Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39

Thread: Свободата - как я възприемаме

  1. #1
    Болен алфист fred's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Тамбукту
    Posts
    3,232

    Default Свободата - как я възприемаме

    Темата произлиза от тази за Костов.

    Прав си, така е, ама туко ме напъне, но ще замълча най накрая Робът винаги се е страхувал да бъде свободен и да прави нещо сам.Като му свалят веригата продължава да служи на господаря си.
    Last edited by търтей; 31-01-2010 at 22:06.
    Alfa Romeo 156,2.0TS 98 г.
    Нагоре по стълбата, която води надолу

  2. #2
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    Quote Originally Posted by fred View Post
    Прав си, така е, ама туко ме напъне, но ще замълча най накрая Робът винаги се е страхувал да бъде свободен и да прави нещо сам.Като му свалят веригата продължава да служи на господаря си.
    Не точно. Робът иска свобода. Но той вижда свободата като път към собствени роби.
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  3. #3
    absolute beginner BLUE1's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Пловдив
    Posts
    1,289

    Default

    Търтей това което си написал твое мнение ли е или си го прочел някъде, вярваш ли, че е правило? Защото това което е написал Фред е истина и историята го е доказала, поне до голяма степен.
    SUBARU OUTBACK 2.5i MY06

  4. #4
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    Quote Originally Posted by BLUE1 View Post
    Търтей това което си написал твое мнение ли е или си го прочел някъде, вярваш ли, че е правило? Защото това което е написал Фред е истина и историята го е доказала, поне до голяма степен.
    Просто няма как да искаш нещо, което не познаваш. Има ли роби разликата между тях и свободните господари е само в това кой кого притежава. Робът няма как да прозре идеята за тотална липса на робство. Това да искаш промяна в системата е сложно, рядко и практически невероятно.

    Затова и избрахме биби - мужкарец, па и го докарва на тато на приказка и манталитет.
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by търтей View Post
    Просто няма как да искаш нещо, което не познаваш. Има ли роби разликата между тях и свободните господари е само в това кой кого притежава. Робът няма как да прозре идеята за тотална липса на робство. Това да искаш промяна в системата е сложно, рядко и практически невероятно.

    Затова и избрахме биби - мужкарец, па и го докарва на тато на приказка и манталитет.
    E, да ама безграничната свобода води до слободия, от там до деградация и в крайна сметка - до кофите за боклук.
    Alfa Romeo 146 1.6 TS '97
    Alfa Romeo 166 2.0 TS '02
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD '05

  6. #6
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    Quote Originally Posted by old alfist View Post
    E, да ама безграничната свобода води до слободия, от там до деградация и в крайна сметка - до кофите за боклук.
    Ха. Безгранични неща не съществуват. Дай по сериозно, моля. Чат разделът е другаде.
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  7. #7
    absolute beginner BLUE1's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Пловдив
    Posts
    1,289

    Default

    Търтей, чувството за свобода е вродено във всяко едно живо същество на планетата, даже и за роденото в робство. Отделен е въпросът дали всеки роден в робство може да преживее свободата. А пък съвсем друг въпрос е, имали абсолютна свобода. И точно тук колегата е прав, хора живели в "зоопарка на комунизма" до голяма степен са обречени да избират и преизбират все същите си господари и хора в които припознават силната ръка на грижовен бащица. Обаче тук отплеснахме яко темата....
    SUBARU OUTBACK 2.5i MY06

  8. #8
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    Quote Originally Posted by BLUE1 View Post
    Търтей, чувството за свобода е вродено във всяко едно живо същество на планетата, даже и за роденото в робство. Отделен е въпросът дали всеки роден в робство може да преживее свободата. А пък съвсем друг въпрос е, имали абсолютна свобода. И точно тук колегата е прав, хора живели в "зоопарка на комунизма" до голяма степен са обречени да избират и преизбират все същите си господари и хора в които припознават силната ръка на грижовен бащица. Обаче тук отплеснахме яко темата....
    Утре вечер ще направя нова тема за свободата.

    Така. Всеки се стреми към свобода. Тук съм съгласен. Въпросът е кой какво разбира под свобода.
    Моята теза е:
    - Робът разбира свободата като притежаване на роби.
    - Възпитаникът на комунизма разбира свободата като възможност да си купи плазма като на биритчеда в щатско.

    Няма да продължавам списъка - този стига за целите на нашата дискусия.

    Същите тези два типа другари, обаче, нямат възможността да надскочат себе си, щото като е известно, битието определя съзнанието.
    Те просто се стремят да влязат в модела на "свободния" - в нашия трагичен случай, това е човекът който си купува неща от Некерман. Щом биби (идеален пример - убеден съм че той ще влезе в учебниците) ти дава тази възможност да купуваш свободно и освен това има здравата ръка (като на партията майка) и е прост и с речник на обикновен селянин (човек от народа, като всички партийни другари, то по-равните) то той става идеалният избор на модерния българин.
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  9. #9
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    Quote Originally Posted by BLUE1 View Post
    Търтей, в общи линии говорим за едно и също нещо, само където ти говориш за по- рафинираното робство, това на духа , а аз говоря за общия смисъл на думата робство.
    Ми то комунизма, е практически робовладелчески строй. Във всякакъв смисъл на думата.
    Е изключвам класическата форма в древен Египет, където роби няма как да има, на там е намесена теокрацията и нещата са сложни.
    То и затова толкова лесно се приема в русия, щото те до царя си освободител (като държа да подчертая, че прозвището му освободител няма нищо общо с България), живеят в родовообщинния строй. Даже по-зле, щото крепостничество е ад.

    Свободата, изобщо, е като салама - няма как да нарежеш нещо, което не виждаш, както и няма как да проумееш свободата, без да си я видял.
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  10. #10
    absolute beginner BLUE1's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Пловдив
    Posts
    1,289

    Default

    Quote Originally Posted by търтей View Post
    Ми то комунизма, е практически робовладелчески строй. Във всякакъв смисъл на думата.
    Е изключвам класическата форма в древен Египет, където роби няма как да има, на там е намесена теокрацията и нещата са сложни.
    То и затова толкова лесно се приема в русия, щото те до царя си освободител (като държа да подчертая, че прозвището му освободител няма нищо общо с България), живеят в родовообщинния строй. Даже по-зле, щото крепостничество е ад.

    Свободата, изобщо, е като салама - няма как да нарежеш нещо, което не виждаш, както и няма как да проумееш свободата, без да си я видял.
    О, не. Комунизма е по-страшен с факта, че отнема даже и вярата и културната идентичност на хората. Робовладелеца в САЩ не са го интересували песните и танците на негрите му край огъня вечер в плантацията, не им е отнемал вярата в бог независимо кой е бил Той за тях. Иначе за другото съм съгласен, че когато робите са получили свобода все пак , голяма част от тях отново са се върнали при старите си господари защото са разбрали, че свободата е и лична отговорност и непрестанна борба.
    Last edited by BLUE1; 31-01-2010 at 01:50.
    SUBARU OUTBACK 2.5i MY06

  11. #11
    Болен алфист fred's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Тамбукту
    Posts
    3,232

    Default

    Вярно е, че робът си остава роб, както като личност, която действа /най често не действа/ в едно свободно общество, така и в стремежа си да се изяви...като робовладелец.Така в приказките, лошият цар се сменя с добър.Затова винаги ми е правило впечатление словото на Левски-Ако се борим за цар, то и сега си имаме султан...Робът не може да проумее, че не рабовлоделеца сам по себе си не е причина за това, той да бъде роб, а устройството на едно общество, позволяващо в него да има роби и собственици на хора.
    А социализЪма за 50 г. унищожи и това, което и 500 годишното турско робство не можа да съвснем унищожи /е, може и да е малко пресилено, ама е факт/-българина е превърнат в едно консуматорче, без морал, без вяра и без желание да действа, като свободно човешко същество.Да гледа и да чака Михаля.
    Все пак в наша защита, ще кажа, че това е резултата и в други соц общества.Ние не сме изключение.
    Last edited by fred; 02-02-2010 at 23:35.
    Alfa Romeo 156,2.0TS 98 г.
    Нагоре по стълбата, която води надолу

  12. #12

    Default

    Свободата се диктува от окръжаващата среда. Колкото и да си с разчупено мислене не можеш да имаш различна свобода от тази на останалите ти съграждани. Може да си свободен духом, но не можеш да го изразиш с действия, когато обществото около теб е на друго мнение за границите на свободата. Разбира се ако се преместиш да живееш другаде, веднага ще откриеш различна свобода даваща ти излаз на море например, но лишавайки те от зимните курорти (това е метафора).

    Търтей, от любопитство питам- колко време и къде извън БГ си живял?
    Lexus IS200

  13. #13
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    Quote Originally Posted by Mind_Control View Post
    Търтей, от любопитство питам- колко време и къде извън БГ си живял?
    Много и на различни места. Що?
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  14. #14

    Default

    Quote Originally Posted by търтей View Post
    Много и на различни места. Що?
    Интересно ми е, за да разбера какво си видял и как го съпоставяш с живота в България. Все пак има голяма разлика да си живял някъде за няколко месеца поне и просто да си посетил дадено място, като турист, мисля че ще се съгласиш.
    Lexus IS200

  15. #15
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    Quote Originally Posted by Mind_Control View Post
    Интересно ми е, за да разбера какво си видял и как го съпоставяш с живота в България. Все пак има голяма разлика да си живял някъде за няколко месеца поне и просто да си посетил дадено място, като турист, мисля че ще се съгласиш.
    Да. Живял съм на много места, учил съм навън, работил съм навън (нямам предвид студ бригада да мия чинии в уса). Не ми е останало време да ходя като турист май - хихи - животът пред мен
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •