Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18

Thread: дискусия скотосна кутия за 156

  1. #1
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default дискусия скотосна кутия за 156

    Става въпрос за следното:
    Има ли някакъв начин да си сложа 6-та скорост,или кутия от 166,или някаква кутия която при 3000об/м да подържа скорост от 130-140км/ч(това е примерно).Целта на това мероприятие е предимно икономия,не целя по-бързо ускорение или по-голяма макс скорост.Колата ми е тази от подписа.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  2. #2

    Default

    Шеста само от 2.5, но не знам дали пасва на 2.0 и 1.8......ще ти трябва и тунела със скоросните лост и жила......
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  3. #3
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    ей аз си викам "ша туря едно кооло вътре" и айде ръгам на 6-та
    ма то май няма да се окаже толкоз лесно
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  4. #4
    Старши алфист qpwo's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Бургас
    Posts
    912

    Default

    Quote Originally Posted by mirchozo View Post
    ей аз си викам "ша туря едно кооло вътре" и айде ръгам на 6-та
    ма то май няма да се окаже толкоз лесно
    Колега наистина не е толкова лесно. Моята при 3000 об на 5-та е 97 км/ч. И аз се интерисувах преди за кутия или колело но ми спадна мерака...
    166 TS 2.0 1999 ГИ

  5. #5
    Запален алфист n_netov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ловеч
    Posts
    309

    Default

    Quote Originally Posted by mirchozo View Post
    Става въпрос за следното:
    Има ли някакъв начин да си сложа 6-та скорост,или кутия от 166,или някаква кутия която при 3000об/м да подържа скорост от 130-140км/ч(това е примерно).Целта на това мероприятие е предимно икономия,не целя по-бързо ускорение или по-голяма макс скорост.Колата ми е тази от подписа.
    понеже и на мен ми се върти някаква такава идея но не исках да пускам тема, но след като вече има ще кажа мойта идея.

    Да се сложи 5 скорост от 2.4 или 1.9 дизел, тогава се получава че при 3000оборота на пета, вместо с 104 км ще се движи с 129. Вярно е че със сигурност ще се загуби динамиката на 5 предавка, но то затова има и по-малки предавки.
    Въпроса е дали може да се заменят зъбните колела на 5 скорст (колата е от подписа) с тези от дизела. Дали междуосовото разстояние е едно и също, а също и размерите за присъединяване на зъбните колела. Колелата как са монтирани - с пресова сглобка или само на шлици с аксиално осигуряване, синхронизаторите еднакви ли са. А бе все въпроси на които много лесно може да се отговори стига да имаш двете скоростни кутии за да ги сравниш.
    Ако някой знае моля да сподели.

    Аз питах и Лисан, но човека сигурно е зает и е забравил да ми отговори.
    Alfa Romeo 156 1.8 T.SPARK

  6. #6
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    колко добре звучи 3000об/м = 130км/ч,пък дали ще е 5-та или
    6-та все тая,общо взето идеята е същата
    ех мечтииии
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  7. #7

    Default

    Нено имаше обява за "дълга 5-та"

    това което искате е правено на доста коли от форума

  8. #8
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    моля тия дето са го правили да се включат с някой коментар,какво точно се прави и какво трябва да се купи,съответно има ли някаква полза от това което са направили
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  9. #9
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    [QUOTE=голямата риба;442282]Нено имаше обява за "дълга 5-та"

    продадена е вече въпросната
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  10. #10
    Бензинджия на газ Novachev's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Бургас
    Posts
    2,867

    Default

    Quote Originally Posted by mirchozo View Post
    Става въпрос за следното:
    Има ли някакъв начин да си сложа 6-та скорост,или кутия от 166,или някаква кутия която при 3000об/м да подържа скорост от 130-140км/ч(това е примерно).Целта на това мероприятие е предимно икономия,не целя по-бързо ускорение или по-голяма макс скорост.Колата ми е тази от подписа.
    Нещо си се объркал май как ще има икономия като сложиш дълга 5-та това се прави с цел разтоварване на мотора при високи скорости не за икономия и обикновенно се прави при доработвани мотори. По принцип става без проблем монтажа на 5-тата то дизел става на подемник даже за по малко от час . Има колега който сложи на QV-to си такава (обаче то е с по къси скорости от 156) и динамиката на 5-та преди 140-150 е лоша хем колата е с чипче и разни други.
    Значи икаономия не може даима поради причината че за да се дижи колата със 130км примерно и са нужни 50 kW
    при 3500 оборота ако сложиш дълга 5-та двигателя пак ще е трябва да произведе същата мощност само че при 3000 оборота т.е. ще трябва да си натиснал педала на газта повече. РАзхода тук няма да зависи от оборотите а от специфичния разход на гориво за съответния режим а специфичния разход при средни обороти е е почти еднакъв. Така че това което може да постигнеш евентуално е някаква икономия от 0,3л/100 при скорости над 180км/ч влошена динамика при ниски скорости на 5-та и вероятно е да се намали максималната скорост. Мощността на двигателя е достатъчна да преодолее въздушното съпротивление при 220км/ч примерно и това става при максимална мощност някъде около 6500 оборота ако си с дълга 5-та оборотите при тази скорост ше са по ниски т.е. мощността на двигателя че е по ниска Ако искаш да вдигнеш повече километри ще ти тярбва повече мощност не обороти защото във формулата за въздушното съпротивление скоростта е на квадрат което означава че за преодоляване на малко по голямо въздушно съпротивление е доста повече мощност.
    Най просто казано дълга 5-та се слага обикновено на колите които си удрят прекъсвача на 5-та за да не се преебе мотора за да може да се разтовари, не за икономия
    Last edited by Novachev; 20-03-2009 at 16:26. Reason: не е 3,0 л а 0,3л
    156 1,8 ТS 99
    Nissan Murano 2005

  11. #11
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    мерси за разяснението колега,значи общо взето не си заслужава гимнастиката,ефекта ще е почти нулев при тия скорости които ще караме (120-130км/ч)
    все пак ще съм благодарен ако някой който е правил въпросната процедура изкаже мнение
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  12. #12
    Старши алфист svetlastf's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Karlovo,Sofia
    Posts
    666

    Default

    скотосна...?
    Alfa Romeo 1.8 TS `98

  13. #13
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    скоросТна ,сега доволен ли си колега
    някой път се получават грешки,това е важно,но не чак най-важното в случая
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  14. #14

    Default

    общо взето в България преобладават равнини пътища, така, че ползва има.
    Пухестия на неговата 155-ца, твърди че разхода сега със 160 км./ч. е като разхода преди с 140км./ч., като оборотите остават същите.

  15. #15

    Default

    Quote Originally Posted by Novachev View Post
    Нещо си се объркал май как ще има икономия като сложиш дълга 5-та това се прави с цел разтоварване на мотора при високи скорости не за икономия и обикновенно се прави при доработвани мотори. По принцип става без проблем монтажа на 5-тата то дизел става на подемник даже за по малко от час . Има колега който сложи на QV-to си такава (обаче то е с по къси скорости от 156) и динамиката на 5-та преди 140-150 е лоша хем колата е с чипче и разни други.
    Значи икаономия не може даима поради причината че за да се дижи колата със 130км примерно и са нужни 50 kW
    при 3500 оборота ако сложиш дълга 5-та двигателя пак ще е трябва да произведе същата мощност само че при 3000 оборота т.е. ще трябва да си натиснал педала на газта повече. РАзхода тук няма да зависи от оборотите а от специфичния разход на гориво за съответния режим а специфичния разход при средни обороти е е почти еднакъв. Така че това което може да постигнеш евентуално е някаква икономия от 0,3л/100 при скорости над 180км/ч влошена динамика при ниски скорости на 5-та и вероятно е да се намали максималната скорост. Мощността на двигателя е достатъчна да преодолее въздушното съпротивление при 220км/ч примерно и това става при максимална мощност някъде около 6500 оборота ако си с дълга 5-та оборотите при тази скорост ше са по ниски т.е. мощността на двигателя че е по ниска Ако искаш да вдигнеш повече километри ще ти тярбва повече мощност не обороти защото във формулата за въздушното съпротивление скоростта е на квадрат което означава че за преодоляване на малко по голямо въздушно съпротивление е доста повече мощност.
    Най просто казано дълга 5-та се слага обикновено на колите които си удрят прекъсвача на 5-та за да не се преебе мотора за да може да се разтовари, не за икономия

    И едно допълнение от мен : Клегата Новачев много правилно е обяснил за мощноста и въздушното съпротивление , но тук не са важни конските сили , а нютон метрите (въртящ момент) Затова дизел със 136 к.с. и мисля около 300 Nm (не съм сигурен) има 6-та, а бензин със 155 коня и около190 Nm няма 6-та скорост. От този въртящ момент е и голямата теглилна мощност и икономията на дизеловите ДВГ-та, затова няма и бензинови камиони.
    Last edited by Доко; 20-03-2009 at 20:22.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •