Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26

Thread: Законът - има ли полза от него?

  1. #1
    Баш Душманин Член на клуба Коки's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    София
    Posts
    1,692

    Default Законът - има ли полза от него?

    Темата произлиза от тази за свободата.


    Quote Originally Posted by търтей View Post
    Карането без колан, например, по никакъв начин не пречи на останалите.
    Тебе те знам, че тва ще измислиш! Питах JORDI

    Дай да не принизяваме темата до нашите реалности, все пак темата е с малко по-философски характер.
    Last edited by търтей; 04-02-2010 at 19:27.
    Alfa Romeo 166 2.4 JTD - R.I.P. | Mercedes E 320 CDI
    Маркетинг в интернет


  2. #2
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    Quote Originally Posted by Коки View Post
    Тебе те знам, че тва ще измислиш! Питах JORDI

    Дай да не принизяваме темата до нашите реалности, все пак темата е с малко по-философски характер.
    Така де - философска е.
    Въпросът е, дали законът помага или не. Мога да развия тезата, защо законите всъщност пречат, как количественото натрупване на закони за щяло и нещяло, води до противоречия, до лишени от смисъл закони, и респективно до неспазването на закона в рамките на закона.

    Иначе казано, има доста по-добре измислени системи от демокрацията - да оборя Чърчил.
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  3. #3
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    Quote Originally Posted by Коки View Post
    Та, ако приемем, че [...] закона, [...] е необходим и целта му е да помага.
    Точно това не приемаме, обаче.

    Чисто философски, закон не ти трябва.
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  4. #4
    Баш Душманин Член на клуба Коки's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    София
    Posts
    1,692

    Default

    Quote Originally Posted by търтей View Post
    ...Чисто философски, закон не ти трябва.
    Ей тая теза искам да видя как ше я развиеш
    Alfa Romeo 166 2.4 JTD - R.I.P. | Mercedes E 320 CDI
    Маркетинг в интернет


  5. #5
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    Quote Originally Posted by Коки View Post
    Ей тая теза искам да видя как ше я развиеш
    Ще трябва да пуснем отделна тема, ако много държиш

    Няма да ти цитирам Ноам Чомски, обаче, он се пак е комунист.
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  6. #6
    absolute beginner BLUE1's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Пловдив
    Posts
    1,289

    Default

    Quote Originally Posted by търтей View Post
    Карането без колан, например, по никакъв начин не пречи на останалите.

    Напротив Търтей, пречи! Ако си размажеш образно казано главата в предното стъкло ще харчиш и парите от моята осигуровка за да те закърпят, ако те види моето дете ще му дадеш лош пример- ето така с неспазването на закона пречиш на останалите членове на обществото.
    SUBARU OUTBACK 2.5i MY06

  7. #7
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    Quote Originally Posted by BLUE1 View Post
    Напротив Търтей, пречи! Ако си размажеш образно казано главата в предното стъкло ще харчиш и парите от моята осигуровка за да те закърпят, ако те види моето дете ще му дадеш лош пример- ето така с неспазването на закона пречиш на останалите членове на обществото.
    Не. Няма. Моята е достатъчно голяма. Освен това нали се предполага да пукясам без колан. Освен това защо примерът да е лош? Съгласяването с ненужно ограничаване на личната свобода е бърз пък към комунизЪма.

    Ама това май ще го местим и него в темата за закона
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  8. #8

    Default

    Арна тема се заформи, ще позагрея малко, че определено се очаква развитие.....закони, нуждата от тях, и тяхното КПД е нещо по което мога да ръся мнения почти денонощно.......
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  9. #9
    absolute beginner BLUE1's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Пловдив
    Posts
    1,289

    Default

    Quote Originally Posted by търтей View Post
    Не. Няма. Моята е достатъчно голяма. Освен това нали се предполага да пукясам без колан. Освен това защо примерът да е лош? Съгласяването с ненужно ограничаване на личната свобода е бърз пък към комунизЪма.

    Ама това май ще го местим и него в темата за закона
    Ха ха приятел, ти по гръб не падаш, но добре ти пукясваш и аз съм потресен от обезобразеното ти тяло на асфалта, не е честно към другите. Или другият вариант- линейката която идва заради твоето "свободолюбие" лишава мен от помощ, а аз също плащам осигуровка и просто съм болен.
    Last edited by BLUE1; 04-02-2010 at 19:31.
    SUBARU OUTBACK 2.5i MY06

  10. #10
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    Честността не е философска категория. Животът не е честен, а и никой не е обещавал да бъде. Дори Дядо Боже.
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  11. #11
    absolute beginner BLUE1's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Пловдив
    Posts
    1,289

    Default

    Ставаше въпрос, че няма безсмислени забрани, поне в демократичните общества. И понеже никой не изказа мнение на въпроса ми за свободният избор аз ще изкажа своето мнение- няма свободен избор следователно няма свобода!
    SUBARU OUTBACK 2.5i MY06

  12. #12
    Матричар morfius's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    София
    Age
    48
    Posts
    3,327

    Default

    И философски и реално, всяко различаващо се от идеалното (а дефинирайте ми такова де ) общество има нужда от рамки в които да функционира.
    Дали ще са закони, религиозни догми, жречески/вождови укази или нещо друго все там.
    Проблема със законите като гледам е в това, че се превръщат от рамки за обществено ползване в такива за корпоративно ползване, което води до изменение както на целта така и на средствата.
    Но факта, че някъде колят някого с нож, не отменя нуждата му на кухненската маса.
    Welcome to the real world

    Алфа Ромео 156 2.4 JTD (01г.); Алфа Ромео 146 1.9 TD (98г.); Лада 21051 - Бивша.

  13. #13
    Баш Душманин Член на клуба Коки's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    София
    Posts
    1,692

    Default

    Quote Originally Posted by morfius View Post
    И философски и реално, всяко различаващо се от идеалното (а дефинирайте ми такова де ) общество има нужда от рамки в които да функционира...
    Разбира се, че има нужда. Защото, както казах в предишната тема, те трябва да очертаят някаква граница между личната свобода и тази на останалите. И тази граница трябва да е еднаква за всички. Ако няма поставени обективни рамки, ще трябва да се разчита на субективните ценности на индивидите, а те са различни за всеки отделен индивид. Т.е. винаги ще се появи някой да каже "аз не преча на никого като музиката дъни на мах, защото на мен не ми пречи".
    Alfa Romeo 166 2.4 JTD - R.I.P. | Mercedes E 320 CDI
    Маркетинг в интернет


  14. #14
    тъп и упорит koolio's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    40
    Posts
    3,433

    Default

    Quote Originally Posted by Коки View Post
    Разбира се, че има нужда. Защото, както казах в предишната тема, те трябва да очертаят някаква граница между личната свобода и тази на останалите. И тази граница трябва да е еднаква за всички. Ако няма поставени обективни рамки, ще трябва да се разчита на субективните ценности на индивидите, а те са различни за всеки отделен индивид. Т.е. винаги ще се появи някой да каже "аз не преча на никого като музиката дъни на мах, защото на мен не ми пречи".
    След това мнение мисля, че темата може да приключи!
    Ако ти е писано да се обесиш, няма да се удавиш
    AlfaRomeo 155 1.8 TS 129 к.с. 1995 г., AlfaRomeo 166 2.4 JTD 140 к.с. 2002 г. , Volvo S60 2.4D Sport 163 к.с. 2008 г. - EX;
    Opel Insignia ST 2.0 BiTurbo CDTI 194 к.с. 2014 г. (Алфа под прикритие)

  15. #15
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Всеки закон и/или догма е ограничение по принцип!Закона е отказване от изконни права на индивида с цел добруването на стадото.
    Пример!
    Аз се отказвам(на мене ми е забранено) да убия комшията и да му взема жената.
    Отказвам се от това да пребия някой и да му взема кокъла.
    Да пърдиш на публично място е неприлично.
    Всеки може да продължи списъка.
    Закона ти забранява това,което не искаш да го правят на тебе.По това се отличаваме от животните!
    Тука въпроса е :колко от законите излизат от рамката на 10-те божии заповеди,защото те са в основата на човешкия морал!?
    Сещам се за две правила на древните българи.Те не плюели по земята и никога хвърляли боклуци в огъня!
    Сега имаме "Зелени" ,екологични организации и преливаме от еко закони,но.....
    Това се нарича :"дим и огледала".
    От многобройните закони се замъглява основното.Това води до тяхното тълкуване-сиреч до извращаването им.
    Всяка ценностна система обвие ли се в закон и тя се извращава.Последствията са необратими.Семеиството,отношенията мъж-жена;деца-родители и тн.
    Не знам дали осъзнавате,че живеем в монетарно общество,което е антипод на морала,тоест на това заради което са и законите.Следователно сегашните закони са противоестествени.Точно за това е и масовото им неспазване.Спазват се безропотно само от тези с робска психика.Роба е съгласен на всичко стига да се храни вкусно и да е безотговорен.
    За съжаление, законите сега са не за добруването на стадото,а за неговото угояване,стрижба и
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •