Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 54 of 54

Thread: Искам акъл и мнения за вх колектори

  1. #46

    Default

    Quote Originally Posted by Nikoror View Post
    ....

    еми и така и така... колкото и да полираш потока никога няма да е ламинарен, но това е друг въпрос. в интерес на истината някаква грапавост би било идеалния вариант, защото тогава се получават едни завихряния по повърхността, а в средата е що годе ламинарен поток и то доста бърз... ползата е малка.
    Мога да се съглася колега, при положение че имахме флуид с по висока плътност... ако добре си спомням при газовете нещата стоят по малко по различен начин. Но сте прав, че винаги има слой турболенция в следствие триенето около стените въпрос на изследване е как грапавостта влияе. Според мен колкото по-гладко и с по-плавни криви толкова по-малко турболениция, по-голяма скорост, а от там по-добро пълнене! Въпреки всичко смятам, че става въпрос за някакви части от процента, които са в сферата на теорията и едва ли предизвикват някакво осезаемо подобрение!

    Quote Originally Posted by Nikoror View Post
    за пред дюзите е вярно, че по грапава повърхност гарантира повече турболентност и по-добро омешване на въздуха с бензина, но това дизайнера на двигателя си го е измислил и е вкарал swirl (въртене) и tumble (клатене) на гориво-въздушната смес при влизането и през клапана, за да се смесят добре двете. друга подробност е, че обикновено дюзата ти пръска студено гориво на горещия ЗАТВОРЕН всмукателен клапан то се изпарява при контакт (и по този начин охлажда клапана) и седи над клапана изпарен "чакайки" пресния въздух да го обере на влизане в камерата (ма това трае няколко градуса на коляновия вал )
    Според мен градската легенда за грапавостта край дюзите, идва от времето на карбураторите когато са се опитвали да премахнат пълзящият слой гориво по стените, въпреки, че по този въпрос също съществува дискусия, полезен ли е той или вреден.
    Като се замисля какво е сечението при отварянето на клапана спрямо сечението на колектора си представям каква е скоростта и каква турболенцията в този момент. Затова и са избрали точно там да пръскат дюзите. Не че няма и конструкции които пръскат срещу потока въздух разбира се. Това за охлаждането на клапана е хубаво като идея само, че все си мисля, че в практиката не става точно така, особено ако върху клапана има слой въглеродни отлагания, смоли и др. които като гъба попиват горивото и това автоматично ме кара да си мисля, че то едва ли успява да се изпари за няколко градуса на коляновия вал както казвате. Да не говорим, че това задълбочава процеса на отлагане на смоли, парафини и т.н. дълги CH молекули които неизменно присъстват в горивото, особено в Б-я.

    Quote Originally Posted by Nikoror View Post
    при 2 пъти впркъскване (batch fire) пак основните неща са swirl (завихрянето на гориво-въздушната смес) и tumble (клатенето) при влизане в горивната камера (т.е. горивото се омесва с въздуха докато влиза от завъртането в камерата и от движението на буталото)
    Брей... докато разбера, че става въпрос за semi-sequential injection, се наложи да гугълна!
    Не мисля, че при съвременните бързодействуващи електронни блокове и големият асортимент от впръскващи дюзи с най-различни дебити е оправдано използването му. Още повече, че пък скоростта на реакция при него е по бавна и като следствие разхода на гориво една идея по-голям... но виж за охлаждане на клапаните е идеално!


    Quote Originally Posted by JJJ View Post
    ...
    Малко математика:
    Специфичния въртящ момент на двулитровия 155 кс туинспарк при максимална мощност е ~1.6% по-голям от този на 2.5 V6.
    А максималния специфичен въртящ момент е ~6.5% по-голям от този на 2.5 V6.

    Разбира се, причината за не идва само от разликата в колекторите, но...
    Брей... тази математика не я знаех... мисля си че тя казва всичко... няма нужда от приказки след тези цифри.
    Много хубава дискусия се получава, не мислите ли?

    П.П. Интересно е също и как стои въпроса и спрямо теглото на самите двигатели? Ще се поразровя!

    Quote Originally Posted by ФЕРАРИСТ View Post
    Тука срещам противоречиви мнения - едни викат ...
    Колега, специално от този бензинов двигател е извлечено максималното което може да се извлече... от 28% КПД от тук нататък трябва да се променя ефективното КПД на двигателя, било с турбокомпресор или по други начини... за да има някаква осезаема разлика в отзивчивостта му и мощността! Всичко което е направено като управление по него е еманация на развитието на двигатело-строенето за повече от 100 години. Мислиш ли, че с едра шкурка би могъл да постигнеш повече? Сега ако просто ти се чопли нещо е съвсем друг въпрос, но искрено се радвам на ентусиазма ти и желанието да учиш нови неща! Въпреки всичко си мисля, че можеш да насочиш тази енергия в по ползотворна посока!
    Успех!
    Last edited by fade; 17-07-2009 at 15:17.
    Have A Nice Day
    o/_______\o
    (Оo=\°/=oO) Alfa Romeo 156 1,8TS '00 ГИ "Фобос"
    []=о===о=[]

  2. #47

    Default

    Днеска си избрах едни по добре изглеждащи колектори, позаплакнах ги, и като начало ще почна с тях, докато не изпробвам нещо друго......
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  3. #48

    Default

    Quote Originally Posted by fade View Post
    Въпреки всичко си мисля, че можеш да насочиш тази енергия в по ползотворна посока!
    Успех!
    Сглобявам си кола в свободното време, с разсейките на енергията която ми е останала.....няма чалъм да я канализирам в друга посока......
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  4. #49

    Default

    Ей така, както си “заговорихме” за колектори, завихряния, впръскване, смесообразуване и във връзка с този абзац -->
    Quote Originally Posted by fade View Post
    Като се замисля какво е сечението при отварянето на клапана спрямо сечението на колектора си представям каква е скоростта и каква турболенцията в този момент. Затова и са избрали точно там да пръскат дюзите. Не че няма и конструкции които пръскат срещу потока въздух разбира се. Това за охлаждането на клапана е хубаво като идея само, че все си мисля, че в практиката не става точно така, особено ако върху клапана има слой въглеродни отлагания, смоли и др. които като гъба попиват горивото и това автоматично ме кара да си мисля, че то едва ли успява да се изпари за няколко градуса на коляновия вал както казвате. Да не говорим, че това задълбочава процеса на отлагане на смоли, парафини и т.н. дълги CH молекули които неизменно присъстват в горивото, особено в Б-я.
    - ето едно интересно видео... в тон с темата!

    http://www.youtube.com/watch?v=sEf8va1S7Sw
    Alfa 145 1.3, 75 TS, 166 2.4 mjet

  5. #50
    хакуна матата detelazurno's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    1,362

    Default

    Quote Originally Posted by ne0 View Post
    ....
    Ще ви подскажа като ви върна 100 години назад. Потърсете за принципа на Карл Лавал из нета
    Quote Originally Posted by Nikoror View Post
    за кой принцип става въпрос? честно казано никога не бях чувал това име да се ползва във връзка с автомобилни двигатели, но ми е интересно да науча
    .....
    Аз малко в страни от темата, но и на мен ми стана интересно за кой точно принцип говорим. Може би колегата има предвид за "Дюза на Лавал", като насочва вниманието ни върху преносните процеси?
    The greatest of all scientific hobbies!

  6. #51

    Default

    Quote Originally Posted by JJJ View Post
    Ей така, както си “заговорихме” за колектори, завихряния, впръскване, смесообразуване и във връзка с този абзац -->
    - ето едно интересно видео... в тон с темата!

    http://www.youtube.com/watch?v=sEf8va1S7Sw
    Ами то това видео се търкаля от много време в мрежата. Срещал съм го преди време, като илюстрация за детонационно горене. Това което ми се струва, че виждам докато го гледам е, че в смукателния клапан има недобро уплътнение и влиза свежа струя въздух или калилно запалване в следствие остър ръб, ясно се виждат и как в цилиндъра се запалват и отделни капчици като, че ли недобре изпарено гориво...
    Have A Nice Day
    o/_______\o
    (Оo=\°/=oO) Alfa Romeo 156 1,8TS '00 ГИ "Фобос"
    []=о===о=[]

  7. #52

    Default

    Снощи сложих изтърбушен колектор, всичко вътре го махнах, но оставих джаджата дето променя пътя на въздуха включена в кабела, както и клапана за резервоарните изпарения.......
    Впечатления - със сигурност не е по зле, изредих всички режими, струва ми се че е малко по динамична, но аз това го вкарвам в графата "въображаемо", не е нещо което веднага можеш да усетиш.....ще закача да видя дали има записани някакви грешки довечера, и да видя показания на тва онова.....
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  8. #53
    кара алфа на въже Ivo Skoklev's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Пловдив
    Posts
    400

    Default

    Quote Originally Posted by ФЕРАРИСТ View Post
    Снощи сложих изтърбушен колектор, всичко вътре го махнах, но оставих джаджата дето променя пътя на въздуха включена в кабела, както и клапана за резервоарните изпарения.......
    Впечатления - със сигурност не е по зле, изредих всички режими, струва ми се че е малко по динамична, но аз това го вкарвам в графата "въображаемо", не е нещо което веднага можеш да усетиш.....ще закача да видя дали има записани някакви грешки довечера, и да видя показания на тва онова.....
    И като си изтърбушил всичко без тръбите за скъсяване....какво си махнал всъщност?Уплътнителните гумички ли?То друго май няма вътре?А.......сетих се онази насочваща тръбите пластмаса,ма то без нея по зле трябва да.....
    GTV с ново сърце и валчета .....много/100км.

  9. #54

    Default

    Quote Originally Posted by Ivo Skoklev View Post
    То друго май няма вътре?А.......сетих се онази насочваща тръбите пластмаса,ма то без нея по зле трябва да.....
    Точно това казвам - махнати са и те, вътре е кухо като лейка, и не знам дали трябва да е по добре, но мога да се подпиша с 2 ръце че не е по зле......
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •