View Poll Results: При нерегулирано кръгово движение кой е с предимство?

Voters
246. You may not vote on this poll
  • движещите се в кръговото

    145 58.94%
  • прилага се правилото на десния

    101 41.06%
Page 2 of 34 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 506

Thread: Предимство при кръстовище с кръгово движение

  1. #16
    Матричар morfius's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    София
    Age
    48
    Posts
    3,327

    Default

    Колега, при необозначено предимство - винаги важи правилото за дясностоящия, независимо на кръгово, Т образно или стандартно кръстовище.
    Това поне е класическа аксиома в правилата, от както се помня.
    Welcome to the real world

    Алфа Ромео 156 2.4 JTD (01г.); Алфа Ромео 146 1.9 TD (98г.); Лада 21051 - Бивша.

  2. #17

    Default

    Естествено че кръгото движение...Това с дясно стоящия, някак не ми се нрави много...
    156 2.4JTD 136+ PS

  3. #18
    ThuG 4 LiFe Raiko0's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Варна
    Age
    33
    Posts
    152

    Default

    Аз завърших шофьорския курс май месец 2009. На теорията помня че на нерегулирано кръгово важи правилото за дясно стоящия а при регулирано кръгово, който е в кръговото е с предимство. Макар че на мене лично нерегулирано кръгово ми се струва много странно ... =]
    Alfa Romeo 146 1.9 JTD 105 k.c. '99 *еХ на кенчета

    Alfa Romeo 159SW 150 ++ '07

  4. #19
    алфист младеж Stefo's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    София
    Posts
    143

    Default

    Избийте си го това, че който е в кръговото е с предимство
    Както казаха колегите по-горе - с предимство е дясностоящия, освен ако със знак не е указано друго. Знак за кръгово също указва, че НЕ е указано друго
    146 1.6 TS '00
    156 2.4 JTD '01

  5. #20
    благочестив мюхлюзин fiore's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    софия. лозенец сити
    Posts
    3,402

    Default

    Такаааа, малко тълкование от мен. При нерегулирано кръстовище с кръгово движение, предимството е на този който влиза в кръстовището- т.е на десният. По принцип Кръговото движение е измислено да бъде точно нерегулирано за да се улесни преминаването през него. Получава се един парадокс- Кръстовището би трябвало да се препълни тъй като ако има движение, винаги трябва да изчакаш да влезе следващият, който ти е в дясно. Поради това кръстовищата с кръгово движение са загубили идеята си за нерегулирано кръстовище и те се регулират с пътни знаци.
    Парадоксът и нуждата от регулиране е исторически обоснован. Идеята за кръстовището с кръгово движение еидва от англия, където движението е ляво. Преди време и други държави са били с ляво движение. При лявото движение тази аномалия я няма тъй като движението в кръговото кръстовище е по посока на часовниковата стрелка и там десният е този който е вътре в кръстовището, така че този който е вътре има предимство и трябва първо той да излезе преди да влезе друг. Начинът на регулиране с пътни знаци в повечето случаи създава точно такова предимство , така че това което MIRELA казва че са я учили че този който е вътре в кръстовището е и ВЯРНО и ГРЕШНО. Предимство ако кръстовището е нерегулирано има влизащият, но тъй като , както казах почти всички кръгови кръстовища са регулирани( може би всички,, защото аз не съм попадал на такова без знаци) предимство има този който е вътре , но това предимство не е обусловено от правилата на кръговото движение , а от пътните знаци.
    Дано сте ме разрели че стана дълго обяснението.
    Гипотеза о боге дает ни с чем не сравнимую возможность абсолютно все понять, абсолютно ничего не узнавая
    sprint tropheo
    155/1.8
    156/2.0 Selespeed

  6. #21
    absolute beginner BLUE1's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Пловдив
    Posts
    1,289

    Default

    Quote Originally Posted by ReLeFNIQ View Post
    Аз преди година и половина изкарах книжка и тогава ни учеха че при нерегулирано се прилага правилото на десния, ако има знак (а то в повечето случай има), то с право са тези в кръговото.

    +1
    SUBARU OUTBACK 2.5i MY06

  7. #22

    Default

    Кръговото е ни повече, ни по малко от едно кръстовище. Никога в закона не е пишело, че си с предимство ако си в кръговото, освен ако няма знак.
    Lexus IS200

  8. #23
    селянин с редосеялка
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    с.Тополи
    Posts
    393

    Default

    Я някой варненец да ми припомни на Шишковата градинка какви са знаците. Имам някакъв смътен спомен, че когато аз карах курса (преди 15тина години) нещата бяха по ралични. Някак си ми се вижда странно колите навлезли в кръгово независимо дали е урегулирано или не да дават преимство ама.. Видях в закона, че е така, ама е недомислено.Друг е въпроса,че почти няма такива кръстовища, мисля във Варна, че на крайезерния са такива.И точно заради това правило вместо да улесняват трафика май го скапват още повече.
    Range Rover Vogue 4.4
    Rexton 270 cdi
    Honda CBR Repsol 1000 , Polaris Predator 500
    Колкото и да се опитваш, никога няма да си по-велик от пръдня на крава.

  9. #24
    JTD проповедник trustworthy's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    5,167

    Default

    Quote Originally Posted by tanatos View Post
    Я някой варненец да ми припомни на Шишковата градинка какви са знаците. Имам някакъв смътен спомен, че когато аз карах курса (преди 15тина години) нещата бяха по ралични. Някак си ми се вижда странно колите навлезли в кръгово независимо дали е урегулирано или не да дават преимство ама.. Видях в закона, че е така, ама е недомислено.Друг е въпроса,че почти няма такива кръстовища, мисля във Варна, че на крайезерния са такива.И точно заради това правило вместо да улесняват трафика май го скапват още повече.
    Градски, аз сигурно имам няколко стотин километра навъртяни само по кръговото на Шишковата Курса съм го карал някоя друга година преди тебе Там всички 'вливания' са си били и си остават без предимство, което е указано със знаци. Навремето автобусите минаваха по 'Стефан Караджа', но бях прекалено малък, за да помня каква е била организацията на движението тогава ПОмня само, че имаше автобусна спирка срещу 'Гъбата', 'Ст. Караджа' не беше задънена на 'Сливница', както е сега
    Иначе на крайезерния е същата работа, само дето кръговото е с баси смешния диаметър и ми се струва, че там ще има яко катастрофи, че обърнаха предимството тотално, но това си е мое мнение.
    А в Бургас, например, се сещам за 3 кръгови движения, при две от които предимството е на 'въртящите се' (кръговото на Метро и последващото, дето е до хотел 'лазур', а кръговото на крайбрежния път, при изхода/входа на града не е така, но пак си има знаци, които да указват кой накъде.
    Определено причината да се заблуждават хората е, че нерегулирани кръгови са си простотия по смисъла на закона и правилника и просто ги няма такива никъде
    _______
    146 JTD - ex
    Renault Megane II 1.5 dci - ex

    Nissan Qashkai 2.0 CVT - current

  10. #25
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    Еми просто е и винаги е било така. Това че кръстовището е кръгло не го прави кръгово.
    Ако има знак кръгово е кръгово и там предимството е на левия
    Ако няма знак не е кръгово и тогава е на десния
    Ако има знак кръгово+предимство (например) си гледаш знака за предимство
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  11. #26

    Default

    Quote Originally Posted by търтей View Post
    Еми просто е и винаги е било така. Това че кръстовището е кръгло не го прави кръгово.

    1.
    Ако има знак кръгово е кръгово и там предимството е на левия
    +
    Ако няма знак не е кръгово и тогава е на десния

    2.
    Ако има знак кръгово+предимство (например) си гледаш знака за предимство
    Според кой закон? В ЗДП пише друго
    Няма три варианта - има само два!
    http://clubalfaromeo.com/forum/image.php?type=sigpic&userid=19&dateline=121699486  0

  12. #27
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    Quote Originally Posted by Kuku View Post
    Няма три варианта - има само два!
    Да те заведа на Руски паметник да видиш?
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  13. #28

    Default

    Мисля, вече написах за Руски паметник - има тарантула

    Кръгово със знаци - гледаш знаците.
    Кръгово без знаци - дясното човек.
    http://clubalfaromeo.com/forum/image.php?type=sigpic&userid=19&dateline=121699486  0

  14. #29
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    Quote Originally Posted by Kuku View Post
    Мисля, вече написах за Руски паметник - има тарантула

    Кръгово със знаци - гледаш знаците.
    Кръгово без знаци - дясното човек.
    Аз съм написал същото бе.

    Само че без значи просто не е кръгово, а обикновено нерегурлирано
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  15. #30
    iron man Pinky's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    София
    Age
    74
    Posts
    2,648

    Default

    ако има знак за кръгово движение и никакъв друг, какво е предимството? Аз имам спомен да е вътрешния.
    I just have a hunch that Stalin is not that kind of a man. I think that if I give him everything I possibly can and ask for nothing from him in return, he won't try to annex anything and will work with me for a world of democracy and peace
    Roosevelt

Page 2 of 34 FirstFirst 123412 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •