Page 9 of 16 FirstFirst ... 7891011 ... LastLast
Results 121 to 135 of 232

Thread: Олекотяване на маховик?

  1. #121
    iS-killer Abar7h's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    София
    Age
    33
    Posts
    756

    Default

    А не става ли на TS16V-тата да се сложи по-лек заводски маховик от друга кола? Някое 8V или фиатов мотор?? По този начин няма да има балансиране, олекотяване и съответните рискове от неправилно извършване на тези операции! При BMW примерно има един милион варианта за смяна с по-лек от друг мотор...
    Alfa Romeo 146 1.6TS '97 - ex
    Fiat Grande Punto 1.4 Dynamic - ex
    BMW 328i

  2. #122
    Дигиталния digitalundgrd's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Posts
    5,265

    Default

    Ами аз до колкото разбрах се балансират маховик + вал заедно...Следователно при друга кола маховика ще е балансиран, но с нейния си вал и от там...сещаш се
    Ясно, че в тоя форум - слаб пияч, бияч, ебач и слаб шофьор няма, ма нема смисъл да се фалим..

    МEGANE RS CUP ''20
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD

  3. #123
    iS-killer Abar7h's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    София
    Age
    33
    Posts
    756

    Default

    Quote Originally Posted by digitalundgrd View Post
    Ами аз до колкото разбрах се балансират маховик + вал заедно...Следователно при друга кола маховика ще е балансиран, но с нейния си вал и от там...сещаш се
    Бе не съм дълбоко убеден, ма както и да е, сега тва не е на дневен ред при мене
    Alfa Romeo 146 1.6TS '97 - ex
    Fiat Grande Punto 1.4 Dynamic - ex
    BMW 328i

  4. #124
    Slower
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    София
    Age
    45
    Posts
    1,370

    Default

    Quote Originally Posted by digitalundgrd View Post
    Ами аз до колкото разбрах се балансират маховик + вал заедно...Следователно при друга кола маховика ще е балансиран, но с нейния си вал и от там...сещаш се
    Гледам, че в Autodelta продават олекотени маховици, но никъде не пише нищо за балансиране на колянов вал.
    Според мен, тъй като той си е балансиран от завода, при олекотяване на маховика или купуване на готов олекотен такъв, не е необходимо да се прави каквото и да било с вала.
    Ама нека спецовете да кажат де, това са си само мои предположения.
    Alfa Romeo 166 3.0 V6
    Alfa Romeo GTV 2.0TS - няма я вече.

  5. #125
    Дигиталния digitalundgrd's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Posts
    5,265

    Default

    Quote Originally Posted by Abar7h View Post
    Бе не съм дълбоко убеден, ма както и да е, сега тва не е на дневен ред при мене

    Мдам Все пак до сега не си правил мотор, а аз имам 2 зад гърба хахахах Не ми се прави 3-ти и за това много внимателно "опипвам почвата".
    Last edited by digitalundgrd; 30-01-2011 at 14:00.
    Ясно, че в тоя форум - слаб пияч, бияч, ебач и слаб шофьор няма, ма нема смисъл да се фалим..

    МEGANE RS CUP ''20
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD

  6. #126

    Default

    Quote Originally Posted by Fear View Post
    Гледам, че в Autodelta продават олекотени маховици, но никъде не пише нищо за балансиране на колянов вал.
    Според мен, тъй като той си е балансиран от завода, при олекотяване на маховика или купуване на готов олекотен такъв, не е необходимо да се прави каквото и да било с вала.
    Ама нека спецовете да кажат де, това са си само мои предположения.
    http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=54891

    Тука съм снимал предпоследната доставка.... балансират се само маховици... Готино е също защото можеш да си поръчаш за шестаците цял маховик... има и други гъдели зависи какво се иска... Работят без баланс на вала...

    Смея да твърдя че са доста по-леки от аутоделта.

    http://www.facebook.com/TempoGarageSofia
    Sotiris Rokkos: "Neno you gave me scary feelings I did not ever feel before in my 30 years experience of racing... you know..."

  7. #127
    Старши алфист
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Русе
    Posts
    618

    Default

    Quote Originally Posted by Bobo View Post
    Аз смятам че на моя колянов вал и без да го усера аз му е достатъчен зора и затва не го пипам - смятам че фабричния вал който се върти до 7200 оборота и едвам вади 130-140кс. и 170нм - аз го въртя на над 7500 оборота и вадя 400кс. сили от него, следователно хич не ми е работа да го барат чичоманчовци като Ици примерно
    Чичомачовци ти пък какво се засегна, не ми стана ясно?
    То и аз не съм си олекотявал вала, сега пък не ми е ясно ще ме критикуваш ли за това .
    Олекотяването на противотежестите няма връзка с това колко е въртящият момент на мотора, противотежестите се ползват за да се намалят огъващите моменти между рамената на вала от самите инерционни моменти на шийките на вала и масата на биелите и буталата.
    нали се сещаш, че като сложиш по-леки биели с по 200+ грама и по-леки бутала с по пак 200 грама че това противоуравновесяване се получава пък точно наобратно, така че ... неолекотен с рейсинг карантии или олекотен без/със все е тая ако толкова си се притеснил за вала си.
    Между другото вала е последното нещо в мотора, което ще се скъса ако ще и 1000 коня да са, говоря за кованите валове само.

  8. #128
    Turbo Ninja Bobo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    45
    Posts
    7,990

    Default

    Quote Originally Posted by ICI View Post
    Чичомачовци ти пък какво се засегна, не ми стана ясно?
    То и аз не съм си олекотявал вала, сега пък не ми е ясно ще ме критикуваш ли за това .
    Олекотяването на противотежестите няма връзка с това колко е въртящият момент на мотора, противотежестите се ползват за да се намалят огъващите моменти между рамената на вала от самите инерционни моменти на шийките на вала и масата на биелите и буталата.
    нали се сещаш, че като сложиш по-леки биели с по 200+ грама и по-леки бутала с по пак 200 грама че това противоуравновесяване се получава пък точно наобратно, така че ... неолекотен с рейсинг карантии или олекотен без/със все е тая ако толкова си се притеснил за вала си.
    Между другото вала е последното нещо в мотора, което ще се скъса ако ще и 1000 коня да са, говоря за кованите валове само.
    Не съм се засегнал бре Просто така си пиша Ма вие голям келепир изкарахте от тия олекотявания - бих си купил кован вал и готов лек маховик, ма не бих го олекотявал тва е А за късането на вала е най-малкия проблем по-скоро другите износвания от усукването ме притесняват
    0888 232 484 - Бобо Extreme Service

    Alfa 145 QV Turbo VS Alfa GTV 3.2 24V 04'
    Alfa 156 05' 1.9 16V M-JET, Fiat Brava 1.9 JTD , Алфа 164 Super, Alfa 147 JTD малкото GTA, Alfa 155 2.0 16v Super

  9. #129
    Старши алфист
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Русе
    Posts
    618

    Default

    Quote Originally Posted by Bobo View Post
    Не съм се засегнал бре Просто така си пиша Ма вие голям келепир изкарахте от тия олекотявания - бих си купил кован вал и готов лек маховик, ма не бих го олекотявал тва е А за късането на вала е най-малкия проблем по-скоро другите износвания от усукването ме притесняват
    Да ти кажа, има келепир в олекотяването и на вал и на слагането на леки биели и бутала.
    При нас олекотяването откъм биели и бутала е осъществено с рейсингови такива - това е налице.
    Остава маховика ,примерно най-добрият вариант стоманен 4 кг за двудисков съединител 200мм което променя също осезаемо нещата.
    Примерно Фиат/Ланчиа вала е половин комплект противотежести и е около 14 кг, но пък имахме тука едно Типо с мотор като моя атмосферен, на което му олекотиха вала и стана 11кг мисля, та разликата беше забележителна във ускорение, макар че няма никакви измерени времена за доказателство.

  10. #130
    Запален алфист hunter1989's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Елин Пелин/София
    Posts
    384

    Default Маховик .

    Здравейте колеги . Искам да попитам, дали е разумно и безопасно , да се отнеме от теглото на маховика. Става въпрос за алфа 146 1.9 тд . Мераклия съм да направя тази процедура , но не знам дали ще има ефект и дали няма да направя някоя поразия по мотора . Благодаря

  11. #131
    Инженер vaklinator's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    София-Силистра
    Age
    51
    Posts
    1,196

    Default

    Знаеш ли, кой елемент от КММ/колано-мотовилковия механизъм/ извежда буталото от ГМТ респ. ДМТ /горна-долна мъртва точка/. Тогава ще разбереш дали е правилно да олекотяваш маовика.
    Alfa 155 2.0TS 8V '93

    VW LADAVAGEN '81
    CHRYSLER 3.3L V6 - БИВШ

  12. #132

    Default

    по принцип може, но при дизела не е желателно
    156 2.4JTD 136+ PS

  13. #133
    Инженер vaklinator's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    София-Силистра
    Age
    51
    Posts
    1,196

    Default

    Не казвам, че не е възможно.
    Просто без маховика идин ДВГ няма да се върти. Което значи, че олекотяването му намалява инерционния момент на механизма
    Alfa 155 2.0TS 8V '93

    VW LADAVAGEN '81
    CHRYSLER 3.3L V6 - БИВШ

  14. #134
    Запален алфист BlueStorm's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Пловдив
    Age
    48
    Posts
    330

    Default

    Quote Originally Posted by vaklinator View Post
    Знаеш ли, кой елемент от КММ/колано-мотовилковия механизъм/ извежда буталото от ГМТ респ. ДМТ /горна-долна мъртва точка/. Тогава ще разбереш дали е правилно да олекотяваш маовика.
    Само една забележка - "елемента" който отвежда буталото в Долна мъртва точка е съвсем различен...

    ... нарича се "работен ход"!
    Fiat Tipo - Series 6000 <<149C2.046>> + momo pack
    Alfa145 16V TS <<AR67601>> + momo pack, RossoCorsa

  15. #135
    тих психопат Член на клуба stelt's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Русе
    Age
    44
    Posts
    2,090

    Default

    Каква е целта ти ?
    Ако се надяваш колата да започне да върви повече - откажи се.
    AR 145 , 1.6 , 76 kw- ex; GT 1.9 JTD 110 KW, Giulia 2,2 Veloce
    Posted by Bat Vas:Алфиста трябва да има минимум две коли, ако не иска да ходи с градски транспорт от време на време.

Page 9 of 16 FirstFirst ... 7891011 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •