Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Thread: Алфа 146, опират ли ви задните гуми в бронята?

  1. #1
    Запален алфист alfa_erazor's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    София/Добрич
    Age
    41
    Posts
    128

    Default Алфа 146, опират ли ви задните гуми в бронята?

    Здравейте, не открих отговор с търсачката и затова пускам темата.

    Имах наскоро дълги пътувания с натоварена кола, и открих че при неравности тип "вълна", когато колата се "залюлява" повече, задните гуми опират в бронята доста често, първо мислих че е много натоварена, защото бях с 2-ма отзад и пълен багажник.
    Но след това се случи същото и с 3-ма отзад на празен багажник. И си мисля че не е много нормално.

    Казаха ми че може да е от амортисьорите, ходих при един чичка да ги гледа в сервиза му, и според него нищо им нямало даже били нови. Проблема ми бил в гумите, били много големи като радиус и ширина

    Гумите ми са по книжка 195/55/15 колата я купих със 195/50/15, които си бяха отишли вече.

    Та нормално ли е това опиране, случва ли се при вас като возите хора отзад, при това малко растояние между гумата и бронята на този модел, предполагам че често се случва?

    Слагам снимки за да видите растоянията между задните гуми и бронята, и една снимка отстрани да се види колко излиза гумата, с червено е мястото където има най-много следи от гума.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_5279.jpg   IMG_5280.jpg   IMG_5281.jpg  

    146 1.9 JTD, 99'

  2. #2
    JTD проповедник trustworthy's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    5,167

    Default

    Не е нормално въобще. Не, че има толкова значение, но по книжка би трябвало да ти дават 185/60/14, защото, ако не се лъжа, всички жтд излизат от завода с 14-ки.
    Аз съм карал с 195/55/15 и с 205/50/15 и не съм имал никакви ядове, но съм с оригиналните джанти за куве. Може при теб опирането да идва от неподходящ офсет на твоите джанти...или да са ти омекнали пружините нещо...

    П.С. В крайна сметка в момента с какъв размер гуми си?
    Last edited by trustworthy; 13-08-2009 at 23:54.
    _______
    146 JTD - ex
    Renault Megane II 1.5 dci - ex

    Nissan Qashkai 2.0 CVT - current

  3. #3
    Запален алфист
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Sofia
    Posts
    134

    Default

    [QUOTE=alfa_erazor;543391]Здравейте, не открих отговор с търсачката и затова пускам темата.

    Имах наскоро дълги пътувания с натоварена кола, и открих че при неравности тип "вълна", когато колата се "залюлява" повече, задните гуми опират в бронята доста често, първо мислих че е много натоварена, защото бях с 2-ма отзад и пълен багажник.
    Но след това се случи същото и с 3-ма отзад на празен багажник. И си мисля че не е много нормално.

    Ми по принцип не би трябвало да опираш,зависи какво имаш предвид под натоварена, (3 x 120 =360)
    146 JTD-2000г.
    Punto 1.2

  4. #4
    професор-маняк marian2784's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    parma italy/казанлък
    Age
    39
    Posts
    577

    Default

    колега и моята опира след като смених джантите,сега съм с 205/50/15 и дори след обработка с флекса малко опира на големи неравности,на мен ми опира даже и в ръба на калника,сега ще сменям пружините с спортни па да видим как ще е
    alfa romeo 145 1.3 boxer K&N replacement MOMO GT2 WHEELS OMP Lowering Springs kit now on GPL rest in peace
    alfa romeo 147 2.0 ts DISTINCTIVE MY07 powered by Landi Renzo GPL

  5. #5

    Default

    Нормално е да ти опира с по-голям размер гуми, в твоя случай сигурно и джантите играят роля. Аз бях с едни 15ки с гума 190/50 и с един по-тежък човек и през по-големите неравности опираше, а с малко повече хора или багаж нонстоп стържеше. Е продадох джантите и си минах на размера по каталог, щото ме дразнеше ацки много

  6. #6
    Запален алфист alfa_erazor's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    София/Добрич
    Age
    41
    Posts
    128

    Default

    Quote Originally Posted by trustworthy View Post
    П.С. В крайна сметка в момента с какъв размер гуми си?
    В момента съм с 195/55/15 на същите джанти с които я взех. просто и сложих "стандартните" гуми за 15" джанти.

    Quote Originally Posted by monimsl View Post
    Ми по принцип не би трябвало да опираш,зависи какво имаш предвид под натоварена, (3 x 120 =360)
    Ами отзад 3-мата не бяха сумисти да кажем 200кг някъде общо тегло.

    Пълна кола с 5 човека с нормално телосложение опира ли ви?
    То доста зависи и от пътя, аз от стара загора до софия, с 1 човек отзад и пълен багажник, предимно с сакове с дрехи, не опря никъде, но в София, на слизане от цариградско към младост в посока от пловдив, след като се слезе от 'детелината' малко преди да минеш под цариградско има една такава 'вълна' и опря пак.

    Това пружини ли е, амортисьори ли е, харесах си е тоя сервиз тук http://www.autoexpress-2.com/diagnostik.html на техния стенд ще може ли да кажат дали са в ред тия неща?
    Last edited by alfa_erazor; 14-08-2009 at 10:08.

    146 1.9 JTD, 99'

  7. #7
    Болен алфист Sergey_gigov's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    сливен
    Age
    42
    Posts
    1,122

    Default

    Quote Originally Posted by marian2784 View Post
    колега и моята опира след като смених джантите,сега съм с 205/50/15 и дори след обработка с флекса малко опира на големи неравности,на мен ми опира даже и в ръба на калника,сега ще сменям пружините с спортни па да видим как ще е
    тогава ще опираш повече даже -колата ще падне надолу
    alfa romeo 146 boxer 1.7.16V head unit :Nakamichi cd 500;amplifier front & sub : DLS A4; DLS A5;Front :iridium 1i;3;Gothia 6;sub:Iridium 12 i

  8. #8
    Запален алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    София
    Posts
    291

    Default

    Quote Originally Posted by trustworthy View Post
    ... Може при теб опирането да идва от неподходящ офсет на твоите джанти...
    Това е диагнозата, аз съм слагал метални джанти от друг модел алфа, естествено с различен офсет, и опираха отзад по същия начин при натоварване.
    Ако не се лъжа офсета на оргиналните джанти е ЕТ35, но най-добре провери из с търсачката.

    AR 145 QV '97

  9. #9
    JTD проповедник trustworthy's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    5,167

    Default

    Разликите в диаметъра на гумата (защото той е най-важния!) м/у 195/55/15, 195/50/15 и 205/50/15 не оказват никакво влияние, ако гумата стои правилно в подкалника. Може да се види на калкулатора.
    С правилния офсет и ширина на джантата няма никакви ядове с опиране. Купетата на 145/6 са предвидени за 195/55/15, защото това е заводският размер за 1.8Тс и куве/ти-ай.
    Много важен момент е, че оригиналните 15-ки за 145/6 са с ширина 6.5J а не 7J, както са повечето афтермаркети, дето се слагат
    По-широка джанта + по-голям офсет...еми ще поопират тук-таме
    Другият вариант е да се търси окачване с по-къс ход евентуално, но без много снишаване.
    Last edited by trustworthy; 14-08-2009 at 10:55.
    _______
    146 JTD - ex
    Renault Megane II 1.5 dci - ex

    Nissan Qashkai 2.0 CVT - current

  10. #10
    Болен алфист DerMeister's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    София
    Age
    38
    Posts
    1,180

    Default

    Моята е с 185/60/14 и някакви фиато-ви лети джанти, не знам какъв офсет имат и дали е като на нормалните, но с 4 човека и багаж при големи неравности и висока скорост ми опира отзад някъде там. Много рядко де. Трябва да карам бързо и да има голямо слягане на настилката и тогава става. И аз много се чудех....
    Алфа Ромео 146 1.6TS 1999
    Mazda 6 2.3 2005

  11. #11
    Запален алфист Blade's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Варна, София
    Posts
    234

    Default

    И аз съм със 195/50/15' и като купих колата и натоварих трима отзад, отвреме навреме опираше. Но откакто смених гумите, закрепих праговете и стегнах броните, съм я товарил на макс и пак не е опирала. Но тези гуми, с които съм ги има като алтернативен размер в книжката, докато за jtd-то мисля, че не са тея алтернативните.
    Alfa Romeo 146 1.4 TS 16V 103hp '98 Junior - бивша

  12. #12
    Запален алфист alfa_erazor's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    София/Добрич
    Age
    41
    Posts
    128

    Default

    Как да разбера какъв е "офсета" на джантите?

    146 1.9 JTD, 99'

  13. #13
    започва да се пристрастява clockmaster's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Sofia
    Posts
    88

    Default

    Quote Originally Posted by alfa_erazor View Post
    Как да разбера какъв е "офсета" на джантите?
    Обикновено е щампован някъде по нея - ако не се вижда по обръча, демонтирай я и виж на гърба, между дупките на болтовете. Означен е с буквичката J.
    Alfa Romeo 146 1.4 TS / 11'99

  14. #14

    Default

    при мен пък докато бях на 15-ки ама там бях на 195/60 такива си бяха като взех колата опираха с 3-ма човека горе на самия калник и сега с 205/45/16 пак там си опират с 2-3ма човека ама в броните не са ми опирали с 15-ките бях с J6.5 а с 16 J7

  15. #15
    Запален алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    София
    Posts
    291

    Default

    Quote Originally Posted by clockmaster View Post
    Обикновено е щампован някъде по нея - ако не се вижда по обръча, демонтирай я и виж на гърба, между дупките на болтовете. Означен е с буквичката J.
    J е ширината на джантата в инчове (6.5 или 7 инча примерно). Офсета се означава с ЕТ:
    http://www.avtogumi.com/bg/polezno/parametri_janti.php
    Тук има параметрите за различните модели на АР:
    http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=11822
    Last edited by chico; 14-08-2009 at 15:52.

    AR 145 QV '97

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •