Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35

Thread: Така наречения oil heat exchanger

  1. #1

    Default Така наречения oil heat exchanger

    ......предполагам знаете коя джаджа е, снимал съм го свален по долу в мнението......
    От доста време ми е трън в очите, и мисля да го отстраня от служба......доколкото ми стига логиката, в едната тръба влиза вода от блока на двигателя, която се загрява по бързо от маслото при стартиране на двгто, преминава през оребренията във въпросната джаджа, и в началото помага за по бързо стопляне на маслото.....или поне така мисля......водата после влиза в долен отвор на термостата, който я вкарва в блока докато все още е затворен........значи при 4000обм задържани при 30 мин работа на двг на прав път, при външна темп 10 градуса, температурата на водата ми е 88-92 градуса, а на маслото не качва над 81.......това при положение че водата по горната логика минава през онова, през което минава и маслото докато обхожда масления филтър......значи излиза че водата отдава топлина на маслото......ся не знам как е по добре, но масълцето е основното плацикащо се нещо в двигателя, екуто не взима инфо и от него за темп на двг, и съответно да дава по богата смес ако е студено, за разлика от водата......кои знае какви негативни ефекти от това маслото да е с 5-10-15 градуса по студено не виждам при загряла вече кола, затова мисля да го махна, тъй като имам какво да сложа на негово място, за да се хваща филтъра както досега.......

    Някакви мнения За и Против операцията?????

    Предполагам че няма да е приятно за двг ако маслото стопля една идея по бавно поради липсата на вода която стопляйки се по бързо да му отдава температура, но аз избягвам да юркам над 3к обм поне 15-20 мин след като запаля колата......но пък водата ще стопля една идея по бързо, което е по добре......
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_4019.jpg   IMG_4020.jpg  
    Last edited by ФЕРАРИСТ; 13-11-2009 at 19:33.
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  2. #2
    Старши Kuker's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    гр.София
    Age
    45
    Posts
    1,697

    Default

    А дали маслото не отдава топлина на водата в даден момент, при товар или работа на място?Може да направиш един байпас на маркучите, и да следиш температурата.Ако го махнеш заедно с маркучите, може да се лишиш от около 200-300 грама охладителна течност.Май тия маркучи не бяха къси?

    "Lasciate ogni speranza, voi ch'entrate"

  3. #3
    Запален алфист n_netov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ловеч
    Posts
    309

    Default

    Против.
    Те конструкторите ако не е имало смисъл е нямало да го сложат. Освен това е щяла да бъде и една идея по-евтина. Аз специално пък много се кефя, че има такова подгряване.
    А се и съмнявам, че ще загрява по-бързо.
    Вероятно има и момент когато маслото се охлажда от охлаждащата течност която минава там.
    Ако имаш обаче някаква специална идея за там си я реализирай.
    Alfa Romeo 156 1.8 T.SPARK

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by kuker View Post
    А дали маслото не отдава топлина на водата в даден момент, при товар или работа на място?
    То загрява и изстива по бавно, веднъж загряла колата, и при нормално каране само водата може да загрява допълнително маслото(ако мога да вярвам на показанията които виждам), тъй като то скача над 100С само при яко пържене за дълго време.....водата има какво да я охлади, маслото няма......

    ---------- Post added at 23:34 ---------- Previous post was at 23:33 ----------

    Quote Originally Posted by n_netov View Post
    Против.
    Те конструкторите ако не е имало смисъл е нямало да го сложат. Освен това е щяла да бъде и една идея по-евтина. Аз специално пък много се кефя, че има такова подгряване.
    Уж е така, ама аз изобщо не харесвам тоя принцип.....
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  5. #5
    Старши Kuker's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    гр.София
    Age
    45
    Posts
    1,697

    Default

    Quote Originally Posted by ФЕРАРИСТ View Post
    .водата има какво да я охлади, маслото няма......
    Точно, това мисля че внася баланс в температурата на маслото.Това е моята логика.Напълно възможно е да съм на светлинни години от истината.
    Байпас, това е истината.
    Last edited by Kuker; 13-11-2009 at 23:42.

    "Lasciate ogni speranza, voi ch'entrate"

  6. #6
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Незнам какви експерименти си правил, но това е охладителия на маслото. При някои модели на фиат да речем към него има и отделен радиатор. Това е топлообменник, не точно охладител и охлаждащата система минава през него за да го топли ли мислиш?

    Направи си експеримента лятото. Сега в тоя стун е ясно, че няма да загрееш маслото кой знае колко.

    Ти си знаеш все пак. твоя си е колата, но аз мисля, че ще сбъркаш. Освен ако не сложиш някакъв друг охладител с радиатор както споменаваш, че имаш нещо предвид.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  7. #7
    Turbo Ninja Bobo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    44
    Posts
    7,990

    Default

    Quote Originally Posted by kuker View Post
    Точно, това мисля че внася баланс в температурата на маслото.Това е моята логика.Напълно възможно е да съм на светлинни години от истината.
    Байпас, това е истината.
    Нещо силно сте се убъркали че няма какво да охлажда маслото Погледнете си внимателно картерите и помислете защо ли така са ги конструирали
    0888 232 484 - Бобо Extreme Service

    Alfa 145 QV Turbo VS Alfa GTV 3.2 24V 04'
    Alfa 156 05' 1.9 16V M-JET, Fiat Brava 1.9 JTD , Алфа 164 Super, Alfa 147 JTD малкото GTA, Alfa 155 2.0 16v Super

  8. #8
    Старши Kuker's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    гр.София
    Age
    45
    Posts
    1,697

    Default

    Quote Originally Posted by Bobo View Post
    Нещо силно сте се убъркали че няма какво да охлажда маслото
    Не знам къде прочете да съм написал подобно нещо.

    "Lasciate ogni speranza, voi ch'entrate"

  9. #9
    Turbo Ninja Bobo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    44
    Posts
    7,990

    Default

    Quote Originally Posted by kuker View Post
    Не знам къде прочете да съм написал подобно нещо.
    Сорри просто ти ползвах поста
    0888 232 484 - Бобо Extreme Service

    Alfa 145 QV Turbo VS Alfa GTV 3.2 24V 04'
    Alfa 156 05' 1.9 16V M-JET, Fiat Brava 1.9 JTD , Алфа 164 Super, Alfa 147 JTD малкото GTA, Alfa 155 2.0 16v Super

  10. #10

    Default

    Quote Originally Posted by oem View Post
    Направи си експеримента лятото. Освен ако не сложиш някакъв друг охладител с радиатор както споменаваш, че имаш нещо предвид.
    Ми ще сложа сега само маслен термостат(уж отварял на 80С), но без да го вързвам към радиатор за целта, мисля само лятото да го правя.....затапвам го с 2 болта и само го ползвам като преходник, мисля че зимата не е чак толкова нужно, като беше още топло веднъж ми качи 98С маслото, но все пак беше доста юркане тогава.....

    ---------- Post added at 01:07 ---------- Previous post was at 01:05 ----------

    Quote Originally Posted by Bobo View Post
    Нещо силно сте се убъркали че няма какво да охлажда маслото Погледнете си внимателно картерите и помислете защо ли така са ги конструирали
    Въпроса е че не го охлажда принудително при достигане на определена темп, както при водата......и при липса на ойл кулер.....че са оребрени картерите помага, но все пак.....
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  11. #11
    благочестив мюхлюзин fiore's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    софия. лозенец сити
    Posts
    3,402

    Default

    Абсолютно против! Трябва да затапиш и термостата и тръбата която излиза от главата. Вярно е че ти имаш датчик за температурата на маслото и можеш да я следиш, та не изпадаш в състояние на руска ролетка, но според мен колкото и смешно да е си върши работа. А и не виждам какво ще спечелиш ако го "уволниш"
    Гипотеза о боге дает ни с чем не сравнимую возможность абсолютно все понять, абсолютно ничего не узнавая
    sprint tropheo
    155/1.8
    156/2.0 Selespeed

  12. #12

    Default

    Пътник е, но така или иначе ще пиша тука какъв е резултата с промените на температурите, сега още е променливо времето, искам да си изградя една твърда представа за това при какво каране, при какви външни температури, доколко се нагрява масло и вода, и прочее......
    Не знам какво ще спечеля, но тия ребърца вътре са толкова нифиливи като ги погледнеш отблизо, че все си мисля че една възможност по малко да ми влезе вода в маслото ако това се пукне там си струва, дори и температурно да няма разлика - пък и в крайна сметка мога да върна всичко за час обратно.....
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  13. #13
    Turbo Ninja Bobo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    44
    Posts
    7,990

    Default

    Quote Originally Posted by ФЕРАРИСТ View Post
    Пътник е, но така или иначе ще пиша тука какъв е резултата с промените на температурите, сега още е променливо времето, искам да си изградя една твърда представа за това при какво каране, при какви външни температури, доколко се нагрява масло и вода, и прочее......
    Не знам какво ще спечеля, но тия ребърца вътре са толкова нифиливи като ги погледнеш отблизо, че все си мисля че една възможност по малко да ми влезе вода в маслото ако това се пукне там си струва, дори и температурно да няма разлика - пък и в крайна сметка мога да върна всичко за час обратно.....
    Знам за 1-2 случея на смесване от там но не е често срещано и се случва при корозия в елемента в следствие на вода вместо антифриз
    0888 232 484 - Бобо Extreme Service

    Alfa 145 QV Turbo VS Alfa GTV 3.2 24V 04'
    Alfa 156 05' 1.9 16V M-JET, Fiat Brava 1.9 JTD , Алфа 164 Super, Alfa 147 JTD малкото GTA, Alfa 155 2.0 16v Super

  14. #14
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    А тоя топлообменник дали няма за цел да изравни (доколкото е възможно, разбира се) градусите на водата и маслото, т.е. по малки температурни разлики в главата спрямо смазочните и охлаждащи канали?
    Ако ще правиш нещо подобно, мисля че ще е по-добре ако сложиш един радиатор за маслото точно зад водния (не че има много място), така пак ще запазиш горе долу този принцип за топлообменност.
    Това е само мое мнение(некомпетентно, разбира се)
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  15. #15

    Default

    Отпред водния ще е радиатора дето съм взел, но ще го слагам само лятото......
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •