Results 1 to 8 of 8

Thread: Почистване на маслен сепаратор - TS 16V

  1. #1
    Младши алфист KRIMINALL's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Пловдив
    Age
    37
    Posts
    20

    Default Почистване на маслен сепаратор - TS 16V

    Колеги помогнете! Алфата ми е 146 twin spark 1.4 1998-а година с газ сложена в Италия. Проблема е че от време на време започва да пуши през ауспоха бял и черен пушек като трабант, маистора каза че не са гумички на клапаните или сегменти защото ще пуши постоянно а се случва да пропуши веднъж на 2-3 дена иначе я вкарвам в 5000-6000 оборота и не пуши от никаде както и пред майстора в сервиза не пушеше, но когато си реши може да е и в 2000-3000 оборота зад мен става мъгла после пак спира да пуши от самосебе си и дори да я настъпвам пак нищо от какво може да е това непостоянно пропушване? Благодаря предварително!

  2. #2
    хакуна матата detelazurno's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    1,362

    Default

    Ползвай търсачката с ключови думи "маслен сепаратор". А докато оправиш проблема проверявай маслото, защото както си сипал ново нямя да се усетиш как ще си на минимума, че и под него, а както я вкарваш в 5-6 хиляди....... Накратко казано гори масло. Като изчистиш сепаратора проблема изчезва.
    The greatest of all scientific hobbies!

  3. #3
    Младши алфист KRIMINALL's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Пловдив
    Age
    37
    Posts
    20

    Default

    Благодаря колега, като гледам какво пише за масления сепаратор, симптомите са ми същите! Някой, ако може да ми препоръча добър майстор на италиянски автомобили в Пловдив и окръга ще е супер
    http://clubalfaromeo.com/forum/pictu...pictureid=1559 146 1.4 twin spark 16V 103hp на газ BRC

  4. #4
    хакуна матата detelazurno's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    1,362

    Default

    Не ти трябва майстор за тая работа. Сваляш капака и чистиш. Аз изчегъртах хубаво взички нагари, после го киснах в разтворител, бензин, накрая почистих с обезмаслител и хайде на водоструйката. После сушиш, слагаш една нова гарнитура и затваряш. Може и да е старата гарнитура ако е читава, но аз я смених понеже счупих един капак и после взех друг, а съответно старата беше улегнала по стария капак. Иначе преди да го счупя стария капак си го затварях с неговата си гарнитура и не съм имал никакви тчове. Ако много те е страх бягай на майстор, но на практика няма какво да прецакаш. Най-много да го пукнеш при затварянето ако пренатегнеш, но това е въпрос преценка просто, не е нещо специфично.
    The greatest of all scientific hobbies!

  5. #5

    Question

    Quote Originally Posted by detelazurno View Post
    Не ти трябва майстор за тая работа. Сваляш капака и чистиш. Аз изчегъртах хубаво взички нагари, после го киснах в разтворител, бензин, накрая почистих с обезмаслител и хайде на водоструйката. После сушиш, слагаш една нова гарнитура и затваряш. Може и да е старата гарнитура ако е читава, но аз я смених понеже счупих един капак и после взех друг, а съответно старата беше улегнала по стария капак. Иначе преди да го счупя стария капак си го затварях с неговата си гарнитура и не съм имал никакви тчове. Ако много те е страх бягай на майстор, но на практика няма какво да прецакаш. Най-много да го пукнеш при затварянето ако пренатегнеш, но това е въпрос преценка просто, не е нещо специфично.
    Това значи ли, че самия "легендарен" сепаратор са на практика каналчета(оребрения) на капака на клапаните? Имат ли 145/146 маслен сепаратор, като на 155кондензатор ( прилича на филтър ) ?
    145 QV ex.
    146 Boxer TOTAL ex.
    147 T.S. Sele top

    Lancia Dedra 2000 16

  6. #6
    хакуна матата detelazurno's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    1,362

    Default

    Quote Originally Posted by zdravio View Post
    Това значи ли, че самия "легендарен" сепаратор са на практика каналчета(оребрения) на капака на клапаните? Имат ли 145/146 маслен сепаратор, като на 155кондензатор ( прилича на филтър ) ?
    Нямам представа на 155 как е. На 146 е на самия капак. Като го вдигнеш и обърнеш от долната страна има една ламаринка под която са въпросните каланчета и оребрения за които питаш. Вдигнеш ли веднъж капака, няма как да не го видиш. Ако си погледнеш мотора в нормално сголбено състояние ще видиш, че в горната дясна страна на капака има едно черно пластмасово разклонение към въздуховода и влиза преди дросела. Това пластмасово разклонение всъщност е вързано към сепаратора. То отвежда студен въздух в него, за да могат да кондензират маслените пари и да се върнат обратно върху валовете под формата на масло. Когато се запуши сепаратора маслените пари не могат да кондензират в сепаратора ами се нагнетяват лека полека и кондензират някъде по въздоховода. Затова при запушен сепаратор често дросела е облян в масло, а тръбата на въздоховода се омаслява от долната страна. От тук идва и загубата на масло, която в някои случаи може да достигне и умопомрачителни количества, а последсвията всички ги знаем. Почистването не е сложно. Когато аз свалих моя капак махнах въпросното пластмасово разклонение и на негово място набих една гумена тапа. После напълних сепаратора и целия капак с бензин. И със обикновен разтворител също съм пробвал и става, ако няма от къде да дръпнеш малко бензин за почистване. Оставих го така да се откисне цяла нощ. На сутинта го изсипах (каквото беше останало от него) и с една телчица бърках през дупките да доизчопля каквото мога и после малко продухване да излезне каквото се е заклещило вътре. Принципно ламаринката се държи на 2 болта, но когато ги отвих не помръдваше въобще. После Mury ме светна, че с малка отвертчица лека полека трябва да повдигаш от тук от там и в крайна сметка излиза. Ако успееш да я махнеш после при слагането и не е лошо малко силикон да и сложиш покрая, защото тя има някакво уплътнение фабрично. Аз лично моята не съм я свалял и въпреки това всичко беше успешно. Проблема изчезна, но ако все пак усееш да я свалиш, не е лошо. Ще можеш да почистиш къде къде по-добре и лесно вместо да бъркаш през дупките с тел и да продухваш. След цялата тая процедура една яка водоструйка през всички възможни дупки които видиш после сушене и затваряне.
    The greatest of all scientific hobbies!

  7. #7

    Exclamation

    Quote Originally Posted by detelazurno View Post
    Нямам представа на 155 как е. На 146 е на самия капак. Като го вдигнеш и обърнеш от долната страна има една ламаринка под която са въпросните каланчета и оребрения за които питаш. Вдигнеш ли веднъж капака, няма как да не го видиш. Ако си погледнеш мотора в нормално сголбено състояние ще видиш, че в горната дясна страна на капака има едно черно пластмасово разклонение към въздуховода и влиза преди дросела. Това пластмасово разклонение всъщност е вързано към сепаратора. То отвежда студен въздух в него, за да могат да кондензират маслените пари и да се върнат обратно върху валовете под формата на масло. Когато се запуши сепаратора маслените пари не могат да кондензират в сепаратора ами се нагнетяват лека полека и кондензират някъде по въздоховода. Затова при запушен сепаратор често дросела е облян в масло, а тръбата на въздоховода се омаслява от долната страна. От тук идва и загубата на масло, която в някои случаи може да достигне и умопомрачителни количества, а последсвията всички ги знаем. Почистването не е сложно. Когато аз свалих моя капак махнах въпросното пластмасово разклонение и на негово място набих една гумена тапа. После напълних сепаратора и целия капак с бензин. И със обикновен разтворител също съм пробвал и става, ако няма от къде да дръпнеш малко бензин за почистване. Оставих го така да се откисне цяла нощ. На сутинта го изсипах (каквото беше останало от него) и с една телчица бърках през дупките да доизчопля каквото мога и после малко продухване да излезне каквото се е заклещило вътре. Принципно ламаринката се държи на 2 болта, но когато ги отвих не помръдваше въобще. После Mury ме светна, че с малка отвертчица лека полека трябва да повдигаш от тук от там и в крайна сметка излиза. Ако успееш да я махнеш после при слагането и не е лошо малко силикон да и сложиш покрая, защото тя има някакво уплътнение фабрично. Аз лично моята не съм я свалял и въпреки това всичко беше успешно. Проблема изчезна, но ако все пак усееш да я свалиш, не е лошо. Ще можеш да почистиш къде къде по-добре и лесно вместо да бъркаш през дупките с тел и да продухваш. След цялата тая процедура една яка водоструйка през всички възможни дупки които видиш после сушене и затваряне.
    Хиляди Благодарности, колега за точния и изчерпателен отговор! Това е свестно обяснине какво е МАСЛЕН СЕПАРАТОР и как се почиства!!! КАТАНЕЦ, да не се цапа темата!
    Last edited by zdravio; 21-05-2009 at 14:40.
    145 QV ex.
    146 Boxer TOTAL ex.
    147 T.S. Sele top

    Lancia Dedra 2000 16

  8. #8
    Бензинджия на газ Novachev's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Бургас
    Posts
    2,867

    Default Почистване маслен сепаратор (пласмастмастмасов капак) допълнение към темата

    С цел допълване на темата за почистване на масления сепаратор на 16V ТС моторите с пластмасовия капак ще опиша как се прави почистването на въпросния сепаратор. Значи има най общо казано два варианта за почистване на масления сепаратрор при пластмасовия капак. Единия е пълнене на сепаратора с разредители раздрусване и плакнене докато спре да пуска 'чернилка"
    Другия вариант който аз подкрепям и според мен е по добрия това е разглобяването на самия сепаратор по този начин има свободен достъп до сепаратор и почиването му много лесно.
    Както е показано на първата снимка с помощта на няколко малки и тънки плоски отверки които се вкарват между капака на сепаратора и капака на клапаните и се поставят максимално близо до местата на закопчаване на двата капака. Капака на сепаратора се захваща за отвора и се издърпва нагоре. Принципно не е добре да се бърза и да се напъва много вкарва се отверката и се повдига капака подминава първото зъбче после следващото и така докато се измъкне. След измъкване вече има свободен достъп до сепаратора (сепаратора който е разглобен е сравнително чист виждал съ и много по зацапани като на следващата снимка 3 ). Следва миене с обезмаслители разтворитрели и други докато паднат налепите от маслото. След почистване с обезмаслител и разтворител остават и други налепи които не могат да се разтворят и трябва да се премахнат механично с парцалчета отверки и т.н. именно това е причината да твърдя че истинското почистване на сепаратора става само ако се отвори. След като е изчистен сепаратора снимка 4 се затваря като затварянето става внимателно снимка 5.
    Трябва да се отбележи че понякога освен сепаратора да е запушено и маркучето и да е блокирало клапанчето което на пластмасовия колектор. Така че за да е сигурно че нямате проблеми с масления сепаратор и с вентилациата му е добре да проверите и дали няма отлагания в маркъчето и клапанчето. Клапанчето се демонтира лесни като се откопчее щипката с тънка отверка и се издърпа нагоре клапанчето се почиства с разредител и се затваря ( за съжаление ми липсват снимки на почиването на клапанчето.



    Моля модернаторите да допълнят темата за почисване на малсени сепаратор в Техническия справочник
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails P1010009.jpg   P1010011.jpg   DSC02157.jpg   P1010012.jpg   P1010013.jpg  

    156 1,8 ТS 99
    Nissan Murano 2005

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •