Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23

Thread: въпрос за напрежение на фаровете

  1. #1
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    софия
    Posts
    50

    Default въпрос за напрежение на фаровете

    Колеги,ако някой знае да каже какво трябва да е напрежението на крушките за къси светлини. Колата е 33 1 серия и при мен мултицета показва 9,2 волта.Много слабо светят фаровете и не знам от какво е.Благодаря на отзовалите се!
    alfa 33 1.5 boxer-85

    Да обичаш значи да даваш,а по-скъпа любов от алфа нема

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    София
    Posts
    738

    Default

    Quote Originally Posted by ventutsy View Post
    Колеги,ако някой знае да каже какво трябва да е напрежението на крушките за къси светлини. Колата е 33 1 серия и при мен мултицета показва 9,2 волта.Много слабо светят фаровете и не знам от какво е.Благодаря на отзовалите се!
    При работещ двигател около 13.5 - 13.7 волта. Щом ти показва 9.2 значи или алтернаторът ти не работи или релето е нагоряло

  3. #3
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    .... или нагорял кабел.
    точка

  4. #4
    Прост Инженер Panchev's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Пловдив
    Age
    52
    Posts
    221

    Default

    А бе може и да не е от алтернатора, а от недобър контакт, следствие на ръжда и сулфатизация по инсталацията, замасяването и пр. Тва за алтернатора и релето ще е вярно, ако са такива стойностите на изхода на самия алтернатор. Но, ако там имаш 13.6-14.4V, а на фаровете 9V, причината е в жиците!
    А! Докато го напиша и kolev ме изпреварил. Нищо, моето пък е по-изчерпателно!

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    София
    Posts
    738

    Default

    Quote Originally Posted by Panchev View Post
    А бе може и да не е от алтернатора, а от недобър контакт, следствие на ръжда и сулфатизация по инсталацията, замасяването и пр. Тва за алтернатора и релето ще е вярно, ако са такива стойностите на изхода на самия алтернатор. Но, ако там имаш 13.6-14.4V, а на фаровете 9V, причината е в жиците!
    А! Докато го напиша и kolev ме изпреварил. Нищо, моето пък е по-изчерпателно!
    Ох, много неща може да са, ама .... като хората не са специалисти...

  6. #6
    Sprint-er Член на клуба MrX's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Перник
    Age
    45
    Posts
    1,912

    Default

    Калпава маса + инсталация на 20 години = слаби фарове

  7. #7
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Ако динамото е наред,тоест на изхода му има над 14 волта,нещата се оправят кардинално с две релета.Тънкия момент е да се вземе захранващо напрежение директно от динамото.Така се избягва пада на акумулатора и цялата инсталация.Добре е релетата да са с 5 крачета,като има два изходни НО.Тоест 87,а не едното да е 87,а другото 87а.Кабелите са 1.5 квадрата.Ако се сложат 2.5 е още по-добре.Схемата не е революционна,но много проста и ефективна.Силовата линия е:Задължително 2.5 мм кабел от динамото,бушон 20А,на клема 30 на релето,от клеми 87 се прокарват кабелите до фаровете.Това само за едните светлини.Примерно само за късите.За дългите се прокарва абсолютно същата схема.
    Оперативната схема е по-лесна.На крачетата 85 се подава маса от най-удобното място.
    На крачета 86 се подава оперативно напрежение от фасунгата на единия фар.Съответно от късите и дългите светлини.По желание се слагат нови фасунги,продават ги навсякъде,а може и да се използват старите.Просто кабелите се режат и изолират.
    Има няколко тънки момента!

    Едит:Адаша по-горе е казал и за масата.Тя също трябва да се освежи!
    Силовите кабели,трябва да са ,колкото се може по-къси.Бушоните да не са по-малки от 20А.Иначе се получава и в тях пад.Най-голямата глупост е да се сложат релетата в купето и кабелите да обикалят по коша.Ако искате добри фарове-естетиката е на последно място.За това,кабелите къси,а релетата до единия от фаровете.Кой,ще решите сами.Другото е релетата да са 40А.Стават и 30А,но не и 20 или 15 ампера.Защо!?
    Правилно!Не искаме пад на напрежението.
    Ако на някой нещо не му е ясно да пита смело!
    Last edited by mordohy; 30-10-2009 at 01:17.
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  8. #8
    Прост Инженер Panchev's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Пловдив
    Age
    52
    Posts
    221

    Default

    Класическа схема от mordohy за решаване на проблеми с калпави стари инсталации! Аз я бях приложил едно време на един от старите ми автомобили, който имаше проблеми със стартера. След малко чудене и мерене се оказа, че на шалтера идват едва 9V, които явно невинаги бяха достатъчни, за да се получи магията. Оттам вече беше лесно - реленце, сигнал от старото място и захранващи кабели директно от акумулатора.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    София
    Posts
    738

    Default

    Още не знаем алтернаторът дали работи, а вие опасахте колата с жици и релета. А и като гледам този колега не е много в час с електрото така, че успокойте топката все пак.
    Колега, колко ти е напрежението в/у акумулатора при запален двигател с включени и изключени къси светлини?

  10. #10
    Младши алфист
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Blagoevgrad
    Posts
    12

    Default здравеите

    аз сащо имам подобен проблем ,сутрин преди да загрее колата 50 -60 градуса фаровете ми премигват на такта на музиката ,след като загрее колата всицко е как трябва...сега правя сметка да сменям ремака на динамото ,като си мислия да е от него проблема .

  11. #11
    Запален алфист zilala's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Sofia
    Posts
    474

    Default

    Много е възможно и от него да е ,аз моя преди да го сменя зареждаше на 12.7 след смяната и опъването качи на 13.8-14.1 според зависи

    ---------- Post added at 10:09 ---------- Previous post was at 09:58 ----------

    Погледни също четките как са на алтернатола ,ти каза че си първа серия и мисля че може да ги извадиш без да разглобяваш и славяш

  12. #12
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Quote Originally Posted by Stranger65 View Post
    Още не знаем алтернаторът дали работи, а вие опасахте колата с жици и релета. А и като гледам този колега не е много в час с електрото така, че успокойте топката все пак.
    Колега, колко ти е напрежението в/у акумулатора при запален двигател с включени и изключени къси светлини?
    Страннико,пак си писал,преди да помислиш!Схемата е класическа и е директно взета от Москвич-412!Доколкото знам,това е единствения автомобил с тая схема и единствения,който на колкото и години да е има перфектно напрежение на фаровете.Схемата я препоръчвам горещо на всички 33-ки,както и на всички стари автомобили,че и на някои от по-новите с калпави схеми.
    За динамото сме изписали доста.Ако е изправно и ремъка е опънат достатъчно,то той трябва да дава 14-14.4 на акумулатора.По-ниското напрежение е от тънък кабел до акумулатора или калпави диоди.Старите регулатори също имат по-ниска стойност и това е всичко.Ако има стойности по-големи от 14.4-14.5,значи акумулатора си е тръгнал.Толкова е просто,а се прекарваме през девет дерета и пак сме жадни.
    Като гледам и модовете,колко са трили и ми става ясно,че и тая тема върви към
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    София
    Posts
    738

    Default

    Quote Originally Posted by mordohy View Post
    Страннико,пак си писал,преди да помислиш!Схемата е класическа и е директно взета от Москвич-412!Доколкото знам,това е единствения автомобил с тая схема и единствения,който на колкото и години да е има перфектно напрежение на фаровете.Схемата я препоръчвам горещо на всички 33-ки,както и на всички стари автомобили,че и на някои от по-новите с калпави схеми.
    За динамото сме изписали доста.Ако е изправно и ремъка е опънат достатъчно,то той трябва да дава 14-14.4 на акумулатора.По-ниското напрежение е от тънък кабел до акумулатора или калпави диоди.Старите регулатори също имат по-ниска стойност и това е всичко.Ако има стойности по-големи от 14.4-14.5,значи акумулатора си е тръгнал.Толкова е просто,а се прекарваме през девет дерета и пак сме жадни.
    Като гледам и модовете,колко са трили и ми става ясно,че и тая тема върви към
    На японските коли напреженоето вече е 14,7V. На Загряла кола напрежението трябва да е 13.7 - 13.8V. И не забравяй, че всеки един акумулатор започва да кипи след 13.8V, с изключение на тези за новите японски коли

  14. #14
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Quote Originally Posted by Stranger65 View Post
    На японските коли напреженоето вече е 14,7V. На Загряла кола напрежението трябва да е 13.7 - 13.8V. И не забравяй, че всеки един акумулатор започва да кипи след 13.8V, с изключение на тези за новите японски коли
    Малка добавка.На японските е до 14.6 и съм писал за това за акумулаторите Топ-Ла и Бош Силвер и останалите,а за останалото-пиши така и във 145/6 или в общ технически и ти гарантирам БАН за невярна информация.Прочети си само данните в поста си и си отговори,кое е вярно и кое е неистина.Приемам,че нещо не си го осъзнал и е неистина,а не откровенна лъжа!
    Иначе всички японски инженери са тъпаци и откровенни саботьори!
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  15. #15
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    софия
    Posts
    50

    Default

    значи наистина връзките са стари и с недостатъчно ефективна проводимост.оказва се обаче че релето което трябва да регулира нивото на зареденост на акумулатора на моменти проявява типично алфов характер(работи само когато не го мързи и когато е на кеф).Акумулатора и нов ама монтански.И резултата е ясен.Сега на първо време купих по-мощни крушки и има подобрение във видимостта.Трябва да почистя всички връзки,котакти и легла на бушоните и масите.Затова се чудя кой е най-лесния начин това да се направи(някакъв спрей или шкурка и поялник).Общо взето цялата ел.инст. е за сериозна профилактика,ето сега и стрелката на километража откача(на моменти работи перфектно,но като срещна някоя добра бг дупка и стрелката пада на 0 и след извесно отново се пробужда).Предложете наи-лесния и бърз начин за профилактика на ел.системата и като сменя релето се надявам нещата да се закрепят.Благодаря на всички за отговорите.
    alfa 33 1.5 boxer-85

    Да обичаш значи да даваш,а по-скъпа любов от алфа нема

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •