Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast
Results 76 to 90 of 97

Thread: От 225/45/17 на 235...

  1. #76

    Default

    Quote Originally Posted by Linkestis View Post
    geniusloci без да се обиждаш но точно тези твърдения съм определил като "разкази под шипковия храст".
    Лошо няма, явно се имаш за повече от хората, разработили колата. Тесните и дебели гуми са въпрос на физика. Триенето не зависи от площта, но масата се разпределя върху нея, по-малка контактна площ, повече маса на единица площ. По-дебели гуми, за да обират неравностите и, зада се запази диаметъра при по-малка джанта.
    Last edited by geniusloci; 20-10-2011 at 22:59.

  2. #77

    Default

    Извинявай!Не те прецених!
    nicola 59 каза:....трее да помислиш по въпроса за засилването,понеже в момента можеш да спреш,и хеопсовата пирамида,ма не си в състояние да засилиш и кучешка колиба.

  3. #78

    Default

    Quote Originally Posted by geniusloci View Post
    Триенето не зависи от площта
    Искаш да кажеш,че кълбо и плоча с еднакви тегла имат равно триене?!
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  4. #79

    Default

    Да: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%...B5%D0%BD%D0%B5

    Друг е въпроса, ако го зачоплим с размери и въртяща се гума, но в идеални условия контактната площ няма значение всичко зависи от коефициента на триене и силата на притискане (масата на автомобила). До неотдавна и аз бях на друго мнение, де

  5. #80

    Default

    Quote Originally Posted by leketo84 View Post
    АХаххахах ужас в поста се виждат за колко J какви размери гуми отговарят , сориии твойте джанти са 7.5 J извинявай за не пълния отговор !

    ---------- Post added at 18:09 ---------- Previous post was at 18:06 ----------



    Аз си праскам с 225/45/17 зимни , на един сезон са ми вече KLEBAR и съм много доволен от към ровене из снега
    Мерси колега за информацията. Това ще ми е първата зима с 166-цата и за това питам, искам да съм оптимално безопасен за себе си и околните, а и проходим. В интерес на истината, най-добре и аз мисля че ще е с 205/50/16 но не ми се търсят 16" джанти. Мислих за вариянта 205/50/17 но в таблицата е минималния размер за мойте джанти......... Та, явно ще съм с 225/45/17.

  6. #81
    Баш Душманин Член на клуба Коки's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    София
    Posts
    1,692

    Default

    Quote Originally Posted by geniusloci View Post
    ...Тесните и дебели гуми са въпрос на физика...
    Физиката обаче не дава еднозначни отговори, тъй като животът е доста шарен, т.е. практиката е по-сложна от теорията. А именно: да, в дълбок сняг по-тесните гуми са по-добри от по-широките. Въпросът е къде караш от октомври-ноември до март-април. Отговорът е строго индивидуален. Всеки живее на различно място, има различни маршрути и т.н. Големите улици в София се чистят и по тях няма дълбок сняг. Главните извънградски пътища - също. Освен това, през въпросния период има известен брой дни със сняг, но и голям брой дни без сняг. Въпрос на лична преценка е колко често, къде и в какви условия кара човек, респективно какви гуми му трябват. Тесните гуми може да са добри за сняг, но не са толкова добри за сухо или мокро. За себе си съм установил, че много по-голяма част от пробега ми през въпросния период е при суха или мокра настилка, отколкото при заснежена.

    За протокола, лятото карам с 235/45/17, а зимата - с 215/55/16.
    Alfa Romeo 166 2.4 JTD - R.I.P. | Mercedes E 320 CDI
    Маркетинг в интернет


  7. #82

    Default

    Разликата на сухо няма да се дължи толкова на размера, колкото на типа гума, но карай. Все пак триенето не зависи от площта, т.е. на сухо просто ще имаш загуба на стабилност в завои, но това.. при високи скорости (говорим спрямо стандартни 225). Широки зимни вдижат и разхода, на мен дори 205-ците вдигнаха осезаемо спрямо летните (навън е топло и сухо).

    За тези гуми променял ли си по някакъв начин отчитането на километража? Щото те и като диаметър са по-големи, макар и с малко?

  8. #83
    Баш Душманин Член на клуба Коки's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    София
    Posts
    1,692

    Default

    Quote Originally Posted by geniusloci View Post
    ...За тези гуми променял ли си по някакъв начин отчитането на километража? Щото те и като диаметър са по-големи, макар и с малко?
    Не съм го променял. Диаметърът отговаря на този на 235/45/17, с каквито карам лятото. От 2002 г. на 166 по книжка дават и 2-та размера: 225/45/17 и 235/45/17. Аз минах на по-големия размер именно заради диаметъра - изглежда ми по-адекватен. 205-тиците пък изглеждаха и ниски, и тесни дори на 6.5 инчовите железни 16" джанти. Тасовете ми стърчаха и ги изпочупих по бордюрите. 215-ките са идеални на ширина и не задирам джантите, пък и зимните гуми гледам да са с по-висок профил (точно за това слагам 16").
    Alfa Romeo 166 2.4 JTD - R.I.P. | Mercedes E 320 CDI
    Маркетинг в интернет


  9. #84

    Default

    Зависи на кои джанти, миналата седмица взех за зимни едни от тези на дупките (честно казано - не ми харесват, но бяха буквално нови и са 5, та имам резервна) и бридстоунките, които свалих от предните джанти, стоят много по-различно - уж пак 16 цола, но явно ширината на джантата има значение - не погледнах предварително каква е.

  10. #85
    Баш Душманин Член на клуба Коки's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    София
    Posts
    1,692

    Default

    Quote Originally Posted by geniusloci View Post
    Зависи на кои джанти...
    Ами аз съм написал - железни, 6.5 инча. По-тесни на 166 не знам да са слагали. След като 205-тиците стоят зле на най-тесните джанти, какво остава за по-широките? Затова минах на 215-ки. А също и заради височината.
    Alfa Romeo 166 2.4 JTD - R.I.P. | Mercedes E 320 CDI
    Маркетинг в интернет


  11. #86
    Moderator Boby's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    2,568

    Default

    Да не пускам нова тема, ще питам тук. Ще взимам летни гуми и искам да сложа 235/45/17 вместо 225/45/17. Джантите са ми като тези http://media.photobucket.com/image/a...1.jpg%3Fo%3D39 Та някой ката ли с такива джанти с гуми на 235?Дали ще опират в подкалниците или някъде другаде?
    Opel Astra J
    ex:
    Alfa Romeo 164 2.5TD
    Alfa Romeo 166 2.0 Т.S. CF3 LPG
    Alfa Romeo 164 2.0T.S.
    Alfa Romeo 166 2.0 V6Turbo

  12. #87

    Default

    Доста от нас са с 235.Слагай без проблеми
    nicola 59 каза:....трее да помислиш по въпроса за засилването,понеже в момента можеш да спреш,и хеопсовата пирамида,ма не си в състояние да засилиш и кучешка колиба.

  13. #88
    Moderator Boby's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    2,568

    Default

    Ок, мерси за отговора.
    Opel Astra J
    ex:
    Alfa Romeo 164 2.5TD
    Alfa Romeo 166 2.0 Т.S. CF3 LPG
    Alfa Romeo 164 2.0T.S.
    Alfa Romeo 166 2.0 V6Turbo

  14. #89
    Алфист gigi's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    88
    Posts
    2,229

    Default

    Аз съм точно с показаните от теб джанти и 235-45-17 и нямам никакви грижи. Далеч по добре е от 225

  15. #90

    Default

    Има си калкулатор на доста от сайтовете за реклама и продажба на гуми и там много добре е дадено допустимите различия дадени от производителя в мм., дори оцветени в зелено и червено .
    Всички отклонения оцветени в червено дават отражение изразени в нежелателно триене в калници и износване на гуми при движение в завои, натовареност от тежест и др.
    Който иска да се гъзарее - да го прави, но това се заплаща рано или късно.
    Alfa Romeo 146 1.6 TS '97
    Alfa Romeo 166 2.0 TS '02
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD '05

Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •