Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35

Thread: Колата загрява

  1. #1
    Moderator INTEGRALE's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Пловдив
    Age
    41
    Posts
    831

    Default Колата загрява

    Търсих в търсачката, но нищо не можах да открия.
    В задръстванията сега лятото Алфата ми вдига до 100-105 градуса. Интереснота /за мен поне/ е, че когато е включен климатика си седи като закована стрелката на малко под 90 градуса. Когато се включи климатика принудително включва перката и съответно си охлажда радиатора. Явно датчика, който следи за загряванеъо на двиг не отчита правилно и не включва перката на време. Кой е този датчик за да го сменя. Не претендирам дали съм на прав път, но така си мисля по логика.
    И другото което е, че ми губи охладителна течност /около 0,5 л за 500- 1000 км/. Гледахме цялата система и не се вижда от никъде да има теч. Смених капачката и пак губи.
    Не мисля, че е гарнитурана главата, защото не надува маркучите.
    Моля дайте мнение ако някой има идея.
    FORD FOCUS ST 2.0 EcoBoost 250 hp, 13'
    LANCIA DELTA III 1.9 Twin Turbo Multijet 190 hp. 844A1000 EXECUTIVE 10`
    LANCIA LYBRA 2.4 jtd 140+ hp. 839A6000 EXECUTIVE 02`
    LANCIA LYBRA 2.4 jtd 150+ hp. 841C.000 EXECUTIVE 03`ex.
    ALFA ROMEO 156 1.6 TS 16V AR67601, ГИ 97`ex.
    LANCIA DEDRA 1.6 835A1000 90`ex.

  2. #2

    Default

    за губенето на вода залагам на радиатор

  3. #3
    Boxer maniac Speeder's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Перущица
    Posts
    2,850

    Default

    Отдолу огледа ли двигателя?
    Ако църцори помалко от гарнитура, докато стигне до земята и вече се изпарява. Остават само следи от антифриз по блока. И не е задължително да ти надува маркучите. Зависи на къде е избила гарнитурата.
    Last edited by Speeder; 09-07-2009 at 23:40.
    145 1.6 Boxer - Alfetta GT - Sprint Veloce 16v - Lada 1500S - GTV 3.0 24v

    www.ClassicCar-bg.com

  4. #4
    Alfist benzinist spe4elist's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Varna, BG
    Age
    56
    Posts
    4,349

    Default

    На диагностика ще ти кажат дали датчиците мерят точно. А иначе за загубите на течност - огледай я добре, може да има лек пропуск някъде по съединенията, който да не се стича чак до земята - скоби, уплътнения, маркучи. Също така виж под таблото в купето радиаторчето на парното.

  5. #5
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    По принцип е разисквано, но ще ти кажа. Първата степен на вентилаторе се пуска на 94-96 градуса. Това вътре по уреда са стрелката сочи между 90 и следващата чертичка. Там са тези градуси.

    Климатика ти като работи се пуска 2-ра степен на вентилатора, но и радиатора на климатика топли. И вентилатора духа топъл въздух в другиа радиатор и така температурата седи около 90 градуса постояно. Ако се пусне жтора степен без климатика и да върти постояно ще я охлади доста повече.

    Нормално е в големите жеги и когато се движиш бавно да се покачи леко температурата дори и до 100 градуса. вентилатора на първа степен върти бавно все пак.

    Пробвай да си измиеш радиаторите въпреки всичко. С Меглио ги напръскваш обилно и чакаш 15-тина минути да се разкиснат, след това от въре на вън с маркуча. Ще има ефект.

    ЕДИТ: Аз губя антифриз когато го налея да е на максимума. Изпарява се през клапанчето на капачката и пада на минимум и повече не го губи. Да не би и при теб да е така? По принцип когато на студен мотор доливаш антифриз когато се загрее се разширява, както той така и маркучите, прави по-високо налягане и клапанчето на капачката отваря. При мен примерно при загрял мотор нивото ако е на минимум като развия капачката на казанчето и нивото скача веднага на максимум. Не знам при теб как е.
    Last edited by oem; 09-07-2009 at 23:48.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  6. #6

    Default

    Губенето на течност по малко е много досадна работа, особенно ако не можеш да разбереш от къде е - идва един момент в който жена ти или пасажера отляво може да каже - "Нормално ли е тази вода да е в краката ми".....при мен така стана.....колкото по рано го хванеш откъде е, толкова по добре.....
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  7. #7
    Moderator INTEGRALE's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Пловдив
    Age
    41
    Posts
    831

    Default

    Quote Originally Posted by SFINKS View Post
    за губенето на вода залагам на радиатор
    Прегледахме ги радиаторите /поне тези в моторния отсег/ при свалена кора под двиг. и навсякъде е идеално сухо. Освен ако не е някой много малък пропуск от вътрешната страна, която не се вижда.
    Quote Originally Posted by Speeder View Post
    Отдолу огледа ли двигателя?
    Ако църцори помалко от гарнитура, докато стигне до земята и вече се изпарява. Остават само следи от антифриз по блока. И не е задължително да ти надува маркучите. Зависи на къде е избила гарнитурата.
    Лошото е, че и гарнитурата на капака на клапаните ми е за смяна /ще сменям скоро ангренажа и ще я сменям и нея/ и блока е изцапан и не мога да хвана такива следи /за разлика от теб/. Как мога да хвана дали е гарнитурата на главата /по възможност без отваряне/?
    Quote Originally Posted by spe4elist View Post
    На диагностика ще ти кажат дали датчиците мерят точно. А иначе за загубите на течност - огледай я добре, може да има лек пропуск някъде по съединенията, който да не се стича чак до земята - скоби, уплътнения, маркучи. Също така виж под таблото в купето радиаторчето на парното.
    Гледахме я на канала и видимо няма никакви следи от теч. Освен наистина да изпарява много бързо от някое съединение. Ще я видя и на диагностика на колко градуса /реални/ какво се случва с перките.
    Quote Originally Posted by oem View Post
    По принцип е разисквано, но ще ти кажа. Първата степен на вентилаторе се пуска на 94-96 градуса. Това вътре по уреда са стрелката сочи между 90 и следващата чертичка. Там са тези градуси.

    Климатика ти като работи се пуска 2-ра степен на вентилатора, но и радиатора на климатика топли. И вентилатора духа топъл въздух в другиа радиатор и така температурата седи около 90 градуса постояно. Ако се пусне жтора степен без климатика и да върти постояно ще я охлади доста повече.

    Нормално е в големите жеги и когато се движиш бавно да се покачи леко температурата дори и до 100 градуса. вентилатора на първа степен върти бавно все пак.

    Пробвай да си измиеш радиаторите въпреки всичко. С Меглио ги напръскваш обилно и чакаш 15-тина минути да се разкиснат, след това от въре на вън с маркуча. Ще има ефект.

    ЕДИТ: Аз губя антифриз когато го налея да е на максимума. Изпарява се през клапанчето на капачката и пада на минимум и повече не го губи. Да не би и при теб да е така? По принцип когато на студен мотор доливаш антифриз когато се загрее се разширява, както той така и маркучите, прави по-високо налягане и клапанчето на капачката отваря. При мен примерно при загрял мотор нивото ако е на минимум като развия капачката на казанчето и нивото скача веднага на максимум. Не знам при теб как е.
    Лошото е, че подминава 100 градуса, което ме притеснява и ме дострашава.
    Ще ги измия радиаторите да видя дали ще се подобри ефикасността им.
    Другото кофти е, че си пада и под минимума. Явно си го губи антифриза.
    Quote Originally Posted by ФЕРАРИСТ View Post
    Губенето на течност по малко е много досадна работа, особенно ако не можеш да разбереш от къде е - идва един момент в който жена ти или пасажера отляво може да каже - "Нормално ли е тази вода да е в краката ми".....при мен така стана.....колкото по рано го хванеш откъде е, толкова по добре.....
    Много е гадно наистина. Като го видя казанчето и все трябва да доливам, пък и като не знам от къде е все очаквам някаква неприятна изненада.
    В купето няма никакви следи от антифриз.

    ПС: Другото, което забравих да спомена е, че загубата идва най-вече когато я карам колата градско. Тогава има доста повече разход. На дълъг път до Атина и обратно /2 000 км/от максимума беше малко над минимума.
    ПС2: Благодаря на всички за съветите
    FORD FOCUS ST 2.0 EcoBoost 250 hp, 13'
    LANCIA DELTA III 1.9 Twin Turbo Multijet 190 hp. 844A1000 EXECUTIVE 10`
    LANCIA LYBRA 2.4 jtd 140+ hp. 839A6000 EXECUTIVE 02`
    LANCIA LYBRA 2.4 jtd 150+ hp. 841C.000 EXECUTIVE 03`ex.
    ALFA ROMEO 156 1.6 TS 16V AR67601, ГИ 97`ex.
    LANCIA DEDRA 1.6 835A1000 90`ex.

  8. #8
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Моя антифриз е с UV агент и с неонова лампа се вижда къде е текло. Дори и да изсъхне ЮВ агента остава по повърхноста където се е стичал и като светнеш и се вижда. Купи си UV агент само налей го в системата и гледай.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  9. #9
    Moderator INTEGRALE's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Пловдив
    Age
    41
    Posts
    831

    Default

    Quote Originally Posted by oem View Post
    Моя антифриз е с UV агент и с неонова лампа се вижда къде е текло. Дори и да изсъхне ЮВ агента остава по повърхноста където се е стичал и като светнеш и се вижда. Купи си UV агент само налей го в системата и гледай.
    Това наистина е супер идея
    От къде да го взема този ултравиолетов агент?
    FORD FOCUS ST 2.0 EcoBoost 250 hp, 13'
    LANCIA DELTA III 1.9 Twin Turbo Multijet 190 hp. 844A1000 EXECUTIVE 10`
    LANCIA LYBRA 2.4 jtd 140+ hp. 839A6000 EXECUTIVE 02`
    LANCIA LYBRA 2.4 jtd 150+ hp. 841C.000 EXECUTIVE 03`ex.
    ALFA ROMEO 156 1.6 TS 16V AR67601, ГИ 97`ex.
    LANCIA DEDRA 1.6 835A1000 90`ex.

  10. #10
    cuore sportivo dimo's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Пловдив
    Posts
    1,080

    Default

    Едно предположение само - може да губиш от водната помпа по малко и теча остава скрит в кутията на ангренажа от където си се изпарява така че щом си сменяш ангренажа смени си и водната помпа принципно тя е част от ангренажа и подлежи на смяна заедно с ремъците и ролките .Оригинално водната помпа е с пластмасова турбина и тя понякога се отлепва от от оста си и върти с буксуване или спира нацяло да върти което причинява загряване или изхвърляне на антифриза между другото карането на вода влияе отрицателно на всички компоненти на охладителната система поради натрупване на котлен камък и това пък от своя страна води до преждевремено излизане от строя на въпросните компоненти .
    Last edited by dimo; 10-07-2009 at 12:30. Reason: допълнение
    Alfa 155 2.0 16v

  11. #11
    Moderator INTEGRALE's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Пловдив
    Age
    41
    Posts
    831

    Default

    Има вероятност наистина да е от водната помпа. Когато сменях ангренажа първоначално казха, че водната помпа ми е чисто нова и няма нужда да се сменя.
    Но този път ще се сменя. Ще видя с УВ агент дали ще успея да хвана причината преди смяната на консумативите и задължително ще пиша когато /дано/ разбера къде е проблема.
    FORD FOCUS ST 2.0 EcoBoost 250 hp, 13'
    LANCIA DELTA III 1.9 Twin Turbo Multijet 190 hp. 844A1000 EXECUTIVE 10`
    LANCIA LYBRA 2.4 jtd 140+ hp. 839A6000 EXECUTIVE 02`
    LANCIA LYBRA 2.4 jtd 150+ hp. 841C.000 EXECUTIVE 03`ex.
    ALFA ROMEO 156 1.6 TS 16V AR67601, ГИ 97`ex.
    LANCIA DEDRA 1.6 835A1000 90`ex.

  12. #12
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    По магазините за авточасти и климатични аксесоари трябва да има UV агенти за антифриз. Моя антифриз си е фабрично с такъв. И най-добре се хваща освен с УВ лампа и с едни специални жълти очила. Но и без очилата пак се вижда. По принцип тези агенти ги ползват за фреона в климатиците, но има и такива за антифризи. А може и да са едни и същи.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  13. #13
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    София, кв.Подуяне
    Posts
    52

    Default

    Според мен губи като ти заграе колата до 100-105 градуса (ти каза, че ги качва) и в този момент кипва и избива през капачката пара/течност, която бързо се изпарява (поради високата си темп.) и ефекта е, че после ти липсва охладителна течност. Оправи си колкото може по-бързо проблема, защото тези чести прегрявания до 100+ не са никак здравословни за гарнитури и глави... Успех!
    156 1.8 TS '98 144hp

  14. #14
    Старши алфист nikotm's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Брацигово
    Age
    49
    Posts
    633

    Default

    Колега проверете циркулацията на антифриза как е.Пробвай така:когато почне да ти загрява над 95 вдигни оборотите до 1500 и виж да ли ще охлажда по-бързо.А за губенето на течност споделям мнението на колегата преди мене,а именно че при загряването ти изхвърля малко течност.Успех.
    Last edited by nikotm; 11-07-2009 at 11:41.
    159 1.9 JTDm 150
    Mito 1.4/120
    156 2.0 155 ex
    156 sw 2004 1.9 jtd 16v ex

  15. #15
    Старши алфист AlfaMan's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    София
    Posts
    851

    Default

    Абе според мен няма нищо ненормално в това да вдига до 100-105C в задръстванията при големите жеги без включен кломатик. В крайна сметка, ако не се лъжа на термостата на бензинките му дават че именно при 102C (или 105 беше) се отваря напълно. Тоест това си е нормална температура. При дизелите мисля беше по-ниска.

    Иначе този теч е много гаден, зашото както казват колегите, той се появява при загряла кола. Но вследствие на топлината и това, че е много малко количеството, се изпарява и не оставя видими следи. Имал съм такъв проблем с един маркуч и просто наблюдавах известно време (няколко месеца) съединенията в мотора, докато се скапа още повече и започна да сълзи в студено състояние и така го хванах (че като затопли и няма никой)
    Alfa Romeo 159 SW, 1.9 JTDm
    Alfa Romeo 156, 2.4 JTD
    Ex: Alfa Romeo 159, 2.4 JTDm, Subaru Legacy 2.5i,
    Alfa Romeo 156, 2.0TS

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •