Results 1 to 15 of 15

Thread: Акумулатор- кога се зарежда и кога нов ?

  1. #1
    започва да се пристрастява frantic's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Варна
    Age
    44
    Posts
    94

    Default Акумулатор- кога се зарежда и кога нов ?

    АКУМУЛАТОР - знам как се пише
    Забравих си колата в гаража на контакт и фаровете за няколко часа и ми падна акумулатора. Вече 2 години от как съм купил колата от Италия не съм имал какъвто и да е проблем, зиме, лете, пали веднага, а незнам преди това колко е карано с него, дори и марката не знам каква е.
    Чудя се дали ще се оправи с зареждане или е си е вече мъртъв ???
    Alfa Romeo 146, boxer

  2. #2

    Default

    Quote Originally Posted by frantic View Post
    АКУМУЛАТОР - знам как се пише
    Забравих си колата в гаража на контакт и фаровете за няколко часа и ми падна акумулатора. Вече 2 години от как съм купил колата от Италия не съм имал какъвто и да е проблем, зиме, лете, пали веднага, а незнам преди това колко е карано с него, дори и марката не знам каква е.
    Чудя се дали ще се оправи с зареждане или е си е вече мъртъв ???
    включи го на заряд 24ч(така знам аз) и ще си покаже дали ще държи но аз си мисля че ще кара

  3. #3
    започва да се пристрастява frantic's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Варна
    Age
    44
    Posts
    94

    Default

    Quote Originally Posted by ico83 View Post
    включи го на заряд 24ч(така знам аз) и ще си покаже дали ще държи но аз си мисля че ще кара


    Мерси колега,ще го пробвам, макар, че нямам зарядно, ще намерщ от някаде
    Alfa Romeo 146, boxer

  4. #4
    Старши алфист Sm0k's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Велико Търново / София
    Age
    39
    Posts
    650

    Default

    И според мен можеш да го спасиш. Щом има конкретна причина да падне (забравените фарове), сигурно си ОК, просто трябва да се зареди. Виж, ако почне да пада самичък, без да си забравил някакъв консуматор включен, тогава вече значи, че умира.
    За зарядно виж някой познат, който е шофьор от повече годинки, обикновено те имат такива устройства в гаражите си
    На заряд наистина е хубаво към едно денонощие да се държи (зависи от зарядното де, виждал съм и такива дето имат някакъв ускорен режим), ама за 2 часа да знаеш, че няма да се зареди
    Last edited by Sm0k; 19-07-2009 at 21:33.
    Alfa Romeo Tipo 940 MY 2014, 1400 Turbo Benzina Multiair 16v, Giulietta Serie 1 Distinctive, MD 11/2015
    Alfa Romeo Tipo 930 MY 1997, 1400 Twin Spark 16v, 145 Serie 1 Lusso, MD 04/1997 [Ex]

  5. #5

    Default

    Докато го зареждаш виж дали водата във всички клетки ври (балбука), ако в една от клетките не балбука да знаеш, че скоро ще ти трябва нов

  6. #6
    започва да се пристрастява frantic's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Варна
    Age
    44
    Posts
    94

    Default

    Капачките отвити при зареждането, нали ?
    Alfa Romeo 146, boxer

  7. #7
    алфист младеж Stefo's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    София
    Posts
    143

    Default

    Нищо му няма, моя веднъж преди доста време го бях "паднал" докрай по същия начин - на контакт с фарове на изгасена кола, после само ми дадоха ток и запалих и оставих колата известно време на празен ход да работи.
    146 1.6 TS '00
    156 2.4 JTD '01

  8. #8
    алкохолист pr_00f's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    София
    Age
    48
    Posts
    5,104

    Default

    Капачките развити, провери нивото на електролита, ако има нужда от доливане - дестилирана вода.

    Ако зарядните е от старите и си доливал вода може и 24-36 часа да се остави да зарежда.
    Най-добре е да се провери зарядният ток на самото устройство и капацитета на акумулатора и да си направиш елементарна сметка.

    Много полезно четиво за акумулаторите:

    http://lancia-bg.com/forum/viewtopic_4205_0.html
    Alfa 147 Q2 1.9 JTDm 16v @150++ 2007 червената злобичка ;;; Zafira 1.9 JTD@120++ - белият кенеф
    ex. Alfa 155 1.7 '93;;; ex. Alfa 147 1.9 JTDm 16v @140+ R.I.P. ;;; ex. Lancia Lybra 2.4 JTD@140HP+ 2001

  9. #9
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Това,което е станало с акумулатора ти,даже го препоръчват.Зареждаш го с ток, на 1/10 от капацитета му.Например,ако е 55А/ч го зареждаш с ток 5,5 ампера.Първо провери нивото на електролита и ако има нужда долей дестилирана вода.После го слагаш да го зареждаш.Вероятно около половин час няма да поема видим ток,но после ще се оправи.Това с часовете на заряд не е много меродавно.Правилото е,че след като започне да отделя видимо газ се зарежда още 2 часа.Това може да стане и на втория и на 0смия час.Няма правило.Следиш и да не започне да грее акумулатора.Температура до 40-45 градуса е нормална.Зареждането с динамото на колата е вредно и опасно.Писал съм и друг път,но пак ще се поясня.Динамото има регулатор по напрежение,но не и по ток.При един паднал акумулатор,той черпи ток колкото иска,а не колкото трябва.Тока може да стигне стойности по-големи от мощността на динамото и то да изгори.Освен това,тоя ток е като удар с чук по клетките на акумулатора и той се разрушава.Проблема го има при таксита,полицейски коли,линейки и други с много странични консуматори.По-старите модели коли не страдаха толкова от тоя проблем,защото липсата на голяма консумация позволяваше да се слагат кабели от динамото до акумулатора от 4 квадрата и точно тоя кабел играеше ролята на ограничител на тока.Сегашните са с кабели от по 10-12 квадрата и тоя ефект го няма и за това е опасно да се зарежда паднал акумулатор от динамото.Понякога,когато няма какво друго да се направи се прави и това,но пак повтарям,че е грешка.
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  10. #10
    алфист младеж Stefo's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    София
    Posts
    143

    Default

    Хм, не го знаех това за зареждането с динамото, много полезна информация. Това беше доста отдавна и не ми е създало проблеми после, но ще си взема бележка за друг път.
    146 1.6 TS '00
    156 2.4 JTD '01

  11. #11
    The same cool guy DJ Vladic's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Русе
    Age
    35
    Posts
    499

    Default

    Имам питанка. Акумулатора ми е на 4 мес и не повече от 1000 км. Изминалата седмица изобщо не съм бутал колата, и за капак съм забравил капака на багажника отворен. И днеска паля но няма никой. Конкретния въпрос ми е? Сега след като го заредя ще има ли някакви последствия след като е разреден един път?
    Alfa 155 1.8 TS 8V 129 hp '95 ....ех

    Alfa 156 SW 2.4 M-Jet '04

  12. #12
    Alfist benzinist spe4elist's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Varna, BG
    Age
    56
    Posts
    4,349

    Default

    Не би трябвало. Зареждаш го с 10% ток от капацитета или на автоматично зарядно.

  13. #13
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Quote Originally Posted by DJ Vladic View Post
    Имам питанка. Акумулатора ми е на 4 мес и не повече от 1000 км. Изминалата седмица изобщо не съм бутал колата, и за капак съм забравил капака на багажника отворен. И днеска паля но няма никой. Конкретния въпрос ми е? Сега след като го заредя ще има ли някакви последствия след като е разреден един път?
    Колега,чети по-горе и споко!
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  14. #14
    The same cool guy DJ Vladic's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Русе
    Age
    35
    Posts
    499

    Default

    Благодаря ви
    Alfa 155 1.8 TS 8V 129 hp '95 ....ех

    Alfa 156 SW 2.4 M-Jet '04

  15. #15
    Запален алфист
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    софия
    Posts
    211

    Default

    Колеги, аз знам че веднъш в годината е хубаво да се зарежда батерията.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •