Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23

Thread: проблем с чистачки на Алфа 156

  1. #1
    метален Член на клуба bager's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    София
    Age
    50
    Posts
    1,028

    Default проблем с чистачки на Алфа 156

    Прегледах темите с проблемни чистачки на Алфите и поразглобих моите, за да видя защо не работят. Спряха преди седмица и все няма време да ги погледна, нито да откарам колата на сервиз(мамка му и работа, и то по това време, ама ...няма как).
    Като начало, просто не тръгнаха една сутрин. Може да съм ги забравил предната нощ включени и да са замръзнали, а може и да не съм, не помня. Натиснах лоста няколко пъти, но така и не тръгнаха.
    Както и да е, видях че бушона е изгорял и го смених. В момента на пускане на чистачките обаче, бушона изгаря веднага. Първо помислих че е релето, но след като разглобих "машинката'' на чистачките, открих проблем в зъбното колело. На мястото, където се прекъсват пистите за четките, в пластмасата се е образувала една дупка, дето не мисля че и е там мястото. Имаше и нагар по четките, или контакторите( не знам точно как се казват) и май там е станал проблемът.
    Та въпросът ми е: прав ли съм, или не съм, т.е. там не трябва да има дупка, нали? И също така дали може да се намери това зъбно колело или трябва целия механизъм да купувам. Последния въпрос е май за раздел "Купува", но все пак търся някакво решение, че без чистачки не е работа в тоя сезон.
    Поздрави!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 24122009(001).jpg   24122009.jpg   S6006482.jpg   S6006483.jpg   S6006484.jpg  

    S6006485.jpg  
    Last edited by bager; 24-12-2009 at 22:51.
    ALFA ROMEO 156 SW SELESPEED - EX
    ALFA ROMEO 159 SW 1.9 Mjet - EX
    ALFA ROMEO 156 2.4 JTD-EX
    ALFA ROMEO 33 1.8TD -R.I.P.

  2. #2
    Старши алфист ALFonsOlder's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Русе
    Posts
    510

    Default

    толкова съм бос, че дори не знам предпазителите къде са.
    преди време ме сполетя това,
    http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=42373
    но чакам да се вдигне снега и ще я водя на електричар.
    156 SW 2001 бивша.

  3. #3
    No brain,no pain. myato's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Posts
    3,920

    Default

    Прав си.Тая дупка не и е там мястото.Въпреки всичко,зъбното колело подлежи на ремонт.Взимаш пластмасови стърготини и ги смесваш с лепило за пластмаса.Попълваш дефектът.Изчакваш да стегне и после с шкурка върху трупче заравняваш до нивото на пистите.Полираш ги и тях.Зачистваш и полираш контактните пластини.Леко ги кривваш напред.Сглобяваш и си като нов.
    Alfa Romeo 1.9 JTD 00

  4. #4
    метален Член на клуба bager's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    София
    Age
    50
    Posts
    1,028

    Default

    Quote Originally Posted by myato View Post
    Прав си.Тая дупка не и е там мястото.Въпреки всичко,зъбното колело подлежи на ремонт.Взимаш пластмасови стърготини и ги смесваш с лепило за пластмаса.Попълваш дефектът.Изчакваш да стегне и после с шкурка върху трупче заравняваш до нивото на пистите.Полираш ги и тях.Зачистваш и полираш контактните пластини.Леко ги кривваш напред.Сглобяваш и си като нов.
    Мислех си за нещо подобно, но малко по-различно.
    Издълбавам цялата пластмаса между пистите и залепвам нова пластмасова пластинка изрязана в същата форма.
    Ще ползвам пластмаса от други зъбни колела от играчките на племенниците.
    Най-вероятно ще се пробвам довечера, че в момента съм на бачкане( както и всеки ден до края на годината между впрочем ).
    Благодаря ти за идеята, ще видя как точно ще го направя. Все пак се надявах че на някой може да му се намира такова колело останало от някой дефектирал механизъм.
    Поздрави.
    ALFA ROMEO 156 SW SELESPEED - EX
    ALFA ROMEO 159 SW 1.9 Mjet - EX
    ALFA ROMEO 156 2.4 JTD-EX
    ALFA ROMEO 33 1.8TD -R.I.P.

  5. #5
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    За да стане тая простотия с дупката,май има и проблем в моторчето.Ревизирай и него!А най-добре си намери някое втора ръка-работещо!
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  6. #6
    **\/** tonov's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Мездра
    Age
    49
    Posts
    4,221

    Default

    Подкрепям

    Тази дупка е от стопяване, т.е. нещо е нагряло пластините. Още повече че и бушона гори - нещо товари електрически. Напълно възможно е след като оправиш зъбното колелце, да се получи същата история, ама на друго място.

    Провери релето и моторчето.
    166 2,4JTD 20V Sportronic Edizione collezionisti
    ex 156 2,4JTD; ex 146ti; ex 145 1,6 boxer

  7. #7
    No brain,no pain. myato's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Posts
    3,920

    Default

    Съгласен съм с вас,а като сме почнали,поне да кажем,че моторчето задължително трябва да се провери за пробив и да му се смени смазката,както и тази на редукторчето.
    Alfa Romeo 1.9 JTD 00

  8. #8

    Default

    Quote Originally Posted by bager View Post
    Мислех си за нещо подобно, но малко по-различно.
    Издълбавам цялата пластмаса между пистите и залепвам нова пластмасова пластинка изрязана в същата форма.
    Ще ползвам пластмаса от други зъбни колела от играчките на племенниците.
    Най-вероятно ще се пробвам довечера, че в момента съм на бачкане( както и всеки ден до края на годината между впрочем ).
    Благодаря ти за идеята, ще видя как точно ще го направя. Все пак се надявах че на някой може да му се намира такова колело останало от някой дефектирал механизъм.
    Поздрави.
    Колега на мен това ми прилича на разразило се късо съединение... наистина е желателно да смените това колело, тъй като в следствие на късото има метализиран слой по пластмасата и за в бъдеще нищо чудно да се повтори случката при по влажно време. Със сигурност по моргите може да немерите подобен механизъм, а и има голяма вероятност подобен механизъм да се ползва и при чистачките на фиат т.е. вероятността да намерите подобно колело, заедно с механизма е още по-голяма.
    Ако все пак решите да ремонтирате този ви съветвам да остържете до дъно добре пластмасата от всякакви наслоявания. Обикновенно за пластмасови зъбни колела се използва стъклонапълнен Полиамид 6, той не се разтваря от обичайните органични разтворители за пластмаси така че идеята за лепило със стружки автоматично отпада. По добре е да си намерите друго зъбно колело от някаквъ механизъм да си настръжете стружки а като свързващо вещество да ползвате някаква епоксидна смола в която да използвате стружките като пълнеж и със сместа да залеете липсващият участък. Опасявам се обаче, че не всички смоли имат добра адхезия към полиамида. Можете да разпознаете полиамида от другите пластмаси, като запалите една стружка изгасяте и помирисвате дима. Миризмата е като от изгоряла коса или кост, но мисля че и друг път съм писал как се разпознава полиамид.
    Въпреки всичко според мен трябва да смените това колело, проверете в e-Per номера на часта и сравнете със сответната част при Фиат Мареа, Браво, Брава.
    Успех!
    Have A Nice Day
    o/_______\o
    (Оo=\°/=oO) Alfa Romeo 156 1,8TS '00 ГИ "Фобос"
    []=о===о=[]

  9. #9
    метален Член на клуба bager's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    София
    Age
    50
    Posts
    1,028

    Default

    Вчера действах по моя план и днес вече имам работещи чистачки.
    Разстъргах пластмасата около дупката, изрязах две пластини с форма на разстърганото(две, защото бяха по-тънки отколкото дупката беше дълбока) и ги залепих последователно, изчаквайки да изсъхне лепилото на първата, преди да залепя втората. Залепих ги с "Поксипол", ползвал съм го и друг път и имам добри впечатления от него.
    Пластините изрязах от друго зъбно колело, с идеята че пластмасата му ще бъде достатъчно твърда за целта.
    Загладих мястото и мисля че се получи.
    Отворих и моторчето, изглежда в добро състояние, четките имат още живот, няма утечки и след добавяне на смазка към редуктора затворих всичко. Смазах и осите със шлици, на които се набиват рамената на чистачките. След известно напасване на раменете се оказа, че чистачките работят. Времето ще покаже до кога, но така или иначе няма кога да обикалям по моргите за втора ръка моторче.
    Благодаря на опиталите се да помогнат.
    Поздрави.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails S6006490.jpg   S6006491.jpg   S6006495.jpg   S6006493.jpg   S6006510.jpg  

    S6006513.jpg  
    ALFA ROMEO 156 SW SELESPEED - EX
    ALFA ROMEO 159 SW 1.9 Mjet - EX
    ALFA ROMEO 156 2.4 JTD-EX
    ALFA ROMEO 33 1.8TD -R.I.P.

  10. #10
    Запален алфист ksf's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Варна
    Age
    56
    Posts
    196

    Default

    Браво! Това се казва мераклия.
    Alfa Romeo 156 2.0 TS `99

  11. #11
    No brain,no pain. myato's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Posts
    3,920

    Default

    Quote Originally Posted by bager View Post
    Вчера действах по моя план и днес вече имам работещи чистачки.
    Разстъргах пластмасата около дупката, изрязах две пластини с форма на разстърганото(две, защото бяха по-тънки отколкото дупката беше дълбока) и ги залепих последователно, изчаквайки да изсъхне лепилото на първата, преди да залепя втората. Залепих ги с "Поксипол", ползвал съм го и друг път и имам добри впечатления от него.
    Пластините изрязах от друго зъбно колело, с идеята че пластмасата му ще бъде достатъчно твърда за целта.
    Загладих мястото и мисля че се получи.
    Отворих и моторчето, изглежда в добро състояние, четките имат още живот, няма утечки и след добавяне на смазка към редуктора затворих всичко. Смазах и осите със шлици, на които се набиват рамената на чистачките. След известно напасване на раменете се оказа, че чистачките работят. Времето ще покаже до кога, но така или иначе няма кога да обикалям по моргите за втора ръка моторче.
    Благодаря на опиталите се да помогнат.
    Поздрави.
    Добра работа колега.Да те изкарат до смяната на колата!Весело посрещане на Новата Година!
    Alfa Romeo 1.9 JTD 00

  12. #12
    Запален алфист jzonkom's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Бургас -Приморско
    Posts
    102

    Default

    Колега bager би ли ми казал къде се намира бушона за чистачките!Търсих го но открих само за пръскалката!
    Алфа Ромео 156 1,9 JTD Sportwagon
    2001год 115кс + ремап

  13. #13
    метален Член на клуба bager's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    София
    Age
    50
    Posts
    1,028

    Default

    Quote Originally Posted by jzonkom View Post
    Колега bager би ли ми казал къде се намира бушона за чистачките!Търсих го но открих само за пръскалката!
    Колега, бушона за чистачките и за пръскалката е един и същ, до колкото знам. А интересното е, че Алфа 156 май няма реле, а командването е в самия мотор на чистачките. (поне аз не намерих реле, а търсейки по разни форуми попадах все на един и същ отговор: Unfortunately on the 156, if the wiper motor gets jammed for some reason (usually people turning them on when the wipers are frozen to the screen), the motor will burn out in a matter of seconds, before the fuse blows. The relay/control is part of the motor assembly, but its your motor that will have burnt out. )
    Проблема почти винаги е в някой от компонентите на моторчето, там е платката за управление на чистачките.
    Та разглоби и разгледай механизма с моторчето, най-вероятно проблема е някъде там.
    Казвам това без да имам претенции за кой знае каква техническа грамотност. Предполагам колегите ще ме поправят ако греша някъде.
    Успех!
    ALFA ROMEO 156 SW SELESPEED - EX
    ALFA ROMEO 159 SW 1.9 Mjet - EX
    ALFA ROMEO 156 2.4 JTD-EX
    ALFA ROMEO 33 1.8TD -R.I.P.

  14. #14
    Turbo Ninja Bobo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    44
    Posts
    7,990

    Default

    Quote Originally Posted by bager View Post
    Колега, бушона за чистачките и за пръскалката е един и същ, до колкото знам. А интересното е, че Алфа 156 май няма реле, а командването е в самия мотор на чистачките. (поне аз не намерих реле, а търсейки по разни форуми попадах все на един и същ отговор: Unfortunately on the 156, if the wiper motor gets jammed for some reason (usually people turning them on when the wipers are frozen to the screen), the motor will burn out in a matter of seconds, before the fuse blows. The relay/control is part of the motor assembly, but its your motor that will have burnt out. )
    Проблема почти винаги е в някой от компонентите на моторчето, там е платката за управление на чистачките.
    Та разглоби и разгледай механизма с моторчето, най-вероятно проблема е някъде там.
    Казвам това без да имам претенции за кой знае каква техническа грамотност. Предполагам колегите ще ме поправят ако греша някъде.
    Успех!
    Не грешиш нито ти нито колегата чужденец в нито една дума от казаното
    0888 232 484 - Бобо Extreme Service

    Alfa 145 QV Turbo VS Alfa GTV 3.2 24V 04'
    Alfa 156 05' 1.9 16V M-JET, Fiat Brava 1.9 JTD , Алфа 164 Super, Alfa 147 JTD малкото GTA, Alfa 155 2.0 16v Super

  15. #15
    Запален алфист jzonkom's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Бургас -Приморско
    Posts
    102

    Default

    И така колеги разглобих проклетат машинка и на управляващият блок открих дупка в пласмасата и прогорена писта а едната от клемите чрез които контактува управляващият блог с пистите беше счупена!Опитах какво ли не но явно има и друг проблем и не тръгна!
    А колкото до релета -има 3(или по-скоро са миниконтакторчета) и са на платката на управляващият блог!
    Алфа Ромео 156 1,9 JTD Sportwagon
    2001год 115кс + ремап

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •