Results 1 to 14 of 14

Thread: Колко време живее ланда сондата???

  1. #1
    започва да се пристрастява clockmaster's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Sofia
    Posts
    88

    Default Колко време живее ланда сондата???

    Миналата година като купих колата ми играеха оборотите. Ходих на диагностика и ми казаха, че е от сондата. Смениха ми я и нещата се закрапиха. Тази година след около 10 000 км пак почна да подскача стреката и пак отидох на диагностика, в друг сервиз, и ми казаха че сондата не работи както трябва.
    Та въпроса ми е колко би трабвало да живее тази сонда?
    Alfa Romeo 146 1.4 TS / 11'99

  2. #2
    Привържаник Balagan's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Maina Town
    Posts
    396

    Default

    На моята алфа сондата и беше оргиналдъ от 96 година не беше сменяна...

    изчисти си дебитомера, моторчето на празен ход и вакуум моторчето и ще се оправи !!!

    Последните неща които се сменят по тия коли са именно дебитомер и ламбда... но понеже в сервизите само лапат мангизи първо казват че е в тях проблема да ти одерат кожата !!!

    Погледни в търсачката и ще се умедиш сам !
    ex AlfaRomeo 145 2,0 QV -> Голямата ЛюбоФ
    Nissan Qashqai 2,0 140hp
    Renault Megane III Coupe 1,6 16V 110hp
    ShineRay XY350ST-2 StreetKiller

  3. #3
    Запален алфист Blade's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Варна, София
    Posts
    234

    Default

    Добър съвет ти даде колегата. Не бързай да сменяш пак ламбдата...
    Alfa Romeo 146 1.4 TS 16V 103hp '98 Junior - бивша

  4. #4
    Болен алфист DerMeister's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    София
    Age
    38
    Posts
    1,180

    Default

    Оборотите да ти играят от ламбдата ми звучи странно. А колко издържа за съжаление е правопропорционално на цената. Моята за 90 лв издържа под 10000км. Сега съм с BOSCH, дано повече не се налага да я сменям.
    Алфа Ромео 146 1.6TS 1999
    Mazda 6 2.3 2005

  5. #5
    Captain Slow LeoVin4i's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Варна
    Age
    42
    Posts
    467

    Default

    Някъде на 160 000 я дават да се сменя, поне на мойта 1.4 ТС. Така ми казаха в Бош сервиза.
    Alfa Romeo 145 1.4 16V TS
    Alfa Romeo 145 1.3 8V Boxer - ex
    Audi A4 1.9 TDI

  6. #6
    Alfist benzinist spe4elist's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Varna, BG
    Age
    56
    Posts
    4,349

    Default

    Quote Originally Posted by LeoVin4i View Post
    Някъде на 160 000 я дават да се сменя, поне на мойта 1.4 ТС. Така ми казаха в Бош сервиза.
    Вярно!

  7. #7
    започва да се пристрастява clockmaster's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Sofia
    Posts
    88

    Default

    А възможно ли е да дава такива отчети заради прецакан катализатор? Щото и той май си е заминал - с неговото премахване ще започна
    Alfa Romeo 146 1.4 TS / 11'99

  8. #8

  9. #9
    Бензинджия на газ Novachev's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Бургас
    Posts
    2,867

    Default

    Quote Originally Posted by clockmaster View Post
    Миналата година като купих колата ми играеха оборотите. Ходих на диагностика и ми казаха, че е от сондата. Смениха ми я и нещата се закрапиха. Тази година след около 10 000 км пак почна да подскача стреката и пак отидох на диагностика, в друг сервиз, и ми казаха че сондата не работи както трябва.
    Та въпроса ми е колко би трабвало да живее тази сонда?
    Ами да ти кажа оригиналния бош при мен не можа да изкара 30к км по едно време взе да записва две грешки едната за верига на късо а другата че при работа стойностите и са над лимитите, А иначе си отчиташе що годе нормално но преброяването на грешките взе да зачестява и отново нова оригинална Бош (не универсална и първия път беше така ама)
    156 1,8 ТS 99
    Nissan Murano 2005

  10. #10
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Сондата може да се прецака и за 5 000км,но може да изкара и двайсекратно повече.Зависи от състоянието на мотора.Освен диагностикатата с компютър , има и един по-прост,но пренебрегван от мнозина начин.Мотора има проблем:откачаш ламбдата и ако няма промяна -не е от нея.Ако се подобрява-.Разбира се,това е много опростен и много пъти недостатъчен метод за пълна диагностика,но често дава добър резултат!
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  11. #11
    Старши алфист Sm0k's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Велико Търново / София
    Age
    39
    Posts
    650

    Default

    Ето линка, към сайта на бош дето ги пише тия числа, които и от бош сервиза явно ги знаят (начи има и в БГ някои представители на големи компании дето поназнайват някои верен факт ). За сверка съм пуснал и линк към английския сайт със същите данни ама в мили, начи "имаме съвпадение"
    Сеа тука възниква въпроса, ако колата е на 200 000 хиляди километра и е с оригиналната сонда, пак ли тряба да не бързаме да я сменяме. Като се прибави и факта, че повечето от тия коли между нас и пъврия си собственик са минали през някои джамбазин, кой знае колко и е пробега на тая сонда Пък при положение че тия дето са я измислили и произвели казват колко и е максимума, и препоръчват да се проверчва на 30 000 км, щото явно в зависимост от обстоятелствата може даде фира и по-рано, незнам дали не е добре да се сменя както си пише по документацията

    http://www.bosch.bg/bg/products/car_...ambda_spec.htm
    http://www.boschautoparts.co.uk/pcLamb4.asp?c=2&d=1

    Сега, тука искам да помоля колегите дето са по-наясно, ако някои има информация, понеже темата е в раздел 145/146, на тия коли, в зависимост от тва дали са боксер/Т.С. и годината на производство, оригиналните ламбда сонди към кой от посочените типове спадат (щото 160К е максималното, а някои видове се сменят по-често), да го публикува тука и да си знем кой кога е за нова ламбдичка
    Пък ако някои има данни и за другите модели - предполагам ще се измисли къде във форума да бъдат поместени
    Last edited by Sm0k; 20-06-2009 at 18:27.
    Alfa Romeo Tipo 940 MY 2014, 1400 Turbo Benzina Multiair 16v, Giulietta Serie 1 Distinctive, MD 11/2015
    Alfa Romeo Tipo 930 MY 1997, 1400 Twin Spark 16v, 145 Serie 1 Lusso, MD 04/1997 [Ex]

  12. #12
    хакуна матата detelazurno's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    1,362

    Default

    Аз бих започнал от почистване на МПХ както вече ти казаха, но дебитомера бих пипал в краен случай, че понякога се прецаква и от почистване!
    The greatest of all scientific hobbies!

  13. #13
    Alfist benzinist spe4elist's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Varna, BG
    Age
    56
    Posts
    4,349

    Default

    Quote Originally Posted by Sm0k View Post
    Ето линка, към сайта на бош дето ги пише тия числа, които и от бош сервиза явно ги знаят (начи има и в БГ някои представители на големи компании дето поназнайват някои верен факт ). За сверка съм пуснал и линк към английския сайт със същите данни ама в мили, начи "имаме съвпадение"
    Сеа тука възниква въпроса, ако колата е на 200 000 хиляди километра и е с оригиналната сонда, пак ли тряба да не бързаме да я сменяме. Като се прибави и факта, че повечето от тия коли между нас и пъврия си собственик са минали през някои джамбазин, кой знае колко и е пробега на тая сонда Пък при положение че тия дето са я измислили и произвели казват колко и е максимума, и препоръчват да се проверчва на 30 000 км, щото явно в зависимост от обстоятелствата може даде фира и по-рано, незнам дали не е добре да се сменя както си пише по документацията

    http://www.bosch.bg/bg/products/car_...ambda_spec.htm
    http://www.boschautoparts.co.uk/pcLamb4.asp?c=2&d=1

    Сега, тука искам да помоля колегите дето са по-наясно, ако някои има информация, понеже темата е в раздел 145/146, на тия коли, в зависимост от тва дали са боксер/Т.С. и годината на производство, оригиналните ламбда сонди към кой от посочените типове спадат (щото 160К е максималното, а някои видове се сменят по-често), да го публикува тука и да си знем кой кога е за нова ламбдичка
    Пък ако някои има данни и за другите модели - предполагам ще се измисли къде във форума да бъдат поместени
    Може естествено, ама сещаш ли се, труда на Паисий ще изглежда като попълване на детски лексикон.

    Сондите за оригинално вграждане са много модели, които в последствие са заменени от унимерсални 7 вида и 2 планарни.

    Боксер/Туин Спарк; 1.3, 1.4, 1.6, 1.7, 1.7 16в, 1.8, 2.0; варианти на Бош Мотроник, Рочестър - комбинациите са много и ще бъде трудно да ги изброя тук.

    Ще се пробвам, в отделна тема в Технически Справочник, някой ден да ги изброя. Малко време ще ми трябва...

  14. #14
    Старши алфист Sm0k's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Велико Търново / София
    Age
    39
    Posts
    650

    Default

    Quote Originally Posted by spe4elist View Post
    Боксер/Туин Спарк; 1.3, 1.4, 1.6, 1.7, 1.7 16в, 1.8, 2.0; варианти на Бош Мотроник, Рочестър - комбинациите са много и ще бъде трудно да ги изброя тук.

    Ще се пробвам, в отделна тема в Технически Справочник, някой ден да ги изброя. Малко време ще ми трябва...
    Ясно... Мерси предварително
    Alfa Romeo Tipo 940 MY 2014, 1400 Turbo Benzina Multiair 16v, Giulietta Serie 1 Distinctive, MD 11/2015
    Alfa Romeo Tipo 930 MY 1997, 1400 Twin Spark 16v, 145 Serie 1 Lusso, MD 04/1997 [Ex]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •