Page 233 of 308 FirstFirst ... 133183223231232233234235243283 ... LastLast
Results 3,481 to 3,495 of 4617

Thread: Подробности около разни ремонти на 159

  1. #3481

    Default

    Quote Originally Posted by ivo_red View Post
    Поздравления,че си се наел сам да си я ремонтираш! 5-6 хил лв не е малка разлика! Това обяснява защо често "на запад" отказват да ремонтират коли с проблеми в мотора. Просто цената на труда е брутална.
    Мерси.
    Точно така е да,цената на труда е доста хай...
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  2. #3482

    Default

    При него е по-скоро "цената на север"

  3. #3483
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,636

    Default

    Това с тези ДПФ-и и температури върви като легенда от доста време в този форум. Реално ДПФ-а не натоварва термично двигателя, както си го представяте.
    Едно, че температурата за активно регенериране на ДПФ-а се повишава след катализатора, а реално изходящите газове от горивната камера са с доста по-ниска температура.
    Като за пример, за да си правите сметката. ДПФ-а прави пасивна регенерация на 600 градуса, като температурата на газовете излизащи от горивната камера е доста по-ниска от въпросната температура. Когато натиснете педала на газта до долу, колата както си върви на 300 градуса (съвсем примерно) стига 600 градуса на изходящите газове за около 3-4 секунди. След въпросните 3-4 секунди газовете продължават да нарастват. При малко по-топло време само след няколко секунди на ускорение достигат без проблем 800-850 градуса, където на повечето автомобили обикновено удря лимитер по температура.
    И така с тази регенерация някои като видят 600 градуса и си представят, че ДПФ-а натоварва термично кой знае колко ДВГ-то, а реално ДВГ-то работи почти в "нормален" работен режим като да си круизвате в ограничението по магистралата.
    Last edited by BO; 22-11-2019 at 11:30.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  4. #3484
    Болен алфист Scrapera's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    София
    Posts
    1,268
    Blog Entries
    3

    Default

    Кога се случва това пасивно регенериране, при какви обстоятелства, и защо не съм го виждал никога на 159?
    Както си карам по магистралата процентите на задръстване, само растат. Бавно, но сигурно.
    Прави активна регенерация средно на 1050км. При регенерация падат от 97% на 15% и така до следващите 1050км.
    1996 164 Super TS LPG | 1997 164 Super TS

  5. #3485

    Default

    Мислете, не пишете глупости.

    Много водачи на 159-ка с дизелов двигател не са наясно кога двигателя започва регенерация на ДПФ, и да не спират тогава двигателя, а да помогнат на регенерацията.
    Има достатъчно постове във форума с такива въпроси и още повече на хора които не им се занимава/пука за започналата регенерация и гасят двигателя като се приберат у дома/стигнат до работата или до хипермаркета.Така ДПФ - работи при 70%80% или 90% запушено състояние и се получава запушване, от което не само че се повишава температурата, но се повишава и налягането на изгорелите газове в изпускателната система което пречи на нормалната работа на двигателя.Повишава се както налягането така и температурата в изходящия колектор и в главата на двигателя.

    При 5-цилиндровите 2.4 -ки, това се отразява най-сериозно точно там където е главата над 5-тия цилиндър.

    И "тази легенда" не е написана и обсъждана в този форум, а в алфаоунъра в който пишат от цял свят...

    При няколко такива случая започва процес на деформация на главата и се развиват процеси на микропукнати от непредвидена извън нормална работа и термично натоварване на двигателя.

    Някои си представят, че като е махнат преди време ДПФ, няма как да е от него, защото представите им са че всичко се случва в много кратки срокове.Да, ама не съвсем:Click image for larger version. 

Name:	Screenshot_20191121-201634.jpg 
Views:	39 
Size:	19.1 KB 
ID:	170863
    Last edited by alfa racer GTA; 21-11-2019 at 21:42.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  6. #3486

    Default

    Няколко спукани 2.4 глави съм гледал и всичките бяха спукани еднакво... 3ти цилиндър най-зле и 2ри и 4ти малко по-малко зле.... 1ви и 5ти без последици.Става дума за външни, видими с просто око пукнатини.
    Говори се за вътрешни микропукнатини, които били повече проблемни, отколкото видимите спуквания между клапаните.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  7. #3487
    започва да се пристрастява talaz's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    94

    Default


  8. #3488

    Default

    В алфаоунъра пишат за 5-ти поради конструкцията на колектора.
    Действително това което пишеш за 3-ти има логика - в средата е където може би е най-голямо термичното натоварване.Този факт може да се установи само с термична камера на няколко двигателя за да е сигурно, че не е инцидентно за конкретния двигател.

    Нищо не се случва изведнъж.Има докторски дисертации по темата и видовете алуминиеви сплави и на коя сплав как се отразява температурата. При 581 градуса и при най-издръжливите термично алуминиеви сплави започват деформации и микропукнатини които се разширяват.За всеки отделен двигател си е конкретно според натоварвания("навици/прищевки" на собственика), охлаждане, климат/околна температура при която се ползва, масло и т.н.

    И тези защитени докторски дисертации не са изсмукани от пръстите, а са след направени тестове с такива различни алуминиеви сплави.


    Както и да е, както се написа някъде по-горе в сравнение с 136/140 и 175 коня е по кекав този двигател и със сигурност по-качествени консумативи му се отразяват по-добре, освен ако вече не е прецакан.
    В тази връзка едва ли добавки които повишават температурата при изгаряне действат благоприятно на двигателя.Конкретно керосина имам предвид.За зимата може и да става по студовете, но за лятото ако двигателя е по податлив не е най=подходящата добавка.
    Last edited by alfa racer GTA; 22-11-2019 at 00:41.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  9. #3489
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,621

    Default

    Quote Originally Posted by alfa racer GTA View Post
    В алфаоунъра пишат за 5-ти поради конструкцията на колектора.
    Действително това което пишеш за 3-ти има логика - в средата е където може би е най-голямо термичното натоварване.Този факт може да се установи само с термична камера на няколко двигателя за да е сигурно, че не е инцидентно за конкретния двигател.

    Нищо не се случва изведнъж.Има докторски дисертации по темата и видовете алуминиеви сплави и на коя сплав как се отразява температурата. При 581 градуса и при най-издръжливите термично алуминиеви сплави започват деформации и микропукнатини които се разширяват.За всеки отделен двигател си е конкретно според натоварвания("навици/прищевки" на собственика), охлаждане, климат/околна температура при която се ползва, масло и т.н.

    И тези защитени докторски дисертации не са изсмукани от пръстите, а са след направени тестове с такива различни алуминиеви сплави.


    Както и да е, както се написа някъде по-горе в сравнение с 136/140 и 175 коня е по кекав този двигател и със сигурност по-качествени консумативи му се отразяват по-добре, освен ако вече не е прецакан.
    В тази връзка едва ли добавки които повишават температурата при изгаряне действат благоприятно на двигателя.Конкретно керосина имам предвид.За зимата може и да става по студовете, но за лятото ако двигателя е по податлив не е най=подходящата добавка.
    Нали не си мислиш,че инжинерите от ФИАТ не са наясно с горенаписаното,просто това е поредния елемент в автомобила с добре пресметнат живот.
    Първите жтд мотори имаха за цел да наложат комън рейл технологията и бяха направени да изкарват колкото си могат,докато новите са направени да карат колкото трябва + повече мощност за почти същите пари.Вероятно и легиращите елементи в сплавта са намалени или заменени с по-ефтини.Да не се пукат след известен период на експоатация точно там главите не е кой знае каква космическа технология (такава има при някои бързи автомобили чак за материала на изпускателните тръби),но заради едни 40 грама метал няма да оскъпят цялата глава дето си тежи килограми.Тук са се намесили тия с дисертациите по Икономика.Щото това не е ФЕРАРИ дето бюджета е просто по-маловажен детаил от цвета на седалките например.
    Добрата новина е ,че добавъчния матрял който ползват за оправяне на пукнатините е с близо 10 % пластична деформация на опън и със сигурност и по-еластичен за разлика от този на главата и въпреки по-ниската си температура на топене си държи доволно,малко му е грозна цената на килограм ,но за една пукнатина отиват само няколко грама .Та навареното има вероятност наистина да е и по-държеливо.
    А който не го кефи да сваля глави просто да си надува повече с турбинката и да гледа да кара коли с по два клапана на цилиндър,макс три.Докато има водичка да охлажда и охладителната система държи на налягане пукане НЯМА дори и да светне за кратко време червената лампа –това от личен опит!Други неща ще прави
    Last edited by 546; 22-11-2019 at 09:50.

  10. #3490

    Default

    Не съм привърженик на конспирациите.Просто са бързали да пуснат новият модел и не са имали време за продължителни тестове- шефовете и конкуренцията са ги натискали..

    И с дизелгейта на Фолксваген не стана по различно - липса на време и технологии и те пуснаха стар двигател със стари еко норми и с манипулиран софтуер отчитащ изпълнение на новите еко норми.

    За "наварените" глави съм скептик преди всичко заради вибрациите.

    От това което разбирам има глави които могат да се закрепят/станат и такива които не могат в зависимост от конкретното спукване.

    Не съм специалист по заварките, но имаше момчета от форума-опитаха няколко пъти, не стана и си купиха здрави глави.

    Аз лично не вярвам някой заварчик да "уцели" електрод със 100% същото съдържание на сплавта и металите каквито са в разработени и вложени от инженерите на ФИАТ в двигателя, още повече че това вероятно е търговска и промишлена тайна/патент на конкретния производител.Тоест, заварява се с електроди със сплав различаваща се с тази на главата на двигателя.

    Ще се радвам и ще съм по-спокоен ако на колегата колата е станала и дано да пуска отзиви и нататък във времето.

    Общо взето колкото и да ми харесва дизелът и колите ни си изживяват дните, а доколкото разбрах на запад от 2022г. въвеждат и първите ограничения за автомобилите с бензинови двигатели.

    Ако някой ми беше казал преди 10 години, че дизеловите двигатели или бензиновите ще бъдат ограничавани щях да му се изсмея.

    Харесват ми електричните преди всичко защото са тихи и мощни, но пробегът им е малък, а цените са доста високи за нас.


    А бре все още ми се иска да се порадвам у на дизели и на бензини, а изборът на електрически автомобил да е мой, а не на държавата.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  11. #3491
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    За да се завари пукната глава, зависи, къде е пукнатината и докъде се разпростира. Най-често, когато се появи пукнатина, тя се увеличава с експлоатацията. В даден случай става невъзможно да се отремонтира по този способ. Поради това, ако се открие своевременно, както в случая на Иво, шансовете за оправия са по-големи.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  12. #3492
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,621

    Default

    Quote Originally Posted by alfa racer GTA View Post
    Не съм привърженик на конспирациите.Просто са бързали да пуснат новият модел и не са имали време за продължителни тестове- шефовете и конкуренцията са ги натискали..

    И с дизелгейта на Фолксваген не стана по различно - липса на време и технологии и те пуснаха стар двигател със стари еко норми и с манипулиран софтуер отчитащ изпълнение на новите еко норми.
    .......
    Няма конспирации,има само математика.
    Тестват едно към гьотере,предимно с разни вероятностни математически модели на компютър и не времето им е проблема.

  13. #3493
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,636

    Default

    Quote Originally Posted by Scrapera View Post
    Кога се случва това пасивно регенериране, при какви обстоятелства, и защо не съм го виждал никога на 159?
    Допуснал съм объркваща дума и вместо активно съм писал пасивно. Поправих го.
    Всеки дизел с ДПФ разчита и на пасивно регенериране.
    Регенрирането, или техническото обяснение на нещата е оксидацията на въглерода, който се трупа във филтъря трябва да протече при високи температури. Колкото е по-висока температурата, толкова оксидирането става по-бързо. Технически е прието, че при 600 градуса оксидирането на над 90% от въглерода във филтъра става за 10-15 минути. Колкото е по-ниска температурата, толкова по-бавно и непълно става оксидирането. Да кажем при круизване по магистралата със 140км/ч, температурата на газовете ще бъде около 400-500, което на практика се свежда до максимално оксидиране на около 80% от въглерода, ама и за доста дълго време. Демек колкото и дълго да караш при тези условия не може да "регенерираш" филтъра на макс. За това е и нормално да виждаш постоянно увеличаване на задръстването му постепенно.
    Но ако колата няма проблеми, за да пуши и я "тормозиш", и я караш на писта или "здраво" по магистралата, тогава температурата на газовете превишава доста 600 градуса и ДПФ-а може да се регенерира пасивно почти изцяло.
    Пасивно или активно идва от там дали по естествен път ще достигнеш до условия на оксидация на въглерода, или ЕКУ-то ще трябва да вкара ДВГ-то принудително в тези условия. Нищо друго.
    Но и много странно с тези твои 1050км. Няма такова нещо активна регенерация на толкова километри. Всичко зависи от начин на експлоатация на автомобила. Може да се наложи активна регенерация и на повече километри, а може и да доста по-малко.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  14. #3494

    Default

    Понеже имам индикация за температурата в ДПФа и свети в три различни цвята според това ,колко градуса е във филтъра,та вече доста време карам и гледам какво се случва ,досега никога не съм стигал температурата на регенерация само с газ и каране,демек до пасивна регенерация. Процентите се качват най-много когато е на място,така съм забелязал.
    При мен регенерира доста по-често,понеже имам градско и вися пред детската градина всеки ден по два пъти и не гася колата. Извън града регенерира на около 450-500км,а ако карам само градско на по-малко километри. Филтърът е сменян с нов преди около 55к,аз съм изминал 50к.

    Индикацията ми работи така- от 200 до 300 градуса свети в зелено
    от 400 до 500 жълто
    при регенериране от 600 нагоре в червено

    Нормалния режим на работа е в зелено и жълто. Като жълтото преобладава.
    Градусите за светване на определн цвят са измерени по волтовете на температурния датчик на ДПФа и са измерени при принудителна регенерация,за да бъде всичко реално.

    http://clubalfaromeo.com/forum/showt...D%E0-%C4%CF%D4
    Last edited by undy; 22-11-2019 at 13:16.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  15. #3495
    Старши алфист nikotm's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Брацигово
    Age
    49
    Posts
    633

    Default

    Не знам колегата как ги постига тези 1000+ километра за регенерация?! Вярно че моята се кара предимно по балкански пътища и градско, но пак е доста разликата. А по колата всичко е наред.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails diag 1.jpg   diag 2.jpg  
    159 1.9 JTDm 150
    Mito 1.4/120
    156 2.0 155 ex
    156 sw 2004 1.9 jtd 16v ex

Page 233 of 308 FirstFirst ... 133183223231232233234235243283 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •