View Poll Results: При нерегулирано кръгово движение кой е с предимство?

Voters
246. You may not vote on this poll
  • движещите се в кръговото

    145 58.94%
  • прилага се правилото на десния

    101 41.06%
Page 34 of 34 FirstFirst ... 24323334
Results 496 to 506 of 506

Thread: Предимство при кръстовище с кръгово движение

  1. #496
    Матричар morfius's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    София
    Age
    48
    Posts
    3,327

    Default

    И какво рационално има в това, да създаваме изключения за всеки казус?
    Особено когато масата и основното правило не знае...
    Дай защото МВР/КАТ/АПИ не си вършат работата, да си напълним ЗДвП с изключения... по тая логика, да си напълним всички закони с изключения, защото нито една институция в тая държава не работи като хората.
    После по 5 годинки всички дружно студенти в юридическия...
    Welcome to the real world

    Алфа Ромео 156 2.4 JTD (01г.); Алфа Ромео 146 1.9 TD (98г.); Лада 21051 - Бивша.

  2. #497
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by old alfist View Post
    Абсурдно е - те не ги спазват законите когато са справедливи, а камо ли когато не са.
    То и на мен не ми харесват много правила и закони не само от ЗДП, но след като съм решил да живея в това общество, си налягам парцалките и се стремя да ги спазвам.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #498

    Default

    Стойте си в задръстванията тогава и се кефете, че спазвате законите и, че те са европейски.
    Alfa Romeo 146 1.6 TS '97
    Alfa Romeo 166 2.0 TS '02
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD '05

  4. #499
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Въпреки всичко на мен ми прави впечатление, че все пак макар и бавно културата на водачите у нас расте, което смятам за нещо оптимистично.
    Примерно - на големи пътни артерии на светофар с лява секция допреди 10-тина години задължително отдясно на чакащите за левия завой се образуваше колоната на тарикатите. Допреди 3-4 години в такава ситуация се нареждаха 2 - 3 коли. В изминалата година почти не съм виждал подобно нещо.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  5. #500

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    От една страна казваш, че след като няма поставен знак, който да ти дава предимство, не трябва да считаш, че имаш такова.
    От друга страна при липса на знак за предимство от дясната ти страна по какво съдиш, че имаш предимство според правилото на дясностоящия пред МПС - тата, които идват отляво ?
    Аз не виждам противоречие - ако имам знак за предимство - съм с предимство. Ако нямам - прилага се правилото на дясностоящия - който ми е отдясно е с предимство, който ми е от ляво - не е. Ще има предимство тоя от ляво само ако аз имам съответния знак / знаци.

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Текстовете от линковете също не доказват твърдението ти, че не трябва да се съобразяваме със знаците за предимство, които се виждат в гръб
    Мисля, че става. Даже е казано, че макар и някои знаци да са уникални по форма – пак не е нужно. Ако трябва ще извадя списък с решения, сега нямам време да ровя, но все пак:

    Решение № 81 на САС по в. н. о. х. д. № 69/2012

    Няма такова значение за делото познанието на подс.П. за състоянието на пътя,за регулацията по начало на това кръстовище в годините, за съществуващите и съществували знаци(става въпрос за липсващ знак Б2 вдясно по посока на движението му), каквото му се придава. Това познание не може да доведе до извод,че той е следвало да спази нормата на чл. 50, ал.1 от ЗДвП, тъй като в конкретния случай пътят на пострадалия мотопедист И. Т. не е бил с предимство. Разширяването на действието на съществувалия до преди инцидента, но не към самия този момент, знак Б2, не само в пространството, но и във времето, а така практически се получава, е правен волунтаризъм, чисто правно своеволие, същото се отнася и до пренасянето на действието на знака Б2, намиращ се отпред и вляво,с гръб по посоката на движението на подс.П.,и за неговата посока.

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Ето моят добронамерен съвет към всички колеги
    Тук спор няма – винаги на кръстовище – с много внимание, ако ще и 100 знака да има… Както имаше един виц – джигитите минават на червено, а на зелено намалят и спират – щото може да има и други джигити.

  6. #501

    Default

    В момента уча за шофьорски изпит и четейки ЗДП ми направи впечатление колко непрактичен е законът относно кръстовищата с кръгово движение, та така стигнах до тая тема.

    Очевидно на нерегулирано кръгово законът дава предимство на дясностоящия. Не мисля, че някой може да спори с това. Въпросът е, че така се създава предпоставка за пълното блокиране на кръстовището при натоварено движение и спазване на правилото на десния. Всеки на входа на кръстовището ще навлезе, независимо че то вече е пълно, при което ще блокира следващия изход вдясно. Има много хубава статия по въпроса с изследване, симулация и т.н - http://www.spik-bg.org/doc/articles/...affic_man1.pdf. Макар че и само разумни разсъждения стигат, за да се види дефекта в закона.

    Повтарям - законът е ясен и дава предимство на десния и това определено осигурява безопасност на движението.

    Но ако с предимство беше навлезналият в кръга (по презумция, дори без знаци), движението пак щеше да е безопасно. Но освен това и щеше да е невъзможно да се блокира кръстовището.

    Извод:
    Предимството на десния е кофти при кръговото движение, но трябва да се спазва закона, колкото и глупав да е той.

    За щастие май няма нерегулирани кръгови. И то не случайно...

  7. #502
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Ми както беше казал някой, "нямам произшествия защото не съм се възползвал от предимството си".Демек, това че някой е с предимство не му осигурява безопасно преминаване, понякога трябва да не се възползваш от предимството си, ако не искаш да сменяш фацата на колата.В смисъл да отстъпиш предимството си на колегата който вече е в кръговото с цел да се итегли по-бързо за да не се получи задръстване или предпоставка за ПТП.Ма не сме дорасли за такава колегиалност.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  8. #503
    Старши алфист nikolaaaay's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Sofia
    Age
    47
    Posts
    2,267

    Default

    Quote Originally Posted by dimitar_vd62 View Post
    Ми както беше казал някой, "нямам произшествия защото не съм се възползвал от предимството си".Демек, това че някой е с предимство не му осигурява безопасно преминаване, понякога трябва да не се възползваш от предимството си, ако не искаш да сменяш фацата на колата.В смисъл да отстъпиш предимството си на колегата който вече е в кръговото с цел да се итегли по-бързо за да не се получи задръстване или предпоставка за ПТП.Ма не сме дорасли за такава колегиалност.
    То си е до култура. В Италия например са като нас. Там мигачът не значи нищо. В Германия като дадеш мигач, всичко живо отзад спира и ти дава път. Без значение дали са с предимство или не.

  9. #504
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Ми не знам какво значи мигача, ма у нас за да се престроиш тряа караш черна Алфа, да си с черни очила , черно кожено яке и да имаш физиономия на човек със страшен зъбобол за да ти дадат път.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  10. #505
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,091

    Default

    [QUOTE=dimitar_vd62;1264693]Ми не знам какво значи мигача, ма у нас за да се престроиш тряа караш черна Алфа, да си с черни очила , черно кожено яке и да имаш физиономия на човек със страшен зъбобол за да ти дадат път.[/QUOTE
    А...Митак и с Камаз става по потник и добре изпотен))
    п.п. едно време като карах камион....нямах такива проблеми....
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  11. #506
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Quote Originally Posted by Бобби View Post
    А...Митак и с Камаз става по потник и добре изпотен))
    п.п. едно време като карах камион....нямах такива проблеми....
    Като оня виц, дето една мутра засякла един тир и си обелила калника на мерника и спрял да се разправя.Обаче като видял каква бабанка е шофьора на тира, смънкал - аз такова, тряа ми ключ 19.Нямам, рекъл тираджията, аз до 27 ги завивам с пръсти.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

Page 34 of 34 FirstFirst ... 24323334

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •