Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 54

Thread: Искам акъл и мнения за вх колектори

  1. #31
    Младши ентусиаст Nikoror's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    37
    Posts
    241

    Default

    Quote Originally Posted by ne0 View Post
    Ще ви подскажа като ви върна 100 години назад. Потърсете за принципа на Карл Лавал из нета
    за кой принцип става въпрос? честно казано никога не бях чувал това име да се ползва във връзка с автомобилни двигатели, но ми е интересно да науча

    по темата:
    всички знаем, че най-общо казано къси тръби на колектора за по-добро пълнене във високите обороти и дълги тръби за по-добре пълнене в ниските. ако минаваш от дълги на къси още по-добре. ако колегата иска да махне дългите и да си стои само на къси ще му падне момента в ниските и няма да се промени във високите... полза май няма
    Rice SAE
    www.racingowls.com
    oo=v=oo

  2. #32
    кара алфа на въже Ivo Skoklev's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Пловдив
    Posts
    400

    Default

    Гледам 4е май по4ти си се отказал от скъсяване на пътищата,защо да не ти пусна друга муха:Никелиране на пластмаса.По пътя на логиката колкото по-гладка е повърхноста на колектора,то4но до дюзите,толкова по-бързо "смуче"...за след дюзите е ясно,особено при студен ДВГ,но въпреки това не е страшно и фатално
    .Та.....никелирането на пластмаса,стига да е температуроустойчиво покритието!,Пък и да се излюпи не е страшно,защото слоя е някакви микрони и няма какво да нарани
    GTV с ново сърце и валчета .....много/100км.

  3. #33

    Default

    Quote Originally Posted by Nikoror View Post
    за кой принцип става въпрос? честно казано никога не бях чувал това име да се ползва във връзка с автомобилни двигатели, но ми е интересно да науча

    по темата:
    всички знаем, че най-общо казано къси тръби на колектора за по-добро пълнене във високите обороти и дълги тръби за по-добре пълнене в ниските. ако минаваш от дълги на къси още по-добре. ако колегата иска да махне дългите и да си стои само на къси ще му падне момента в ниските и няма да се промени във високите... полза май няма
    става въпрос за потока на флуида, неговото ускорение или закъснение според формата и дължината на проходните елементи и за значението на зоните на ниско и високо налягане... оттам изхожда и това което си писал ти

    http://www.facebook.com/TempoGarageSofia
    Sotiris Rokkos: "Neno you gave me scary feelings I did not ever feel before in my 30 years experience of racing... you know..."

  4. #34

    Default

    Quote Originally Posted by Ivo Skoklev View Post
    По пътя на логиката колкото по-гладка е повърхноста на колектора,то4но до дюзите,толкова по-бързо "смуче"...за след дюзите е ясно,особено при студен ДВГ,но въпреки това не е страшно и фатално
    Тука срещам противоречиви мнения - едни викат че арно съм портнал глава и колектори(металния), но добре било с едра шкурка да надера повърхноста на металните, че преди дюзите се получавали вихри уж и сместа се образувала по арно, други викат че трябва да бъдели идеално лъснати и без драскотина.......ако карам и аз по пътя на логиката е логично точно преди дюзите да има нещо такова, мога и това да го пробвам с гладък и не толкова гладък, но пък не мисля че ще има някаква разлика която може да се усети докато си зад волана.....
    Quote Originally Posted by Nikoror View Post
    ако колегата иска да махне дългите и да си стои само на къси ще му падне момента в ниските и няма да се промени във високите... полза май няма
    Така както излиза 2.5 V6 на 156 ще върви само във високите об.......гледам че на големите мотори не са го вкарали това......значи може и без тях....на теория...
    Last edited by ФЕРАРИСТ; 14-07-2009 at 22:16.
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  5. #35
    тих психопат Член на клуба stelt's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Русе
    Age
    44
    Posts
    2,090

    Default

    Тръбите-идеално лъскави, като дишаш срещу тях - да се изпотяват. Остави ги тея завихряния.
    AR 145 , 1.6 , 76 kw- ex; GT 1.9 JTD 110 KW, Giulia 2,2 Veloce
    Posted by Bat Vas:Алфиста трябва да има минимум две коли, ако не иска да ходи с градски транспорт от време на време.

  6. #36
    кара алфа на въже Ivo Skoklev's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Пловдив
    Posts
    400

    Default

    V6 e съвсем друга песен....и други принципи...аиде сега да видим дали има разбирачи на V-ДВГ...на 4-разбрахме....колкото до стичанията и темподобни.....играе роля докато стане топло...после мисля 4е е ясно на горещ метал как се задържа бензинов конденс-никак!
    GTV с ново сърце и валчета .....много/100км.

  7. #37

    Default

    Quote Originally Posted by ФЕРАРИСТ View Post
    Тука срещам противоречиви мнения...
    Форум е все пак!
    Аз не разбрах генерално, каква е твоята цел?

    Quote Originally Posted by ФЕРАРИСТ View Post
    Така както излиза 2.5 V6 на 156 ще върви само във високите об.......гледам че на големите мотори не са го вкарали това......значи може и без тях....на теория...
    Всичко може!

    Малко математика:
    Специфичния въртящ момент на двулитровия 155 кс туинспарк при максимална мощност е ~1.6% по-голям от този на 2.5 V6.
    А максималния специфичен въртящ момент е ~6.5% по-голям от този на 2.5 V6.

    Разбира се, причината не идва само от разликата в колекторите, но...
    Last edited by JJJ; 18-07-2009 at 00:50.
    Alfa 145 1.3, 75 TS, 166 2.4 mjet

  8. #38
    кара алфа на въже Ivo Skoklev's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Пловдив
    Posts
    400

    Default

    Quote Originally Posted by JJJ View Post
    Форум е все пак!
    Аз не разбрах генерално, каква е твоята цел?


    Всичко може!

    Малко математика:
    Специфичния въртящ момент на двулитровия 155 кс туинспарк при максимална мощност е ~1.6% по-голям от този на 2.5 V6.
    А максималния специфичен въртящ момент е ~6.5% по-голям от този на 2.5 V6.

    Разбира се, причината за не идва само от разликата в колекторите, но...
    Дай по темата......
    GTV с ново сърце и валчета .....много/100км.

  9. #39

    Default

    Quote Originally Posted by JJJ View Post
    Форум е все пак!
    Аз не разбрах генерално, каква е твоята цел?
    Всичко да дава по малко - не много, дори и мъничко да е, но да дава - в Ф1 има един много важен принцип - Devil is in the details - аз няма да правя болид, но ще правя нещо дето искам да знам че съм си го направил с кеф, пипнал съм това, пипнал съм онова, бидейки достатъчно глупав да правя грешки, но достатъчно умен да не ги повтарям.....все пак може да съм разглобил досега 8 коли на болтчета, но сглобяването определено не е същото.....пък и когато я взех да я правя тя беше само една рама, и табло на нея - нищо друго.....
    Last edited by ФЕРАРИСТ; 14-07-2009 at 23:54.
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  10. #40

    Default

    Quote Originally Posted by Ivo Skoklev View Post
    Дай по темата......
    По коя тема?

    Ако считаш, че не пиша по темата – рапортувай до модераторите!!!

    Едит:
    Quote Originally Posted by ФЕРАРИСТ View Post
    Всичко да дава по малко - не много, дори и мъничко да е, но да дава - в Ф1 има един много важен принцип - Devil is in the details - аз няма да правя болид, но ще правя нещо дето искам да знам че съм си го направил с кеф, пипнал съм това, пипнал съм онова, бидейки достатъчно глупав да правя грешки, но достатъчно умен да не ги повтарям.....
    Има много мнения, никой няма на може да ти даде гаранция за това какво точно ще стане, или няма да стане, избираш си, правиш каквото си искаш и се забавляваш, това е!
    Last edited by JJJ; 15-07-2009 at 00:13.
    Alfa 145 1.3, 75 TS, 166 2.4 mjet

  11. #41
    Младши ентусиаст Nikoror's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    37
    Posts
    241

    Default

    Quote Originally Posted by ne0 View Post
    става въпрос за потока на флуида, неговото ускорение или закъснение според формата и дължината на проходните елементи и за значението на зоните на ниско и високо налягане... оттам изхожда и това което си писал ти
    честно казано не разбрах какво точно имаш предвид? за ускорението на потока бернули е писал преди 250 години, а законите (или теорията) за движението на флуидите на Navier-Stokes е от преди 150 (вярно, че нямат аналитично решение все още)... de Laval аз го свързвам със свръхзвуковия вариант на Вентури дюзата...

    Quote Originally Posted by ФЕРАРИСТ View Post
    Тука срещам противоречиви мнения - едни викат че арно съм портнал глава и колектори(металния), но добре било с едра шкурка да надера повърхноста на металните, че преди дюзите се получавали вихри уж и сместа се образувала по арно, други викат че трябва да бъдели идеално лъснати и без драскотина.......ако карам и аз по пътя на логиката е логично точно преди дюзите да има нещо такова, мога и това да го пробвам с гладък и не толкова гладък, но пък не мисля че ще има някаква разлика която може да се усети докато си зад волана.....
    еми и така и така... колкото и да полираш потока никога няма да е ламинарен, но това е друг въпрос. в интерес на истината някаква грапавост би било идеалния вариант, защото тогава се получават едни завихряния по повърхността, а в средата е що годе ламинарен поток и то доста бърз... ползата е малка. за пред дюзите е вярно, че по грапава повърхност гарантира повече турболентност и по-добро омешване на въздуха с бензина, но това дизайнера на двигателя си го е измислил и е вкарал swirl (въртене) и tumble (клатене) на гориво-въздушната смес при влизането и през клапана, за да се смесят добре двете. друга подробност е, че обикновено дюзата ти пръска студено гориво на горещия ЗАТВОРЕН всмукателен клапан то се изпарява при контакт (и по този начин охлажда клапана) и седи над клапана изпарен "чакайки" пресния въздух да го обере на влизане в камерата (ма това трае няколко градуса на коляновия вал )

    Quote Originally Posted by ФЕРАРИСТ View Post
    Така както излиза 2.5 V6 на 156 ще върви само във високите об.......гледам че на големите мотори не са го вкарали това......значи може и без тях....на теория...
    хах... по-скоро не. на 75/90 в6 моторите колектора седи отгоре на мотора централно и там тръбите са наистина къси (реално са за към 9000 оборота) но просто няма място за повече. при 164 (и по-късно) напречните двигатели има място вече и тръбите на колектора са близо 2 пъти по-дълги... така, че прави му сметката за къде са оптимизарни когато са имали възможност...

    Quote Originally Posted by Ivo Skoklev View Post
    V6 e съвсем друга песен....и други принципи...
    няма други принципи... динамиката на флуидите си е една... единствено това, че има 6 бутала и в колектора се застъпват по друго време импулсите (но принципа си е същия)

    и да препоръчам 2 книжки на по-любознателните:
    The Scientific Design of Intake and Exhaust Systems by Philip Smith
    Design and Simulation of Four Stroke Engines by Gordon P. Blair

    Първото е интересно четиво, но е доста "морално" остаряло... интересно е да се види как са правили експерименти по уникално сложни начини, за да измерят налягането в колектора по време на работа на двигателя (без нито един сензор!!!). Има емпирични формули, но никой не ги ползва...
    Втората е така да се каже "библията" за динамика на флуидите в контекста на ДВГ
    Last edited by Nikoror; 15-07-2009 at 00:24.
    Rice SAE
    www.racingowls.com
    oo=v=oo

  12. #42

    Default

    Quote Originally Posted by Nikoror View Post
    еми и така и така... колкото и да полираш потока никога няма да е ламинарен, но това е друг въпрос. в интерес на истината някаква грапавост би било идеалния вариант, защото тогава се получават едни завихряния по повърхността, а в средата е що годе ламинарен поток и то доста бърз... ползата е малка. за пред дюзите е вярно, че по грапава повърхност гарантира повече турболентност и по-добро омешване на въздуха с бензина, но това дизайнера на двигателя си го е измислил и е вкарал swirl (въртене) и tumble (клатене) на гориво-въздушната смес при влизането и през клапана, за да се смесят добре двете. друга подробност е, че обикновено дюзата ти пръска студено гориво на горещия ЗАТВОРЕН всмукателен клапан то се изпарява при контакт (и по този начин охлажда клапана) и седи над клапана изпарен "чакайки" пресния въздух да го обере на влизане в камерата (ма това трае няколко градуса на коляновия вал )
    Въпроса за степента на грапавост на колектора при впръскване на бензин и връзката на грапавостта със смесообразурането е разтеглива тема. На моя боксер дюзите впръскват едновременно, по два пъти за цикъл т.е на всеки оборот по веднъж. Струята от дюзите е цяла с малко “разпрашаване” (pencil spray) т.е. голяма част от смесообразуването е в такта пълнене и сгъстяване.
    Това, което имам в предвид е, че това е избор на конструкторите на двигателя т.е. те са целели това (както си писал по-горе). А причините...знаеш, това е друга обширна тема!
    Alfa 145 1.3, 75 TS, 166 2.4 mjet

  13. #43
    кара алфа на въже Ivo Skoklev's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Пловдив
    Posts
    400

    Default

    Nikoror,виждам че си начетен,предполагам си разлеждал мотор GDI на Mitsubishi......знаеш къде се намират дюзите,там имаш ли мнение как стоят нещата със смесите?
    GTV с ново сърце и валчета .....много/100км.

  14. #44
    Младши ентусиаст Nikoror's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    37
    Posts
    241

    Default

    колега, не съм начетен - тава уча и все още се уча, т.е. не претендирам за сериозни знания, още повече опит, но нали е форум и трябва да се дискутира. практичен опит имам малко с алфа v6 двигателите. mitsubishi мотор не съм виждал ГДИ не знам какво е...

    при 2 пъти впркъскване (batch fire) пак основните неща са swirl (завихрянето на гориво-въздушната смес) и tumble (клатенето) при влизане в горивната камера (т.е. горивото се омесва с въздуха докато влиза от завъртането в камерата и от движението на буталото)
    Rice SAE
    www.racingowls.com
    oo=v=oo

  15. #45
    Запален алфист traiko_89's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Стара Загора
    Posts
    419

    Default

    за да се прави каквото и да е по колата не трябва ли да се направи един общ план и тогава да се прави .
    пример с тия валове и генерацията според тях.Нали ви се струва логично.
    Alfa Romeo 146 1.6 Twin Spark to 2.0Twin Spark
    Alfa Romeo 146 1.6 Twin Spark for fun
    Alfa Romeo 146 2.0 TI R.I.P

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •