Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 63

Thread: Следновогодишно - обичаме ли да ни следят?

  1. #1
    Alfa 155 Fanclub-Bulgaria Alfa User's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Пловдив, BG
    Posts
    4,585

    Default Следновогодишно - обичаме ли да ни следят?

    Колеги, копирам тук текста, публикуван на сайта на ДарикНюз, с уважение към авторката Деа Манолова. Предполагам всеки от нас има за какво да се замисли, след като го прочете...


    "1984" = 2010 - това е проблемът

    Аз съм онзи сърдит млад човек, онзи, който избра да остане в страната си, защото намери смисъл в нея. Слушах достатъчно за „онези" времена преди 1989 г., сблъсках се с голямата промяна върху раменете на баща ми, който крачеше по студения площад. После разбрах достатъчно за тоталитаризма от разказите на родителите ми и техните родители. Малко по-късно почнах да правя разлика между демокрация и тоталитаризъм, между свободата на словото и Големият брат - Всевиждащото око.
    Или си мислех, че правя разликата.
    И тъкмо отпразнувахме 20 години от Голямата промяна, и съм на път да реша, че разлика няма. Една крачка, една-единствена крачка само трябва да направи МВР, и моята неприкосновена, лична свобода ще бъде отнета.
    Онази свобода, заради която баща ми крачеше в студената зима. Заради която вървяха и много други. Електронната ми кореспонденция, глупостите ми във Facebook, SMS-ите и разговорите ми - сутрин, обед, вечер, нощем, призори, пролет, лято, есен и зима, ще бъдат контролирани от Големият брат, Всевиждащото око или все ми е едно от кого.
    Има-няма три седмици, и народните представители ще трябва окончателно да си кажат тежката дума и да осъдят съдбата на моята свобода.
    Предварвайки трите седмици, искам като (все още) свободен човек в свободна страна да кажа това, което мисля. Властта унижи баба ми, като не й даде 25 лв. за Коледа, защото пенсията й е 210 лв. Баба ми погледна на това с голяма усмивка и още по-голямо презрение. Ще мине без пуйка, портокали, банани, уиски, фъстъци, луканка, филета, торта и тем подобни глезотии, просто защото те не могат да заменят достойнството й. Тя е над тези неща. Ще си обуе дебелите топлинки и ще си чете книга. Пет пари няма да даде за Станишев, Доган и Царя или който там е виновен. И тях ще подмине с голяма усмивка и още по-голямо презрение. А поредните политически решения ще приеме кротко: „Всичко в историята се повтаря, запомни това от баба си".
    Но не е там работата.
    Предварвайки трите седмици, искам като свободен човек в свободна държава да заявя, че вали сняг, защото е зима и защото това е нормално. Не е нормално обикновеният човек, който трябва да отиде на работа, за да храни семейството си, да се тътри с часове по заледени пътища, километрични опашки и между снегорини, които "чистят" с вдигнати гребла. Не е нормално и да приема всичко това с иронична усмивка и тиха псувня. Защото, както беше казал един психолог, апатията е най-яркият знак за социалната депресия, обхванала обществото.
    Но не е там работата.
    Предварвайки трите седмици, искам като свободен човек в свободна страна да заявя, че изобщо не ме интересува някакъв си тип Гейзо ли, Мейзо ли - все тая - бил в Германия или не бил в Германия, пък не бил минал границата със Сърбия, пък поседял малко в ничия земя. Хич даже не ме интересува Маймуната, Бизона, Дебелия, Слабия, Червото, Гущера, Червея, Охлюва и не знам кой си какво и що. Все ми е тая кои са. Те са проблем на МВР, но МВР да не го решава, отнемайки свободата ми.
    Но не е там проблемът.
    Предварвайки трите седмици, искам като свободен човек в свободна страна да заявя: Когато (ако) Народното събрание одобри окончателно промените в Закона за електронните съобщения, никога повече в чат-а или в телефонните си разговори няма да кажа, че властта е силна на думи и слаба на действия, няма да критикувам и да казвам мнението си на висок глас.

    Или НЕ - ще го правя и ще го правя още по-ожесточено, за да има смисъл оная зима преди 20 години. Ако трябва, пак ще застана върху раменете на баща ми, за да извикам отвисоко, че СИ ИСКАМ СВОБОДАТА.
    Защото, ако ми Я отнемат, тогава малкия камък от Берлинската стена, отчупен от родителите ми, ще престане да бъде реликва и ще се превърне в сувенир.
    Предварвайки трите седмици, искам ВСЕ ОЩЕ като свободен човек в свободна страна да заявя, че съм много ядосана. Доскоро се гордеех, че съм живяла твърде малко в „ония" времена, за да ги помня отчетливо и да усещам пораженията им.
    Сега не се гордея с действителността.
    Сега съм един млад сърдит човек, който не желае службите да знаят на кого какво съм писала, какви контакти имам и кога с кого общувам. И оправданието, че така МВР ще работи ефективно, не върви. Не желая никой да наблюдава живота ми.
    Така разбирам свободата.
    Да, точно така.

    На 4 юли 1776 г. в Декларацията за независимостта американските губернатори заявяват: „Всички хора са създадени равни, а техният създател ги е дарил с някои неотнемаеми права, измежду които правото на живот, на свобода и на стремеж към щастие".
    През 1879 г. е гласувана Търновската конституция, чийто чл. 77 гласи: „Частни писма и частни телеграфически депеши съставят тайна и се броят неприкосновени. Отговорността на длъжностните лица за нарушение тайната на писма и депеши ще се определи по особен закон".
    В Конституцията на Република България от 1991 г. пише: „Личният живот на гражданите е неприкосновен. Всеки има право на защита срещу незаконна намеса в личния и семейния му живот и срещу посегателство върху неговата чест, достойнство и добро име". (Чл. 32.)
    И още: „Свободата и тайната на кореспонденцията и на другите съобщения са неприкосновени". (чл.34.)
    Затова предколедно се ужасявам, че в 2010 г. всичко това може да бъде загърбено, зачеркнато, пренебрегнато и неглижирано, за да се върнем към оная фикционална (и не съвсем) Джордж-Оруелова "1984" година.

    Защото там пише:
    Войната е мир. Свободата е робство. Невежеството е сила".

    Е в това всъщност е проблемът.
    "

    С други думи ... да ви е честита новата 2010, пък дано най-сетне българина се събуди, и започне да си отстоява правата !
    155 MY.95 Sport - 2.0 TS 8v (ressurected by Теодор & Токича)
    Fan Club Alfa Romeo 155 - Bulgaria

  2. #2

    Default

    Много хубаво четиво......
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  3. #3
    Болен алфист fred's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Тамбукту
    Posts
    3,232

    Default

    Quote Originally Posted by Alfa User View Post
    мисля. Властта унижи баба ми, като не й даде 25 лв. за Коледа, защото пенсията й е 210 лв. Баба ми погледна на това с голяма усмивка и още по-голямо презрение. Ще мине без пуйка, портокали, банани, уиски, фъстъци, луканка, филета, торта и тем подобни глезотии, просто защото те не могат да заменят достойнството й. Тя е над тези неща. Ще си обуе дебелите топлинки и ще си чете книга.
    Е в това е проблема, че у нас всеки си е обул топлинките и е "над нещата", което идеално устройва престъпниците от всякакво ниво, включая безотговорността на всички нива, на най-високите нива в държавата и управлението.Те това е логиката на соца-вие не мислете, има кой да мисли вместо вас.
    Честно казано на мен не ми дреме за ровенето в личното ми пространство, което се предвижда за престъпления, за които Наказателния кодекс дава над две години, ама това е друга тема и я има вече.
    Last edited by fred; 01-01-2010 at 22:04.
    Alfa Romeo 156,2.0TS 98 г.
    Нагоре по стълбата, която води надолу

  4. #4
    Alfa 155 Fanclub-Bulgaria Alfa User's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Пловдив, BG
    Posts
    4,585

    Default

    Точно ... насадения у мнозинството навик да приема нещата сякаш не ни касаят лично е причината да сме на това дередже сега.
    Искрено се надявах този текст да ви накара да се замислите и да преоцените някои неща ... И страшно ще се радвам, ако има някакъв успех - макар и малък !
    155 MY.95 Sport - 2.0 TS 8v (ressurected by Теодор & Токича)
    Fan Club Alfa Romeo 155 - Bulgaria

  5. #5
    absolute beginner BLUE1's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Пловдив
    Posts
    1,289

    Default

    Евтина, зле написана статия. Силата и е в невежеството на четящите я.
    SUBARU OUTBACK 2.5i MY06

  6. #6
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    Quote Originally Posted by BLUE1 View Post
    Евтина, зле написана статия. Силата и е в невежеството на четящите я.
    Ам че опровергай я. Иначе от думите ти полза няма.
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  7. #7

    Default

    Оххх.... и тук ли го пуснахте това.
    Явно и тук ще си копирам мнението.....
    Някой ако си мисли, че сега има свобода спокойно може да се самозапали ритуално пред Народното събрание.
    Ако не си интересен, никой няма да те подслушва или да те следи. Ако пък си интересен - те и сега те слушат и следят
    Само разни заблудени журналя май още не са го разбрали и пишат комплексаро-малоумните си статии, колко да се намират на работа....


    И другия път пак да гласувате за Бойко Борисов!!!

    http://clubalfaromeo.com/forum/image.php?type=sigpic&userid=19&dateline=121699486  0

  8. #8
    Alfa 155 Fanclub-Bulgaria Alfa User's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Пловдив, BG
    Posts
    4,585

    Default

    Quote Originally Posted by Kuku View Post
    Оххх.... и тук ли го пуснахте това.
    Явно и тук ще си копирам мнението.....
    Някой ако си мисли, че сега има свобода спокойно може да се самозапали ритуално пред Народното събрание.
    Ако не си интересен, никой няма да те подслушва или да те следи. Ако пък си интересен - те и сега те слушат и следят
    Само разни заблудени журналя май още не са го разбрали и пишат комплексаро-малоумните си статии, колко да се намират на работа....


    И другия път пак да гласувате за Бойко Борисов!!!

    155 MY.95 Sport - 2.0 TS 8v (ressurected by Теодор & Токича)
    Fan Club Alfa Romeo 155 - Bulgaria

  9. #9
    Запален алфист balev64's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Ловеч
    Age
    59
    Posts
    479

    Default

    Не я четох кой знае колко подробно,пък и за какво да я чета.Минаха много години,изпуснахме времето в което трябваше да се направи нещо,вятъра на промяната се оказа само един вятър "менте",сега вече е много късно за каквито и да е било "ревове".Мислете му момчета,като ви гледам предимно сте млади хора ,сигурно повечето са бунтари по природа пък и то на тази възраст кой ли се примирява с неправдата,но истината е че ние вече сме като едни зомбита живеещи в една зомби държава...Може и да си мислите че имате ясен път в живота и целите ви са ясни но в същност кой може да намери път в джунглата.Честита Нова Година! Живи и здрави да сте!
    p.s.Кажете ми моля,според вас, в Бг има ли независима журналистика...?

  10. #10

    Default

    Да видим ако авторката на статията стане жертва на престъпление изисткващо подобни действия, как ще разсъждава..Пълни глупости...
    А ако някой живее в заблудата,че разговорите не се записват жестоко се лъже..
    .::se la vita fosse eterna..! tu per chi vivresti ?::.

  11. #11
    Alfa болен мозък milenamr's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Пловдив
    Posts
    515

    Default

    Quote Originally Posted by търтей View Post
    Ам че опровергай я. Иначе от думите ти полза няма.
    Точно това щях да кажа, търтея просто ми взе думите из под пръситите на клавиатурата , че ако кажа "от устата" няма да е адекватно, понеже тук изразяването не е устно
    И незнайно защо 20-тина часа преди да прочета тая статия написах едно стихотворение(все още на трезва глава, преди посрещането на 2010 , та ако ми позволите да го споделя с вас с уточнение, че нямам претенции да съм направила дори подобие на шедьовър, просто ми дойде ей така отведнъж, може предновогодишни терзания и излияния.
    Благодаря за вниманието, ето го и него :

    Как ли да дишам
    И как да живея
    Като без въздух
    Не го умея

    А къде ли скрит и защо не достига
    смачкан плазмодиен облак нагоре се вдига
    ясно, пресован е милия безпощадно
    скрит в безнадеждна пародия стадна

    имам ли шанс аз все пак да живея
    писано ли ми е на сред сметището да оцелея
    Шансът е може би само един
    Казва се БИРА, ако ли не ..просто Амин

    Бирата дава ми сили свещенни
    Да уловя в живота нещата нетленни
    Да удавя в нея безбожната смрад
    И да разпения и плисна световния ад
    Last edited by milenamr; 02-01-2010 at 01:06.

    Аlfa e passione - 155 2.0 SUPER 143bhp '94 / ex 33 1.3 iEL 90bhp '93 & 1.5 iE 105bhp '91
    Втора национална среща на 155

  12. #12
    absolute beginner BLUE1's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Пловдив
    Posts
    1,289

    Default

    Quote Originally Posted by търтей View Post
    Ам че опровергай я. Иначе от думите ти полза няма.
    Кое да опровергавам?! Статия, търсеща евтина новина, правеща повърхностни аналогии и играеща си с невежеството на масите. Поредният псевдо журналистически напън за казване на уж истини потъпкващи свободата на хората.
    SUBARU OUTBACK 2.5i MY06

  13. #13
    Старши алфист Derry's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Карайсен, Великотърновско
    Age
    44
    Posts
    759

    Default

    Ми да ме подлушват и следят като си нямат работа и без това вече зарязах бизнеса с наркотиците и отвличанията . Нямам нищо напротив тая работа със следенето и се надявам да е полезна, макар да не ми се вярва.

    Сърцата са по-капризни от умовете.

  14. #14
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    Quote Originally Posted by BLUE1 View Post
    Кое да опровергавам?! Статия, търсеща евтина новина, правеща повърхностни аналогии и играеща си с невежеството на масите. Поредният псевдо журналистически напън за казване на уж истини потъпкващи свободата на хората.
    Разбирам защо така говориш, но все пак, ако нещо не е вярно дай мнение, сподели кое как. Току виж сме научили нещо, един вид.
    Щото твоите думи звучат като тотално промит мозък (то не е така, ма кво да ви обяснявам как е), а това е по-кофти от смотана журналистика.
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  15. #15

    Default

    Мен лично изобщо не ми дреме, че ще ме подслушваг и следят - смятам, че не правя нещо нередно, за да се притеснявам от това.
    Alfa Romeo 146 1.6 TS '97
    Alfa Romeo 166 2.0 TS '02
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD '05

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •