Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20

Thread: технически въпрос-съотношение количество масло/обем на мазилна уредба

  1. #1
    душманин mayhem's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Ню йорк
    Age
    46
    Posts
    55

    Default технически въпрос-съотношение количество масло/обем на мазилна уредба

    въпроса ми е към колеги съфорумници-инженери по термодинамика.
    има ли формула или закономерност за количеството масло в литри спрямо обема на мазилната уредба в ДВГ за постигане на оптимално омасляване, налягане и избягване на прегряване на маслото?
    предварително благодаря !
    блаженни са низшите духом...

  2. #2
    Запален алфист
    Join Date
    May 2007
    Location
    Smolian
    Posts
    281

    Default

    В Ню йорк нямат ли щеки на двигателя, колите......
    Оптималното количество е от мин до мах на щеката, инженерите които са ти конструирали двигателя са го посочили.....гледаш си нивото на маслото и те това е............

  3. #3
    Прост Инженер Panchev's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Пловдив
    Age
    52
    Posts
    221

    Default

    А пък, според мен, отговорът на toto99 е тотално далеч и в страни от темата!
    Иначе въпросът е много интересен. Но не мисля, че има еднозначен отговор, който да се получи с формула. В общи линии, това зависи от конструкцията на машината (двигателя в конкретния случай), възможностите за охлаждане на флуида и това колко дълго време трябва да се поддържат неговите свойства в някакви граници. Но, като се замисля, това е един от случаите, в които максимата на Мечо Пух -Колкото повече, толкова повече, е в пълна сила. Но пък, ако прекалим с количеството (напр 100 пъти повече от обичайното), може да се получи преохлаждане, което пък не е добре от друга гледна точка.

  4. #4
    Запален алфист
    Join Date
    May 2007
    Location
    Smolian
    Posts
    281

    Default

    Pan4ev, аз сам бил далече от темата, но ти говориш пак за количество мин или мах....
    С други думи количеството е ясно, по-интересен е въпроса за качеството на флуида, маслото....

  5. #5
    Прост Инженер Panchev's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Пловдив
    Age
    52
    Posts
    221

    Default

    Бе не е баш така! Щото въпросът изглежда доста хипотетично. Аз като гледам, точно за количество иде реч. Не е все едно дали двигателя ще работи с 1, 5, 10 или 100 литра масло. Абстрахирай се от картера на нашите кочинки!

  6. #6
    Силно зарибен - облъчен Da_Fuse's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Sofia
    Posts
    873

    Default

    Наистина интересна тема. и аз съм се чудил какволи аджеба ще стане ако сипя с 1-2 литра повече масло..? В смисъл не вярвам да има проблем за двигателя, напротив той ще си загрее всичкото масло до оптимална темперетура, просто ще е малко по-бавничко. Според мен единствения проблем ще е избиването на някоя гарнитура или семеринг даречем...
    Аlfa 75 - 1.8 Turbo 155hp '87
    Lancia Dedra 2.0 Turbo Integrale 180hp '92

    България от векове за векове - НАД ВСИЧКО!

  7. #7
    Прост Инженер Panchev's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Пловдив
    Age
    52
    Posts
    221

    Default

    А, тва със сипването на повече масло в двигателя не е опция. За това има минимум и максимум за дадена машина (двигател). Ако го препълниш, ще избие от някъде, а и биелите да бият в маслото не си е работа. Маслото може да се увеличи като обем чрез по-голям картер, по-дълги маслени пътища, допълнителен радиатор или някакъв друг резервоар. Въпросът е, има ли нужда?

  8. #8
    Запален алфист
    Join Date
    May 2007
    Location
    Smolian
    Posts
    281

    Default

    Това за биенето на биелите в маслото... те повечето съвременни двигатели са със сух картер.....маслото постоянно си циркулира там някаде вътре....и отново извода е че трябва да бъде от мин до мах.......
    А за количеството, ако ти трябват 100л, къде ти е ремаркето.......с други думи затова ти е охладителната система.......
    И пак се отдалечихме от отговора на въпроса, количеството на масло е толкова, че да не остават без смазване частите там вътре.... средно за 1.6л двигател -
    4л масло..... получава се 2.5, може да я наречем константа..........

  9. #9
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Това със щеката си е функция на картера,но колегата не за това питаше.Ако е повече ,мотора просто ще го изгори или изхвърли.
    Маслото има около 16 функции,но основните са да маже,охлажда и мие!
    Ето ви отправната точка,за количеството масло , което нужно на един мотор и какво.
    Тука влизат режима на работа,оборотите,мощността,степента на охлаждане и тн.
    След още един куп изчисления,се започват с години тестове и чак след това се уточнява количеството и типа на маслото!
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  10. #10
    Болен алфист virusalfa's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Благоевград
    Posts
    2,382

    Default

    Quote Originally Posted by mordohy View Post
    Това със щеката си е функция на картера,но колегата не за това питаше.Ако е повече ,мотора просто ще го изгори или изхвърли.
    Маслото има около 16 функции,но основните са да маже,охлажда и мие!
    Ето ви отправната точка,за количеството масло , което нужно на един мотор и какво.
    Тука влизат режима на работа,оборотите,мощността,степента на охлаждане и тн.
    След още един куп изчисления,се започват с години тестове и чак след това се уточнява количеството и типа на маслото!
    При фолксваген не се знае кое от кое е функция.Имат мотори,които маслото им се охлажда от охладителната течност,което според мен е по-скоро подгряване,щото те работят на границата на завиране,а и мазителните им уредби побират обикновено около и под 3л масло.А и доста често дават "накъсо"-ойл унд васер цузамен"-вкарва масло във водата.Ужаст!
    Аlfa 164 Super 2.5TD

  11. #11

    Default

    колега тото99
    изясни си понятието сух картер
    такъв във съвременните автомобили няма

  12. #12
    Болен алфист virusalfa's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Благоевград
    Posts
    2,382

    Default

    Quote Originally Posted by toto99 View Post
    В Ню йорк нямат ли щеки на двигателя, колите......
    Оптималното количество е от мин до мах на щеката, инженерите които са ти конструирали двигателя са го посочили.....гледаш си нивото на маслото и те това е............
    Има автомобили,които нямат щеки за проверка на маслото.Визирам Мерцедес Актрос Евро 4.Немците имат доверие на някакъв си датчик.
    Аlfa 164 Super 2.5TD

  13. #13
    Прост Инженер Panchev's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Пловдив
    Age
    52
    Posts
    221

    Default

    Оставете настрана щеките за маслото и конкретните двигатели. Ако един двигател нормално събира 5 литра масло, то с по-голям картер и някакъв допълнителен маслен радиатор да кажем, че успеем да му налеем 10 литра (БЕЗ ДА ГО ПРЕПЪЛВАМЕ!). Каква ще ни е далаверата от това? Така може да се тълкува според мен въпросът от началото на темата. Отговорите могат да са много -маслото ще запази по-дълго време характеристиките си, ще се понижи температурата на двигателя, ще си носим повече килограми товар под капака и пр. Претегляйки плюсовете и минусите на различните варианти с годините инженерите са стигнали до оптималния обем масло, което е необходимо за работата на определен двигател при определени условия.

  14. #14
    душманин mayhem's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Ню йорк
    Age
    46
    Posts
    55

    Default

    отворих темата защото изобретих роторен двигател.в патентната служба на САЩ има 155 000 патента за ДВГ-действащи и входирани с входящ номер, което означава, че веднъж входиран патент е вече законна интелектуална собственост и имаш право да продадеш идеята на когото си поискаш. след часове наред ресърч в официалниа им саит не намерих нищо подобно на моята идея и започнах да я развивам.не съм инженер, (самообразовам се)в нета подобна информация не намерих и освен идеята да реших да конструирам целия двигател и се опитвам да елиминирам картера и маслената помпа...до тука добре върви...сега се търсят спонсори, защото мин. хонорар на патентен адвокат е 500$ на час и обикновенно само за ресърч им отнема дни, макарче аз я свърших таз работа адвоката е длъжен да я повтори-да ми опразни джоба. по- нататъшните му работи отиват към 20-30 хил.$...
    та на въпроса-ако в един затворен съд с обем ? литра(кубически сантиметра) сложа n -литра масло при завихрянето и загряването му колко свободно пространство му е нужно да не пренадува блока и да не прегрява а и да е достатъчно да омазва нормално....нещо такова имах в предвид...
    за инженер-консултант се навих да работя съвместно с етин тип от министерството на отбраната, ама онзи взе да любопитства за чертежите и приключихме без сбогом....
    Last edited by mayhem; 16-12-2009 at 17:30.
    блаженни са низшите духом...

  15. #15
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Колега,колкото и да ти е добра идеята,сам няма да се справиш!Тука има и сериозни и добре подготвени инженери,но още не са видели темата.За мнозина е шантава,но и Рудолф Дизел са го гледали,като ненормален!
    Успех!
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •