Page 3 of 16 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 232

Thread: Олекотяване на маховик?

  1. #31
    Запален алфист Член на клуба Събев's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Димитровград/Европа
    Posts
    498

    Default

    Quote Originally Posted by drigata View Post
    С около 20-30км/ч.
    Не е чак толкова! Нали с теб бяхме с еднакви маховици! На нас проблема ни беше другаде...
    Аз сега пак си карам със същия маховик и максималната скорост си ми е доста доволна!
    Alfa romeo 33 1.7 8V - the monument and Alfa Romeo 156 1.9JTD

  2. #32

    Default

    Добре де, каква е логиката да пада максималната скорост......
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  3. #33
    Slower
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    София
    Age
    45
    Posts
    1,370

    Default

    Инерция.
    Тежкият маховик, веднъж завъртян, му трябва по-малко сила, за да се завърти още повече, именно заради голямата инерция.
    Alfa Romeo 166 3.0 V6
    Alfa Romeo GTV 2.0TS - няма я вече.

  4. #34
    S 16 компресия 5 mitaka_cs's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    София
    Age
    32
    Posts
    1,185

    Default

    Quote Originally Posted by Fear View Post
    Инерция.
    Тежкият маховик, веднъж завъртян, му трябва по-малко сила, за да се завърти още повече, именно заради голямата инерция.
    Не съм съгласен.
    Защо тогава не си сложим тежки джанти, за да му е по-лесно на двигателя да ги завърти още повече!?

    Инерцията на тежкия маховик дава възможност даден двигател да работи "равно", а и въобще да работи на ниски обороти(750-950). Това му е основната функция.

    Във Формула 1 съединител и маховик са с диаметър под 10 cm и затова празният ход е над 5000 об./мин. Там "равната" работа на двигателя се постига с 500 грама маховик, много цилиндри и много обороти.
    Ясно е, че лекият маховик позволява по-бързо достигане на по-високи обороти и по-висока максимална скорост.

    Това всичкото на практика се получава ако се олекотят и някои други компоненти освен маховика...например чарколяците предаващи въртенето на моховика към гумите
    1991 ALFA 33 S 16V QV Permanent 4
    и делта

  5. #35

    Default

    Ще се оформи дебат, следя с интерес.....
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  6. #36
    кара на Зсссгъстен въздух drigata's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    софия
    Age
    46
    Posts
    1,573

    Default

    Quote Originally Posted by mitaka_cs View Post
    Не съм съгласен.
    Защо тогава не си сложим тежки джанти, за да му е по-лесно на двигателя да ги завърти още повече!?

    Инерцията на тежкия маховик дава възможност даден двигател да работи "равно", а и въобще да работи на ниски обороти(750-950). Това му е основната функция.

    Във Формула 1 съединител и маховик са с диаметър под 10 cm и затова празният ход е над 5000 об./мин. Там "равната" работа на двигателя се постига с 500 грама маховик, много цилиндри и много обороти.
    Ясно е, че лекият маховик позволява по-бързо достигане на по-високи обороти и по-висока максимална скорост.

    Това всичкото на практика се получава ако се олекотят и някои други компоненти освен маховика...например чарколяците предаващи въртенето на моховика към гумите
    И аз не съм съгласен изцяло с теб.

    Най големите загуби по мотора са триенето и тежестите на възвратнопостапателните елементи,тоест бутала и биели,ако се олекотява там се постига по голям ефект .

    А относно въртящите се тежести,мога да ти кажа следното,когато двигателя работи на празен ход му е нужна енергия само и единственно да върти агрегатите(масленна помпа,водна,алтернатор,маховик,колянов вал)
    А от там колкото по малко загуби има за задвижването им толкова по малко енергия ще изисква за да ги върти!

    А относно инерционните сили при един двигател,те се проявяват чак след 4000обр.

    Що се онася до Ф1 ,нещо си се объркал.Празният им ход не е заради маховика.Там се слагат много леки конструктивни елементи ,не само маховика,а ако имаще възможност да се видят фазите на газоразпределението щеше да се разберат нещата много лесно.

  7. #37
    Slower
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    София
    Age
    45
    Posts
    1,370

    Default

    Quote Originally Posted by mitaka_cs View Post
    Не съм съгласен.
    Защо тогава не си сложим тежки джанти, за да му е по-лесно на двигателя да ги завърти още повече!?
    Защото ще му е по-трудно първоначално да ги завърти, т.е., ще му е необходима повече мощност за по-дълъг период от време.
    Точно както и с по-тежкия маховик.

    Мисли като за два пумпала - лек и тежък. Кой ще се върти по-дълго, след като и двата са завъртяни до определена скорост?
    Разликата идва от това, че за да завъртиш по-тежкия пумпал до тази скорост, ще ти трябва повече енергия, отколкото да завъртиш по-лекия. За сметка на това, веднъж завъртяни, по-тежкият ще се върти по-дълго.
    Закон за запазване на енергията, нищо сложно няма.

    При автомобилите, по-лекият маховик ти ограничава максималната скорост, както и увеличава силата на "моторната спирачка". С лек маховик, в момента, в който пуснеш газта, колата забива нос, както става при мотоциклетите или F1, където маховиците са колкото да ги има, защото колкото са по-тежки, толкова по-голяма ще е инерцията, респективно постигането на високи обороти ще е по-трудно.
    Alfa Romeo 166 3.0 V6
    Alfa Romeo GTV 2.0TS - няма я вече.

  8. #38

    Default

    Quote Originally Posted by Fear View Post
    Мисли като за два пумпала - лек и тежък. Кой ще се върти по-дълго, след като и двата са завъртяни до определена скорост?
    Разликата идва от това, че за да завъртиш по-тежкия пумпал до тази скорост, ще ти трябва повече енергия, отколкото да завъртиш по-лекия. За сметка на това, веднъж завъртяни, по-тежкият ще се върти по-дълго.
    Закон за запазване на енергията, нищо сложно няма.

    При автомобилите, по-лекият маховик ти ограничава максималната скорост, както и увеличава силата на "моторната спирачка". С лек маховик, в момента, в който пуснеш газта, колата забива нос, както става при мотоциклетите или F1, където маховиците са колкото да ги има, защото колкото са по-тежки, толкова по-голяма ще е инерцията, респективно постигането на високи обороти ще е по-трудно.
    Значи пумпала е удачен пример, но непълен мисля - вярно е че по тежкия ще се върти по дълго, но тука не говорим за инерция, а за маса и тежест......маховик се пили за да се наема колата по лесно - тука маховика веднъж завъртян, му се добавя енергия за по голям момент, а не се ползва инерцията му......
    Не виждам абсолютно никаква логика до 4к обм да се развърта по бързо, а след това да е нужно повече енергия за това.......ако той среща някакво съпротивление иди дойди, но то е едно и също и при лекия, и тежкия, разликата е само в масата.....
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  9. #39
    Slower
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    София
    Age
    45
    Posts
    1,370

    Default

    Quote Originally Posted by ФЕРАРИСТ View Post
    Значи пумпала е удачен пример, но непълен мисля - вярно е че по тежкия ще се върти по дълго, но тука не говорим за инерция, а за маса и тежест......маховик се пили за да се наема колата по лесно - тука маховика веднъж завъртян, му се добавя енергия за по голям момент, а не се ползва инерцията му......
    Не виждам абсолютно никаква логика до 4к обм да се развърта по бързо, а след това да е нужно повече енергия за това.......ако той среща някакво съпротивление иди дойди, но то е едно и също и при лекия, и тежкия, разликата е само в масата.....
    Значи, по принцип, идеята на маховика е да съхранява енергията, по-конкретно, той го прави, съхранявайки кинетична енергия (ротационна енергия). Т.е. по-тежкият маховик, завъртян до едни обороти, има по-голяма кинетична енергия от по-лек, завъртян до същите обороти.
    Точно от това вече, идва и засилването на маховика по-нататък.
    Лекият, има по-малко съхранена енергия, съответно, му трябва по-вече външна такава, за да се завърти по-бързо. При тежкият, имаш повече съхранена енергия и може да го засилиш още повече, прилагайки по-малко външна такава.

    Уф, май не го обяснявам както трябва, ама ако има повече интерес, ще трябва да се пишат и формули, а признавам, че не ги знам - ще трябва да ровя в Нeт-а.
    Alfa Romeo 166 3.0 V6
    Alfa Romeo GTV 2.0TS - няма я вече.

  10. #40

    Default

    Quote Originally Posted by Fear View Post
    Лекият, има по-малко съхранена енергия, съответно, му трябва по-вече външна такава, за да се завърти по-бързо. При тежкият, имаш повече съхранена енергия и може да го засилиш още повече, прилагайки по-малко външна такава.
    тази съхранена енергия е просто инерция, абсолютно съм несъгласен че завъртян веднъж тежък маховик сравнен с завъртян със същата скорост по лек такъв, ще има нужда от по малко "газ" в случая,за да се дозавърти от 4к на 7к да речем......

    Пишем в Гоглето - Lightweight Flywheel - Pros and Cons
    http://www.google.bg/search?q=Lightw...ient=firefox-a
    Не видях никъде като негатив да се споменава редуциране на макс скорост.......а това е може би най - важния който трябва да е на първо място ако съществува.....
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  11. #41
    Slower
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    София
    Age
    45
    Posts
    1,370

    Default

    Taking weight off of the flywheel means that the engine will be able to turn the gears faster at lower speeds than the stock flywheel and power will be applied faster, the key word here is АPPLIED. However it will not be able to keep that rate of application the higher the revs go. The power applied makes no difference as much as the rate at which it is applied.

    Think of it like kicking a balloon versus kicking a basketball with the same appplied force. Kick the balloon and its initial acceleration will be faster than a basketball but it will not travel as far. Kick the basketball and it initial acceleration will not be as fast but it will be able to sustain that speed for longer. Bottom line is that you will have to kick the balloon more times to reach the same distance as the basketball.
    Oт един от линковете в твоя линк.
    Не мисля, че бих могъл да го обясня по-добре.
    Има и обяснение с топка и балон, след като пумпалите не са достатъчни.
    Last edited by Fear; 16-02-2010 at 14:44.
    Alfa Romeo 166 3.0 V6
    Alfa Romeo GTV 2.0TS - няма я вече.

  12. #42

    Default

    Ми това мога да си го обясня и преведа че от ниски към средни обороти въртящия момент нараства по бързо, отколкото от средни към високи, където същата амплитуда не се запазва "keep that rate of application".......но това не значи че крайния въртящ момент намаля или е възпрепятстван....ще пусна в Оунърчето едно питане, че още по интересно ми стана.....това с топката не виждам защо като пример ми го изтъкваш, то е пример за обратното......
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  13. #43
    Slower
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    София
    Age
    45
    Posts
    1,370

    Default

    Май не си го разбрал съвсем правилно. При ниски обороти, двигателя има сила да върти скоростната кутия, респ. колелата по-бързо и по-лесно при лек маховик. Затова и ускорението на ниски предавки е по-добро, когато посредством предавателните числа на ниските предавки, се пренася повече енергия към колелата/пътя. При увеличаване на оборотите и скоростта респективно, вече мощността не е достатъчна, защото двигателят трябва да преодолява всичко сам (сцепление, загуби, въздушно съпротивление и т.н.). Когато имаме тежък маховик, той вече с набраната от него инерция подпомага двигателя.
    Това подпомагане липсва при лекия маховик.

    Не съм достатъчно компетентен за съжаление, че да го обясня на разбираем език.
    Alfa Romeo 166 3.0 V6
    Alfa Romeo GTV 2.0TS - няма я вече.

  14. #44

    Default

    Ще посъбера малко инфо, че и аз нещо ми се чини че не моем да се изразим качествено.....и спора зацикли.....
    Quote Originally Posted by Fear View Post
    Когато имаме тежък маховик, той вече с набраната от него инерция подпомага двигателя.
    Ей затва тука, мисля че не е така, инерцията е предполагам сила която може да задържи въртенето по дълго или по кратко време, но все пак говорим за момента в който двигателя отново трябва да завърти още повече маховика - тогава инерцията е без значение, защото процеса е възходящ, няма как да дойде момент в който липсата на тежест да се превърне в проблем и това да изиска допълнително усилие от двгто......
    Спирам да споря на тоя етап, ще се въоръжа с инфо и тогава......
    Last edited by ФЕРАРИСТ; 16-02-2010 at 17:15.
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  15. #45
    Slower
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    София
    Age
    45
    Posts
    1,370

    Default

    Quote Originally Posted by ФЕРАРИСТ View Post
    Ще посъбера малко инфо, че и аз нещо ми се чини че не моем да се изразим качествено.....
    И аз съм така, нЕма да се пУашиш...

    Ще я разгадаем тази мистерия с маховика, само дето ми се струва, че компетентите лица във форума ни гледат острани и ни се радват на сеира.
    Alfa Romeo 166 3.0 V6
    Alfa Romeo GTV 2.0TS - няма я вече.

Page 3 of 16 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •