Page 286 of 308 FirstFirst ... 186236276284285286287288296 ... LastLast
Results 4,276 to 4,290 of 4617

Thread: Подробности около разни ремонти на 159

  1. #4276
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Въпросната шайба е на коляновия вал и задвижва пистовия ремък. Симптомите от тръгнала да си заминава такава, са основно ненормални звуци и почукване откъм пистовия ремък. Визуалната преценка на състоянието и не е много лесна, защото трябва да се прегледа добре състоянието на гумата, гледана челно.

    Не е добре да се чака да се разпадне при наличие на симптоми.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  2. #4277
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,091

    Default

    В тоя ред на мисли е добре и да се провери и шайбата на алтернатора, защото и тя води до по бързото износване на демферната шайба....нещата са леко навързани...
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  3. #4278

    Default

    Аз му препоръчвам направо да си купи една нова и да я смени. 1.9 ги хапват тези шайби. Никога не е излишна една здрава в секцията за резерва.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  4. #4279
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,091

    Default

    Quote Originally Posted by undy View Post
    Аз му препоръчвам направо да си купи една нова и да я смени. 1.9 ги хапват тези шайби. Никога не е излишна една здрава в секцията за резерва.
    Е хапва ги бързо, ако не се търси причината за това.....за това препоръчах да се провери шайбата на алтернатора .....от личен опит го препоръчвам, а не да е смениш и да изкара има няма 20 хил. километра и да се чудиш що е сдала багажа пак....
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  5. #4280
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Причината има и чисто теоретичен характер. 4 цилиндровия мотор генерира по-рядки но по-силни пулсации върху ремъчното задвижване, сравнен с 5 цилиндровия.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #4281
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,091

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Причината има и чисто теоретичен характер. 4 цилиндровия мотор генерира по-рядки но по-силни пулсации върху ремъчното задвижване, сравнен с 5 цилиндровия.
    Ами за това говоря, ама малко по опростено...те инженерите са го предвидили, за това шайбата на алтернатора има известен свободен ход....но като блокира тоя ход натоварва демферната шайба....а при петака е друга бира, там има оше един малък външен ремък, който си е ебало майката да го смениш...
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  7. #4282

    Default

    Точно така, като се сменя нещо, се сменят и нещата в периферията, защото са взаимосвързани и зависещи едно от друго... С две думи се сменя всичко ако искаш да караш като пич. Отдавна отмина времето в което се сменяше само належащото, колите днес не са като предишните поколения.. Не, че 159 е нова , но пък е съвременна смея да кажа и не обича пестене на средства.
    Last edited by undy; 25-03-2021 at 17:30.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  8. #4283
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,467

    Default

    Quote Originally Posted by fresh View Post
    Демпферна шайба 159 1.9jtdm 110kw ?
    Начинът да разбереш дали шайбата все още е годна е като се свали.
    Оглеждате я дали гумата е компрометирана: (нацепена )
    Хващате я на едно менгеме и (лашкате напред назад).
    (по- добрият избор е да се подмени с нова)

    * горните коментари . .всичко се сменяло .. не знам си какво - можеш да не се вживяваш толкова. (аз си карах със старата 2г без проблеми)
    1. новите в зависимост от марката .. след голямо проучване - се разпадат на 5000км (има само една изпитана и надеждна марка за 159 1.9)
    - масово майсторите съветват да си търсиш втора употреба (което е неприемливо )
    Видях с очите си в сервиза в Бургас няколко демпферни разпаднали се поради компрометиране на гумата. (това може да се случи и поради технически проблеми по автомобилът, но е друга тема)
    Моята стара шайба беше Corteco и доста стара (нацепена) гума т.е. е доста стара, може би е оригинална. (при фактът че на повечето части по колата ми седят баркодовете от дата на сглобяване)
    Направих 1 година пробег с нова шайба марка: Corteco закупена от аутодок и нямам никакви технически проблеми ~13к.
    Визуално съм я оглеждал на определени интервали от време, дали няма физически дефекти до колкото е възможно да се види.

    Не ангажирам никого с коментарът си и няма да влизам в спорове .. на който му харесва(здраве), харесва на който не (също)...
    Last edited by flipz; 25-03-2021 at 21:41.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  9. #4284

    Default

    Quote Originally Posted by flipz View Post
    Начинът да разбереш дали шайбата все още е годна е като се свали.
    Оглеждате я дали гумата е компрометирана: (нацепена )
    Хващате я на едно менгеме и (лашкате напред назад).
    (по- добрият избор е да се подмени с нова)

    * горните коментари . .всичко се сменяло .. не знам си какво - можеш да не се вживяваш толкова. (аз си карах със старата 2г без проблеми)
    1. новите в зависимост от марката .. след голямо проучване - се разпадат на 5000км (има само една изпитана и надеждна марка за 159 1.9)
    - масово майсторите съветват да си търсиш втора употреба (което е неприемливо )
    Видях с очите си в сервиза в Бургас няколко демпферни разпаднали се поради компрометиране на гумата. (това може да се случи и поради технически проблеми по автомобилът, но е друга тема)
    Моята стара шайба беше Corteco и доста стара (нацепена) гума т.е. е доста стара, може би е оригинална. (при фактът че на повечето части по колата ми седят баркодовете от дата на сглобяване)
    Направих 1 година пробег с нова шайба марка: Corteco закупена от аутодок и нямам никакви технически проблеми ~13к.
    Визуално съм я оглеждал на определени интервали от време, дали няма физически дефекти до колкото е възможно да се види.

    Не ангажирам никого с коментарът си и няма да влизам в спорове .. на който му харесва(здраве), харесва на който не (също)...
    Само ми обясни как си преглеждаш шайбата... като отвориш предния капак ли?
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  10. #4285
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,467

    Default

    Quote Originally Posted by undy View Post
    Само ми обясни как си преглеждаш шайбата... като отвориш предния капак ли?
    "Визуално я оглеждам на определени интервали от време, дали няма физически дефекти до колкото е възможно да се види. "
    На старата виждах как е напукана гумата, съответно съм поглеждал и на новата. Достигам с ръка до нея и до колкото мога я поклащам в различни посоки и дали се е размекнала гумата. - никъде не съм твърдял, че е професионален начин за определяне на състояние, нали така ?
    - старата
    Click image for larger version. 

Name:	SC_10x.jpg 
Views:	38 
Size:	76.4 KB 
ID:	172052
    Last edited by flipz; 25-03-2021 at 23:07.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  11. #4286

    Default

    Предвид последното изречение от целия пост на колегата, става достатъчно ясно, че човека не е много наясно. Затова моята препоръка е нова.
    Last edited by undy; 26-03-2021 at 08:33.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  12. #4287
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by flipz View Post
    ...... Достигам с ръка до нея и до колкото мога я поклащам в различни посоки и дали се е размекнала гумата......
    Ти, сигурно, си шампион по канадска борба.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  13. #4288

    Default

    Взимате един перманентен маркер/тебешир/шивашка креда и правите една черта от край до край на демферната ролка сутринта преди да е стартиран двигателя.

    Стартирате двигателя и мените оборотите след 2 минути гасите. При разминаване на чертата на маркера както е долу = нова демферна шайба.


    Click image for larger version. 

Name:	демпф шайба1.jpg 
Views:	45 
Size:	16.2 KB 
ID:	172054

    Добре е обаче на всяка втора смяна на ремъци, да се сменя и демпферна шайба + шайба за свободния ход на алтернатора.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails демпферна шайба.jpg  
    Last edited by alfa racer GTA; 26-03-2021 at 12:18.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  14. #4289

    Default

    Quote Originally Posted by alfa racer GTA View Post
    Добре е обаче на всяка втора смяна на ремъци, да се сменя и демпферна шайба + шайба за свободния ход на алтернатора.
    Всички дизели ли имат шайба за свободния ход на алтернатора?

  15. #4290

    Default

    Quote Originally Posted by dhtj View Post
    Всички дизели ли имат шайба за свободния ход на алтернатора?
    Алфите да
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

Page 286 of 308 FirstFirst ... 186236276284285286287288296 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •