Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21

Thread: Питане за действието на имобилайзера.....

  1. #1

    Default Питане за действието на имобилайзера.....

    Интересува ме точния принцип на работа на имобилайзера.
    Питам поради следното - събирам кола с части от няколко - волана ще е от една, по таблото на рамата всичко си стои от старата кола без да е разглобявано, двигател с еку ще се слага от трета и прочее - в тая връзка ме интересува дали инфото от чипа в ключа се чете само от екуто, или онази кутиика дето е в таблото също има някакво значение? Щото ако няма да не си играя да я сменям.....друг въпрос - на ключалката има ринг с четец който явно чете инфото от чипа - понеже волана и ключалката ще са едни, ключа съвсем друг, проблем ли ще е ако тоя ринг го извадя, и просто лепна чипа който е в ключа и е към това си Еку, а за запалване ползвам ключа към ключалката - това се налага щото волана не е от колата на която е екуто, и ключа ще е различен.....абе сложна работа......
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  2. #2
    Алфист nblagoev's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    София
    Age
    42
    Posts
    380

    Default

    Колега, без черната кутийка в таблото няма да минеш.
    Точно тя е имобилайзера. Трябва Еку-то и имобилайзера да са от една и съща кола, в противен случай няма да стане.
    Колкото до графитния пръстен, няма проблем да му лепнеш чипа от другия ключ и да работи с него. Аз на моята така съм направил.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm 210hp
    Lancia Kappa 2.4JTD 136hp
    Mercedes E250TD Avantgarde 150hp
    Alfa Romeo 156 1.8TS 144hp - ex

  3. #3

    Default

    Благодарско - и аз така си го представях.....
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  4. #4
    Алфист nblagoev's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    София
    Age
    42
    Posts
    380

    Default

    Успех!
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm 210hp
    Lancia Kappa 2.4JTD 136hp
    Mercedes E250TD Avantgarde 150hp
    Alfa Romeo 156 1.8TS 144hp - ex

  5. #5
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    Quote Originally Posted by nblagoev View Post
    Колкото до графитния пръстен, няма проблем да му лепнеш чипа от другия ключ и да работи с него.
    Това не е вярно.

    Ники, можеш да премахнеш имобилайзера, ако не ти трябва.
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  6. #6
    Алфист nblagoev's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    София
    Age
    42
    Posts
    380

    Default

    Quote Originally Posted by търтей View Post
    Това не е вярно.
    Не зная дали е вярно, или не, но при мен работи!
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm 210hp
    Lancia Kappa 2.4JTD 136hp
    Mercedes E250TD Avantgarde 150hp
    Alfa Romeo 156 1.8TS 144hp - ex

  7. #7
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    Quote Originally Posted by nblagoev View Post
    Не зная дали е вярно, или не, но при мен работи!
    късмет
    радвай се
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  8. #8

    Default

    Quote Originally Posted by търтей View Post
    Това не е вярно.

    Ники, можеш да премахнеш имобилайзера, ако не ти трябва.
    Със сигурност ще го махам, казаха ми че носиш екуто, и за 40-50 лв го изключват, проблема е че първо за да регна колата трябва да сложа един 1.8 двг, на който няма номера, съответно неговото еку и нужните имоби боклуци за да запали и да го довлека до КАТ.....после чак ще връщам стария ми 2.0 обратно, като тогава вероятно ще дам да ми махат имобито......
    Така че за момента зора ми е да наглася еку от 1.8,ЦФ2 двг, с волан и ключалка и ключ от 1.8ЦФ3 двг, като само трябва да знам въпросния пръстен само ролята на проводник между чипа в ключа и имобилайзерната кутия и екуто ли играе, или има и нещо повече......
    Иначе за окончателния вариант имобито го махам.....
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  9. #9
    Запален алфист dobromirski's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Плевен
    Age
    47
    Posts
    481

    Default

    Първо да кажа, че въобще си нямам представа как точно е при ALFA, но едва ли тази система се различава с нещо от другите коли.
    Въпросният пръстен е просто една антена (в действителност е бубина) Предполагам и буксата която отива в него е с 2 кабела. На някой коли слагат и усилвателче вградено в нея и буксата е с 3 кабела, но това съм го виждал единственно на rav-ката ми. И в двата случая , О-ринга просто прочита имото на ключа, без да взима каквото и да е участие в декодирането му. От там нататък , кода на имото от ключа се декодира от "кутийката" (ECU-то на имобилайзера), а тя пък от своя страна има регистриращ код с ECU-to на колата (така е при японците).
    При VAG групата , въпросната "кутийка" e вградена в таблото, но принципа е същият.
    ECU-to на колата може да се "ОБУЧИ" към ецу-то на имото с оригинален софт.
    Демек , ако имаш комплект "кутийка +ключ" слагаш ги , отиваш на екзаминер и си готов.
    Ецу-то на имото (въпросната кутийка) може да добави ключ, само ако имаш master key, или знаеш PIN кода на имото.
    Пак с 2 думи системата работи така:
    Бубинката се захранва от ЕЦУ-то на имото (Оринга) като съсздава електромагнитно поле около ключа. В него също има миниатюрна бубинка в която се индуцира електродвижещо напрежение което е достатъчно да захрани чипа въпре. Той от своя страна почва да "окъсява" индуцираният ток в точно определена последователност (това демек е кода на имото ). Това окъсяване индуктивно се предава обратно на бубината и в напрежението което я захранва се получават пулсации пропорционални на тези предизвикани от чипа в ключа. Така всъщност се предава кода от ключа към колата. Тези пулсации (кода демек)се прочита от ЕЦУ-то на имото и ако въпросният код съвпада с този който имото очаква, изпраща регестриращият си код към ЕЦУ_то. Този регистриращ код е винаги един и същ , и не зависи от ключа. (при някой коли ИМО-кода от ключа се чете директно отЕЦУ-то и таз кутийка липсва, или е просто усилвателче).
    Ецу-то няма да запали , докато не получи рег кода от имото. Най-лесният вариант е просто да рефлашнеш ЕЦУ-то и той да не чака този рег код , а да си пали веднага с нещо като това
    http://www.kaldata.com/forums/index.php?showtopic=104305
    ПП: Пак се улях с тия 2 думи , сори
    Last edited by dobromirski; 27-05-2009 at 08:25.

  10. #10
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    При алфата няма отделна кутиика. Имото е в ЕКУ-то. И нямам представа дали може да се прочете кода от него и да се обучи на ново, но ще питам.

    М/у другото ферариста можеш да сложиш ЕКУ-то от 2.0 на 1.8 и с ключа на 1.8 и да се придвижиш до кат така. 1.8 трябва да запали с ЕКУ-то на 2.0 и даже и да върви с него. Колкото да си свършиш работа. Не мисля, че ще има проблеми.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  11. #11
    Запален алфист n_netov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ловеч
    Posts
    309

    Default

    Quote Originally Posted by oem View Post
    При алфата няма отделна кутиика. Имото е в ЕКУ-то. .........
    Грешиш. Кутийката се пада някъде зад панелчето което е в ляво на волана. Но се вижда трудно.
    Alfa Romeo 156 1.8 T.SPARK

  12. #12
    Дигиталния digitalundgrd's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Posts
    5,265

    Default

    А приемника за централното къде се намира...Питам не за друго, ами защото дистанционното ми хваща от не повече от метър и половина от колата... (според мен мисля, че е някъде около левият преден калник, защото като го насоча ключа на там и винаги хваща, в противен случай по-трудно)...Та днес реших да сменя батерията с нова и да видя какво ще стане...Ами с новата батерия получих + 0,5метра по-добър обхват?!?!
    С заводския имобилайзер и централно съм...Нямам пищяща аларма! Идеи защо се получава така?
    Ясно, че в тоя форум - слаб пияч, бияч, ебач и слаб шофьор няма, ма нема смисъл да се фалим..

    МEGANE RS CUP ''20
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD

  13. #13
    Запален алфист dobromirski's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Плевен
    Age
    47
    Posts
    481

    Default


    Дистанционното не е с IR ,а с радиовълни. Предавателчето няма антена, а вълните се изпращат директно от бубината на генератора (въпросната бубина е една малко по дълга извита писта на платката). Сам разбираш, че няма как да го насочиш. Просто е доближаваш до приемника, който ако се поровиш в EPER може да успееш да видиш къде седи. Иначе малкият обхват май се е по default. Таз алфа при мен и тя ловеше от полвин метър

  14. #14
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Как бе? При мен дистанционното на ключа хваща от 15-тина метра.

    Quote Originally Posted by n_netov View Post
    Грешиш. Кутийката се пада някъде зад панелчето което е в ляво на волана. Но се вижда трудно.
    Ами там има някакъв модул ама в него ли е записан кода на ключа? Бяха ми казали, че е в ЕКУ-то записан.
    Last edited by oem; 28-05-2009 at 09:33.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  15. #15
    Запален алфист
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Велико Търново
    Age
    54
    Posts
    163

    Default

    Съвсем накратко за това как работи цялата система. Модула наречен имо блок чрез бобината която се намира до патрона за контактния ключ обменя информация с чипа в ключа първоначално прави сравнение на кодовете и ако всичко е наред подава код към ЕКУ то на двигателя самото ЕКУ го сравнява с това което е записано в него и при съвпадение разрешава запалването на двигателя. При CODE 2 при всяка устойчива връзка между ключ и имо блок се генерира нов код от имото и се записва в ключа и при следващо стартиране се търси новия код. Поради липса на възможност за каквато и интервенция по ЕКУ то заради хибирдната му изработка / като чип / се изпозлват емулатори които генерират кода към ЕКУ то при стартиране без да е необходим чип в ключа.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •