Results 1 to 12 of 12

Thread: За разликата между данъци и такси

  1. #1
    Старши тюфлек Old Fox's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Шумен
    Posts
    2,154

    Default За разликата между данъци и такси

    Не бъркайте данък с акциз. И не обвързвайте данъка с честота на използване. Данъка се прилага за притежавана собственост.
    Alfa Romeo 156 1.8 T.S,'98
    ZAZ Tavria 1.1, '95 - взеха я
    Pinky: "He that is gentle to the brutal will end up being brutal to the gentle"

  2. #2

    Default

    Quote Originally Posted by Old Fox View Post
    Не бъркайте данък с акциз. И не обвързвайте данъка с честота на използване. Данъка се прилага за притежавана собственост.
    Или с други думи- данъкът не ти дава право на нищо и държавата не е длъжна срещу него да извърши някаква услуга. Той се определя на база, колко е скъпо даденото нещо, което притежаваш. Затова за новите коли данъкът е по- висок!
    Lexus IS200

  3. #3
    Болен алфист pavlin's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Florida , USA
    Posts
    2,778

    Default

    Quote Originally Posted by Old Fox View Post
    Не бъркайте данък с акциз. И не обвързвайте данъка с честота на използване. Данъка се прилага за притежавана собственост.
    A какво е според теб ДДС тогава да не би и той да се свързва с притежавана собственост. Всичко това са данъци под различни форми. Дори и таксите произлизат от англ. дума tax, което се превежда като данък.

  4. #4
    Старши тюфлек Old Fox's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Шумен
    Posts
    2,154

    Default

    Quote Originally Posted by pavlin View Post
    A какво е според теб ДДС тогава да не би и той да се свързва с притежавана собственост. Всичко това са данъци под различни форми. Дори и таксите произлизат от англ. дума tax, което се превежда като данък.
    Ти между пряк и непряк данък разлика правиш ли? Не ми отговаряй.
    Таксите нямат общо с данъците - срещу тях вече се предлага услуга. Не разбрах само що ги намеси.
    Alfa Romeo 156 1.8 T.S,'98
    ZAZ Tavria 1.1, '95 - взеха я
    Pinky: "He that is gentle to the brutal will end up being brutal to the gentle"

  5. #5
    Болен алфист pavlin's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Florida , USA
    Posts
    2,778

    Default

    Quote Originally Posted by Old Fox View Post
    Ти между пряк и непряк данък разлика правиш ли? Не ми отговаряй.
    Таксите нямат общо с данъците - срещу тях вече се предлага услуга. Не разбрах само що ги намеси.
    Преки непреки все са данъци. Това искам да ти кажа или ти мислиш че като не е пряк не е данък.
    Освен това срещу данъците също получаваш услуга като безплатно обучение, евтин БДЖ транспорт, пожарна, полиция и т.н. Относно таксите прочети внимателно поста ми и ще разбереш защо съм ги намесил. Такса не българска дума а чуждица която сме взаимствали от някъде както например сега е модерно да се казва ПР вместо връзки с обществеността.

  6. #6
    Старши тюфлек Old Fox's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Шумен
    Posts
    2,154

    Default

    Колега говориш несвързано честно. Но стига сме спамили. Такса си е специфично обособено отделно от данъците държавно вземане. Няма да изнасям лекции по основи на данъчното облагане обаче.

    П.П. За чуждиците ти "кибрит" ли казваш или "драсни пали клечица" Пак не ми отговаряй.
    Alfa Romeo 156 1.8 T.S,'98
    ZAZ Tavria 1.1, '95 - взеха я
    Pinky: "He that is gentle to the brutal will end up being brutal to the gentle"

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by Old Fox View Post
    За чуждиците ти "кибрит" ли казваш или "драсни пали клечица" Пак не ми отговаряй.
    Аз ще ти отговоря - "паличе".

    За едно и също говорите, но от различни гледни точки.
    Alfa Romeo 146 1.6 TS '97
    Alfa Romeo 166 2.0 TS '02
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD '05

  8. #8
    Болен алфист pavlin's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Florida , USA
    Posts
    2,778

    Default

    Quote Originally Posted by Old Fox View Post
    Колега говориш несвързано честно. Но стига сме спамили. Такса си е специфично обособено отделно от данъците държавно вземане. Няма да изнасям лекции по основи на данъчното облагане обаче.

    П.П. За чуждиците ти "кибрит" ли казваш или "драсни пали клечица" Пак не ми отговаряй.
    Kолега сам изпадаш в противоречие първо каза че данъците са свързани само с притежаване на собственост , което се оказа че не вярно, след това подчерта че само срещу таксите получаваш услуга, пак не е вярно.
    И с това пояснение " не ми отговаряй" сигурно искаш да подчертаеш че винаги си прав или какво. Истината се ражда в спора и между хора които умеят да дискутират не между тези които казват това е и не ми отговаряй.
    Данъци, такси акцизи и т.н. имат много общо помежду си. Те са все държавни вземания или вземания от обществени институции само където имат различни наименования.
    Last edited by pavlin; 23-01-2010 at 20:46.

  9. #9
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    Такса (fee) и данък (tax) имат доста малко общо.
    Ще ви преместя в отделна тема
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  10. #10

    Default

    Колко интересно се получава - тука се спори колко, и дали е различно данъка с таксите......дали и колко едното е задължително, безвъзмездно, пряко или непряко....държавата събира данъци, общината такси......уж две различни неща - отново обединени от един красив принцип - "Разделяй и владей", в случая "разделяй и събирай кинти" - и създай объркано възприятие на народа кое колко е правилно и морално.....
    Народа дава пари за винетка - чупи и огъва джантари на държавни пътища, щото за общинската винетка не трябва......но пътя е един и същ, той преминава и през държавата и през общината - народа троши коли и по двата пътя, но само за единия плаща, по другия уж си мисли че се вози безплатно......но пък като е на общинския път, плаща други такси, който като е на държавна почва не ги плаща......успявате ли да се ориентирате в един прост единичен пример......Трудно може би!!!!!
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  11. #11
    Болен алфист pavlin's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Florida , USA
    Posts
    2,778

    Default

    Quote Originally Posted by търтей View Post
    Такса (fee) и данък (tax) имат доста малко общо.
    Ще ви преместя в отделна тема
    Добре кое е толкова различно между данък сгради и такса смет. И двете са общински вземания и двете се определят на базата на някакви критерии, и двете не са еднакви за всички които ги плащат.

  12. #12
    Болен алфист fred's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Тамбукту
    Posts
    3,232

    Default

    Погледнто, като значение на думата такса е сума, която се заплаща за извършена услуга /примерно такса за съдебно свидетелство и тн.н/, а данъка е дължима сума за нещо си определена със закон.
    По тая логика такса смет е сума, която дължиш за услугата /сметосъбиране и извозване/ а данъка за апартамент е сума, която дължиш, за това, че си собственик на имота.
    На практика иначе е все тая, от народна гледна точка
    Last edited by fred; 24-01-2010 at 20:01.
    Alfa Romeo 156,2.0TS 98 г.
    Нагоре по стълбата, която води надолу

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •