti i ЗДЪЛЖИТЕЛНО НЕ С ТАКА НАРЕЧЕНИА "МАХАГОН"(ГОВОРИА ЗА ПЕНСИОНЕРСКИТЕ ДЪРВЕНТИИ ВЪТРЕ), А С АЛУМИНИЕВ ИЛИ КАРБОНОВ ИНТЕРИОР. Имайки предвид обаче, че ште имам към 14х. лв май ште пропусна дизелите пък и след 1.4 90к.с. ми се ръчка яко...
    А можете ли да ме упътите от каде да купя ремък, масло и филтри- кои марки, къде да отида да ги сменя и колко горе-долу ще струва. За София питам. Штото днес направих една пробна обиколка тук в Стара Загора и сервизите като чуят нещо различно от ОПЕЛ ФВ или ФОРД вдигат ръце и не се занимават с "тия италиански боклуци", пък и хем нямало части за тях, хем били скъпи- вобще едва не ме набиха, че ще сменям Опела за Алфа...

  13. #13

    Default

    Във ВантоТрейд има всичко..масла, части...някои казват, че са малко по-скъпи (в сръвнение с арабине на Цар Симеон ), но пък за сметка на това са 101% оргинални.

    Ако нямат нещо го доставят за една седмица...на мен ми доставиха едни тапи за вратите за 4 дена

    Относно двигателите:

    Ако имаш парите взимай 2.4JTD по-добре е от 2.0Т.С. лично на мен ми харесва двапъти повече и двете съм ги карал.

    1.9JTD също е много добър...не съм карал 156 с такъв, но моята е с този двигател и съм много доволен.

    Вчера ходих до Банско и обратно през Самоков, че там има хубави завои с нов асфалт.. е разхода ми беше 5.2л. Градско е около 6.5л. като се имат в предвид задръстванията в София. И двата разхода са с включен климатроник.

    QVto може да каже колко харчи неговата (2.4жтд) в нон-стоп реисинг моде

    Най-бързата Българска Алфа на писта 147QVD, 159 2.4QVDm, Crosswagon Edition Nero, Aprilia SR 50 Tetsuya Harada Replica
    " Marco Cavigioli champion IRC 2WD with Fiat Grande Punto DIESEL"
    "Seat Leon TDI champion WTCC 2008"

  14. #14

    Default Kum KGB

    KGB не забравяй, че на 147 1.9 е 115к.с ,а на 156 е 105 и плюс това е по-лека. Все пак ми се иска като сменям Астра 1.4 90к.с. да взема нещо по-така и освен това колкото и да гори бензиновата Алфа, ако Quadro е прав, че сервизирането на 2.4 дизел е към 1000 лева... Всъщност прав ли е? На твоята колко горе-долу излиза смяна на ремък + ролки +филтри+ масла ? А на бензинова същата сума ли ще е?

  15. #15

    Default

    156 има и с 115к.с.

    Смяна на масло, филтри (климатик, въздушен и нафтен) ми е към 160лв. в сервиза на АутоИталия. За ролките и ремъците не знам....колата още ми е нова. По книга се сменят на 120 000км. и до сега няма случей на дизел със скъсан ремък.

    Бензина по книга е на 60-70 000км. НО за да нямаш проблеми и то много тежки е добре да ги сменяш на 50 000км.

    Не знам от къде ги е взел тия 1000лв.

    Най-бързата Българска Алфа на писта 147QVD, 159 2.4QVDm, Crosswagon Edition Nero, Aprilia SR 50 Tetsuya Harada Replica
    " Marco Cavigioli champion IRC 2WD with Fiat Grande Punto DIESEL"
    "Seat Leon TDI champion WTCC 2008"

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •