Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28

Thread: Смяна на демпферен маховик с обикновен?

  1. #1
    Старши алфист
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    София/Благоевград
    Age
    42
    Posts
    704

    Default Смяна на демпферен маховик с обикновен?

    Пускам и тука темата, че в раздела 166 не сме чак толкова много . Гледам, че маховика (и по-точно цената му ) е сериозен проблем за всички с JTD-та. Та се поразрових в нета и гледам, че хора по други форуми са решили проблема, като са сложили обикновен маховик и феродов диск с пружини. Освен да поразсъждаваме
    166, 2.4 JTD'00

  2. #2
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default

    Quote Originally Posted by Chimev View Post
    Пускам и тука темата, че в раздела 166 не сме чак толкова много . Гледам, че маховика (и по-точно цената му ) е сериозен проблем за всички с JTD-та. Та се поразрових в нета и гледам, че хора по други форуми са решили проблема, като са сложили обикновен маховик и феродов диск с пружини. Освен да поразсъждаваме
    от цялата работа ще претоварваш ударно съединителя и или той или скоростната кутия след него ще го отнесат...


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

  3. #3

    Default

    Според мен би трябвало да стане, стига пружините на феродовият диск да отговарят като тези на маховика. Като брой,дебелина на витката и т.н

  4. #4
    Старши алфист
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    София/Благоевград
    Age
    42
    Posts
    704

    Default

    Quote Originally Posted by chavetoo View Post
    Според мен би трябвало да стане, стига пружините на феродовият диск да отговарят като тези на маховика. Като брой,дебелина на витката и т.н
    Е да ама не , вчера си получих турското валео и на феродовия диск няма никакви пружини. Иначе принципно ако се намери един феродов със същите измерения и с пружини би трябвало да стане. В някакъв форум четох за един човек, който около 40 000 няма никакви ядове така
    166, 2.4 JTD'00

  5. #5

    Default

    Нормално е да няма демпферни пружини на феродовият диск след като са сложени на маховика. Ако може да се намери маховик който да е едно към едно като демпферният е въпрос на малко време да отидеш в специализиран магазин за дискове и да се сложи от друг автомобил такъв с пружини. Никога не съм виждал такъв маховик и не знам каква е идеята маховика да е демпферен вместо да си е класическото изпълнение. Също така какво се скапва при един такъв маховик.

  6. #6
    Turbo Ninja Bobo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    45
    Posts
    7,990

    Default

    Само да поясня нали знаете на какво се закача маховика Та да не стане няква грешка - тва не е спортен филтър а демферен маховик на коляновия вал!
    0888 232 484 - Бобо Extreme Service

    Alfa 145 QV Turbo VS Alfa GTV 3.2 24V 04'
    Alfa 156 05' 1.9 16V M-JET, Fiat Brava 1.9 JTD , Алфа 164 Super, Alfa 147 JTD малкото GTA, Alfa 155 2.0 16v Super

  7. #7
    Старши алфист
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    София/Благоевград
    Age
    42
    Posts
    704

    Default

    Quote Originally Posted by Bobo View Post
    Само да поясня нали знаете на какво се закача маховика Та да не стане няква грешка - тва не е спортен филтър а демферен маховик на коляновия вал!
    Аз лично допусках . Не става въпрос да седнеш и да си измайсториш един маховик. Ясно е, че ако не е балансиран примерно ше береш ядове. Става въпрос, че принципно става и аджеба дали някой е открил такъв маховик конкретно за алфите, тъй като за други марки Валео предлагали готов кит с твърд маховик и пружини на феродовия диск (за дизеловите пежа ако не се лъжа). А от тука би трябвало да следва, че тоя проклетник не е 100% задължителен . До колкото разбрах негативите са само в посока на комфорта (не се обират вибрациите в такава степен). Бобо, ти като врял и кипял, кажи не би ли станал маховика от двулитровка примерно, или от 164? Или не си ги сравнявал?
    166, 2.4 JTD'00

  8. #8
    Turbo Ninja Bobo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    45
    Posts
    7,990

    Default

    Quote Originally Posted by Chimev View Post
    Аз лично допусках . Не става въпрос да седнеш и да си измайсториш един маховик. Ясно е, че ако не е балансиран примерно ше береш ядове. Става въпрос, че принципно става и аджеба дали някой е открил такъв маховик конкретно за алфите, тъй като за други марки Валео предлагали готов кит с твърд маховик и пружини на феродовия диск (за дизеловите пежа ако не се лъжа). А от тука би трябвало да следва, че тоя проклетник не е 100% задължителен . До колкото разбрах негативите са само в посока на комфорта (не се обират вибрациите в такава степен). Бобо, ти като врял и кипял, кажи не би ли станал маховика от двулитровка примерно, или от 164? Или не си ги сравнявал?
    Би станал всеки махпвик в комплект с принадлежащия му съединител, задължително обратен и със спазено разстояние на болтовете, НО не там е проблема комфорта е най-малкото за което бих се притеснявал аз Демферният маховик и демферната шайба на вала освен че играят роля за комфорта "омекотяват" и натоварването в/у коляновия вал и може да се окаже че без демфери колата ще върви докато издържи вала - после
    0888 232 484 - Бобо Extreme Service

    Alfa 145 QV Turbo VS Alfa GTV 3.2 24V 04'
    Alfa 156 05' 1.9 16V M-JET, Fiat Brava 1.9 JTD , Алфа 164 Super, Alfa 147 JTD малкото GTA, Alfa 155 2.0 16v Super

  9. #9
    Старши алфист
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    София/Благоевград
    Age
    42
    Posts
    704

    Default

    Това значи ли, че коляновия вал на по-новите дизели е по-слаб или олекотен примерно? Защото старите дизеляци си пърпорят по милион и без тая екстра
    166, 2.4 JTD'00

  10. #10
    JTD проповедник trustworthy's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    5,167

    Default

    Quote Originally Posted by Chimev View Post
    Това значи ли, че коляновия вал на по-новите дизели е по-слаб или олекотен примерно? Защото старите дизеляци си пърпорят по милион и без тая екстра
    'Стар' дизел с обем 2000 кубика, да кажем, е давал около 2 пъти по-малко коне и въртящ момент в сравнение с модерен дизел. Няма как да е 'по-слаб' валът при това положение.
    Коляновия вал, въобще коляно-мотовилковия механизъм и прилежащите прериферии се изработват на база изчисления на якост и вибрации за конкретния двигател . Ако си сигурен, че вибрационните характеристики няма да се променят, ако сложиш плътен маховик и съединител с демпферни пружини, ок. Иначе може да промениш резонансните честоти на системата като може нищо да не се случи, а може и да се случи...Бобо каза какво може да очакваш.
    Last edited by trustworthy; 31-07-2009 at 23:21.
    _______
    146 JTD - ex
    Renault Megane II 1.5 dci - ex

    Nissan Qashkai 2.0 CVT - current

  11. #11

    Default

    Колеги то е ясно за какво служат въпросните пружини в едно такова нещо. Ако се спазят размерите и тежината на маховика не мисля, че ще има някакъв проблем. Както казах по нагоре никога не съм виждал и не знам каква е идеята да е на маховика а не на феродовият диск, може би има повече пружини. А и да не забравяме, че и умишлено се намалява тежината на маховика при някой автомобили.

  12. #12
    AO member Dodo 155's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    46
    Posts
    2,381

    Default

    Ето тук и с това няма да имате проблем за една такава конверсия http://alfastumper.dk/oscommerce_st/...oducts_id=1460

    Цената е малко висока - излиза около 2260 лв. без доставка, която ще е около 100 лв. за тая пратка.

    Според мен си заслужава, ако се налага да се сменя и маховикът, защото така и така ще трябва да се купува нов.
    От друга страна, този комплект е усилен, с 25% повече сцепление

  13. #13
    Turbo Ninja Bobo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    45
    Posts
    7,990

    Default

    Quote Originally Posted by Dodo 155 View Post
    Ето тук и с това няма да имате проблем за една такава конверсия http://alfastumper.dk/oscommerce_st/...oducts_id=1460

    Цената е малко висока - излиза около 2260 лв. без доставка, която ще е около 100 лв. за тая пратка.

    Според мен си заслужава, ако се налага да се сменя и маховикът, защото така и така ще трябва да се купува нов.
    От друга страна, този комплект е усилен, с 25% повече сцепление
    Човека гледа да спести 800 кинта от маховик ти му предлагаш да даде 2400лв за съединител който дори не е ясно кво ше получиш по пощата
    0888 232 484 - Бобо Extreme Service

    Alfa 145 QV Turbo VS Alfa GTV 3.2 24V 04'
    Alfa 156 05' 1.9 16V M-JET, Fiat Brava 1.9 JTD , Алфа 164 Super, Alfa 147 JTD малкото GTA, Alfa 155 2.0 16v Super

  14. #14
    Старши алфист
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    София/Благоевград
    Age
    42
    Posts
    704

    Default

    Quote Originally Posted by Bobo View Post
    Човека гледа да спести 800 кинта от маховик ти му предлагаш да даде 2400лв за съединител който дори не е ясно кво ше получиш по пощата
    Значи да поясня, че (надявам се ) маховика ми е ок, поне няма симптоми. Като се разчаркова ще се види. Съединителя ще се сменя идните дни и се поразрових за инфо около цялата тая работа. Просто темата не е разисквана в нашия форум (поне аз не открих), а може да се каже, че не е маловажна
    166, 2.4 JTD'00

  15. #15
    S.T.A.L.K.E.R. Galeano's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Бургас
    Age
    42
    Posts
    864

    Default

    При ауди тди знам ,че става от един приятел които е направил трансплантация със стария маховик. Но при нашите не се продава феродов диск с пружини. Освен това според мен ,трябва да се сложи и обикновен маховик понеже съединителя с пружини идва по дебел от този дето е без.
    Имам един въпрос. При свалена кутия как се проверява дали демферния маховик е пътник.
    Last edited by Galeano; 01-08-2009 at 22:29.
    Alfasud/156 1.8ex
    156 2.4 JTD/156 2.5 Q-system/Uno 1.3Turbo i.e-again/Yamaha R6

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •