Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25

Thread: Гумени уплътнения как и с какво се залепят ???

  1. #1
    започва да се пристрастява dragonaz's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Sofia
    Posts
    85

    Default Гумени уплътнения как и с какво се залепят ???

    Здравейте колеги,
    забелязах влага на задната седалка на колата си.

    Разгледах и видях, че горното гумено уплътнение на задна врата е отлепено.

    Въпросът ми е с какво е правилно да го уплътня и залепя ???

    Епоксидна смола ?

    Силиконова смес ?

    Секундно лепило ?

    Монтажно лепило ?
    Last edited by dragonaz; 26-12-2009 at 13:17.

  2. #2
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Ако за един омлет със сирене са необходими три яйца,а баба ми е на 87 години,като вземем в предвид,че синия кит има относително най-малко кожа или околна повърхнина от всички животни,ха сега познай,колко пирона има в един килограм!
    Каква е колата колега !
    Иначе,ако трябва да се лепи гума за метал,това се прави с хелметекс или подобните му лепила:хелмевекс,хемопрен и др!Лепилото трябва да е гъвкаво!
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  3. #3
    Turbo Ninja Bobo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    45
    Posts
    7,990

    Default

    Quote Originally Posted by mordohy View Post
    Ако за един омлет със сирене са необходими три яйца,а баба ми е на 87 години,като вземем в предвид,че синия кит има относително най-малко кожа или околна повърхнина от всички животни,ха сега познай,колко пирона има в един килограм!
    Каква е колата колега !
    Иначе,ако трябва да се лепи гума за метал,това се прави с хелметекс или подобните му лепила:хелмевекс,хемопрен и др!Лепилото трябва да е гъвкаво!
    0888 232 484 - Бобо Extreme Service

    Alfa 145 QV Turbo VS Alfa GTV 3.2 24V 04'
    Alfa 156 05' 1.9 16V M-JET, Fiat Brava 1.9 JTD , Алфа 164 Super, Alfa 147 JTD малкото GTA, Alfa 155 2.0 16v Super

  4. #4
    започва да се пристрастява dragonaz's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Sofia
    Posts
    85

    Default Моля да ме извините

    Моля да ме извините, колата е Алфа Ромео 156, 1.8 1999 г.

    Ще се опитам да дам по-точно описание.

    Става дума за задна врата прозорецът гуменото уплътнение горе м.у стъклото и металният "праг"
    на вратата.

    Гумата е като с Т образен профил като едната част която се подпъхва м.у прозореца и металният "праг"
    се е измъкнала и се образува луфт с дължина около 10 сантиметра.

    В резултат влагата влиза чак до седалката и я мокри.

    Да трябва да се лепи гума за метал.

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by mordohy View Post
    ...
    Иначе,ако трябва да се лепи гума за метал,това се прави с хелметекс или подобните му лепила:хелмевекс,хемопрен и др!Лепилото трябва да е гъвкаво!
    Адаш лека корекция...
    не всички "гуми" се лепят с хемопренови лепила... примерно повечето от винилите и латексите да, но не всички.
    Второ там двойката не е метал/"гума", а полимер (не забравяй, че има лак) и някаква "гума". Повечето от уплътненията на автомобилите са от разпенен полиуретан защото поема добре UV радиация и запазва гъвкавостта и характеристиките си при различни температури. Уплътненията се лепят с полиуретанови лепила, и то само ако има гладка повърхност и ако е добре обезмаслена, а понякога и предварително активирана с точно определен тип активатор. Активатора прилича на разредител но не е!
    Моят съвет колега dragonaz е да търсете лепило което може да лепи и полиуретан.
    Moment на Henkel е доста широкоспектърно адхезионно лепило, но примерно не успя да задържи висящите парчетата, по уплътнението на багажника, та се наложи да им прилагам някой "мръсни трикове".
    Last edited by fade; 27-12-2009 at 15:40.
    Have A Nice Day
    o/_______\o
    (Оo=\°/=oO) Alfa Romeo 156 1,8TS '00 ГИ "Фобос"
    []=о===о=[]

  6. #6
    започва да се пристрастява dragonaz's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Sofia
    Posts
    85

    Default Не особено добър резултат

    Не особено добър резултат постигнах с монтажно лепило Момент Тотал Фикс на Хенкел.

    В упътването се твърди, че работи от 5 градуса до + 40,
    УВ защитено, пластично, гъвкаво, може да се лепи и при влажни повърхности и тн. извънземни свойства.

    Нанесох лепилото в процепа пристегнах с пръсти, но даже след продължително задържане и натиск с пръсти гумата в едната си страна продължи да се отлепя от металният праг, да провисва и да отзява.

    Вероятно, ако бях придържал с пръсти 1 час,
    може би щеше и да задържи.

    Резултатът според мен е близък до = 0

    Това което се вижда отчетливо, когато пристягам и притискам с пръсти е, че ако залепи в това положение, би било наистина перфектното лепило, тъй като е гъвкаво, прозрачно и прави гладък и фин ръб, който не загрозява.

    При това положение обаче - лепено, недозалепено
    нямам особена идея какво се предполага да направя ?

    Незнам дали някои автоджамджии не биха ми свършили работа ?

    ---------- Post added at 20:07 ---------- Previous post was at 20:01 ----------

    Quote Originally Posted by fade View Post
    Адаш лека корекция...
    не всички "гуми" се лепят с хемопренови лепила... примерно повечето от винилите и латексите да, но не всички.
    Второ там двойката не е метал/"гума", а полимер (не забравяй, че има лак) и някаква "гума". Повечето от уплътненията на автомобилите са от разпенен полиуретан защото поема добре UV радиация и запазва гъвкавостта и характеристиките си при различни температури. Уплътненията се лепят с полиуретанови лепила, и то само ако има гладка повърхност и ако е добре обезмаслена, а понякога и предварително активирана с точно определен тип активатор. Активатора прилича на разредител но не е!
    Моят съвет колега dragonaz е да търсете лепило което може да лепи и полиуретан.
    Moment на Henkel е доста широкоспектърно адхезионно лепило, но примерно не успя да задържи висящите парчетата, по уплътнението на багажника, та се наложи да им прилагам някой "мръсни трикове".
    Колега мисля, че ще ми се наложи да позлвам някой от твойте "мръсни трикове" , че положението при мен е леко зацапано, за да не казвам, че е малко наакано
    Last edited by dragonaz; 27-12-2009 at 20:04.

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by dragonaz View Post
    ...

    Колега мисля, че ще ми се наложи да позлвам някой от твойте "мръсни трикове" , че положението при мен е леко зацапано, за да не казвам, че е малко наакано
    Моите трикове не може да ги ползвате защото аз просто армирах вътре с тънки стоманени телчета просто да не висят като някакви парцали.
    По добре ползвайте това:

    Но прочетете внимателно инструкцията, защото като всяко контактно(адхезионно) лепило се намазват двете половини изчаква се да изсъхнат и след това се притискат една към друга.

    П.П. Забравих, всичко трябва идеално да е изчистено и обезмаслено, препоръчвам изопропилов алкохол, щото не разлага пластмасите !
    Have A Nice Day
    o/_______\o
    (Оo=\°/=oO) Alfa Romeo 156 1,8TS '00 ГИ "Фобос"
    []=о===о=[]

  8. #8
    започва да се пристрастява dragonaz's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Sofia
    Posts
    85

    Default Хмзззз

    Колега, изглежда ти единствен ми даде точен и доста подробен отговор, за което ти благодаря, ако може бих даже почерпил (говоря сериозно).

    Толкова малко хора са склонни да помогнат учтиво,
    когато има някой в "затруднение".

    Може би ако по-рано бях видял снимката и твоите напътствия нямаше повече да го мисля това залепяне.

    Утре ще рапортувам от това моето рядкото нали сещате се дето намирисва, какво е станало и как ще го дозалепям, с това от снимката

    Проблемът е, че се очертава да лепя с това лепило от снимката върху основа от лепилото, което аз бях сложил.
    В полузасъхнало състояние приличаше на прозрачна, еластична, плътна смола.
    Last edited by dragonaz; 27-12-2009 at 21:39.

  9. #9
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Колега,то и адаша,ако те беше збарал първи,щеше да те оправи и по-добре от мене,ама не ни забелязвай!
    Обезмасляване и почистване!Това е първата крачка!При тебе,щом си наакал мястото с тая смола,най-добре я надраскай първо с шкурка,а после нанасяй лепилото.Първо си направи една проба на нещо друго,щом се е появил проблем.
    И още един съвет:ако лепилото трябва първо да засъхне,оставяш го да съхне,колкото се може повече.При подобните на хелметекса,правилото е до като престане да ти лепи на пръста!!!
    Ако е някое,което изисква да го закрепиш на мястото му,може да използваш хартиено тиксо!
    Успех!
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  10. #10
    започва да се пристрастява dragonaz's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Sofia
    Posts
    85

    Default Благодарско за съветите...

    Благодарско за съветите... но тази сутрин качвам се в колата и седалката от страната на проблемното уплътнение по-влажна от преди да се опитвам да го лепя.

    Това ме озадачи, как при положение, че има все някакъв
    водоустойчив слой от лепилото е станало по-мокро.

    Странно, че не виждам никъде капки вода по стъклото или на пода.

    Влагата някак си директно се пренася на седалката.


    Не надрасках повърхностите, което е вероятно било огромна грешка, защото лепилото твърдеше да лепи и
    летящи чинии без да трябва шкурка.

    Лепилото е: Момент Тотал Фикс на Хенкел.

    После ще ви дам и снимка, барем да знаете какво явно не се ползва.

    Сега същата тази ниша, която се опитах да притегна с пръсти, за да залепи си отзява мъжката и не мога да си представя с какво и как да дозалепям.

    Какви ли проблеми имах с колата ама едното уплътнение да ме докара до недоумение не съм вярвал.


    П.С
    -=-=-
    Те малко инфо за лепилото

    Moment Total Fif PL700 е професионално монтажно лепило, което едновременно лепи и уплътнява. Благодарение на революционната технология Flextec TM на база полимери, лепилото може да се използва за монтиране на всякакви материали върху всякакви повърхности при всякакви условия.
    Flextec TM лепилото има универсално приложение:
    монтиране на мебели, огледала, первази, парапети, декоративни елементи, лайсни, подпрозоречни первази, канали за кабели, дръжки, закачалки, керамични плочки и мн. други.
    Подходящо е за работа на открито и закрито, върху хоризонтални и вертикални повърхности. Може да се използва върху попиващи и непопиващи повърхности.
    Свойства:

    • образува гъвкава лепилна връзка;
    • за влажни и гладки повърхности;
    • залепва и под вода;
    • лепи дори две непопиващи повърхности;
    • високоустойчиво на вибрации, термични движения и UV-лъчи;
    • звуконепроводимо;
    • можве да се боядисва и шкури след изсъхване;
    • изключително висока начална и крайна якост и др.
    Last edited by dragonaz; 28-12-2009 at 17:55.

  11. #11
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Пробвай по стария начин!Влез вътре,а някой да я полива с вода.Може да се окаже и нещо друго.Например нерегулирани врати и тн!
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  12. #12

    Default

    dragonaz, влагата кога се появи - след шофиране в дъжд, след автомивка..? Люк имаш ли? Задните стъкла с ел. управление ли са или манивела?
    156 AR67601 BN 1.6TS 16V CF2 BASE
    Bosch Motronic M2.10.4 MPFi

  13. #13

    Default

    Quote Originally Posted by dragonaz View Post
    ...

    П.С
    -=-=-
    Те малко инфо за лепилото

    Moment Total Fif PL700 е професионално монтажно лепило,
    ...
    Лепилото наистина е много добро използвал съм го и имам преки впечатления, проблемът не е в лепилото просто не спазвате технологията за слепване.
    Това лепило успява да залепи алуминий следователно няма какво да го коментираме! Лепенето на алуминий за мен е един много важен тест, няма да изпадам в технологични продробности защо!
    Have A Nice Day
    o/_______\o
    (Оo=\°/=oO) Alfa Romeo 156 1,8TS '00 ГИ "Фобос"
    []=о===о=[]

  14. #14
    Болен алфист virusalfa's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Благоевград
    Posts
    2,382

    Default

    Quote Originally Posted by fade View Post
    Моите трикове не може да ги ползвате защото аз просто армирах вътре с тънки стоманени телчета просто да не висят като някакви парцали.
    По добре ползвайте това:

    Но прочетете внимателно инструкцията, защото като всяко контактно(адхезионно) лепило се намазват двете половини изчаква се да изсъхнат и след това се притискат една към друга.

    П.П. Забравих, всичко трябва идеално да е изчистено и обезмаслено, препоръчвам изопропилов алкохол, щото не разлага пластмасите !
    това ще свърши работа!
    Аlfa 164 Super 2.5TD

  15. #15
    започва да се пристрастява dragonaz's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Sofia
    Posts
    85

    Default Интересно

    Quote Originally Posted by mordohy View Post
    Пробвай по стария начин!Влез вътре,а някой да я полива с вода.Може да се окаже и нещо друго.Например нерегулирани врати и тн!
    Значи засъхналото лепило е направило чудесна "основа" в процепа, като обаче е оставило част от разлепеният "улей" отворен.

    Става въпрос за теч на задна седалка, прозорците са механично свалящи се.

    Дадоха ми идея да не би да капе тавана директно от задното стъкло и днес реших да направя тест, като отговор и на запитването на колегата.

    Закарах колата на автомивка, като на задната седалка постлах вестници.

    Автомивката е от типа на механично движещите се валяци, които изливат вода навсякъде по купето освен
    под пода на колата.

    За мое голямо удивление по-късно, като изкарах колата навън, на вестниците нямаше и 1 капка вода
    да се вижда да е падала.

    Прокарах пръсти под кората на тавана, около задното стъкло и там влага нямаше.

    Рових за всеки случай и в багажника, но и там беше сухо.

    Единствената влага, която имаше и то доста беше,
    след като се отвори вратата, по почти цялото протежение на металната част на купето, където влизат гумените уплътнения при затваряне на вратата.

    По повод технологията на лепенето с Момент Тотала, бих искал да попитам колегата, да не би да е трябвало да оставя двете намазани повърхности да засъхнат и тогава да притисна ???

    П.С
    -=-=-=-=-
    Един малко офтопик, но на място.
    -=-=-=-=-
    Недозалепената сега част от уплътнението, където леко провисва,
    дали някой може да предположи със силикон ли да го леко доуплътня, за да създам малко обем и "ръб"
    или със същото лепило, с което лепих в началото.
    Last edited by dragonaz; 29-12-2009 at 22:01.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •