Page 183 of 308 FirstFirst ... 83133173181182183184185193233283 ... LastLast
Results 2,731 to 2,745 of 4617

Thread: Подробности около разни ремонти на 159

  1. #2731

    Default

    Здравейте, вчера ми махнаха ДПФ, затапиха ЕГР и забелязах, че след интервенцията когато я настъпя колата по-рязко и като превключва скорости от 1-ва на 2-ра и се чува едно изсвирване, все едно гумите пребуксуват. Има го между 1600-2100 оборота. Доколкото прочетох, най-вероятно е от турбото и било нормално, след махане на ДПФ/катализатор. Другото, което може да бъде е някой маркуч към турбото. Някой имал ли е подобен случай ?

    PS: Катализатора след турбото трябва ли да се махне и той? Искам да сложа права тръба от 1-вия катализатор до края.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q-tronic



  2. #2732

    Default

    Може да я прегледаш профилактично -маркучите/тръбите на турбото, НО нали вчера си я взел от сервиз?

    Няма логика да има проблем още при излизането си от сервиза.

    Ако има проблем, то би трябвало да изпише.

    Натискай газта, свиркай си и ако има проблем ще я мислиш тогава.

    За катализатора не знам, но мисля че махат само ДПФ филтъра?

    А защо държиш толкова да премахнеш и катализатора - сутринта министърът на Екологията и водите Нено Димов отново се пеняваше за еконормите и прегледите на автомобилите по пунктовете за технически преглед.

    Остави катализатора, че може да ти потрябва, а тогава ако нямаш ще купуваш нов.

    А тази "права тръба" която я спрягате всичките не е много на добре - при проектирането на двигателя все пак са взети предвид всички филтри и катализатори и евентуално дебитът и "обратното" налягане(спирателния им ефект за изгорелите газове) което се получава от мястото им на пътя на тези изгорели газове.

    Слагай само хубаво масло за турбината и двигателя, сменяй редовно масло и филтри и си карай.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  3. #2733
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Ако чуваш едно мяукане когато настъпиш рязко и пуснеш газта, това е от разтоварването на турбината. Ако чуваш свирене при напън само, пробвай първо да натегнеш малко скобите на маркуча на турбото. Огледай също за сцепвания по маркуча, обикновенно има мазно където изтърва. Първия катализатор (искрогасител) също се маха или се вади вътрешното. То представлява една мрежеста ламарина, много трудно се изтърбушва по принцип, затова повечето му режат външния кожух и после го заварят.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  4. #2734

    Default

    Quote Originally Posted by mirchozo View Post
    Ако чуваш едно мяукане когато настъпиш рязко и пуснеш газта, това е от разтоварването на турбината. Ако чуваш свирене при напън само, пробвай първо да натегнеш малко скобите на маркуча на турбото. Огледай също за сцепвания по маркуча, обикновенно има мазно където изтърва. Първия катализатор (искрогасител) също се маха или се вади вътрешното. То представлява една мрежеста ламарина, много трудно се изтърбушва по принцип, затова повечето му режат външния кожух и после го заварят.
    Чува се само като се стъпче по-рязко колата, при плавно ускоряване няма свирене. Ще огледам маркучите и ще натегна скобите Благодаря.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q-tronic



  5. #2735

    Default

    Разчовърка ме темата за потегляне с автомат при натисната спирачка и газ едновременно и обороти около 1500-2000 ? Някъде пишат, че някои кутии имат лимитери за оборотите и било безопасно, други че можело да се повреди автомата? Някой може ли да сподели малко инфо?
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q-tronic



  6. #2736

    Default

    Вредно е за хидротрансформатора. Кутията е стар модел и няма лаунч контрол.

    Можеш да го правиш, но не често, и трябва да пуснеш спирачката колкото се може по-скоро. Но си остава вредно.

  7. #2737
    Запален алфист marin_mv's Avatar
    Join Date
    May 2016
    Location
    Любимец / Trier
    Posts
    311

    Default

    Колеги, от няколко дни имам следния проблем - колата започна да препушва основно при подаване на газ межди 2500 и 3000 оборота. Но понякога пуши и на празен ход на място. Пушека е черен, поне така го виждам при 2500-3000 оборота и е моментен. На празен ход се вижда пушек но не е наситен, забележим е, но немога да определя цвета. Не гори масло, масло и всички филтри са сменени преди 1500км. Не губи мощност, не вдига разхода. Колата е без DPF, изключен EGR(но с малко пояснения по долу) и без вихрови клапи, турбото е рециклирано веднага след като взех колата. Проблема го направи малко преди Русе, след изминати около 400км в този ден без проблеми. В Русе направиха диагностика и казах, че най-вероятно е дюза която не разпръсква добре. Всичко друго било ОК. След това изминах още 300км, като основно препушваше при подаване на газ между 2500-3000 оборота или при подаване на газ на висока предавка от ниски обороти. Също и понякога на празен ход. Днес дюзите бяха върнати от стенд и според хората от София Дизел Център не са били в такова лошо състояние, че да предизвикат проблема който описвам. Не се е наложило подмяна на части, а само почистване и регулиране. И докато чакам майстора ми да се освободи и да сложи дюзите започнах да търся евентуална друга причина за проблема. Маркуча за картерните газове който излиза от двигателя и влиза преди турбото в маркуча от въздушния филтър към турбото имаше около 3см цепнатина от единия край. Това нещо от снимката, предполагам филтър за картерни газове (не съм запознат) е доста омаслено. Четох на няколко места, че спукания маркуч по горе или запушен или частично запушен филтър за картерни газове могат да предизвикат пушене. И последно ЕГРа - когато купих колата си личеше, че е нов и беше изключен софтуерно. Но когато правих ремапа, ми казаха, че наистина е изключен, но не е изолиран с планки, което било предпоставка за проблем. И въпросите ми са: спукания маркуч ще го сменя, онова омасленото "нещо" от снимката може ли да е причина за проблема и това, че е омаслено знак ли е, че не функционира добре? ЕГР - при условие, че е изключен софтуерно, мога ли сам да го изолирам? Трябва ли да се прави някаква допълнителна софтурна намеса или само го свалям и слагам планките и си го връщам на мястото? Ако може така, от къде мога да купя кит за изолирането на ЕГРа? Някакви други предположения за този проблем? Предварително благодаря!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_20180608_133307.jpg  
    Last edited by marin_mv; 08-06-2018 at 15:20.
    In BG - Alfa Romeo 159 SW, 2009, 1.9 JTDm, Q-tronic, 180 h.p., 400 N.m
    In DE - Subaru Levorg. 2019, 2.0 Lineartronic, 150 h.p.

  8. #2738
    Запален алфист
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Sofia, Ovtcha kupel
    Age
    39
    Posts
    433

    Default

    Колега, пробва ли различно гориво?
    При мен, има пропушване при рязко подаване на газ, но наситеността на дима зависи от горивото, което съм сипал - например с нафтата на ОМВ пуши много сериозно, с нафта на Газпром пропушването е едва забележимо ( нямам ДПФ и е затапен ЕГР).
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm, SW, Lancia Delta II 1,6
    ".... 150 На превала Ляв 5 и веднага Десен 5! спирай, че си ебало майката за Ляв 2 на скок !!!ХОРАТА... "

  9. #2739
    Запален алфист marin_mv's Avatar
    Join Date
    May 2016
    Location
    Любимец / Trier
    Posts
    311

    Default

    Quote Originally Posted by sasho_n2 View Post
    Колега, пробва ли различно гориво?
    При мен, има пропушване при рязко подаване на газ, но наситеността на дима зависи от горивото, което съм сипал - например с нафтата на ОМВ пуши много сериозно, с нафта на Газпром пропушването е едва забележимо ( нямам ДПФ и е затапен ЕГР).
    Не, не съм пробвал. Имам около 1/4 в резервоара още. Винаги зареждам от Петрол и слагам добавка Бардал или Про Тек. Деня преди да направи проблема заредих до горе почти празен резервоар и 400км не пушеше, затова изключих фактора гориво.
    In BG - Alfa Romeo 159 SW, 2009, 1.9 JTDm, Q-tronic, 180 h.p., 400 N.m
    In DE - Subaru Levorg. 2019, 2.0 Lineartronic, 150 h.p.

  10. #2740

    Default

    Затегни скобите на маркучите на турбото и на този за картерните газове/изпарения.

    Може да има и другаде разхлабване или цепнатина/пукнатина по маркучите.

    Принципно общото мнение е че при запушен маркуч на картерните газове лечението е почистване на картера, защото от там идва проблема - натрупване на "маслена тиня" по дъното на картера, която постепенно става много и пречи на картерната вентилация.

    Лечението доколкото си спомням беше сваляне на картер и чистене.Нова гарнитура и слагане обратно.

    Аз такива проблеми не съм имал, само съм чел.

    Моята имаше припушване при форсаж когато я закупих преди да сменя маслото и при първоначално стартиране/запалване на двигателя.След смяната на старото масло с ново вече две смени на маслото пушене няма.Нито при форсаж, нито без форсаж.Дори и зимата няма припушване.

    Четох в АР форума и другаде, че при по -лека форма на затлачаване на маслени пътища и картерна вентилация чистят с препарат за почистване на старото масло - тоест при смяна сипваш, двигателя работи на място без да се движи колата и най-много до 10-тата минута се гаси двигателя и се източва старото масло, заедно с всички отлагания отлепени от препарата.

    След това се сменя и се сипва ново масло.

    Подобно се получава и при полузапушен въздушен филтър - няма достатъчно въздух за получаване на добра горивна смес и пуши.

    Виж си маркучите и тръбите за въздух.

    За дюзите слагат бардал BDC превантивно и има отзиви че при отклонения на дюза близо до границите за ремонт, но която все още не е за ремонт за около 6 месеца използване на бардал BDC отклонението е намалено до минимално и ремонт не е правен.


    За омасляването - една огромна част от колите с турбо го имат това омасляване, но зависи в какъв размер е и дали от това се губи масло.

    Ако се губи масло - ремонт или на турбо или обслужване и почистване на картерна вентилация.

    Отделен момент е че в зависимост от маслото различните масла за двигател имат различен процент изпаряемост при работа на двигателя = по-голяма изпаряемост повече омасляване на турбопътищата и турбото.

    По-малка изпаряемост - по-малко омасляване или липса на омасляване.

    Състезателните масла имат изпаряемост в рамките на 5.4%- 6.7 %. Добрите ежедневни масла имат изпаряемост под 9%.

    Показателите на всяко масло ги има в техническия лист с данни.

    Синтетиките са с малка изпаряемост и обикновено са под 8%.Има и такива с 10% де, виж Амсоил имат и такива.Но като погледнеш Redline (там мисля беше 5.4%) и ти става ясно в сравнение с това което е в двигателя на колата ти ...
    ===========================================

    ЕГР-а, аз не бих могъл например да си го затапя, но ти ако имаш желание има пластини които се продават в интернет .Казват да гледаш да поне 2-3 милиметра дебела.С такава пластина се запушва с болтове EGR-a.Ако познаваш устройството и мястото където се намира и имаш удобен гараж/място в който да направиш тази интервенция предполагам ще можеш да го направиш и сам.Виж в тубата.
    Last edited by alfa racer GTA; 08-06-2018 at 16:07.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  11. #2741
    Запален алфист marin_mv's Avatar
    Join Date
    May 2016
    Location
    Любимец / Trier
    Posts
    311

    Default

    Преди да сменя маслото сипах в 30л дизел Bardahl Diesel Injector Restorer и направих процедурата по описание - 30мин на място на 2000 - 2500 оборота. Иначе при всяко зареждане последните 20 000км слагах Бардал BDC, а предните 15 000лв LCA. Напоследък и Про Тек. Сега преди смяната на маслото направихме промивка с препарат на Про Тек, а картера беше свален и почистен когато купих колата.
    Маслото което сложих сега е Бардал XTEC 5/40 + добавка Бардал Sumolub. Възфушния филтър да се запуши за няма и две седмици, не знам, освен да има дефект по него. Ще го проверя.
    Иначе омасляването го има от както купих колата, не съм го чистил и не се е увеличло. До сега никога не е губила масло и не съм доливал и грам. В момента също е на нивото на което беше след смяната.
    Last edited by marin_mv; 08-06-2018 at 16:23.
    In BG - Alfa Romeo 159 SW, 2009, 1.9 JTDm, Q-tronic, 180 h.p., 400 N.m
    In DE - Subaru Levorg. 2019, 2.0 Lineartronic, 150 h.p.

  12. #2742

    Default

    Оправи маркуча и ако продължи да припушва тогава я "мисли" или на сервиз води.

    Донякъде припушването може да си е от самият двигател и всичко си е индивидуално в зависимост от състоянието на двигателя и да е нормално за конкретния двигател.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  13. #2743
    Запален алфист marin_mv's Avatar
    Join Date
    May 2016
    Location
    Любимец / Trier
    Posts
    311

    Default

    Quote Originally Posted by alfa racer GTA View Post
    Оправи маркуча и ако продължи да припушва тогава я "мисли" или на сервиз води.

    Донякъде припушването може да си е от самият двигател и всичко си е индивидуално в зависимост от състоянието на двигателя и да е нормално за конкретния двигател.
    Това ясно Проблема е, че в два сервиза ми казват, че всичко по колата е ОК и проблема е в дюзите, а от сервиз който се занимава само с помпи и дюзи ми казват, че дюзите са в сръвнително добро състояние и не биха предизвикали такъв проблем. А тази кола трета година никога не е пушила до сега. Исках да проверя дали освен маркуча, другите съмнения който споделих по горе са основателни. Утре като сложат дюзите и маркуча, ще видим.
    In BG - Alfa Romeo 159 SW, 2009, 1.9 JTDm, Q-tronic, 180 h.p., 400 N.m
    In DE - Subaru Levorg. 2019, 2.0 Lineartronic, 150 h.p.

  14. #2744
    започва да се пристрастява berettapx4's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    София
    Age
    52
    Posts
    36

    Default

    Здраввйте колеги,моля за помощ.Става въпрос за 2.4jtdm.При скорост над 120,при натискане на спирачка се усеща една тресене все едно е много крив диска.Смених го заедно с накладките,но продължава.При малка скорост до кам 90 ниама проблем.Като отидох в сервиза ми казаха,че са тръгнали тампоните на горните носачи,може ли да е от това?Поне това мнение изказа майстора.Благодаря!
    Alfa Rome 159 1.9 JTDm-2008

  15. #2745

    Default

    Колега,тресе зверски при спиране от 120 от неравномерно износени ,явно и криви предни гуми. След смяна на гумите всичко изчезна.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

Page 183 of 308 FirstFirst ... 83133173181182183184185193233283 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •