Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 58

Thread: 1.4-1.6 ТС турбо размисли

  1. #1
    започва да се пристрастява iavorpalazov's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    36

    Default 1.4-1.6 ТС турбо размисли

    Пускам тази тема да поръсаждаваме за турбинирането на малките ТС (1.4-1.6) двигатели.Макар и "малки" и те могат да се поотпушат,каде повече каде по малко,но има и едно голямо НО,и то е имат ли основата?имат ли достатъчно здрави карантии?колко като време ще издътжът?е да ако го направиш добре ще издържи повече и ще изкарташ повече коне,но каде е границата все пак. Ако се използват сток бутала,биели,валове и т.н.И ако се сменят разбира се.Какво турбо да използваме и защо?Някои ще кажат "сменяи двигателя",други "сменяи колата",но има хора като мене които изкат точно тази кола да си направят,а каквото изкарат като мощост все файда.Нека направим една малолитражна всекидневна турбо Алфа...даже и на мнения само.
    Кой каквото знае да пише и да дава мнения,ако не друго може да направим една доста поучителна тема за доста от колегите във форума.

  2. #2
    започва да се пристрастява iavorpalazov's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    36

    Default

    Добре,аз ще започна с примерен проек за 1.4ТС.
    Турбина GT1544 http://www.turbobygarrett.com/turbob...4_454083_2.htm малка,надута до макс 0.7-0.8 бар от ~2800об/мин до 4500об/мин.Инжектори 280сс ще свътшат работа.Кулер (не съм гледал някой определен).Електроника-можеби една Мега.Пълна ревизия на блока и главата.За СС може ди с 2-ве гарнитури с метална посредата.

    Това е примерно всичкото.Но трябва да се започне от някате.

  3. #3
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Е, то има серийно автомобили, които се произвеждат с 1,4 турбо-бензинови двигатели. Можеш да провериш, те какви характеристики имат и от там да изходиш за евентуални очаквания относно коне и въртящ момент.
    Относно сток карантиите - те те ограничават от гл. т. на максимално допустимото налягане, подадено от турбината. Да речем, че сток карантии държат налягане до +0,5bar. Лошото е, че неизменно идва ред и на провокиращия въпрос - "Какво ще стане, ако надуя на 0,7-0,8bar?" ...и резултата не закъснява разбира се - счупен двигател.
    В общи линии е това. Е, във форума вече има доста хора с практически опит в турбинирането на двигатели, та се надявам и те да кажат своята тежка дума
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  4. #4
    започва да се пристрастява iavorpalazov's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    36

    Default

    Според Турбо калкулаторите при надув от 0.5 бар на 1.4 ТС излиза около 150к.с.Ако приемем че това е допустимото за сток вътрешности,и решим да му дадем 0.8 бар какво следва?Смяна на какво?

    П.С. За 1.6 ТС при 0.5 бар излиза 180к.с. пак по турбо калк.

  5. #5
    Бад Мадър Факър SandoOne's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    София
    Posts
    1,516

    Default

    Quote Originally Posted by iavorpalazov View Post
    Според Турбо калкулаторите при надув от 0.5 бар на 1.4 ТС излиза около 150к.с.Ако приемем че това е допустимото за сток вътрешности,и решим да му дадем 0.8 бар какво следва?Смяна на какво?

    П.С. За 1.6 ТС при 0.5 бар излиза 180к.с. пак по турбо калк.
    Вкарва по - яко въздух в двигателя и се износва по бързо тва става като надува на 0.8
    Алфа Ромео 156 1.8 ГИ T.S 98 г.by The Cleaner (Радко шарниро избивача , човека с големия чук!!!)
    Фиат Пунто 1.1 6 спид Агу Ex.

    И да не забравим да сложим бяла роза върху кубчето скраб което ще остане някой ден от алфати ни ...
    Ramstein - Benzin
    https://www.youtube.com/watch?v=SEGLhUZRZdY

  6. #6
    кара на Зсссгъстен въздух drigata's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    софия
    Age
    46
    Posts
    1,573

    Default

    Първо,прекалено много разчиташ на онлайн-калкулатори,има величини които се променят като например специфичния коефицент ,и много други,АФР,степен на компресия,ход,диаметър на бутало,разпределителни валове и ред други неща.

    Второ,ако изкаш да пробваш колко ще изкара,си приготвяш резервен двигател,правиш първия и почваш да го надуваш и гледаш последствията-и чак тогава на втория мотор прилагаш всичко изпитано и подсилено на втория.

    Въпрос,как ще се справиш с вариатора????????

    Друго,тези мотори оригинално работят на 90 градуса на охладителната с-ма,след поставянето на турбина ,трябва да помислиш за охлаждането!!!!!!!!!!

    Как смяташ да разредиш мотора???????С тези тънки шпилки едва ли ще удържи на 0,5,камо ли на повече.

    Едно от най важните неща на един двигател е ,мазането,те горките и така си нямат хубаво мазане,а с турбо ,и най вече още един консуматор на масло.

    Незнам какви са ти познанията за двигатели с вътрешно горене и техните с-ми,но ще ти препоръчам да изнамериш някаква литература и да почетеш малко и след това да се нагърбваш с такива задачи.

    Сега ти ще ми държиш реч,най вероятно,относно разбирането ти на нещата,но ще те попитам:

    1-Знаеш ли как се смята една турбина за даден двигател(и какви параметри има тя).

    2-ро,Знаеш ли каква е разликата м-у ковани бутала и ляти(за турбо мотори и за атмосферни).

    3-то,Много от моторите с турбо са гръмнали не от механични причини и надежност,а от неправилно мапване на електрониката която използват.

    Но все пак,ако си решен на много труд и ходене по мъките(за средствата нема да ти говоря),успех.

  7. #7
    Старши алфист hristiqn's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    SlIvEn VaRnA
    Posts
    536

    Default ..

    В такива филми ще се вкараш с този мотор и повярвай ми никога няма да стане напълно , мое мнение това ще ти е най-голямата грешка
    BMW 330 D 280h.p600nm by TST Bmw 725 Toyota Yaris T.Sport ex Alfa Romeo 145 2.0 16v Turbo 200hp Suzuki Burgman 400 Malossi kit

  8. #8
    Бад Мадър Факър SandoOne's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    София
    Posts
    1,516

    Default

    Виж на 2.0 ТС или 2.5 си заслужава да и резнеш едно турбо поне да върви и един чип ......
    Алфа Ромео 156 1.8 ГИ T.S 98 г.by The Cleaner (Радко шарниро избивача , човека с големия чук!!!)
    Фиат Пунто 1.1 6 спид Агу Ex.

    И да не забравим да сложим бяла роза върху кубчето скраб което ще остане някой ден от алфати ни ...
    Ramstein - Benzin
    https://www.youtube.com/watch?v=SEGLhUZRZdY

  9. #9
    започва да се пристрастява iavorpalazov's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    36

    Default

    Темата я пуснах не зада ми кажете какво да правя с моята кола,просто дадох пример с нея.А за познанията ми по ДВГ си ги имам в предостатъчна(с това се занимавам),но виж тунинга по двигателите ми куца,а и ако знаех много нямаше да ви ангажирам да ми пишете в тая тема.
    Просто виждам,че не само аз,но и доста хора имат интерес да си барнат малолитражките,та реших че темата ще си е полезна.
    Нека всеки си каже мнението съветите и инфото да е пълно и разбираемо за по незрящите на тема Тунинг.

  10. #10
    Младши алфист cmok3's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    София
    Posts
    7

    Default

    относно карантиите, определно няма да издаржат. Дори и на 0.5 бара да я пуснеш пак няма да успееш да я покараш повече от няколко месеца. Все пак говорим за стар амортизиран мотор, на който кой знае в италия какво масло са му/не са сипвали... А и дори да се подкара стабилно на 0.5 това ще те задоволи за някоко месеца, след това ще искаш още, все пак апетита идва с яденето
    Относно буталата, имаш опция за такива от 20ВТ на Купе. На един и същ диеметър са и за 1.4 и за 1.6. За биели сигурно също може да се намери евтино решение, като там може да се вземат и по-къси, за да се разреди мотора.
    Относно електорниката, май най-евтино ще е с мега. А относно управлението на вариатора, до колкото знам последните меги имат такава опция, такаче това не е проблем.
    Остава определено въпроса с мазането на мотора... там си е мъка.
    В крайна сметка за един такъв проект ще има доста ядове и проблеми, а да не говорим и колко пари биха отишли, така че като икономист мога да ви кажа, че си е чисто не ефективен
    Lancia Dedra 835А1.000

  11. #11
    JTD проповедник trustworthy's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    5,167

    Default

    Quote Originally Posted by cmok3 View Post
    ...така че като икономист мога да ви кажа, че си е чисто не ефективен
    То това го знаят дори и безхаберните инженери като мен, но в такива случаи се търси не финансов ефект, а ефектът 'уау'
    _______
    146 JTD - ex
    Renault Megane II 1.5 dci - ex

    Nissan Qashkai 2.0 CVT - current

  12. #12
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Quote Originally Posted by cmok3 View Post
    В крайна сметка за един такъв проект ще има доста ядове и проблеми, а да не говорим и колко пари биха отишли, така че като икономист мога да ви кажа, че си е чисто не ефективен

    Извинявам се на колегата, пуснал темата, за спама, но се обръщам към колегата "cmok3" - имаш лично съобщение. Моля, провери го!
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  13. #13
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    София
    Posts
    66

    Default

    Колеги, защо гледате само налягането. 0,5 0,8 и т.н. Важно е колко въздух влиза в двигателя. Разбира се и налягането е важно, но говорите за някакво налягане без да се споменава конкретен модел турбина. 0,5 бара не е универсална стойност. Нали се сещате че на една голяма турбина 0,5 е едно, а на една малка 0,5 е съвсем друго.
    FIAT Bravo 1.9 JTD

  14. #14
    Старши алфист hristiqn's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    SlIvEn VaRnA
    Posts
    536

    Default ...

    И най-важното т.спарка се чупи без турбо вие взехте , че и над 0.5 бара да го надувате
    BMW 330 D 280h.p600nm by TST Bmw 725 Toyota Yaris T.Sport ex Alfa Romeo 145 2.0 16v Turbo 200hp Suzuki Burgman 400 Malossi kit

  15. #15
    започва да се пристрастява iavorpalazov's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    36

    Default

    Нека някой от по знаещите да направи един примерен проект за 1.4 или 1.6 като спомене какво би сложил,сменим,преправил и т.н. с конкретните части.Кой ще е най-евиния вариян,кой най-качествения и скъп.Какво ще се постигне и при двата варианта и за колко време.етакива ми ти работи..

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •