Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 53

Thread: По-лесният достъп на ГМО до пазара мина на първо четене

  1. #1
    Ор'гинална с бандИрол viki's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Варна
    Posts
    1,159

    Default По-лесният достъп на ГМО до пазара мина на първо четене

    От доста време се каня да пусна тема за ГМО,по една или друга причина ,това не се случваше.Тези дни темата е много актуална.Причината:
    По-лесният достъп на ГМО до пазара мина на първо четене

    Какво е ГМО?
    Генетично модифицирани организми (ГМО) са всички организми, чийто генетичен материал е изменен чрез техниките на генното инженерство, известни като рекомбинантна ДНК-технология.
    повече-тук

    За "ползите " от ГМО,препоръчвам да се гледат някои от тези филмчета

    Food inc

    The World According to Monsanto

    Осторожно, еда!

    Sicko

    Super Size Me

    Все неща,от които ще ви се изправят косите
    Колкото повече задълбавам темата (и други свързани с нея),толкова повече се убеждавам в доста нелицеприятни неща.Всичките ми мисли клонят към това,че на правителствата и на мултикомпаниите(не знам защо използвам две думи,като са едно цяло) не им трябва друго освен полу-здрави,наркоманизирани консуматори и гласоподаватели
    п.п.
    има петиция срещу промените в закона .
    Не знам доколко помагат такива начинания ,но все пак може да се запознаете с текста
    Петиция срещу промените в Закона за генетично модифицирани организми
    “And what is good, Phaedrus, And what is not good— Need we ask anyone to tell us these things...?”
    ― Robert M. Pirsig, Zen and the Art of Motorcycle

  2. #2
    absolute beginner BLUE1's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Пловдив
    Posts
    1,289

    Default

    Донякъде и аз съм против ГМО, но каква е алтернативата? Както сме се наплодили, особено на изток след 50 години съвсем няма да има какво да ядем.
    SUBARU OUTBACK 2.5i MY06

  3. #3

    Default

    Много съм чел по темата, защото искам един ден да имам позиция... а нещата са много сложни...

    Всичко вече е генно модифицирано...освен ако на някоя забравена от света поляна не си отгледаме сами нещо, всичко кеото ядем е имало достъп или суровина, която Е или е била третирана със... но и на поляната вали дъжд, който е имал допир с.....

    Ако не се модифицира генно света щеше да е много по-зле отколкото е сега...много повече щяха да умират от глад и реколтите да измират или да са ниски.....
    Много хора, които обичаме нямаше да ги има...

    От друга страна, не се знае какви ще са последвията за здравето......никой не знае.... сложно е....

    Но ако държим на "естественото" (доста смешен израз), защо тогава загърбваме Естествения подбор и се лекуваме от болести с Химикали, а не оставим майката природа да реши кой да живее....?!? Някакси не бихме искали нали?

    Нещата са сложни и НЕ еднозначни.

    Същото е и с глобалното затопляне.
    Ако толкова обичаме природата и "земята" не е ли реално по-добре за "земята" да оставим да се случва каквото има, да има потоп накрая и природата да се отърве от лошите същества наречени хора и да си се развива после сама на спокойтвие????
    Планетата няма да изчезне... а нали за нея милеем? без нас ще и по-добре?!
    или....май милеем за нас, не за природата точно

    Не ме разбирайте неправилно.
    Модерно и "куул" е да сме анти....квото дойде... И аз съм против даже

    Но ако утре недай си Боже ми потрябва генно модифициран продукт или клетки създадени благодарение на разумно разрешените опити в областа на клонирането, смятате ли че ще откажа да ме спасят????
    А??
    Или спасените със стволови клетки??? то е същото там, природата няма пръст...
    Само за да могат високоплатените дечурлига профи-протестанти от Грийнпийс (или ред други) да си печелят пари не бих едностранно подкрепил нещо.

    Във всяко нещо има 2 страни... зависи ние от коя сме.


    П.С. Във изброените филми има посочено единтвеното правилно решение за интелигентните хора, но хората не го осъзнават.....За да се спрат тези продукти трябва да няма нужда от тях, да не се купуват.....докато има нужда, ще има стока.

    Няма закон или красива инициатива, която да спре нещо си, ако хората по света купуват тези стоки.

    И е посочено добре във филма, как като са спрели да купуват от едното, а харесват вече "зелени" продукти, пазара се е променил, макар и малко...а със разпоредби и забрани не е станало!!!
    Alfa Romeo Spider 2.0 16V Twin Spark 155hp '00 Lusso

  4. #4
    Болен алфист DerMeister's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    София
    Age
    38
    Posts
    1,180

    Default

    Не знам колко процента от нещата, които ядем са генно модифицирани, но голям процент от тях са модифицирани чрез селекция, изкуствени смесвания и т.н. Те броят ли се за генно модифицирани? Има ли разлика между това да модифицираш нещо по стария начин за няколко години или директно да го модифицираш?

    П.П. Sicko съм го гледал, но не помня какво има за ГМО там?
    Last edited by DerMeister; 14-01-2010 at 17:25.
    Алфа Ромео 146 1.6TS 1999
    Mazda 6 2.3 2005

  5. #5
    Ор'гинална с бандИрол viki's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Варна
    Posts
    1,159

    Default

    Опс,извинявам се
    Sicko е за здравеопаването,но е добре да се изгледа.Доста колоритно филмче.

    Влади да,свободният пазар зависи напълно от клиента...уж.
    На думи е лесно,на практика -не толкова.Под шапките на мултикомпаниите стоят множество марки.С които си свикнал
    Заобикалят ни отвсякъде , почти нямаш избор ,какво да си купиш.Лъскавите опаковки,блестящите и примамващи реклами пък те затрудняват допълнително
    Например : Nestle
    само един бегъл поглед,колко марки включва
    List of Nestlé brands
    Отиваме в друга тема ,също доста конфликтна
    п.п.
    още нещо за четене за ГМО
    Изложение от ст.н.с. д-р Десислава Дуриданова на проблема с генно-модифицираните храни от гледна точка на опасностите за човешкото здраве

    Промените в закона касаят главно поколенията след нас.За нас,Чернобил каквото можа-направи
    п.п.п
    чувала съм ( но не мога да го потвърдя ),че в Бг отдавна има генно модифицирана соя ,като храна за животни и не само.
    “And what is good, Phaedrus, And what is not good— Need we ask anyone to tell us these things...?”
    ― Robert M. Pirsig, Zen and the Art of Motorcycle

  6. #6
    ... nhg's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Габрово
    Age
    49
    Posts
    488

    Default

    Хм, Вики, темата ти е много обширна; не толкова, че ГМО ни заливат отвсякъде, а че провокира размисли и в други насоки (както писаха DerMeister и proper по-горе)
    Сигурен съм, че всеки се ужасява като си представи как нагъва генно модифицирани домати и салатката му няма вкус като при баба на село, а на нещо каучукоподобно, а и на вид е такава...От друга страна може да се приеме, че това просто е част от НТП (Научно-техническия прогрес), нещо като антибиотиците примерно (замислете се, че те са били също 'противоестествени'). В това отношение напълно подкрепям колегата за реакцията при животоспасяване, НО... и на мен ми е кофти като си представя с какво се храним, а за съжаление просто това е бъдещето!
    Thesis 2.4 Emblema
    x166 2.0 TS / xDedra 1.6 / x145 1.6 boxer

  7. #7
    Ор'гинална с бандИрол viki's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Варна
    Posts
    1,159

    Default

    Обширна е ,зная.Поради което е и много интересна (за мен )
    ГМО със сигурност е бъдещето ,но за процъфтаване на нечии финансови интереси.
    Европа не ни задължава да въведем ГМО! Дава се право на всяка държава по отделно да прецени дали и как да разреши ГМО.
    През юни ,искаме да имаме правото да забраняваме генно модифицирани семена за посев на своя територия.
    Няколко държави от ЕС поискаха правото да забраняват ГМО посеви

    Няколко месеца по-късно,точно обратното?!

    п.п.
    Кой има полза от ГМО?
    интересна статия.

    Страни,в които ГМО за забранени
    Швейцария – мораториум от 2005 до 2013 г., който включва забрана за отглеждане на всички ГМ култури, както и използването на ГМО за храна на животни;
    Италия – забрана на всички ГМО, докато законодателството за „съвместно съществуване“ е в сила;
    Уелс (Великобритания) – забрана, основана на режима за отговорност;
    Валония (Белгия) – забрана, основана на «съвместното съществуване»;
    Полша – забрана за продажба на ГМ семена;
    Австрия – забрана за царевични хибриди MON863, T25 и Bt 176; маслодайна рапица GT73, Rf3, Ms8, Ms8xRf3.
    “And what is good, Phaedrus, And what is not good— Need we ask anyone to tell us these things...?”
    ― Robert M. Pirsig, Zen and the Art of Motorcycle

  8. #8

    Default

    По мое скромно мнение, сите гадоведето правят и разрешават това трябва задължително да минат на един или два разстрела при другаря Сталин......де говоря за генното инженерство което се прилага върху човека при медицинска нужда, а това което тия гадове карат човека сам да си приложи върху себе си......много точен е израза че мърсолите имат нужда само от едни полуздрави консуматори, достатъчно зомбирани за да знаят пътя до урната......наскоро четох един приятен материал, описващ постиженията на някакви боклуци, как видите ли успели да направят картоф, модифициран до такава степен че да отделя естествено отрова, и така да няма нужда от пестициди и външна третация......така отровата си стои в него, и тя във никакъв случай не се е изпарила когато той е сервиран на масата ни.......някой да знае каква гадост е аспартама който бъка във всяка напитка с надпис LIGHT на етикета.......масово се продават двулитрови безалкохолни за по 60-70 стинки шишето, и как това при положение че литър минерална само е толкова........
    Нещо любопитно да ви кажа - бащата гледа гълъби, различни чешити, състезания изложби и прочее.......преди да им се наложи сериозно летене, дали си имате идея какво им дава........и какво те много обичат.......кремвирши......нямате си представа какъв допинг е за тях това.......защо........едно френско и австрииско гълабарчета на състезание преди 3-4 месеца си глътнаха граматиките, когато бащата нарязал два сочни кремвирша и ги ръснал в кафеза на загряващите за полет човки, който от своя страна с бесен апетит омели кремвиршите пред смаяните им погледи......провел се слендия разговор:
    - Ама това не е възможно ние никога не сме видели или не знаем че гълъбите ядът месо под каквато и да било форма - ахнали незапознатите с бугарското месопроизводство чужденци
    - Че на вас кой ви е казал че в нашите кремвирши има капчица месо - всичко е соев субпродукт, а соята действа изключително активизиращо преди полет......
    Франсето било по недоверчиво, скочило до близкото село, взело 2 кремвирша, дало ги на свойте, и видял същия резултат......щял да си носи вече храна запас от дома си като идвал в БГ.....
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  9. #9
    absolute beginner BLUE1's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Пловдив
    Posts
    1,289

    Default

    Историята с гълъбите ми хареса, но проблема с недостига на храни е неизбежен и все по-разрастващ се. Аз за друга алтернатива не съм чул или чел, освен ако не оставим на естественият подбор и който оживее, оживее.
    SUBARU OUTBACK 2.5i MY06

  10. #10

    Default

    Гледайте сега- защо има недостък на храни?
    Правилно- защото има прекалено много хора.

    А защо има прекалено много хора?
    Защото някой модифицира генно храните и реколтата стига, за да се изхранят все повече и повече жители.

    Аз гласувам да падне един метеорит, да изтрепе де що има и да се върнеме към първобитния строй. Еволюцията на хората по- начало е тръгнала в грешна посока. Вместо да развиват духовното в себе си, ние развиваме материалното около себе си.
    Lexus IS200

  11. #11
    Старши тюфлек Old Fox's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Шумен
    Posts
    2,154

    Default

    Quote Originally Posted by Mind_Control View Post
    Гледайте сега- защо има недостък на храни?
    Правилно- защото има прекалено много хора.

    А защо има прекалено много хора?
    Защото някой модифицира генно храните и реколтата стига, за да се изхранят все повече и повече жители.
    Аз гласувам да падне един метеорит, да изтрепе де що има и да се върнеме към първобитния строй. Еволюцията на хората по- начало е тръгнала в грешна посока. Вместо да развиват духовното в себе си, ние развиваме материалното около себе си.
    Азъйк Азимов - Ключът- идеите на фракцията "Ултра"
    Би ли си прерязал вените тогава от алтруизъм за да направиш малко място за останалите
    Alfa Romeo 156 1.8 T.S,'98
    ZAZ Tavria 1.1, '95 - взеха я
    Pinky: "He that is gentle to the brutal will end up being brutal to the gentle"

  12. #12
    Старши алфист Derry's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Карайсен, Великотърновско
    Age
    44
    Posts
    759

    Default

    Quote Originally Posted by Mind_Control View Post
    Гледайте сега- защо има недостък на храни?
    Правилно- защото има прекалено много хора.

    А защо има прекалено много хора?
    Защото някой модифицира генно храните и реколтата стига, за да се изхранят все повече и повече жители.

    Аз гласувам да падне един метеорит, да изтрепе де що има и да се върнеме към първобитния строй. Еволюцията на хората по- начало е тръгнала в грешна посока. Вместо да развиват духовното в себе си, ние развиваме материалното около себе си.
    Аз подкрепям, роят се все в страни дето не могат да се издържат сами. Като не могат е напълно естествено да намалеят. Европа се утрепа да им мъкне жито, дрехи и всякакви провизий. Наща шматка Желева щеше да отговаря за тия неща . Еволюцията не е грешна, хората са поели кривия път, от момента когато един е поискал да има в повече от друг без сам да си го произведе или хване нещата са тръгнали на зле. Другата грешка е, че са измислили парите.

    По въпроса с генно модифицираните неща, ми в селското стопанство всичко е модифицирано, царевицата и слънчогледа са хибридни, сееш го една година и на следващата ако опиташ да посееш семената който си пожънал нищо не се получава е не съвсем нищо де - слъчоглед със 30 цветчета вместо 1 . Всичко усилено се третира с хербициди и пестициди, това в растенията и т.н. Всички тия неща са отрова. За сега единственото сигурно нещо е у дома в двора, само оборска тор и усилено плевене и копаене.

    ---------- Post added at 14:13 ---------- Previous post was at 14:09 ----------

    Quote Originally Posted by BLUE1 View Post
    ... Аз за друга алтернатива не съм чул или чел, освен ако не оставим на естественият подбор и който оживее, оживее.
    Ми не е ниакак хуманно ама те като не се сещат.
    Last edited by Derry; 15-01-2010 at 16:11.

    Сърцата са по-капризни от умовете.

  13. #13
    Alfa болен мозък milenamr's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Пловдив
    Posts
    515

    Default

    Quote Originally Posted by proper View Post
    Ако не се модифицира генно света щеше да е много по-зле отколкото е сега...много повече щяха да умират от глад и реколтите да измират или да са ниски.....
    Много хора, които обичаме нямаше да ги има...
    С това не съм съгласна, защото генното модифициране на света дава временно и илюзорно"решение" на проблемите с болестите, глада, измирането, а видов ден идва и то не след дълго.Не случайно като се поогледам измежду всичките ми познати и техните познати и познатите им и така до безкрай, почти няма семейство, в което да не е минал оня с косата и да е взел поне една жертва на рака(в крехка възраст) или подобните на него болести.
    Quote Originally Posted by proper View Post
    Но ако държим на "естественото" (доста смешен израз), защо тогава загърбваме Естествения подбор и се лекуваме от болести с Химикали, а не оставим майката природа да реши кой да живее....?!? Някакси не бихме искали нали?
    На мен лично израза не ми е смешен , вярно е че"естественото" е вече твърде неестествено, но пък не виждам нищо смешно в това.А за лечението с химикали ситуацията е същата.
    Медицинската индустрия дава временни резултати в потушаването и замазването (като с фон дьо тен) на здравословните проблеми(но това в никакъв случай не се нарича лечение), и по този начин превръща всички употребители на лекарства в постоянни и неотлъчни абонати.А това не е ли един невероятно успешен и преуспяващ бизнес, защото добре позната е психологията на човека, който "дава мило и драго за здраве"...тоест неограничено количество пари.И по този начин се закърпват(пак временно) едни проблеми, пропукват се други и така пациента се озовава в един омагьосан кръг на медицината(в частност фармацията), но той не умира - живее за да се лекува и така, докато издържи .....по възможност колкото се може по-дълго, за да си плаща колкото се може повече
    Е тук също съм категоричен противник да давам "кръвен данък" с личното си здраве(плюс пари), чрез своя принос за процъфтяването на фармацевтичната индустрия.
    Убедена съм, че и в днешно време човек може да живее без химикали и лекарства, и да се справя със здравословните проблеми по много по-леки и надеждни начини, голяма част от които успяват да изкоренят проблема, а не само да подтискат симптоматиката на голямо количество съществуващи загаснали (временно) вулкани в тялото ни.

    Но всичко е въпрос на личен избор!Както мен никой по никакъв начин не може да ме накара да пия лекарства по какъвто и да е повод, така и по-голямата част от населението е твърдо убедена, че без лекарства не може
    Ами да живее фармацевтичната индустрия Добре, че са малко такива като мен, иначе направо Фалит се задава ))

    Аlfa e passione - 155 2.0 SUPER 143bhp '94 / ex 33 1.3 iEL 90bhp '93 & 1.5 iE 105bhp '91
    Втора национална среща на 155

  14. #14

    Default

    Quote Originally Posted by milenamr View Post
    С това не съм съгласна, защото генното модифициране на света дава временно и илюзорно"решение" на проблемите с болестите, глада, измирането, а видов ден идва и то не след дълго.Не случайно като се поогледам измежду всичките ми познати и техните познати и познатите им и така до безкрай, почти няма семейство, в което да не е минал оня с косата и да е взел поне една жертва на рака(в крехка възраст) или подобните на него болести.

    На мен лично израза не ми е смешен , вярно е че"естественото" е вече твърде неестествено, но пък не виждам нищо смешно в това.А за лечението с химикали ситуацията е същата.
    Медицинската индустрия дава временни резултати в потушаването и замазването (като с фон дьо тен) на здравословните проблеми(но това в никакъв случай не се нарича лечение), и по този начин превръща всички употребители на лекарства в постоянни и неотлъчни абонати.А това не е ли един невероятно успешен и преуспяващ бизнес, защото добре позната е психологията на човека, който "дава мило и драго за здраве"...тоест неограничено количество пари.И по този начин се закърпват(пак временно) едни проблеми, пропукват се други и така пациента се озовава в един омагьосан кръг на медицината(в частност фармацията), но той не умира - живее за да се лекува и така, докато издържи .....по възможност колкото се може по-дълго, за да си плаща колкото се може повече
    Е тук също съм категоричен противник да давам "кръвен данък" с личното си здраве(плюс пари), чрез своя принос за процъфтяването на фармацевтичната индустрия.
    Убедена съм, че и в днешно време човек може да живее без химикали и лекарства, и да се справя със здравословните проблеми по много по-леки и надеждни начини, голяма част от които успяват да изкоренят проблема, а не само да подтискат симптоматиката на голямо количество съществуващи загаснали (временно) вулкани в тялото ни.

    Но всичко е въпрос на личен избор!Както мен никой по никакъв начин не може да ме накара да пия лекарства по какъвто и да е повод, така и по-голямата част от населението е твърдо убедена, че без лекарства не може
    Ами да живее фармацевтичната индустрия Добре, че са малко такива като мен, иначе направо Фалит се задава ))
    Принципно си права, ама дали би рискувала детето ти да има 41 градуса температура и да не му дадеш нужните лекарста? Според мен ще тичаш до поликлиниката и ще купиш и най- скъпото лекарство ако е необходимо.
    Lexus IS200

  15. #15
    Болен алфист DerMeister's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    София
    Age
    38
    Posts
    1,180

    Default

    Quote Originally Posted by milenamr View Post
    Но всичко е въпрос на личен избор!Както мен никой по никакъв начин не може да ме накара да пия лекарства по какъвто и да е повод, така и по-голямата част от населението е твърдо убедена, че без лекарства не може
    Ами да живее фармацевтичната индустрия Добре, че са малко такива като мен, иначе направо Фалит се задава ))
    При твоят организъм това може и да действа, но при повечето хора, а и лично при мои познати, такива втълпени от трети хора теории са ги водили от настинка до хоспитализиране. Дано никога не ти се налага да позлваш лекарства, аз също избягвам, но като настина и ми се запуши носа, си купувам капки за нос, витамин Ц и един колдрекс, дишам нормално и се оправям за ден, два... Леля ми почва да пие разни хомеопатии, да гледа умно и т.н. и след седмица-две минава на антибиотици, защото не може да мръдне от леглото. Та с доста съмнение се отнасям към това с личния избор и безсмислените лекарства.
    Алфа Ромео 146 1.6TS 1999
    Mazda 6 2.3 2005

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •