Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 710

Thread: Selespeed - приказки с картинки

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Запален алфист dobromirski's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Плевен
    Age
    47
    Posts
    481

    Default Selespeed - приказки с картинки

    !!!!! Тъй като fiore е модерирал темата и е сложил като важна, съм я редактирал и аз , като съм изхвърлил офтопика (така да се каже) от моите мнения. целта е да удобна за четене за хора в беда . Преди да започнете прочетете информацията предоставена ми на мен от vesko_m http://homepage.mac.com/paul_denyer/selespeed/!!!!!

    Преднопис :

    Темата съм я написал, за да може всеки който не е с 2 леви ръце да си поправи сам колата, но тъй като доста "майстори" спекулират държа да отбележа, че ако се наложи да ползвате чужда помощ, ориентировъчно нормалната сума , която трябва да платите е :
    Ремонт помпа : 30 лв.
    Подмяна на сфера : ( оригиналната е 80 паунда в UK , тук е 240 лв. ситроенската излиза 100 лв) + 20 за труд.
    Датчик за положението : 55 лв оригинален. + 20 лв труд.
    Пълна ревизия на робота : 250 лв ( части + труд)
    Не се лъжете да плащате невероятни суми за "невероятни" ремонти.


    Преди няколко дена ми се оплака един "непознат" , че станал пешеходец. Колата му отвреме на време включва единствено 2-ра. Дори не бях чувал за робот, който му превключвал скоростите. Гмурнах се във форума и почнах да кълва .
    От изписаното тук, ремонта се очертаваше ...отчайващ. Тъкмо мислех да му откажа, когато дойде с красива Alfa, управлявана от още по-красива "кака" . Как да му откажеш..... ще помагам няма как . Та реших да видя що е туй "робот".
    Криел се някъде под акумулатора "гада". Развих 3-те болта които го държат за кутията, но гада се "хванал" за избирача на скоростите и не се пуща . Оказа се , че имало скрит болт(шестограм 8mm) от към подкалника. Вътре се бърка с 6мм и се развива и той.
    Вече му откачих "ръчичката" с която сменя скоростите и е готов да го сложа на операционната маса за пълна дисекция .
    Почвам да развивам де що има болтче и да свалям клапани и датчици.



    само след минутка вече съм напълнил една кутийка с карантии

    Остава само алуминиевата отливка (корпуса), с хидроцилиндъра на "робота" (Другият е в засният капак , който е вече свален, но нещо се скри от фотосесията )

    Махаме зегерките и вадим единият хидроцилиндър.Вътре са с метална подвижна втулка която в случая позира за снимка от дясната му страна.

    Уплътнението между буталото и втулката е черното тефлоновото пръстенче в най-ляво. Под него има гумено О-пръстенче. Процепената тефлонова втулка е просто водач.

    Уплатнението между подвижната метална втулка и цилиндъра остава в корпуса.


    Отново е тефлонов пръстен, върху който е надянат гумен О-пръстен за херметизация към корпуса.

    Остава голият корпус.
    Май пропуснах да кажа, че първо се сваля задният "капак" с вертикалният хидроцилиндър и се маха вилката.

    Ето един "комплект" уплатнение , но това вече е от другият (вертикалният) хидроцилиндър.

    Виждате, че нещата са конструктивно "добре" измислени. Когато тефлоновите уплатнения на хидроцилиндрите опуснат, маслото се събира в корпуса където е вилката (по-горната снимка). Ако бяха дупнали една дупка в корпуса какво щеше да стане а ? Ами маслото щеше да облива кожуха на кутията и Вие щяхте да псувате , че карате алфа. Хората са направили едно каналче(видно на снимката), през което хидравличната течност минава покрай избирача на скоростната кутия и отива къде...? Ами в нея рабира се .
    Така отвън всичко е чисто и спретнато, а Вие псувате, чак когато сринете скоростната кутия поради влошеното й мазане .
    Хубаво , но при нас нямаше голяма загуба на масло. Че текът тия тефлони текът, ама чак пък да изтича дебита на помпата... май не се връзват нещата. . Да не би пък помпата да не вдига налягане ? Кат ще е гарга да е рошава.
    Отварям помпата

    ъъъъъъъ, тук май всичко е наред.
    Остана какво???? Ами електромоторчето . Шансовете ни за намиране на сериозната повреда намаляват.
    То се отваря с чука и мамата
    яяяя, каква гледка се откри ....

    Това май не е черен хайвер

    хмммм , едната четка нещо липсва

    Колектора на ротора е "леко" плачевен

    За водата (и лайната) която е влизала някога вътре трябва ли да споменавам ???

    Искам да подчертая , че двигателчето го пробвах на 12V. Без натоварване въртеше като ново. Преди да разглобя "робота" датчика за налягане (синият кабел) даваше около 3,75V , което според характеристиката му , ще рече около 55bar.
    Утре ще меря сферата, и ако изсфирясал азота, щв й се види голят задник на телефона.
    Ще почвам и да подменям части и да сглабям, по простата причина , че вече няма какво да се разглабя
    Обещавам подробна снимкова колекция. Ако и колата накрая тръгне, темата може да остане. Ако не тръгне, модераторите да я затрият..
    (Ама то май току виж станало обратното ...знам ли )
    Last edited by dobromirski; 27-04-2011 at 09:47. Reason: "модериране" на темата.

  2. #2

    Default Искам да попитам

    Темата наистина е много добра браво.Но аз имам следния проблем имам Алфа 156 Селеспиид и 4-та скорост просто исчезва от време на време а когато карам и мина по някоя дупка почва да мига лампичката на таблото за селеспиида че нешто не е наред и след малко си изгасва.А когато искам да превклуча от 3-та на 4-та бутам лоста и след 3-4 секунди се чува някакъв трясък и превклучва на 5-та.

  3. #3

    Default

    Начи имам алфадиаг и бих се опитал да помогна на всеки ,който е от софия и има проблеми със селето. Поне да се разбере какъв е проблема

    http://www.4shared.com/photo/ekE2mx6J/untitled.html?
    Alfa Romeo 159 EX

  4. #4

    Default Проблеми с автомата

    Здравейте. Преди няколко дни си купих алфа 156 селеспийд.
    Вчера на едно кръстовище мина на N и не искаше да включва на първа или задна. Днес жената я изключила на първа скорост и не е могла да я запали. Отидох да я прибера, но и аз не можах да я запаля. Беше блокирала на първа и неще да запали. Нито на сити нито на нормално. Оставих я в близкият град където беше. Някой може ли да ми даде съвет? Прочетох форумите но не съм много в час със автомобилите и не разбрах много. Благодаря ви предварително.
    Last edited by Ерко; 28-08-2011 at 00:33.

  5. #5
    Запален алфист Gh0stRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    София
    Age
    36
    Posts
    404

    Default

    Quote Originally Posted by Ерко View Post
    Здравейте. Преди няколко дни си купих алфа 156 селеспийд.
    Вчера на едно кръстовище мина на N и не искаше да включва на първа или задна. Днес жената я изключила на първа скорост и не е могла да я запали. Отидох да я прибера, но и аз не можах да я запаля. Беше блокирала на първа и неще да запали. Нито на сити нито на нормално. Оставих я в близкият град където беше. Някой може ли да ми даде съвет? Прочетох форумите но не съм много в час със автомобилите и не разбрах много. Благодаря ви предварително.
    Първото нещо което бих проверил веднага е дали робота има достатъчно масълце останало. Случвало ми се е и симптомите са подобни. Ако там всичко е наред вече друг да продължи с предложенията
    147 2.0 Selespeed 51%Sofia Driving
    Stilo 1.6 - ex 75%Sofia Driving
    156 2.4 JTD - ex

  6. #6
    Запален алфист dobromirski's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Плевен
    Age
    47
    Posts
    481

    Default

    Mury,
    Мигащата "предавка" на таблото означава , че двете напрежения, които се връщат от датчиците за положение на актуаторите, са близки, но не съвпадат с запаметените референтни стойности в паметта на компютъра.
    Причини:
    1. проблем в някой от двата датчика, окабеляване, ел. връзки.
    2.Некоректно механично позициониране от самият робот. (хидравлика, вилки в ск. кутия)
    3. Неподходяща калибрация (нужна е нова калибрация, за да се подменят референтните стойности).
    В 99% от случаите проблема е в т 1 и 2 , но след пускане на нова калибрация , колата разбира се е ОК, докато не настъпи изменение в напреженията отново ( пак поради причините от точки 1 и 2 ) и тогава е нужна отново калибрация за да тръгне. Оставаш с впечатление , че си губи настройките, но действителността е съвсем друга ! За това, от живите данни, записваш напреженията при позициониране на всяка предавка на едно листче, и като дойде следващият път, вадиш листчето и киризиш, дали напреженията са същите, които си записал. Ако са , тогава съм съгласен, да махаш ЕЦУ-то, но бас ловя, че не са
    По листчето и "новите" стойности ще се ориентираш, кой датчик/кабел се еб@ва
    Last edited by dobromirski; 28-08-2011 at 06:07.

  7. #7
    Старши алфист
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    София
    Posts
    504

    Default

    Към колегата Ерко. Знам, че може да звучи смешно, но ако не е натисната спирачката не можеш да запалиш колата.
    Alfa Romeo 156 SELESPEED 09.99-EX, Alfa Romeo 166 06.01 & BMW E39 525tds Touring

  8. #8

    Default

    Преди малко говорих с Добромир и той ми даде наставления какво да правя. Благодаря на всички ви за отзивчивостта. Довечера ще докладвам

  9. #9

    Default

    Пробвах каквото ми каза Добри, но явно помпата не включва, защото не я чух. Кабелите няма как да ги сменя защото буксите им са различни. Снимах ги и ще ги кача след малко някъде и ще ги линкна тук.

  10. #10
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Quote Originally Posted by dobromirski View Post
    Mury,
    Мигащата "предавка" на таблото означава , че двете напрежения, които се връщат от датчиците за положение на актуаторите, са близки, но не съвпадат с запаметените референтни стойности в паметта на компютъра.
    Причини:
    1. проблем в някой от двата датчика, окабеляване, ел. връзки.
    2.Некоректно механично позициониране от самият робот. (хидравлика, вилки в ск. кутия)
    3. Неподходяща калибрация (нужна е нова калибрация, за да се подменят референтните стойности).
    В 99% от случаите проблема е в т 1 и 2 , но след пускане на нова калибрация , колата разбира се е ОК, докато не настъпи изменение в напреженията отново ( пак поради причините от точки 1 и 2 ) и тогава е нужна отново калибрация за да тръгне. Оставаш с впечатление , че си губи настройките, но действителността е съвсем друга ! За това, от живите данни, записваш напреженията при позициониране на всяка предавка на едно листче, и като дойде следващият път, вадиш листчето и киризиш, дали напреженията са същите, които си записал. Ако са , тогава съм съгласен, да махаш ЕЦУ-то, но бас ловя, че не са
    По листчето и "новите" стойности ще се ориентираш, кой датчик/кабел се еб@ва
    Да бе майка,ама съм сменил и трите потенциометъра,последно сменихме целия робот пробно с такъв от кола на 20 000 км.,резултата отново 600 км.и всичко се сговнясва,вклюително е колата става опасна,тръгва сама и секви други тъпотии,но както и да е,тва е.Скоростите немога да се закълна в тях,но нещо ми подсказва е са ОК,все пак досега 99% от селетата на които сме разглабяли кутия,вътре са в уникално състояние,в сравнение с кутиите с човешко управление/тва ми дойде на акъла/
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  11. #11

    Default

    Утре ще закарат специалист по автомати, за диагностика. Ще ви кажа петъка какъв е бил проблема, че утре заминавам на командировка.
    От алфата не съм очарован засега, но от хората тук да. Много приятни хора сте и определено с желание да помогнете.
    Благодаря ви много

  12. #12
    Младши алфист
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Испания
    Posts
    4

    Default Fiat Stilo Abarth selespeed

    Здравеите.Надявам се да приемате фиатаджии.Живея в Испания и имам следния проблем със Стилото,при потегляне на 1 и 2 скорост придърпва много и ако тръгнеш няколко пъти последователно замирисва на феродо.При тръгване на задна скорост няма никакъв проблем.Другите скорости са добре.Благодаря предварително.

  13. #13
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Quote Originally Posted by FUEGO View Post
    Здравеите.Надявам се да приемате фиатаджии.Живея в Испания и имам следния проблем със Стилото,при потегляне на 1 и 2 скорост придърпва много и ако тръгнеш няколко пъти последователно замирисва на феродо.При тръгване на задна скорост няма никакъв проблем.Другите скорости са добре.Благодаря предварително.
    Смяна на съединител и лагер помпа,твойта кола потенциометъра който мери хода на съединителя е на лагер помпата и няма ръчна настройка.Щом придърпва най-вероятно е приключил притискателния диск
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  14. #14
    Младши алфист
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Испания
    Posts
    4

    Default

    Quote Originally Posted by Mury View Post
    Смяна на съединител и лагер помпа,твойта кола потенциометъра който мери хода на съединителя е на лагер помпата и няма ръчна настройка.Щом придърпва най-вероятно е приключил притискателния диск
    Благодаря за бързият отговор,но защо го прави само на първа и втора,а на задна отделя перфектно?

  15. #15
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Quote Originally Posted by FUEGO View Post
    Благодаря за бързият отговор,но защо го прави само на първа и втора,а на задна отделя перфектно?
    Защото има потенциометър на лагер помпата,може в него да е драмата.ПО принцип е хубаво да се направи първо една хубава диагностика,също така преди да се сваля кутията не е лошо да се свали робота и да му е направи една профилактика
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •